Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

ιχνηλάτης
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Μαρ 2014, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από ιχνηλάτης »

πολυ ωραιο θα γινει το δεντρακι σου !!! ευγε!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιος ο sim62 όπως πάντα, μου έδωσες ιδέα
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Sim62 έγραψε:
vasilis sivvas έγραψε:
πολύ καλος ο sim μπράβο για το virtual. για το δέντο δεν το συζητώ μου αρέσει πάρα πολύ. θα κάνω κι εγώ λευκα πολύ μου άρεσε (ευχαριστώ για το μικρόβιο που μου έβαλες)
Ελπίζω Βασίλη να έχει λεύκες στην Κρήτη, αν όχι πές μου.


Aπο Σεπτεμβρη θα είμαι Δράμα οπότε θα βρώ εκει ;)

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 24 Ιαν 2015, 19:18 --
Sim62 έγραψε:Ενα μικρό φωτογραφικό update μετά το χειμερινό συρμάτωμα και επανατοποθέτηση των κλαδιών.
2015.JPG
καλοφτιαγμένο δέντρο!! με ένα ωραίο ποτ θα δείξει τρέλα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Sim62 »

Ενα μικρό φωτογραφικό update μετά το χειμερινό συρμάτωμα και επανατοποθέτηση των κλαδιών.
2015.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Kostas »

Sim62 έγραψε:
Hfestion έγραψε:Sim62 απ'οτι βλέπω έχεις ματι. Εχω κι εγω μια λευκά εδώ και δύο χρόνια και μπορώ να σου πω οτι έχει πολύ ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια

Ευχαριστώ. Αντε ανέβασε καμμιά φωτογραφία και απ΄την δική σου να παίρνουμε καμμιά ιδέα.

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Απ: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Hfestion »

Sim62 έγραψε:
Hfestion έγραψε:Sim62 απ'οτι βλέπω έχεις ματι. Εχω κι εγω μια λευκά εδώ και δύο χρόνια και μπορώ να σου πω οτι έχει πολύ ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια

Ευχαριστώ. Αντε ανέβασε καμμιά φωτογραφία και απ΄την δική σου να παίρνουμε καμμιά ιδέα.
Δεν είναι ακόμα σε φάση για δημοσιότητα, θέλει αρκετή δουλίτσα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Sim62 »

Hfestion έγραψε:Sim62 απ'οτι βλέπω έχεις ματι. Εχω κι εγω μια λευκά εδώ και δύο χρόνια και μπορώ να σου πω οτι έχει πολύ ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια

Ευχαριστώ. Αντε ανέβασε καμμιά φωτογραφία και απ΄την δική σου να παίρνουμε καμμιά ιδέα.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Hfestion »

Sim62 απ'οτι βλέπω έχεις ματι. Εχω κι εγω μια λευκά εδώ και δύο χρόνια και μπορώ να σου πω οτι έχει πολύ ενδιαφέρον. Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Sim62 »

vasilis sivvas έγραψε:
πολύ καλος ο sim μπράβο για το virtual. για το δέντο δεν το συζητώ μου αρέσει πάρα πολύ. θα κάνω κι εγώ λευκα πολύ μου άρεσε (ευχαριστώ για το μικρόβιο που μου έβαλες)
Ελπίζω Βασίλη να έχει λεύκες στην Κρήτη, αν όχι πές μου.
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Sim62 έγραψε:
Harris έγραψε:Μπράβο Σιμ62 για την παρουσίαση τις σκέψεις... μας έβαλες μεσα στο σκεπτικό σου και ταξιδεψα με τις ανησυχίες σου. Πολύ σωστά τα σκέφτεσαι. Αφου έχεις βάλει το κατάλληλο υπόστρωμα θα μπορέσεις να κάνεις επιθετική λίπανση και σίγουρα θα έχεις ενα γρήγορο αποτέλεσμα.
Δείχνει δυνατό δέντρο με ωραία κίνηση και την άνοιξη θα μας ανεβάσεις φωτογραφία να δούμε τα νέα φύλλα που θα πετάξει. Εκεί θα μπορουμε να κάνουμε ενα πιο 'σωστό' virtual.
[ Εικόνα ]

Χάρη είναι το δέντρο για το οποίο μιλήσαμε πρίν από κάποιες ημέρες, για το οποίο ανησυχούσα και σε είχα ρωτήσει αν πρέπει να του βάλω rizocyn. Σου είχα πεί τότε ότι είμαι αισιόδοξος γιατί πρόκειται για ένα πολύ δυνατό και έντονης ανάπτυξης δέντρο και η συμβουλή σου για περιορισμένης ποσότητας βοήθεια με rizocyn φαίνεται οτι βοήθησε πάρα πολύ στην γρήγορη επανάκαμψη του. Για αυτό και σε ευχαριστώ.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 22 Οκτ 2014, 22:02 --
florian έγραψε:Μπραβο σου! πλου ομορφη και γρηγορη αναπτυξη. Οταν λες προβλημα με το υποστρομα τι εγινε;

Το αρχικό του υπόστρωμα ήταν κατά 100% γενικό φυτόχωμα του εμπορίου εμπλουτισμένο με βασικό λίπασμα που την συγκεκριμένη στιγμή έκρινα ότι θα βοηθούσε γρήγορα στον σχηματισμό ικανοποιητικού ριζικού συστήματος δεδομένου ότι μόλις είχε βγεί απ΄το έδαφος με απώλεια φυσικά κάποιου αριθμού ριζών. Η σκέψη ήταν ότι στην πρώτη ευκαιρία (κατάλληλη εποχή) θα έπρεπε αυτό το υπόστρωμα να αλλάξει αφού θα είχε επιτελέσει τον σκοπό του. Αυτό ακριβώς και έκανα και τώρα οι ρίζες του βρίσκονται σε ένα υπόστρωμα που αποτελείται από 40% ελαφρόπετρα 2-4 mm, 30% ποταμίσιο χαλικάκι 4-8 mm και 30% τύρφη.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 22 Οκτ 2014, 22:04 --
iohokahey έγραψε:με μερικα δεντρακια ακομη,το φανταζομαι σε ενα καταπληκτικο σαικει,οπου τα δεντρα θα βρισκονται (σαν) σε οχθες ποταμου..!

καλη επιτυχια οτι και αν κανεις..![ Εικόνα ][ Εικόνα ]

Καταπληκτική ιδέα, αξίζει να την δούμε...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 22 Οκτ 2014, 22:13 --

Και μία πρώτη "κλασσική" προσέγγιση εικονικής πραγματικότητας για την συνέχεια της λεύκας, η οποία απεικονίζει έως ένα βαθμό την συμπεριφορά και εικόνα του συγκεκριμένου δέντρου στην φύση...
Populus alba_5.jpg
πολύ καλος ο sim μπράβο για το virtual. για το δέντο δεν το συζητώ μου αρέσει πάρα πολύ. θα κάνω κι εγώ λευκα πολύ μου άρεσε (ευχαριστώ για το μικρόβιο που μου έβαλες)
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από filitsa »

Μπράβο! Μου αρέσει πολύ.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Μπράβο πολύ ωραία και παρουσίαση του δέντρου αλλά και το δέντρο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Sim62 »

Bill_Wupp έγραψε:Πολυ ομορφο δεντρο και κυριως πολυ σωστη η αποψη να κινουμαστε με "ντοπια" δεντρα. [ Εικόνα ] [ Εικόνα ]

Επισης επιβαλλεται νομιζω στην επομενη μου επιστροφη-επισκεψη στη Λαρισα και το πατρικο, να κανονισουμε Λαρισα-meeting να δω τα δεντρακια σου απο κοντα και να αποκομισω καποια "εκπαιδευση" παραπανω! [ Εικόνα ] [ Εικόνα ]


Είμαι ένας απλός, αρχάριος και ταπεινός μαθητής της τέχνης οπότε μήν νομίσεις οτι θα βρεθείς σε καμμιά συλλογή περιοπής, ούτε κοντά σε κανενός είδους "έμπειρο" ή "εκπαιδευτή". Εχω αρκετά δέντρα είναι η αλήθεια αλλά κανένα δεν θα το ονόμαζα bonsai. Τα περισσότερα είναι εκπαιδευόμενα για να γίνουν κάποτε. Τις λίγες γνώσεις που έχω όμως θα ήθελα πάρα πολύ να τις ανταλλάξω με τις δικές σου για αυτό το Larissa meeting επιβάλλεται. Περιμένω π.μ όταν θα είσαι εδώ για να κανονίσουμε συνάντηση!!!
Άβαταρ μέλους

Bill_Wupp
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 28 Σεπ 2014, 15:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Bill_Wupp »

Πολυ ομορφο δεντρο και κυριως πολυ σωστη η αποψη να κινουμαστε με "ντοπια" δεντρα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]

Επισης επιβαλλεται νομιζω στην επομενη μου επιστροφη-επισκεψη στη Λαρισα και το πατρικο, να κανονισουμε Λαρισα-meeting να δω τα δεντρακια σου απο κοντα και να αποκομισω καποια "εκπαιδευση" παραπανω! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από RiaDr »

Πάντα χαίρομαι να βλέπω "διαφορετικά" δέντρα να εξελίσσονται σε μπονσάι,καλώς ή κακώς οι περισσότεροι με τα ίδια 10 είδη δέντρων ασχολούμαστε (έλεος με τους γιουνίπερους, έχω να δηλώσω!).

Το συγκεκριμένο έχει και πολύ χαριτωμένη κλίση κορμού, πολύ "θηλυκό" δέντρο - καλό θα ήταν να τονίσεις αυτή του την ιδιότητα όταν θα επιλέξεις εν καιρώ ποτ.

Καλή συνέχεια! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Antonis Rizopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 24 Μάιος 2013, 10:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Antonis Rizopoulos »

Θαυμασια παρουσίαση αλλά και το δέντρο σου. Πάντα τέτοια & καλη επιτυχία!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Sim62 »

Harris έγραψε:Μπράβο Σιμ62 για την παρουσίαση τις σκέψεις... μας έβαλες μεσα στο σκεπτικό σου και ταξιδεψα με τις ανησυχίες σου. Πολύ σωστά τα σκέφτεσαι. Αφου έχεις βάλει το κατάλληλο υπόστρωμα θα μπορέσεις να κάνεις επιθετική λίπανση και σίγουρα θα έχεις ενα γρήγορο αποτέλεσμα.
Δείχνει δυνατό δέντρο με ωραία κίνηση και την άνοιξη θα μας ανεβάσεις φωτογραφία να δούμε τα νέα φύλλα που θα πετάξει. Εκεί θα μπορουμε να κάνουμε ενα πιο 'σωστό' virtual.
[ Εικόνα ]

Χάρη είναι το δέντρο για το οποίο μιλήσαμε πρίν από κάποιες ημέρες, για το οποίο ανησυχούσα και σε είχα ρωτήσει αν πρέπει να του βάλω rizocyn. Σου είχα πεί τότε ότι είμαι αισιόδοξος γιατί πρόκειται για ένα πολύ δυνατό και έντονης ανάπτυξης δέντρο και η συμβουλή σου για περιορισμένης ποσότητας βοήθεια με rizocyn φαίνεται οτι βοήθησε πάρα πολύ στην γρήγορη επανάκαμψη του. Για αυτό και σε ευχαριστώ.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 22 Οκτ 2014, 22:02 --
florian έγραψε:Μπραβο σου! πλου ομορφη και γρηγορη αναπτυξη. Οταν λες προβλημα με το υποστρομα τι εγινε;

Το αρχικό του υπόστρωμα ήταν κατά 100% γενικό φυτόχωμα του εμπορίου εμπλουτισμένο με βασικό λίπασμα που την συγκεκριμένη στιγμή έκρινα ότι θα βοηθούσε γρήγορα στον σχηματισμό ικανοποιητικού ριζικού συστήματος δεδομένου ότι μόλις είχε βγεί απ΄το έδαφος με απώλεια φυσικά κάποιου αριθμού ριζών. Η σκέψη ήταν ότι στην πρώτη ευκαιρία (κατάλληλη εποχή) θα έπρεπε αυτό το υπόστρωμα να αλλάξει αφού θα είχε επιτελέσει τον σκοπό του. Αυτό ακριβώς και έκανα και τώρα οι ρίζες του βρίσκονται σε ένα υπόστρωμα που αποτελείται από 40% ελαφρόπετρα 2-4 mm, 30% ποταμίσιο χαλικάκι 4-8 mm και 30% τύρφη.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 22 Οκτ 2014, 22:04 --
iohokahey έγραψε:με μερικα δεντρακια ακομη,το φανταζομαι σε ενα καταπληκτικο σαικει,οπου τα δεντρα θα βρισκονται (σαν) σε οχθες ποταμου..!

καλη επιτυχια οτι και αν κανεις..![ Εικόνα ][ Εικόνα ]

Καταπληκτική ιδέα, αξίζει να την δούμε...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 22 Οκτ 2014, 22:13 --

Και μία πρώτη "κλασσική" προσέγγιση εικονικής πραγματικότητας για την συνέχεια της λεύκας, η οποία απεικονίζει έως ένα βαθμό την συμπεριφορά και εικόνα του συγκεκριμένου δέντρου στην φύση...
Populus alba_5.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από iohokahey »

με μερικα δεντρακια ακομη,το φανταζομαι σε ενα καταπληκτικο σαικει,οπου τα δεντρα θα βρισκονται (σαν) σε οχθες ποταμου..!

καλη επιτυχια οτι και αν κανεις..![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Harris »

Μπράβο Σιμ62 για την παρουσίαση τις σκέψεις... μας έβαλες μεσα στο σκεπτικό σου και ταξιδεψα με τις ανησυχίες σου. Πολύ σωστά τα σκέφτεσαι. Αφου έχεις βάλει το κατάλληλο υπόστρωμα θα μπορέσεις να κάνεις επιθετική λίπανση και σίγουρα θα έχεις ενα γρήγορο αποτέλεσμα.
Δείχνει δυνατό δέντρο με ωραία κίνηση και την άνοιξη θα μας ανεβάσεις φωτογραφία να δούμε τα νέα φύλλα που θα πετάξει. Εκεί θα μπορουμε να κάνουμε ενα πιο 'σωστό' virtual.
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Populus alba - Λεύκα η λευκή ή αργυρόφυλλη

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Τι περίεργο δέντρο και αυτο!!!
.. γίνετε λίγο βρομερό το καλοκαίρι...καθόμουνα χτες κάτω απο μια λευκά και κόλλουσα ολόκληρος οταν έφυγα χαχαχα!
Ωραια ιδέα [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]
Απάντηση