Μυρτιά

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: Μυρτιά

Δημοσίευση από Livstaras »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
Το δεντράκι το έχω μόλις μια εβδομάδα, και ακόμα ψάχνω να διαβάσω για την φροντίδα του. Μάλλον, δεν είναι πολύ διαδεδομένο σαν είδος και δεν βρίσκω πολλές πληροφορίες. Δεν ήμουν καν σίγουρος αν πρέπει να κλαδέψω τώρα, ή μετά την ανθοφορία. Άπλα, σκάλισα ελαφρά την επιφάνεια να εμφανιστεί ο κορμός, και έκοψα δυο κλαδιά που δεν ταίριαζαν σε ο,τι και να διάλεγα να κάνω.
Χάρη, δυο σχεδία έχω στο μυαλό μου. Αρχικά ήθελα να το κάνω με ένα κορμό, να μοιάζει λίγο με γιουνίπερο, άλλα όταν καθάρισα τα κλαδιά, είδα ότι μπορεί να γίνει και με δυο κορμούς. έκανα μια αποπειρα να σου δείξω τι εννοώ...
Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Μυρτιά

Δημοσίευση από Hfestion »

μπορείς να τη κλαδέψεις και να κρατησες 4, 5 ζευγάρια φύλλα σε κάθε κλαδι. Γενικά πρέπει τα φύλλα να πάνε πιο κοντά στο κορμο
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Μυρτιά

Δημοσίευση από Harris »

Κλάδεψε το λιγακι να πάρει ενα σχήμα... Έχεις κατι στο μυαλό σου πως να γινει το δέντρο αυτό;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Μυρτιά

Δημοσίευση από Paulos »

Μου αρέσει με όλους τους κορμους όπως είναι η μυρτιά σου. Απλά μήπως λίγο αρραιωμα χρειαστεί στα κλαδιά. 
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Μυρτιά

Δημοσίευση από Livstaras »

Γεια σας,
Αγόρασα πρόσφατα την παρακάτω μυρτιά. Είναι ακόμα μικρή άλλα κάτι μου έκανε κλικ στην κίνηση του κορμού της. 
Ήθελα να αφήσω μόνο τον ένα κορμό, άλλα μετά το αρχικό καθάρισμα που έκανα, σκεφτικά μήπως μπορεί να μείνει και το άλλο κλαδί για κάποιο διάστημα και να το μελετήσω λίγο ακόμα. Εσείς τι λέτε; μένει ή φεύγει ο δεύτερος κορμός;
:text-thankyoublue:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση