ακακια κωνσταντινουπολεως

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 758
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: ακακια κωνσταντινουπολεως

Δημοσίευση από thanos75 »

panixoras έγραψε:Eτσι το αγορασα ο κορμος ειναι χλωρος φαντασου ειχε και αλλα κλαδια αλλα πολυ ψηλα και το εκοψα σε αυτο το μηκος
εγώ πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η ακακία θα πετάξει την άνοιξη και από πιο ψηλά αν κόψεις τα χαμηλά κλαδάκια.
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: ακακια κωνσταντινουπολεως

Δημοσίευση από panixoras »

Eτσι το αγορασα ο κορμος ειναι χλωρος φαντασου ειχε και αλλα κλαδια αλλα πολυ ψηλα και το εκοψα σε αυτο το μηκος
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: ακακια κωνσταντινουπολεως

Δημοσίευση από sinaf »

Πραγματικά ενδιαφέρων uro. Παναγιώτη, δεν είναι σε κανένα σημείο χλωρός ο κορμός που προεξέχει; Έτσι το αγόρασες ή βγήκε από κήπο;
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: ακακια κωνσταντινουπολεως

Δημοσίευση από panixoras »

thanos75 έγραψε:καινούργιο απόκτημα; μπράβο!
είναι χλωρός ο κορμός; δεν καταλαβαίνω ακριβώς μέχρι που έχει φυλλαράκια.
εγώ πάντως θα την άφηνα ένα χρόνο πλήρως ελεύθερη να πετάξει όσο το δυνατόν από περισσότερο και από πιο ψηλά. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα ήδη υπάρχοντα βλασταράκια χαμηλά, την αποτρέπουν από το να πετάξει ψηλότερα. Επειδή είναι φυλλοβόλο (έτσι δεν είναι) όταν πέσουν τα φύλλα, εγώ θα απομάκρυνα όλα τα βλασταράκια (στην αρχή της άνοιξης δηλαδή), ώστε να της δώσω τη δυνατότητα την άνοιξη να πετάξει εκ νέου από τον κορμό και από πιο ψηλά. Σε αυτή την περίπτωση, που θα πετούσε πιο ψηλά θα απομάκρυνα συνεχώς ότι θα πετάει χαμηλότερα. Τα πιο ψηλά θα τα άφηνα ελέυθερα τουλάχιστον για μια περίοδο. ΠΡΟΣΟΧΗ! βεβαίως μην κάνεις εσύ τίποτα από αυτά αν δεν τα προτείνει και κάποιος πιο έμπειρος. Μην σε πάρω στο λαιμό μου.
Πάντως αυτά τα μεγάλα δέντρα που κόβονται για να γίνουν pre bonsai, έχουν δηλαδή ένα βασικό κορμό που κόβεται για να χαμηλώσει, νομίζω ότι θέλουν πολύ υπομονή προκειμένου να αρχίσει κάποια βασική διαμόρφωση... έχω και γω κανα δυό τέτοιες περιπτώσεις.
Η βάση έχει όντως ενδιαφέρον. άντε, να την παρακολουθούμε... καλή επιτυχία!
θανο δεν νομιζω οτι θα πεταξει απο τον κορμο ....καποια στιγμη θα ανακαστω να τον ντριμαρο...οτι κανω φανταζομαι θα ειναι  με τα κλαδια που βγαινουν απο κατω :text-thankyoublue:

προστέθηκε πρίν 27 δευτερόλεπτα:
Harris έγραψε:Πολύ ωραίο και με φοβερό uro.
:text-thankyoublue: :obscene-drinkingbuddies:
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 758
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: ακακια κωνσταντινουπολεως

Δημοσίευση από thanos75 »

καινούργιο απόκτημα; μπράβο!
είναι χλωρός ο κορμός; δεν καταλαβαίνω ακριβώς μέχρι που έχει φυλλαράκια.
εγώ πάντως θα την άφηνα ένα χρόνο πλήρως ελεύθερη να πετάξει όσο το δυνατόν από περισσότερο και από πιο ψηλά. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν τα ήδη υπάρχοντα βλασταράκια χαμηλά, την αποτρέπουν από το να πετάξει ψηλότερα. Επειδή είναι φυλλοβόλο (έτσι δεν είναι) όταν πέσουν τα φύλλα, εγώ θα απομάκρυνα όλα τα βλασταράκια (στην αρχή της άνοιξης δηλαδή), ώστε να της δώσω τη δυνατότητα την άνοιξη να πετάξει εκ νέου από τον κορμό και από πιο ψηλά. Σε αυτή την περίπτωση, που θα πετούσε πιο ψηλά θα απομάκρυνα συνεχώς ότι θα πετάει χαμηλότερα. Τα πιο ψηλά θα τα άφηνα ελέυθερα τουλάχιστον για μια περίοδο. ΠΡΟΣΟΧΗ! βεβαίως μην κάνεις εσύ τίποτα από αυτά αν δεν τα προτείνει και κάποιος πιο έμπειρος. Μην σε πάρω στο λαιμό μου.
Πάντως αυτά τα μεγάλα δέντρα που κόβονται για να γίνουν pre bonsai, έχουν δηλαδή ένα βασικό κορμό που κόβεται για να χαμηλώσει, νομίζω ότι θέλουν πολύ υπομονή προκειμένου να αρχίσει κάποια βασική διαμόρφωση... έχω και γω κανα δυό τέτοιες περιπτώσεις.
Η βάση έχει όντως ενδιαφέρον. άντε, να την παρακολουθούμε... καλή επιτυχία!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: ακακια κωνσταντινουπολεως

Δημοσίευση από Harris »

Πολύ ωραίο και με φοβερό uro.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

ακακια κωνσταντινουπολεως

Δημοσίευση από panixoras »

καλησπερα σε ολους ,παρολο που δεν ειμαι απο την πολη οταν ειχα δει ενα τετοιο δεντρακι μπονσαι το ερωτευτηκα ......και περιμενα την ευκαιρια..που δυσκολα ηρθε τελικα.ειπα να κανω μια προσπαθεια με αυτο το δεντρακι.....δυσκολα τα πραγματα.....ειμαι ολος αυτια :text-thankyoublue:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση