ροδια και παλι

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από panixoras »

καλημερα σε ολους και καλη σαρακοστη.αρχισα σιγα σιγα τις μ,εταφυτευσεις και σας την παρουσιαω .την εχω βγαλει φωτο και σκεπαμενη και ξεσκεπαστει χα χα..... :text-thankyoublue:  

προστέθηκε πρίν 4 λεπτά 15 δευτερόλεπτα:
θα σας την παρουσιασω και αργοτερα ανθισμενη......
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από panixoras »

τελικα πηρα την αποφαση να δω τι υπαρχη απο κατω .....και τωρα......καμια ιδεα ....... :text-thankyoublue:   να το αφησω ετσι και βλεπω .. η περνει κατι....τις :gelio :whistle: :whistle:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από panixoras »

thanos75 έγραψε:Εξαιρετική η πρόταση του κ. JZ, μου άρεσε πάρα πολύ. Εγώ θα την ακολουθούσα με κλειστά μάτια. Κρίμα βέβαια που έχει πετάξει τόσο πολύ και νομίζω ότι είναι πλέον απαγορευτική η μεταφύτευση - τουλάχιστον εγώ δεν θα το τολμούσα.
Τώρα για την πέτρα (εξαιρετική) δεν ξέρω αν θα μπορούσες να αναδείξεις σε αυτήν το υπάρχον νεμπάρι του δέντρου. Ίσως θα μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις σε ένα δέντρο με λιγότερο 'διαμορφωμένο' ριζικό σύστημα, ίσως με μια νεαρή συκιά για παράδειγμα. Βρες κάτι καλό να κάνουμε καταβολάδα ;) .
γεια σου ρε θανο...εχω ετοιμη μια μανταρινια....εισαι πλεον ο αγιος καταβολαδας...σε εσενα θα προσευχομαστε για να πετυχουν  :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: respect respect

προστέθηκε πρίν 2 λεπτά 40 δευτερόλεπτα:
οσο για τον JZ δωστου 7 μερες και σου ετοιμαζει...ολοκληρω πλανητη με νοημωνα δεντρα και ανθρωπους φυτα....
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 755
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από thanos75 »

Εξαιρετική η πρόταση του κ. JZ, μου άρεσε πάρα πολύ. Εγώ θα την ακολουθούσα με κλειστά μάτια. Κρίμα βέβαια που έχει πετάξει τόσο πολύ και νομίζω ότι είναι πλέον απαγορευτική η μεταφύτευση - τουλάχιστον εγώ δεν θα το τολμούσα.
Τώρα για την πέτρα (εξαιρετική) δεν ξέρω αν θα μπορούσες να αναδείξεις σε αυτήν το υπάρχον νεμπάρι του δέντρου. Ίσως θα μπορούσες να την χρησιμοποιήσεις σε ένα δέντρο με λιγότερο 'διαμορφωμένο' ριζικό σύστημα, ίσως με μια νεαρή συκιά για παράδειγμα. Βρες κάτι καλό να κάνουμε καταβολάδα ;) .
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από panixoras »

σκεφτομαι να το τολμησω.......το ανοιγμα στην πετρα ειναι 15 cm μηκος 6 υψος και 18 βαθος..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι έχει καλές ρίζες (οπτικά) από την μία πλευρά οπότε η τοποθέτηση του κορμού θα πρέπει να είναι τέτοια ώστε να τις αναδεικνύει. Έτσι λοιπόν (στην συγκεκριμένη φωτογραφία) γέρνω τον κορμό προς τα αριστερά (άρα εξαφανίζω το μειονέκτημα) και θέτω σε καλύτερη εμφάνιση τις ρίζες-νέμπαρι στην δεξιά πλευρά. Μένει με τά χρόνια να σχηματιστούν νέες διακλαδώσεις  σύμφωνα (περίπου) με το virtual.
 
CAUTION - my posts are based on my experiences, yours may be different.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από Kostas »

Hfestion η τελευταία βεινΙ πολύ γουστοζικη. Κράτα την πανιχωρα!
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν θες τη γνώμη μου, ξεκινά με μεταφυτευση. Το nebari και το ξεκίνημα του κορμού είναι τούμπανο. Από κει και πέρα θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα την κρατήσεις μικρή

[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201703 ... ae5043.jpg[/img]

ή αν θα επιλέξεις είναι κυρίαρχο κλαδι, του περάσεις σύρμα και ξεκίνησεις να φτιάχνεις κέντρικο κορμο. Η δεύτερη επιλογή θα χρειαστεί πολύ περισσότερα χρόνια που μπορεί να μη αξίζει για κάποιον ή το οτιδήποτε άλλο. Αν επιλέξεις τη δεύτερη επιλογή θα έχεις την ευκαιρία να δώσεις και κάποια σπασιματα στο κορμο.

[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201703 ... 65aa68.jpg[/img]

[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201703 ... 45c810.jpg[/img]

Και κάτι λίγο extreme

[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201703 ... c5291c.jpg[/img]

Εμένα μου άρεσε αυτή η οπτική γωνία

[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201703 ... f5d7dd.jpg[/img]

Δες και μια ωραία ρόδια

[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201703 ... 787b69.jpg[/img]


Η επιλογή είναι καθαρά δική σου


(Όλες οι φωτογραφίες είναι από το ίντερνετ)

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Το κλαδι που εκτινεται στην πανω μερια,θεωρω οτι εχει αρκετο υψος και ειναι λεπτο σε σχεση με το μεγεθος και το παχος του κορμου,οποτε σε αυτο το σημειο,ή κονταινει σε μια καλυτερη αναλογια με τον κορμο ή κοβεται τελειως και δινεις εμφαση στα μεσαια τμηματα και στο κατω κλαδι. Αν κρατησεις το κατω κανεις ενα semi cascade καποια στιγμη.Παντως ειναι αρκετα λεπτα τα κλαδια πρεπει να παχυνουν!!! Καλη συνεχεια!
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από panixoras »

τι να την κανω πως να την κανω ιδου η απορια........ :snooty:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από stelios »

Έβγαλε φύλλα;
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από Paulos »

Ωραιότατο. Καλή επιλογή. Ένα virtual θα βοηθούσε.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: ροδια και παλι

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραίο, μπράβο!
Δε μπορώ να καταλάβω μέχρι πιο ύψος του κορμού βγάζει κλαδιά και που είναι ξερό. Σίγουρα θα χρειαστείς 2, 3 όπου θα πρέπει να τα καθοδήγησης με σύρμα και αυτά στη συνέχεια θα σου δώσουν νέα κλαδιά.
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

ροδια και παλι

Δημοσίευση από panixoras »

καλημερα σε ολους ειχα παρει μια ροδια περσι γιατι μου αρεσε το ριζικο της συστημα απο εκει και περα πληρη αποτυχια ...οτι και να εκανα ....τα εκανα ολα ροδια χα χα

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 21 Ιουν 2016, 07:45 --

οποτε σκεφτικα να γινω απειλητικος και τα πηρα ολα συριζα......και τελικα εγινε καινουργια αρχη

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 21 Ιουν 2016, 07:48 --

καποια στιγμη σκεφτηκα γιατι οχι ....και κρατησα το κυριαρχο κλαδι και εκανα παιχνιδι...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 21 Ιουν 2016, 08:01 --

σημερα εχει φτασει μακρια και σας την παρουσιαζω.....αν εχετε καποιο πιο συγκεκριμενο σχεδιο να το κανουμε τωρα που γινετε...ευχαριστω
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση