Δεντρολιβανο για semi cascade

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από iohokahey »

Τρομερο το virtual!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από ioannis.makris »

ωραιο το virtual Γιαννη

Topic author
SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Jean-Zac έγραψε:Σε 4-5 χρόνια ίσως ...
.
!!!!!!!!!!!!!!! Zαν Ζακ,καταπληκτικος ο καταρρακτης σου !! και η επιλογη του ποτ επισης!!! Ναι,λογικα καπου τοσο θα θελει...Ευχαριστω! Και ελπιζω να σε δουμε και απο κοντα στο επομενο Workshop! 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Σε 4-5 χρόνια ίσως ...
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

thanos75 έγραψε:Δυστυχώς, νομίζω ότι το δεντρολίβανο δεν αναβλαστάνει από τα χαμηλά τμήματα που έχουν ξεραθεί τα κλαδάκια. Επίσης, μου αποδείχτηκε σχετικά ευαίσθητο σε μεταφύτευση. Προσοχή λοιπόν να εγκλιματιστεί στην γλαστρούλα του και σιγα-σιγά βλέπεις για τη διαμόρφωσή του. Όσον αφορά το κομμάτι που είναι ακόμα πράσινο προσπάθησε να το διατηρήσεις και μην προχωρήσεις σε πολύ δραστικό κλάδεμα.
Θανο,θα το αφησω σκεφτομαι και θα δω στη πορεια.Η ελπιδα πεθαινει τελευταια λενε.....χαχαχα.....Το Πρασινο ειναι σε καλη κατασταση...Για κλαδεμα εκανα ενα ελαφρυ κατα τη μεταφυτευση.

προστέθηκε πρίν 6 λεπτά 44 δευτερόλεπτα:
Stefasteri έγραψε:Το άσπρο τι είναι;
Καλησπερα.Εαν εννοεις το ασπρο  ανοργανο υλικο μεσα στο ποτ ειναι το λεγομενο ''Ρυζακι'',θραυσματα λατομειου με στρογγυλεμενες ακρες,μαζι με κοκκινη ψηφιδα σε ισα μερη.Απλα,πεφτει το φως του ηλιου και φαινεται ολο ασπρο.

προστέθηκε πρίν 28 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
Jean-Zac έγραψε:Μέχρι να ετοιμαστεί το virtual εσύ φτιάξε τις μπριτζόλες !!!
Τι δηλαδή, τζάμπα θα δουλεύουμε ????   :laughing-rolling: :laughing-rolling:

.
Καλησπερα Ζαν Ζακ!! Εχω μια αλλη ιδεα.Να φερουμε ψησταρια στο επομενο workshop και να  τις ριξουμε επανω!!!  :dance:
Λοιπον,θα προσπαθησω να ανεβασω συντομα και καμμια καλυτερη φωτο.Οπως ανεφερα ειναι ξερο το τμημα απο τη μεση και κατω.Ξυνοντας το λιγο,το βρηκα εσωτερικα φρεσκο.Δεν ξερω εαν θα πεταξει νεο φυλλωμα παλι. Μεταφυτευθηκε σε  φουλ ανοργανο με ενα μικρο ποσοστο σε φυτοχωμα.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Μέχρι να ετοιμαστεί το virtual εσύ φτιάξε τις μπριτζόλες !!!
Τι δηλαδή, τζάμπα θα δουλεύουμε ????   :laughing-rolling: :laughing-rolling:

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από Stefasteri »

Το άσπρο τι είναι;
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από thanos75 »

Δυστυχώς, νομίζω ότι το δεντρολίβανο δεν αναβλαστάνει από τα χαμηλά τμήματα που έχουν ξεραθεί τα κλαδάκια. Επίσης, μου αποδείχτηκε σχετικά ευαίσθητο σε μεταφύτευση. Προσοχή λοιπόν να εγκλιματιστεί στην γλαστρούλα του και σιγα-σιγά βλέπεις για τη διαμόρφωσή του. Όσον αφορά το κομμάτι που είναι ακόμα πράσινο προσπάθησε να το διατηρήσεις και μην προχωρήσεις σε πολύ δραστικό κλάδεμα.

Topic author
SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Ειναι ζωντανο απο την μεση περιπου και επανω,κατω δυστηχως το βλεπω ξερο,αλλα ελεγα να τα αφησω μηπως και πεταξουν

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από myrtilos »

Ωραίος κορμός ,δυστυχώς η φωτογραφία είναι ''καμμένη'' και το φυτό φαίνεται σαν νεκρό,αν είναι ζωντανό το δέντρο έχει προοπτική.
Καλή συνέχεια.

Topic author
SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δεντρολιβανο για semi cascade

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Kαλησπερα σε ολους! Εδω ειναι μια απο τις ανοιξιατικες μεταφυτευσεις μου.Ηταν σε μια ζαρντινιερα σε δρομο και κατοπιν συμφωνιας με τον ιδιοκτητη ανταλλαχθηκε με νεαρο φυτο δεντρολιβανου.Ο κορμος ειχε κατι και μου εκανε κλικ απο την πρωτη στιγμη,καθως και η μορφη του.Βεβαια εσωτερικα γινεται χαμος απο κλαδια.Εχει αρκετες επιλογες διαμορφωσης.Εδω θα ζητησω ιδεα ενος απο τους εικονικους διαμορφωτες μας.Θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση εδω,τα χαμηλοτερα κλαδια ειναι ξερα,διοτι οπως μου ανεφερε ο πρωην ιδιοκτητης,αδεσποτα σκυλακια ουρουσαν με αποτελεσμα να ξεραθει το κατω τμημα του.Τι γινεται τωρα,αφηνω να ξαναπεταξουν,ή τα θεωρω καμμενα,οπου και κοβονται?? Ευχαριστω! 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση