Κυπαρίσσι arizonica

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από filitsa »

Εύχομαι απο μέρους μου καλή επιτυχία. :)
Άβαταρ μέλους

mix.dny
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 04 Ιουν 2011, 12:31
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από mix.dny »

Πολυ ωραιο δεντρο!Δυσκολη η καταβολαδα στα κυπαρισσια!Γυρ το οπως ειπε ο Χαρης και με σωστο συρματωμα θα το φερεις σε σωστες αναλογιες!!Ακομα και τωρα που εκοψες τα κλαδια μπορει να γινει πολυ ωραιο bonsai!
Να θυμηθώ, να ξεχαστώ
να γίνω ερυθρελάτη
οι ρίζες μου στον ουρανό
τα φύλλα στο κρεβάτι
Άβαταρ μέλους

Topic author
xrnikos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 22 Δεκ 2012, 22:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από xrnikos »

Με βάλατε σε σκέψεις...

Καταρχάς το γεγονός ότι το πρώτο κλαδί είναι τόσο ψηλά, είναι από δικό μου λάθος. Το δεντράκι όταν αγοράστηκε είχε ένα σκασμό κλαδιά χαμηλά αλλά τα έκοψα!!! Αργότερα βέβαια το μετάνιωσα αλλά ήταν αργά.

Η ιδέα να χαμηλώσω τον κορμό είναι φοβερή και δεν την είχα σκεφτεί. Ωστόσο στο συγκεκριμένο είδος δεν έχω καταφέρει ποτέ να κάνω καταβολάδα. Υπάρχει κανείς που να μπορεί να μας πει αν γίνεται καταβολάδα στο συγκεκριμένο είδος και με τι ποσοστά επιτυχίας??

Να λυγίσω τον κορμό δεν παίζει με τίποτα, είναι 7 εκατοστά, το μόνο που θα μπορούσα να κάνω είναι να χαμηλώσω τα κλαδιά, αλλά και πάλι το ύψος του δέντρου σε σχέση με τη βάση του κορμού θα παραμείνουν δυσανάλογα.

Γίνετε να κάνω καταβολάδα χωρίς να τραυματίσω πολύ τον κορμό, έτσι ώστε αν δεν πετύχει να μην φαίνεται και πολύ χάλια??? Δηλαδή να μην κάνω το κλασικό δαχτυλίδι αλλά μία τομή στο πίσω μέρος του κορμού και αν πετάξει ρίζες το προχωράω???

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από Hfestion »

Δεν πιστεύω οτι η καταβολάδα σε κυπαρισσια έχει επιτυχία, νομίζω κατι σαν τη φωτογραφία του Χάρη θα ηταν μια καλύτερη επιλογή. Έχεις σκεφτεί να λυγισεις τον κορμο?
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από Paulos »

Δυνατό δέντρο. Ευχομαι κάθε επιτυχία.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Μου αρέσει όπως φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία με το χαμηλωμένο κλαδί, εγώ δεν θα το διακινδύνευα με καμμιά δραστική επέμβαση, Σίγουρα θα σκεφτόμουνα την πρόταση του Χάρη για κάποια κλίση. Θα μπορούσε να θεωρηθεί σαν ένα bonsai μεγάλου μεγέθους, σύμφωνα με τα Ιαπωνικά πρότυπα από 75εκ. έως 1,5 μ. ένα bonsai omono ή bonsai hachi uye.[/justify][justify]Οποιαδήποτε άλλη επέμβαση σε ένα τόσο καλά εδραιωμένο κωνοφόρο δυστυχώς είναι μονόδρομος χωρίς επιστροφή, ή πετυχαίνει ή έρχεται και το παίρνει o διάσημος Ιταλο-Ιάπωνας master Masafini Todedraki.[/justify][justify]Απ΄την άλλη τι θα ήταν ο κόσμος μας χωρίς πειραματισμούς και τολμηρές σκέψεις και αποφάσεις ? (κοίτα να δείς που το κυπαρρίσι μας έβαλε σε φιλοσοφικούς προβληματισμούς).[/justify][justify]Οι αποφάσεις αγαπητέ xrnikos, δικές σου... τελικά.[/justify]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από Harris »

Έχει αρκετό ύψος. Αν και έχεις 'κλέψει με το να κατεβάσεις το κλαδί προς τα κάτω αλλα ακόμα ίσως να είναι οριακά λιγο ψηλό.
Θα μπορουσες να κλέψεις λιγο ακόμα (οπως λεει και ο σιββας) απο το μάτι εαν το έγερνες οπως αυτο: [img]http://fichas.infojardin.com/foto-bonsa ... bonsai.jpg[/img]

Εμένα μου αρεσει έιναι πλουσιο και υγιες. Αν κρινουμε απο την αρχη μεχρι σημερα και οτι μεγαλωνει στην Αθηνα ενα μπράβο δεν ειναι αρκετο. :)


[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

iohokahey έγραψε:
vasilis sivvas έγραψε:
RiaDr έγραψε:όμορφο και υγιές δέντρο, αλλά ξεκινάει υπερβολικά ψηλά η διακλάδωση, χαρακτηριστικό κούρεμα δέντρων φυτωρίου για κήπο... Θέλει δουλίτσα αν θες να το κάνει μπονσάι μια μερα..
διαφωνώ! πιστέυω πως το δέντρο είναι και έτοιμο και πάρα πολύ καλό. η (ζημιά) του φυτωρίου αντιμετοπίζεται με μια καλή καταβολάδα. απ' ότι βλέπω ο κορμός έχει μικρή διαφορά οπότε εγω θα το κατέβαζα με μια καταβολάδα έπειτα θα το συρμάτωνα για να δώσω μια ελαφριά κλίση συνολικα στο δέντρο καλό κλάδεμα και νομίζω πως θα έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ καλο κομμάτι

στο μυαλο μου εισαι ρε φιλε?
αυτο θα λεγα και γω,να το κατεβασει με μια καταβολαδα,αν γινεται![ Εικόνα ]

ΓΙΝΕΤΑΙ τα κυπαρίσσια δεν είναι και πολυ fun της καταβολάδας αλλα θα πιάσει εάν γίνει με προσοχή, δεν είναι κάτι τραγικά δύσκολο. ορμόνη οποσδήποτε
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από iohokahey »

vasilis sivvas έγραψε:
RiaDr έγραψε:όμορφο και υγιές δέντρο, αλλά ξεκινάει υπερβολικά ψηλά η διακλάδωση, χαρακτηριστικό κούρεμα δέντρων φυτωρίου για κήπο... Θέλει δουλίτσα αν θες να το κάνει μπονσάι μια μερα..
διαφωνώ! πιστέυω πως το δέντρο είναι και έτοιμο και πάρα πολύ καλό. η (ζημιά) του φυτωρίου αντιμετοπίζεται με μια καλή καταβολάδα. απ' ότι βλέπω ο κορμός έχει μικρή διαφορά οπότε εγω θα το κατέβαζα με μια καταβολάδα έπειτα θα το συρμάτωνα για να δώσω μια ελαφριά κλίση συνολικα στο δέντρο καλό κλάδεμα και νομίζω πως θα έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ καλο κομμάτι

στο μυαλο μου εισαι ρε φιλε?
αυτο θα λεγα και γω,να το κατεβασει με μια καταβολαδα,αν γινεται![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

vasilis sivvas έγραψε:
RiaDr έγραψε:όμορφο και υγιές δέντρο, αλλά ξεκινάει υπερβολικά ψηλά η διακλάδωση, χαρακτηριστικό κούρεμα δέντρων φυτωρίου για κήπο... Θέλει δουλίτσα αν θες να το κάνει μπονσάι μια μερα..
διαφωνώ! πιστέυω πως το δέντρο είναι και έτοιμο και πάρα πολύ καλό. η (ζημιά) του φυτωρίου αντιμετοπίζεται με μια καλή καταβολάδα. απ' ότι βλέπω ο κορμός έχει μικρή διαφορά οπότε εγω θα το κατέβαζα με μια καταβολάδα έπειτα θα το συρμάτωνα για να δώσω μια ελαφριά κλίση συνολικα στο δέντρο καλό κλάδεμα και νομίζω πως θα έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ καλο κομμάτι
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... odpost.gif[/img]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

RiaDr έγραψε:όμορφο και υγιές δέντρο, αλλά ξεκινάει υπερβολικά ψηλά η διακλάδωση, χαρακτηριστικό κούρεμα δέντρων φυτωρίου για κήπο... Θέλει δουλίτσα αν θες να το κάνει μπονσάι μια μερα..
διαφωνώ! πιστέυω πως το δέντρο είναι και έτοιμο και πάρα πολύ καλό. η (ζημιά) του φυτωρίου αντιμετοπίζεται με μια καλή καταβολάδα. απ' ότι βλέπω ο κορμός έχει μικρή διαφορά οπότε εγω θα το κατέβαζα με μια καταβολάδα έπειτα θα το συρμάτωνα για να δώσω μια ελαφριά κλίση συνολικα στο δέντρο καλό κλάδεμα και νομίζω πως θα έχουμε να κάνουμε με ένα πολύ καλο κομμάτι
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από christos1908 »

Ρια δε νομίζω οτι χρειάζεται να το κάνει bonsai... Ειναι μια χαρά δεντράκι για να διακοσμήσει το χώρο του. Άντε να το πεις garden bonsai που λένε κάποιοι διαμορφώνοντας το... Αλλά για να φτάσει αυτο 60-80cm (και πάλι μεγάλο ειναι) δείχνει δύσκολο. Μπορεί αν θέλει μπονσάι να ψάξει και να αγοράσει ενα κατάλληλο δέντρο.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από RiaDr »

όμορφο και υγιές δέντρο, αλλά ξεκινάει υπερβολικά ψηλά η διακλάδωση, χαρακτηριστικό κούρεμα δέντρων φυτωρίου για κήπο... Θέλει δουλίτσα αν θες να το κάνει μπονσάι μια μερα..
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από christos1908 »

Οπως και να χαρακτηριστεί ειναι ενα παρά πολυ ωραίο δέντρο για τον κήπο ή τη βεράντα σου... Πραγματικά πολύ πυκνό...

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από marios »

Καλημέρα,
πολύ ωραίο δείχνει , πλούσιο φύλλωμα. Έκανες κάτι για να δημιουργήσεις ένα τέτοιο φύλλωμα;
Άβαταρ μέλους

Topic author
xrnikos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 22 Δεκ 2012, 22:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κυπαρίσσι arizonica

Δημοσίευση από xrnikos »

Το κυπαρίσσι αυτό αγοράστηκε το 2006 για 7euro, έχει διάμετρο κορμού 7cm και ύψος 1,27m. Από φύλλωμα καλά πάμε αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί bonsai με τέτοιο ύψος. Επίσης για να πιάσει μια αναλογία ύψους με διάμετρο κορμού 7/1 ή το πολύ 10/1 υπολογίζω να μου πάρει καμιά 20-ρια χρονάκια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση