Acer από "κατάσχεση"

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από stelios »

christos1908 έγραψε:Χάρη κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω... Μονόδρομος μου φαίνεται.
Δεντραρα!

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

Χάρη κι εγώ κάπως έτσι το βλέπω... Μονόδρομος μου φαίνεται.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από iohokahey »

εχω την εντυπωση οτι εχεις ΤΕΛΕΙΟ υλικο και με το ΥΠΕΡΟΧΟ σχεδιο του χαρη θα γινει ΑΓΝΩΡΙΣΤΟ !!!


1000[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από Harris »

Θα έκανα εργασίες μέχρι όπως η γραμμή.

[img][/img]

Για να μου έμενε κάτι σαν αυτό;

[img][/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

Κατάλαβα περίπου... Και σε ποια σημεία λέτε να εφαρμόσω; Στο δεξί κλαδί φαντάζομαι κάτω απο τη διχάλα;;; Και στ άλλο; Μας ενδιαφέρει να έχουμε την καλύτερη δυνατή προοπτική για το "κυρίως" δέντρο, μην το ξεχνάμε αυτό...

spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από spasias »

eleana . έγραψε:Βρε παιδιά ενα τετοιο αλλα πιο κοκκινο θελω......Που θα βρω;
Για πιο κόκκινο σε βλέπω για acer deshojo. Κάνε μια αναζήτηση στο Google και θα δεις χρώμα. Μου άρεσε και εμένα αλλά λόγω της δυσκολίας συντήρησης (καίει εύκολα τα φύλλα στο κλ.ιμα της Αθήνας) το απέφυγα. Βέβαια δεν βρήκα και κανένα.
Για τα acer μπορείς να αγοράσεις ότι θέλεις από Γαλλία http://www.maillot-erable.com (ελπίζω να μη θεωρηθέι διαφήμιση). Έχει ότι θέλεις από mapple απλά είναι μικρά 1-2 ετών [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img].

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 14 Μάιος 2014, 15:52 --
karesansui έγραψε:Αν υπάρχει..δεν το γνωρίζω! Έχω δεί όπως όλοι μας πάμπολλα ανάλογα βίντεο με δημιουργία νέων δέντρων απο μεγαλύτερους ηλικιακά βλαστούς ή κλαδιά, προσωπικά δεν έχω επιχειρήσει σε μεγάλα δέντρα, αλλά είναι η περίπτωση του συγκεκριμένου άτσερ;
Σε αυτό αναφέρθηκα στην δημοσίευση. [ Εικόνα ]
Ευχαριστώ Παναγιώτη. Μόλις ετοιμαζόμουν να κάνω στα δικά μου σε χοντρά κλαδιά και είπα μήπως χρειαζόταν να εφαρμοστεί κάτι διαφορετικό στη διαδικασία. Ξεκινάω και το μέλλον θα δείξει...

eleana .
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 04 Μάιος 2014, 21:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από eleana . »

Βρε παιδιά ενα τετοιο αλλα πιο κοκκινο θελω......Που θα βρω;
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από karesansui »

Αν υπάρχει..δεν το γνωρίζω! Έχω δεί όπως όλοι μας πάμπολλα ανάλογα βίντεο με δημιουργία νέων δέντρων απο μεγαλύτερους ηλικιακά βλαστούς ή κλαδιά, προσωπικά δεν έχω επιχειρήσει σε μεγάλα δέντρα, αλλά είναι η περίπτωση του συγκεκριμένου άτσερ;
Σε αυτό αναφέρθηκα στην δημοσίευση. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

spasias
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 20 Μάιος 2012, 16:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από spasias »

karesansui έγραψε:Όσο το παρατηρώ τόσο περισσότερο το βρίσκω ομορφο το ατσεράκι σου!
Μην αγχώνεσαι για την εναέρια καταβολάδα...είναι μια απλή διαδικασία και πάντα πετυχαίνει ειδικά στα ατσεράκια, η εποχή είναι κατάλληλη.
Βεβαίως δεν παραβλέπω το γεγονός πως αν σου έδειχνε κάποιος απο κοντά μια φορά θα διαπίστωνες την ευκολία αλλά, ας είναι, δεν πειράζει, κάνε το και απο φωτογραφίες αρκεί να ακολουθήσεις τους βασικούς κανόνες:
επιλέγουμε ένα βλαστό ενός(1) το πολύ δύο(2) χρόνων ηλικίας, το σημείο τομής να βρίσκεται στα 30 εκ απο την κορυφή του βλαστού, να χρησιμοποιήσεις ορμόνη ριζοβολίας στην τομή, καλύψέ την με βρύα σε πάχος 7-10 εκ. και τύλιξέ τα με μαύρη πλαστική σακούλα για να αποφύγεις την δημιουργία αλγών με την επίδραση του φωτός και τελευταίο και ουχί έσχατο: μην σου στεγνώσουν τα βρύα με την ζέστη, να έχεις την έννοια είναι πάντα νωπά!!
Αυτά σε γενικές γραμμές και καλή επιτυχία!
Να κάνω μια ερώτηση? Σε acer σε πιο παλιό βλαστό π.χ. 4 ή 5 ετών δεν μπορεί να δίνει καταβολάδα? Ή τα ποσοστά επιτυχίας είναι μικρότερα? Στο διαδίκτυο βλέπω πολλές εφαρμογές σε μεγάλα φυτά. Μήπως υπάρχει κάποιο παραπάνω μυστικό[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]?
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από karesansui »

Φυσικά και έχει! Όπως και με πλαστικό μπουκάλι αναψυκτικού ή πλαστικό κεσέ απο γιαούρτι σαν περιέκτη και οποιοδήποτε υπόστρωμα φύτευσης ακόμα και άχυρο ανακατεμένο με χώμα!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από Sim62 »

karesansui έγραψε:Όσο το παρατηρώ τόσο περισσότερο το βρίσκω ομορφο το ατσεράκι σου!
Μην αγχώνεσαι για την εναέρια καταβολάδα...είναι μια απλή διαδικασία και πάντα πετυχαίνει ειδικά στα ατσεράκια, η εποχή είναι κατάλληλη.
Βεβαίως δεν παραβλέπω το γεγονός πως αν σου έδειχνε κάποιος απο κοντά μια φορά θα διαπίστωνες την ευκολία αλλά, ας είναι, δεν πειράζει, κάνε το και απο φωτογραφίες αρκεί να ακολουθήσεις τους βασικούς κανόνες:
επιλέγουμε ένα βλαστό ενός(1) το πολύ δύο(2) χρόνων ηλικίας, το σημείο τομής να βρίσκεται στα 30 εκ απο την κορυφή του βλαστού, να χρησιμοποιήσεις ορμόνη ριζοβολίας στην τομή, καλύψέ την με βρύα σε πάχος 7-10 εκ. και τύλιξέ τα με μαύρη πλαστική σακούλα για να αποφύγεις την δημιουργία αλγών με την επίδραση του φωτός και τελευταίο και ουχί έσχατο: μην σου στεγνώσουν τα βρύα με την ζέστη, να έχεις την έννοια είναι πάντα νωπά!!
Αυτά σε γενικές γραμμές και καλή επιτυχία!
Αν η καταβολάδα δεν γίνει με βρύα σε πλαστική σακούλα αλλά με τύρφη σε μικρό ανοικτό από πάνω φυτωριακό γλαστράκι (όπως δείχνω στη φωτογραφία) έχει πιθανότητες επιτυχίας ?

DSC01410.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από karesansui »

Όσο το παρατηρώ τόσο περισσότερο το βρίσκω ομορφο το ατσεράκι σου!
Μην αγχώνεσαι για την εναέρια καταβολάδα...είναι μια απλή διαδικασία και πάντα πετυχαίνει ειδικά στα ατσεράκια, η εποχή είναι κατάλληλη.
Βεβαίως δεν παραβλέπω το γεγονός πως αν σου έδειχνε κάποιος απο κοντά μια φορά θα διαπίστωνες την ευκολία αλλά, ας είναι, δεν πειράζει, κάνε το και απο φωτογραφίες αρκεί να ακολουθήσεις τους βασικούς κανόνες:
επιλέγουμε ένα βλαστό ενός(1) το πολύ δύο(2) χρόνων ηλικίας, το σημείο τομής να βρίσκεται στα 30 εκ απο την κορυφή του βλαστού, να χρησιμοποιήσεις ορμόνη ριζοβολίας στην τομή, καλύψέ την με βρύα σε πάχος 7-10 εκ. και τύλιξέ τα με μαύρη πλαστική σακούλα για να αποφύγεις την δημιουργία αλγών με την επίδραση του φωτός και τελευταίο και ουχί έσχατο: μην σου στεγνώσουν τα βρύα με την ζέστη, να έχεις την έννοια είναι πάντα νωπά!!
Αυτά σε γενικές γραμμές και καλή επιτυχία!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

RiaDr έγραψε: Θα ήταν πάντως ευγενικό αν κάνεις καταβολάδες να της χαρίσεις αργότερα ένα πιο μικρό δεντράκι σε ποτ.. [ Εικόνα ]

Πολύ καλή ιδέα Ρία!!! Θα μπει σε εφαρμογή!!!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 13 Μάιος 2014, 14:23 --

Παιδιά για να προχωρήσω σε καταβολάδες ειναι η κατάλληλη εποχή τώρα? εχω διαβάσει το θέμα στη βιβλιοθήκη αλλά ειναι η πρώτη φορά που θα το δοκιμάσω. Τι να προσέξω;;; Και σε πιο σημείο λέτε να κανω (μάλλον δύο) αν δεν πετύχει το υπόλοιπο δέντρο κινδυνεύει απο κάτι;;; Βρήκα λίγα βρύα από κάτι γλάστρες που είχα, ελπίζω να φτάσουν....

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 13 Μάιος 2014, 18:32 --

Βάζω και λίγο πιο κοντινές φωτογραφίες για να φανεί καλύτερα η διακλάδωση...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από RiaDr »

christos1908 έγραψε:Ρωτήθηκε Ρία αλλά δεν το αξιολόγησε... Ήταν απλώς μια γλάστρα στο μπαλκόνι. Για μένα (φαντάζομαι και για πολλούς εδώ μέσα) εδώ και κανά χρόνο που "έμπλεξα" ακόμα και ο βασιλικός είναι υποψήφιο bonsai, οπότε έχει άλλη αξία...
Αυτά είναι τα τυχερά όταν δεν ξέρουν οι γνωστοί και φίλοι πολλά από μπονσάι, χεχε...
Θα ήταν πάντως ευγενικό αν κάνεις καταβολάδες να της χαρίσεις αργότερα ένα πιο μικρό δεντράκι σε ποτ.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

Ρωτήθηκε Ρία αλλά δεν το αξιολόγησε... Ήταν απλώς μια γλάστρα στο μπαλκόνι. Για μένα (φαντάζομαι και για πολλούς εδώ μέσα) εδώ και κανά χρόνο που "έμπλεξα" ακόμα και ο βασιλικός είναι υποψήφιο bonsai, οπότε έχει άλλη αξία...
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από RiaDr »

Ωραίο δέντρο και με καλές προοπτικές μελλοντικά - το ερώτημα είναι αν η ιδιοκτήτρια ρωτήθηκε ή έγινε κατάσχεση αυτοβούλως!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από karesansui »

christos1908 έγραψε: ...Παναγιώτη, νομίζω ότι μόλις πέσουν τα φύλλα του θα έχουμε ξεκάθαρη εικόνα για το πως θα ενεργήσουμε... Να υπολογίζω στη βοήθεια σου απο φθινόπωρο;;;[ Εικόνα ]

image.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από christos1908 »

Α, τίποτα... Το πήρα κι έφυγα... Δε δυσκολεύτηκα καθόλου. Νταξει κάτι θα κεράσουμε κάποια στιγμή...

Παναγιώτη, νομίζω ότι μόλις πέσουν τα φύλλα του θα έχουμε ξεκάθαρη εικόνα για το πως θα ενεργήσουμε... Να υπολογίζω στη βοήθεια σου απο φθινόπωρο;;;[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... histle.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από Sim62 »

karesansui έγραψε:Τσ, τσ ,τσ!
Τι σου κάνει ο "πυρετός των μπονσάι"!! Μέχρι και μνημονιακού τύπου κατασχέσεις [ Εικόνα ]
Όμορφο δέντρο με καλές προοπτικές...
Για τώρα καμάρωσέ το στο νέο του σπίτι και απο χειμώνα μπαίνεις σε δράση εκτός αν θέλεις απο αυτό να δημιουργήσεις και άλλα ...υποκαταστήματα, οπότε ξεκίνα τις εναέριες καταβολάδες...!
Συμφωνώ απόλυτα με τον karesansui. Καταβολάδες, αρχίζει σιγά σιγά και η περίοδος εφαρμογής τους και από ότι μπορώ να διακρίνω στις φωτογραφίες έχεις 2 νέα δεντράκια για μελλοντικές δόξες !!!
Το Σαββατοκύριακο θα κάνω και εγώ τις δικές μου. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer από "κατάσχεση"

Δημοσίευση από stathis »

Acer Palmatum Atropurpureum. Μια χαρά! Τα έχω δει να τα πουλάνε και 40 ευρώ! Τι αντάλλαγμα έδωσες;
Απάντηση