Ελιά Νο 6

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Ελιά Νο 6

Δημοσίευση από Lazorik »

Ωραία διαμόρφωση Μπάμπη. Μου έδωσες ιδέες γιατί έχω μία με παρόμοιο σουλούπι αν και κάπως πιο λεπτό κορμό και προβληματιζόμουνα πώς να την κάνω. 

Master Mind
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Απρ 2014, 00:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά Νο 6

Δημοσίευση από Master Mind »

Τουμπανο! Μπράβο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά Νο 6

Δημοσίευση από Sim62 »

Spyreas έγραψε:Φοβερή μεταμόρφωση.
Έχω την απορία πόσο καιρό χρειάστηκε για να φτάσει σε αυτό το πάχος ο κορμός. Είναι αγορασμένη απο φυτώριο;
Χρησιμοποιήθηκε τεχνική chon n grow ;;

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση
Συμπεραίνοντας από το πάχος του κορμού  στην αρχική φωτογραφία η ηλικία της πρέπει να είναι μεταξύ 27-30 ετών.
Ναι αγοράστηκε απο φυτώριο.
Μάλλον εννοείς chop and grow ή clip and grow κατ΄άλλους.. Δεν νομίζω στα φυτώρια να εφάρμοσαν τέτοια τεχνική για το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Απλά κάποια στιγμή κλαδεύτηκε χαμηλά εκεί που φαίνεται να τελειώνει ο κορμός και αναγκάστηκε να δώσει απο εκεί. Δεδομένης της δύναμης με την οποία πετάνε νέα μάτια οι ελιές και ίσως λόγω της ποικιλίας δεν θα ήταν δύσκολο το συγκεκριμένο αποτέλεσμα

Spyreas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Σεπ 2016, 12:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά Νο 6

Δημοσίευση από Spyreas »

Φοβερή μεταμόρφωση.
Έχω την απορία πόσο καιρό χρειάστηκε για να φτάσει σε αυτό το πάχος ο κορμός. Είναι αγορασμένη απο φυτώριο;
Χρησιμοποιήθηκε τεχνική chon n grow ;;

Ευχαριστούμε για την παρουσίαση
Άβαταρ μέλους

Μαρια72
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 04 Οκτ 2015, 23:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά Νο 6

Δημοσίευση από Μαρια72 »

Μεταμόρφωση! Ειναι πολυ όμορφη. :gluck
Η εμπειρία, και όχι η γνώση, είναι ουσιαστική για να γίνει κανείς σοφός.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Ελιά Νο 6

Δημοσίευση από Sim62 »

Μπορεί στην αρχική φωτογραφία να φαίνεται σαν ένα άσχημο και άχαρο κούτσουρο με φύλλα αλλά έχω σχέδια για αυτήν. Και dremel έχω !! Και όρεξη είχα το Σαββατοκύριακο.
Παρακινδυνευμένη φθινοπωρινή μεταφύτευση λοιπόν, κανονικά θα κρατιόμουνα μέχρι την άνοιξη αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βλέπω άθλια χώματα στα δέντρα μου. Μόνο κάνα δυο χοντρές ρίζες που πήγαιναν προς τα κάτω αφαίρεσα, τα τριχοειδή έμειναν σχεδόν ανέπαφα. Και κάποιες αρχικές εργασίες με dremel για κωνικότητα στον κορμό που όχι μόνο δεν υπήρχε αλλά πρός το τέλος του ήταν και λίγο ανάποδη.
6-01-Οκτώβριος.JPG
6-04-Οκτώβριος.JPG
6-05-Οκτώβριος.JPG
6-06-Οκτώβριος.JPG
Έχει δουλειά ακόμη και θέλει τον χρόνο της. Τον χειμώνα δραστικό κλάδεμα για να αρχίσει να δημιουργεί πιό πυκνή διακλάδωση σιγά - σιγά.
No 6_base a.jpg
Και σε κάποια χρόνια κάπως έτσι τη φαντάζομαι. Αρχικές σκέψεις βέβαια, η πορεία και η αντίδρασή της θα δείξουν τελικά τον δρόμο.
No 6_base 4a.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση