Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Ωραίο δέντρο θα γίνει, μια κλίση στον κορμο είναι μια λύση. Εύχομαι να πετύχει.
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

φιλε Γιάννη μου αρέσει αυτο που έκανες και μάλλον θα το ακολουθήσω απο τον επόπενο σεπτέμβρη προς το παρόν δεν θέλω να το ακουμπίσω άλλο για να πάρει λίγο τα πάνω του... το μόνο που με προβλημάτισε είναι οτι ο δεύτερος κορμός χάνετε με την κλίση. Λατρεύω τις κλίσεις γενικα και φαίνεται πως έτσι δίνετε μια λύση στη γωνία που κάνει η κορυφή. οπώτε κρατάω το σχέδιο και πρέπει να σκευτώ κάποια άλλη εκδοχή για τον δεύτερο κορμό. ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ας αρχίσουμε από την διαμόρφωση που έκανε ο αγαπητός Βασίλης και ας δούμε εάν μπορούμε από το Beetle να πάμε στην Carrera. Αστείο λογοπαίγνιο βέβαια και ατυχής σύγκριση των 2 μοντέλων αλλά έτσι για την ιστορία το πρώτο το σχεδίασε ο Dr ing. Ferdinand Porsche και το δεύτερο ο professor Ferdinand Alexander Porsche. Η οικογένεια ήξερε και ξέρει να σχεδιάζει και να φτιάχνει αυτοκίνητα.
Μετά από αυτή την παρένθεση προχωράω στην περιγραφή των κινήσεων βελτίωσης (ελπίζω) της μέχρι τώρα εικόνας του Buxus. Εφ όσον έχω αυτό το ‘’μειονέκτημα’’ της κορυφής και είναι δύσκολο να επαναφέρω σε μία λογική ευθεία με τον υπόλοιπο κορμό, σκέπτομαι ότι μπορώ να αντιστρέψω λίγο αυτό το μειονέκτημα και να μειώσω το αντιαισθητικό αυτό σημείο.
.
[img]http://s10.postimg.org/byg559p55/IMG_9186.jpg[/img]




Γέρνω λοιπόν το δένδρο προς τα δεξιά ώστε να εξισορροπήσω λίγο την απότομη γωνία πρίν την κορυφή και με συρμάτωμα διορθώνω και την πορεία της υπόλοιπης κορυφής σε αρμονία με την νέα θέση του δένδρου. Αφαιρώ το κάτω δεξιό κλαδί (στην ουσία είναι 2 τα κλαδάκια) του βασικού κορμού γιατί πλέον λόγω της κλίσης του κορμού δεν τα χρειάζομαι. Συνεχίζω με την αφαίρεση του jin που διακρίνω στην φωτογραφία (στην μέση του κορμού) και αλλάζω κλίση στα κλαδιά ανάλογη με την νέα θέση και το νέο σχήμα του δένδρου.
.
[img]http://s29.postimg.org/5g5rmso0n/IMG_9186a.jpg[/img]


Στο τέλος μειώνω και το ύψος του δευτερεύοντα κορμού και με συρμάτωμα τοποθετώ τα κλαδιά του ανάλογα ώστε να βελτιώσουν το όλο σύνολο. Επόμενες κινήσεις στο μέλλον είναι να μειώσω λίγο το μήκος των κλαδιών ώστε να φέρω το φύλλωμα πιο κοντά στον κορμό και να φτιάξω λίγα νέα κλαδάκια για την κορυφή.
[img]http://s18.postimg.org/3z7vvjord/IMG_9187aa.jpg[/img]




Το πότ θα αργήσει λίγο να έλθει.
Αλλά και η RSR ήλθε αργότερα.
.
[img]http://s3.postimg.org/lt6idqo8z/IMG_9188a.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Dim Papadopoulos έγραψε:Ωραία η διαμόρφωση.
ευχαριστώ πολυ

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Αύγ 2014, 13:45 --

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
DimosA έγραψε:τελειο ειναι... πολυ καλο!!


Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Αύγ 2014, 13:47 --

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]
Acerbonsai έγραψε:Ωραία διαμόρφωση αλλά και virtual υποθέσεις. Ωραία όμως και η τιμή.


Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Αύγ 2014, 13:48 --

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Hfestion έγραψε:[ Εικόνα ]Είναι πολύ όμορφο


Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Αύγ 2014, 14:00 --
Jean-Zac έγραψε:Παρατηρώντας την 2η,3η και 4η εικόνα ,δηλαδή την πίσω πλευρά του Buxus σκέπτομαι ότι και αυτή θα μπορούσε να ήταν ενδιαφέρουσα. Αλλά για να την απορρίψεις σημαίνει ότι μάλλον κάνω λάθος. Άλλωστε δεν βλέπω το δένδρο ζωντανά. Τώρα στην διαμόρφωση του φυτού (στην συγκεκριμένη φωτό και θέση που το παρουσιάζεις) παρατηρώ ότι η κορυφή του αριστερού κορμού κάνει κάποια αντιαισθητική καμπή. Ίσως είναι η λεγομένη οπτική απάτη και με ξεγελάει η φωτογραφία και στην πραγματικότητα να είναι διαφορετικά. Αυτό εσύ το ξέρεις. Εάν όμως είναι έτσι, όπως νομίζω, τότε θα άλλαζα γωνία στον κορμό προσπαθώντας να μειώσω αυτό το ‘’ελάττωμα’’. Με νέες κλίσεις-θέσεις στα κλαδιά και ελαφρά μείωση του ύψους στον δεξιό κορμό-κλαδί θα παρουσίαζα κάτι πιο αρεστό στο μάτι του παρατηρητή. Virtual στην διάθεσή σου όταν το ζητήσεις. Άλλωστε το έχω έτοιμο.


Κάνοντας διάφορα σχέδια μπορείς να δείς την διαφορά του καλού από το καλύτερο. Αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο αλλά σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις πρίν κάνεις την όποια ενέργεια (σωστή ή λανθασμένη)
Παιδιά sorry ήμουν εκτός το 4ήμερο , σε festival και δεν είχα την δυνατότητα να απαντήσω. φυσικά και είναι ευπρόσδεκτα σχόλια και virtual και παρατηρίσεις και τα πάντα...... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img] Λοιπόν το μάτι σου είναι το κάτι άλλο η 3η &4η είναι η πίσω και πρώτη μου σκέψη ήταν να κάνω αυτή πρόσοψη αλλα με γοήτευσε το χαμιλό κλαδι ποθ βγαίνει μπροστα κι έτσι επέλεξα την άλλη. υπάρχει όντως αυτη καμπή και με δυσκόλεψε πολύ να αποφασίσω τί να την κάνω αυτή την κοριφούλα, τελικα επέλεξα να την κάνω jin αλλα σκεύτομαι και το ενδεχόμενο να την κόψω, κι εμένα δεν μου αρέσει πολύ. είναι πολύ σκληρό το πιξάρι για να δεχτεί μια τέτοια παρέμβαση στον κορμό του, νομίζω θα μου σπάσει ή δεν θα λυγίσει καν αλλα θα ήθελα να μου δείξεις τι εννοείς με το virtual που μου προσφέρεις. ευχαριστώ !

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Αύγ 2014, 14:02 --
pinusmugo έγραψε:Μπραβο πολυ ωραια διαμορφωση εχεις κανει στο δεντρο,εχει προοπτικες καλες,βασικα εσυ τις εδωσες.Μου θυμιζει αρκετα ενα δικο μου που ειχα βγαλει παλαιτερα εδω!

Αστο να φουντωσει λιγο και θα ειναι πολυ ομορφο,και παλι μπραβο!!
ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, νομίζω πως και το υλικό μου ήταν αρκετά καλό αυτή τη φορά. θα ψάξω να δω το δεντράκι σου

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Αύγ 2014, 14:02 --

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Καραγιωργος Α έγραψε:[HIGHLIGHT=#NaNffff]........(Κάνοντας διάφορα σχέδια μπορείς να δείς την διαφορά του καλού από το καλύτερο).[ Εικόνα ][/HIGHLIGHT]
...Μάλλον ο Δάσκαλος περιμένει τον Σεπτέμβριο !!!!

Καλές Διακοπές .............. Σε όλους σας ....[ Εικόνα ][ Εικόνα ][ Εικόνα ][ Εικόνα ][ Εικόνα ]


Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Αύγ 2014, 14:10 --
Jean-Zac έγραψε:
G1908 έγραψε:Μα Ρώτας; βάλε βιρτσουαλ
Καραγιωργος Α έγραψε:...Μάλλον ο Δάσκαλος περιμένει τον Σεπτέμβριο !!!!
Δεν περιμένω τον Σεπτέμβριο (όπως λέμε …Ραντεβού τον Σεπτέμβρη !!)

Περιμένω να μας δώσει έγκριση ο Vasilis Sivvas.
Χωρίς παρεξήγηση, μπορεί να μην θέλει να εκφράσουμε σχεδιαστικά την άποψή μας. Συμβαίνει σε αρκετούς από εμάς αυτό. Δυστυχώς οι χιλιομετρικές αποστάσεις που μας χωρίζουν δεν επιτρέπουν τις συναντήσεις και την επιτόπου επεξήγηση των λεγομένων μας, αλλά και με τις συζητήσεις να δώσουμε και να πάρουμε ιδέες και γνώσεις. Έπειτα το virtual σκοπό έχει να δείξει όχι μόνο για το τι θέλουμε να πούμε (με τον προφορικό ή γραπτό λόγο μας) αλλά και πώς το δένδρο (στην όποια παρεχόμενη φωτογραφία) θα μπορεί να γίνει μετά από χρόνια (και όχι σήμερα). Έτσι μπορεί να δούμε στο εικονικό σχέδιο ρίζες και κλαδιά πού δεν έχει το δένδρο αλλά αυτά μπορούν να γίνουν με την υπομονή, την εργασία τις γνώσεις και το πέρασμα των ετών. Οι τεχνικές προσθετικής ριζών και κλαδιών, συρματώματος και κλαδέματος είναι ένα άλλο εκτενές θέμα που δεν θα αναλύσω τώρα γιατί σήμερα μπορεί ο οποιοσδήποτε να βρεί πολύ μεγαλύτερη πληροφόρηση-βοήθεια στο net απ’ ότι 15-20 χρόνια πρίν. Έτσι μπορούμε να φτάσουμε στο σημείο που ο Σκαραβαίος κάποια στιγμή να γίνει 911.
Όποιος διαβάσει την ιστορία του Dr.Ing. Ferdinand Porsche θα καταλάβει, θα θυμηθεί και θα χαμογελάσει (γλυκά ή πικρά για αυτά που συνέβησαν πρόσφατα).
Διαμόρφωση, μεταμόρφωση, εξέλιξη.
Το πότ στο τέλος !!
(Και τα ελαστικά slicks μπαίνουν στο τέλος. !! Πρίν από τον αγώνα)

P.S.
Εάν υπάρξει κάποια ένσταση για την φωτό ή το γραφόμενά μου (γιατί μπορεί να χαλάει την παρουσίαση του φυτού) παρακαλώ κάποιος να τα σβήσει.
.
Personally speaking δεν υπάρχει κι ούτε ποτέ θα υπάρξει θέμα να μου χαρίσετε -ο καθένας απο εσάς με τον τρόπο του- βοήθεια... είτε αυτό είναι συμβουλή είτε virtual η κάθε είδους επέμβαση. καλοδεχούμενα όλα -θετικά και αρνητικά-. ''η ομορφιά χαρκτηρίζεται κυρίως απο αντιθέσεις''
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

G1908 έγραψε:Μα Ρώτας; βάλε βιρτσουαλ
Καραγιωργος Α έγραψε:...Μάλλον ο Δάσκαλος περιμένει τον Σεπτέμβριο !!!!
Δεν περιμένω τον Σεπτέμβριο (όπως λέμε …Ραντεβού τον Σεπτέμβρη !!)

Περιμένω να μας δώσει έγκριση ο Vasilis Sivvas.
Χωρίς παρεξήγηση, μπορεί να μην θέλει να εκφράσουμε σχεδιαστικά την άποψή μας. Συμβαίνει σε αρκετούς από εμάς αυτό. Δυστυχώς οι χιλιομετρικές αποστάσεις που μας χωρίζουν δεν επιτρέπουν τις συναντήσεις και την επιτόπου επεξήγηση των λεγομένων μας, αλλά και με τις συζητήσεις να δώσουμε και να πάρουμε ιδέες και γνώσεις. Έπειτα το virtual σκοπό έχει να δείξει όχι μόνο για το τι θέλουμε να πούμε (με τον προφορικό ή γραπτό λόγο μας) αλλά και πώς το δένδρο (στην όποια παρεχόμενη φωτογραφία) θα μπορεί να γίνει μετά από χρόνια (και όχι σήμερα). Έτσι μπορεί να δούμε στο εικονικό σχέδιο ρίζες και κλαδιά πού δεν έχει το δένδρο αλλά αυτά μπορούν να γίνουν με την υπομονή, την εργασία τις γνώσεις και το πέρασμα των ετών. Οι τεχνικές προσθετικής ριζών και κλαδιών, συρματώματος και κλαδέματος είναι ένα άλλο εκτενές θέμα που δεν θα αναλύσω τώρα γιατί σήμερα μπορεί ο οποιοσδήποτε να βρεί πολύ μεγαλύτερη πληροφόρηση-βοήθεια στο net απ’ ότι 15-20 χρόνια πρίν. Έτσι μπορούμε να φτάσουμε στο σημείο που ο Σκαραβαίος κάποια στιγμή να γίνει 911.
Όποιος διαβάσει την ιστορία του Dr.Ing. Ferdinand Porsche θα καταλάβει, θα θυμηθεί και θα χαμογελάσει (γλυκά ή πικρά για αυτά που συνέβησαν πρόσφατα).
Διαμόρφωση, μεταμόρφωση, εξέλιξη.
Το πότ στο τέλος !!
(Και τα ελαστικά slicks μπαίνουν στο τέλος. !! Πρίν από τον αγώνα)

P.S.
Εάν υπάρξει κάποια ένσταση για την φωτό ή το γραφόμενά μου (γιατί μπορεί να χαλάει την παρουσίαση του φυτού) παρακαλώ κάποιος να τα σβήσει.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

[HIGHLIGHT=#NaNffff]........(Κάνοντας διάφορα σχέδια μπορείς να δείς την διαφορά του καλού από το καλύτερο).[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img][/HIGHLIGHT]
...Μάλλον ο Δάσκαλος περιμένει τον Σεπτέμβριο !!!!

Καλές Διακοπές .............. Σε όλους σας ....[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... violin.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από G1908 »

Jean-Zac έγραψε:Παρατηρώντας την 2η,3η και 4η εικόνα ,δηλαδή την πίσω πλευρά του Buxus σκέπτομαι ότι και αυτή θα μπορούσε να ήταν ενδιαφέρουσα. Αλλά για να την απορρίψεις σημαίνει ότι μάλλον κάνω λάθος. Άλλωστε δεν βλέπω το δένδρο ζωντανά. Τώρα στην διαμόρφωση του φυτού (στην συγκεκριμένη φωτό και θέση που το παρουσιάζεις) παρατηρώ ότι η κορυφή του αριστερού κορμού κάνει κάποια αντιαισθητική καμπή. Ίσως είναι η λεγομένη οπτική απάτη και με ξεγελάει η φωτογραφία και στην πραγματικότητα να είναι διαφορετικά. Αυτό εσύ το ξέρεις. Εάν όμως είναι έτσι, όπως νομίζω, τότε θα άλλαζα γωνία στον κορμό προσπαθώντας να μειώσω αυτό το ‘’ελάττωμα’’. Με νέες κλίσεις-θέσεις στα κλαδιά και ελαφρά μείωση του ύψους στον δεξιό κορμό-κλαδί θα παρουσίαζα κάτι πιο αρεστό στο μάτι του παρατηρητή. Virtual στην διάθεσή σου όταν το ζητήσεις. Άλλωστε το έχω έτοιμο.


Κάνοντας διάφορα σχέδια μπορείς να δείς την διαφορά του καλού από το καλύτερο. Αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο αλλά σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις πρίν κάνεις την όποια ενέργεια (σωστή ή λανθασμένη)
Μα Ρώτας; βάλε βιρτσουαλ[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... otpics.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 09 Αύγ 2014, 02:09 --
Jean-Zac έγραψε:Παρατηρώντας την 2η,3η και 4η εικόνα ,δηλαδή την πίσω πλευρά του Buxus σκέπτομαι ότι και αυτή θα μπορούσε να ήταν ενδιαφέρουσα. Αλλά για να την απορρίψεις σημαίνει ότι μάλλον κάνω λάθος. Άλλωστε δεν βλέπω το δένδρο ζωντανά. Τώρα στην διαμόρφωση του φυτού (στην συγκεκριμένη φωτό και θέση που το παρουσιάζεις) παρατηρώ ότι η κορυφή του αριστερού κορμού κάνει κάποια αντιαισθητική καμπή. Ίσως είναι η λεγομένη οπτική απάτη και με ξεγελάει η φωτογραφία και στην πραγματικότητα να είναι διαφορετικά. Αυτό εσύ το ξέρεις. Εάν όμως είναι έτσι, όπως νομίζω, τότε θα άλλαζα γωνία στον κορμό προσπαθώντας να μειώσω αυτό το ‘’ελάττωμα’’. Με νέες κλίσεις-θέσεις στα κλαδιά και ελαφρά μείωση του ύψους στον δεξιό κορμό-κλαδί θα παρουσίαζα κάτι πιο αρεστό στο μάτι του παρατηρητή. Virtual στην διάθεσή σου όταν το ζητήσεις. Άλλωστε το έχω έτοιμο.


Κάνοντας διάφορα σχέδια μπορείς να δείς την διαφορά του καλού από το καλύτερο. Αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο αλλά σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις πρίν κάνεις την όποια ενέργεια (σωστή ή λανθασμένη)
Μα Ρώτας; βάλε βιρτσουαλ[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... otpics.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 09 Αύγ 2014, 02:10 --
Jean-Zac έγραψε:Παρατηρώντας την 2η,3η και 4η εικόνα ,δηλαδή την πίσω πλευρά του Buxus σκέπτομαι ότι και αυτή θα μπορούσε να ήταν ενδιαφέρουσα. Αλλά για να την απορρίψεις σημαίνει ότι μάλλον κάνω λάθος. Άλλωστε δεν βλέπω το δένδρο ζωντανά. Τώρα στην διαμόρφωση του φυτού (στην συγκεκριμένη φωτό και θέση που το παρουσιάζεις) παρατηρώ ότι η κορυφή του αριστερού κορμού κάνει κάποια αντιαισθητική καμπή. Ίσως είναι η λεγομένη οπτική απάτη και με ξεγελάει η φωτογραφία και στην πραγματικότητα να είναι διαφορετικά. Αυτό εσύ το ξέρεις. Εάν όμως είναι έτσι, όπως νομίζω, τότε θα άλλαζα γωνία στον κορμό προσπαθώντας να μειώσω αυτό το ‘’ελάττωμα’’. Με νέες κλίσεις-θέσεις στα κλαδιά και ελαφρά μείωση του ύψους στον δεξιό κορμό-κλαδί θα παρουσίαζα κάτι πιο αρεστό στο μάτι του παρατηρητή. Virtual στην διάθεσή σου όταν το ζητήσεις. Άλλωστε το έχω έτοιμο.


Κάνοντας διάφορα σχέδια μπορείς να δείς την διαφορά του καλού από το καλύτερο. Αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο αλλά σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις πρίν κάνεις την όποια ενέργεια (σωστή ή λανθασμένη)
Μα Ρώτας; βάλε βιρτσουαλ[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... otpics.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από pinusmugo »

Μπραβο πολυ ωραια διαμορφωση εχεις κανει στο δεντρο,εχει προοπτικες καλες,βασικα εσυ τις εδωσες.Μου θυμιζει αρκετα ενα δικο μου που ειχα βγαλει παλαιτερα εδω!

Αστο να φουντωσει λιγο και θα ειναι πολυ ομορφο,και παλι μπραβο!!
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Παρατηρώντας την 2η,3η και 4η εικόνα ,δηλαδή την πίσω πλευρά του Buxus σκέπτομαι ότι και αυτή θα μπορούσε να ήταν ενδιαφέρουσα. Αλλά για να την απορρίψεις σημαίνει ότι μάλλον κάνω λάθος. Άλλωστε δεν βλέπω το δένδρο ζωντανά. Τώρα στην διαμόρφωση του φυτού (στην συγκεκριμένη φωτό και θέση που το παρουσιάζεις) παρατηρώ ότι η κορυφή του αριστερού κορμού κάνει κάποια αντιαισθητική καμπή. Ίσως είναι η λεγομένη οπτική απάτη και με ξεγελάει η φωτογραφία και στην πραγματικότητα να είναι διαφορετικά. Αυτό εσύ το ξέρεις. Εάν όμως είναι έτσι, όπως νομίζω, τότε θα άλλαζα γωνία στον κορμό προσπαθώντας να μειώσω αυτό το ‘’ελάττωμα’’. Με νέες κλίσεις-θέσεις στα κλαδιά και ελαφρά μείωση του ύψους στον δεξιό κορμό-κλαδί θα παρουσίαζα κάτι πιο αρεστό στο μάτι του παρατηρητή. Virtual στην διάθεσή σου όταν το ζητήσεις. Άλλωστε το έχω έτοιμο.


Κάνοντας διάφορα σχέδια μπορείς να δείς την διαφορά του καλού από το καλύτερο. Αυτό δεν είναι πάντα απόλυτο αλλά σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις πρίν κάνεις την όποια ενέργεια (σωστή ή λανθασμένη)
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από gate1908 »

Ωραίο!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από Hfestion »

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]Είναι πολύ όμορφο
Άβαταρ μέλους

Acerbonsai
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 00:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από Acerbonsai »

Ωραία διαμόρφωση αλλά και virtual υποθέσεις. Ωραία όμως και η τιμή.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από Harris »

virtual update
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από DimosA »

τελειο ειναι... πολυ καλο!!
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Ωραία η διαμόρφωση.
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Sim62 έγραψε:Πολύ ωραίο δείγμα για διπλό κορμό και ωραίο nebari φαίνεται να έχει. Πολλές εργασίες μαζεμένες όμως για αυτή την εποχή. Είναι λίγο μυστήρια τα πυξάρια αν τους αφαιρείς με τη μία αρκετό φύλλωμα. Αλλά περί ορέξεως λόγος ουδείς και συγνώμη για την επισήμανση. Το αποτέλεσμα πάντως είναι εξαιρετικό.
Η αλήθεια είναι οτι ένα ψιλοδίκιο το έχεις, μου το είχε πει κι ένας φίλος για το πρώτο πιξάρι που πήρα αλλα δέν έπαθε τιποτα κι έτσι το ρίσκαρα και σ'αυτό... οψόμεθα ! αλλα το συρμάτωμά του είναι πολύ ελαφρή και χωρίς να το ζωρίσω ιδιαίτερα. πάντως οι επισημάνσεις είναι καλό να γίνονται και οι παρατηρήσεις γιατί σε βάζουν σε διαδηκασίες γόνιμες. ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια mr Sim62

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 05 Αύγ 2014, 15:41 --
marios έγραψε:ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ! Μπράβο!
thanks a lot marios [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 05 Αύγ 2014, 15:49 --
Harris έγραψε:Έχει και άλλα τέτοια χαλασμένα? :)
Πάρα πολύ ωραίο το έφτιαξες, μου αρέσει το σχήμα του.
Έκανα και ενα βιρτουαλακι τι να κανω; :)

Δεν άλλαξα τιποτα το σπουδαίο ενα ποτ εβαλα και λιγο το κλάδεψα ψηλα.
Ευχαριστώ Χάρη!! Λοιπόν ο συγκεκριμένος έχει πολλά στα αζήτητα, λόγο σεζόν εδώ στη Κρήτη όσα δέν έχουν καλό σχήμα μπάλας βάζουν στην άκρη και δεν πολυασχολούνται, αν δώσουν έδωσαν άν όχι πέταμα. Οπότε FEEL FREE όποιος απο εσάς θέλει μπορώ να βγάλω φωτο απο τα δέντρα και αν σας αρέσει κάτι να σας το πάρω και να σας το στείλω. Ευχαριστώ για το virtual αλλα νομίζω το προτιμώ όπως είναι [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... msorry.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 05 Αύγ 2014, 15:53 --
Καραγιωργος Α έγραψε:Οταν Λέω ότι κρύβεται Άσσος Κυρ.Βασίλη !!![ Εικόνα ]


Μας εχεις τρελάνει καλοκαιριάτικα !!![ Εικόνα ][ Εικόνα ]
Χα χα είσαι θεός, τι άσσος βρε.... ούτε βαλές σου λέω δεν υπάρχει. Η αλήθεια είναι οτι έκανα μαθήματα bonsai στην ιαπωνία (πλακα κάνω ) [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img] - απλά λόγο του οτι δουλεύω 4ωρο αυτήν την εποχή έχω άπλετο χρόνο να ασχολιθώ να διαβάσω να δώ videos κτλ οπότε το παλεύω όπως μπορώ.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 05 Αύγ 2014, 15:55 --
alexcorfu έγραψε:Ενδιαφέρον κομμάτι!! Καλό είναι να υπάρχουν και δένδρα στα "αζήτητα"... Να διευκολύνουν και εμάς... [ Εικόνα ] Μου αρέσει πολύ η διαμόρφωση! Συγχαρητήρια!
όπως έγραψα και πιο πάνω μπορώ αν θέλετε να σας στείλω

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 05 Αύγ 2014, 15:56 --

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]
christos1908 έγραψε:Και ωραια μάντρα απο πίσω!!!!

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από christos1908 »

Και ωραια μάντρα απο πίσω!!!!
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από alexcorfu »

Ενδιαφέρον κομμάτι!! Καλό είναι να υπάρχουν και δένδρα στα "αζήτητα"... Να διευκολύνουν και εμάς... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img] Μου αρέσει πολύ η διαμόρφωση! Συγχαρητήρια!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Οταν Λέω ότι κρύβεται Άσσος Κυρ.Βασίλη !!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... msorry.gif[/img]


Μας εχεις τρελάνει καλοκαιριάτικα !!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο πιξάρι με 10 ευρώ, ένα απο τα (χαλασμένα)

Δημοσίευση από Harris »

Έχει και άλλα τέτοια χαλασμένα? :)
Πάρα πολύ ωραίο το έφτιαξες, μου αρέσει το σχήμα του.
Έκανα και ενα βιρτουαλακι τι να κανω; :)

Δεν άλλαξα τιποτα το σπουδαίο ενα ποτ εβαλα και λιγο το κλάδεψα ψηλα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση