Acer prebonsai

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer prebonsai

Δημοσίευση από Γιωτα »

πολυ ωραια τα δεντρακια σου! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]
ενα π.μ απο που τα πηρες?
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Acer prebonsai

Δημοσίευση από stelios »

Μπράβο φίλε πολύ καλές και οι 2 επιλογές σου και όχι μόνο τιμής! (μετράει φυσικά)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer prebonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

thalassolikos έγραψε:Κάνε εναέρια καταβολαδα είναι πανεύκολο και θα διπλασιασεις τα δεντράκια σου.Είναι και πολύ ψηλά και το χρειάζονται.
Καταβολάδες σίγουρα στα μεγαλύτερα. Θα βγούν σίγουρα ακόμη 5-6 δεντράκια.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Acer prebonsai

Δημοσίευση από marios »

Καταπληκτικές τιμές! Μπράβο!

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer prebonsai

Δημοσίευση από christos1908 »

Harris έγραψε:
christos1908 έγραψε:Εντάξει μέχρι εδώ ήταν!!!! Το έχετε παραξηλώσει με τα acer κι εμείς ένα χρόνο τώρα ψάχνουμε και ακόμα δεν έχουμε αγοράσει!!! Θα βγω σαφάρι σοβαρό γιατί δεν παει άλλο. [ Εικόνα ]

Ωραία ειναι τα δεντράκια σου αν και νεαρά. Ειδικά το orange dream. Μια χαρά το σκέφτεσαι νομίζω ως προς τη διαμόρφωση. Από τιμή πόσο τα πήρες αν επιτρέπεται;
Στην συνάντηση την Κυριακή!!!! :)


Sim62 σε τι τιμες τα αγορασές;
Κάτι έχω βρει παρόλα αυτα απλως δεν έχω προλάβει να το ποσταρω. Θα το κανω μεσα στην ημέρα λογικα...[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 23 Απρ 2014, 18:28 --
Sim62 έγραψε:25 ευρώ τα μεγαλύτερα atropurpureum, 7.5 τα μικρότερα και 15 το Orange dream. Αλλά έπεσε πολύ παζάρι !!!
Σε σχέση με ότι έχω βρει ειναι προς καλές οι τιμές που τα πήρες...

thalassolikos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 16 Απρ 2014, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer prebonsai

Δημοσίευση από thalassolikos »

Κάνε εναέρια καταβολαδα είναι πανεύκολο και θα διπλασιασεις τα δεντράκια σου.Είναι και πολύ ψηλά και το χρειάζονται.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Acer prebonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

25 ευρώ τα μεγαλύτερα atropurpureum, 7.5 τα μικρότερα και 15 το Orange dream. Αλλά έπεσε πολύ παζάρι !!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Acer prebonsai

Δημοσίευση από Harris »

christos1908 έγραψε:Εντάξει μέχρι εδώ ήταν!!!! Το έχετε παραξηλώσει με τα acer κι εμείς ένα χρόνο τώρα ψάχνουμε και ακόμα δεν έχουμε αγοράσει!!! Θα βγω σαφάρι σοβαρό γιατί δεν παει άλλο. [ Εικόνα ]

Ωραία ειναι τα δεντράκια σου αν και νεαρά. Ειδικά το orange dream. Μια χαρά το σκέφτεσαι νομίζω ως προς τη διαμόρφωση. Από τιμή πόσο τα πήρες αν επιτρέπεται;
Στην συνάντηση την Κυριακή!!!! :)


Sim62 σε τι τιμες τα αγορασές;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer prebonsai

Δημοσίευση από christos1908 »

Εντάξει μέχρι εδώ ήταν!!!! Το έχετε παραξηλώσει με τα acer κι εμείς ένα χρόνο τώρα ψάχνουμε και ακόμα δεν έχουμε αγοράσει!!! Θα βγω σαφάρι σοβαρό γιατί δεν παει άλλο. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/lol.gif[/img]

Ωραία ειναι τα δεντράκια σου αν και νεαρά. Ειδικά το orange dream. Μια χαρά το σκέφτεσαι νομίζω ως προς τη διαμόρφωση. Από τιμή πόσο τα πήρες αν επιτρέπεται;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Acer prebonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Πρόσφατα αγόρασα ορισμένα Acer palmatum Atropurpureum και ένα Acer Orange dream. Τα φύτεψα σε μεγαλύτερα δοχεία με ανέπαφη τη ριζική μπάλα και σκέφτομαι να μην κάνω καμμιά άλλη εργασία πάνω τους μέχρι να εγκλιματιστούν στο νέο δοχείο. Για μία βασική πρώτη διαμόρφωση των κλαδιών σκέφτομαι να ξεκινήσω προς το τέλος του χειμώνα που έρχεται εκτός αν κάποιοι πιό εμπειροι με τα συγκεκριμένα είδη θα είχαν να προτείνουν κάτι άλλο σχετικά όσο και για την λίπανσή τους.
Ξέρω οτι με χοντρότερο κορμό θα ήταν προτιμότερα, αλλά δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον και επιπλέον τα πήρα και σε πολύ καλή τιμή.

Κάποιες φωτογραφίες παρακάτω. Ο αναπτήρας Bic για σύγκριση είναι το μεγάλο μέγεθος.
DSC01413.JPG
DSC01411.JPG
DSC01409.JPG
DSC01405.JPG
DSC01422.JPG
DSC01425.JPG
DSC01400.JPG
DSC01395.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση