Ελιά Κορωνέικη

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από G1908 »

Γιατί δεν το κλαδεύεις όπως στην φωτογραφια του Χάρης ;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από Skywalker »

Οπότε να την αφήσω προς το παρόν. Πιστεύετε όμως ότι υπάρχει όμως η ανάγκη να της κλαδέψω κάποια κλαδάκια από αυτά που βλέπετε στις φωτογραφίες για κάποιο λόγο, πχ συμμετρία, κτλ?
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από stelios »

Άφησε την να μεγαλώσει! Να κλάδευεις και virtual help σε 1-2 χρόνια να μεγαλώσει λίγο! :)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από Skywalker »

Λοιπόν δεν έβαλα φωτογραφία με τις πέτρες που μάζεψα διότι τελικά οι ρίζες ήταν πολύ λεπτές για να βάλω οποιαδήποτε πέτρα από κάτω. Ας τα πάρουμε από την αρχή, βρήκα επιτέλους χρόνο για να ασχοληθώ με την ελίτσα χτες. Οι εργασίες ηταν μεταφύτευση, κλάδεμα και συρμάτωμα -ας πούμε...

Στο συρμάτωμα θα χρειαστώ προπόνηση, αρκετή...

Αφού επέλεξα πως θα βλέπει ο θεατής το φυτό (λέω όπως στην 1η φωτογραφία), κλάδεψα όλα τα κλαδιά που έμπαιναν μπροστά στον θεατή αλλά και μερικά που έμπλεκαν μεταξύ τους. Σίγουρα πρέπει να κοπούν μερικά ακόμα αλλά θα περιμένω γνώμες από τους εμπειρότερους τώρα. Ίσως και βοήθεια virtual [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/105.gif[/img] .

Έβαλα λοιπόν σε μια γλάστρα λίγο μεγαλύτερη οργανικό υπόστρωμα Light-Mix με μίξη από περλίτη. Η ελιά τοποθετήθηκε επιφανειακά στο χώμα για να έχουν μπόλικο χώρο να φύγουν κάτω οι ρίζες αλλά και για να αποκαλυφθεί περί του 1-2 εκατοστών κορμού το οποίο ήταν μέσα στο χώμα από το φυτώριο. Κατά την μεταφύτευση έδωσα αρκετή κλίση στο κορμό και η τοποθέτηση αντίθετη με τον ήλιο για να έχω ανάπτυξη όπως την θέλω στα μελλοντικά κλαδιά.

Για το συρμάτωμα όπως ανέφερα και πιο πάνω δεν χρειάζονται σχόλια, ξέρω ότι είναι άθλιο [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]. Ίσως να είχα λάθος σύρμα, ίσως λάθος πάχος ίσως κράμπες στα δάχτυλα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/lol.gif[/img]

Στις παρακάτω φωτογραφίες θα δείτε ότι εξέχει σύρμα σε μερικά σημεία. Επίτηδες άφησα μπόσικα να μου πείτε γνώμες για να μπορώ να συρματώσω λίγο ακόμα τις μύτες.

Λοιπόν τα σχόλια δικά σας...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ωραίος!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από Skywalker »

Πάλι άργησα να απαντήσω αλλά... υποχρεώσεις.

Λοιπόν, τα νέα μου, πήγα Αίγινα και βρήκα πέτρες, όχι θαλασσινές. Λέω να δοκιμάσω αυτή την τεχνική με τις πολλές και όπου βγάλει. Όταν βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω και φωτογραφίες να τις δείτε.
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από florian »

iohokahey έγραψε:τι υλικο περνουσε με το πινελακι στο τελος της διαδικασιας πανω στις πετρες??
θα μπορουσα να χαρακτηρισω ομορφη και την διαδικασια με τις πολλες πετρες..![ Εικόνα ]
Υλικα του υποστρώματος, πετρούλες, χώμα... ανάλογα τι χρησημοποιείς. Στην ουσία δίνει το χρώμα και υφή του υποστρώματος. Για κόλλα χρησημοπιεί το υλικό της πατητης τσιμεντοκονιας πχ Durostick. Υπάρχει σε πολλά χρωματοπωλεια ή και Praktiker.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από iohokahey »

τι υλικο περνουσε με το πινελακι στο τελος της διαδικασιας πανω στις πετρες??
θα μπορουσα να χαρακτηρισω ομορφη και την διαδικασια με τις πολλες πετρες..![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/greetings/clapyellow.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από Harris »

Ωραίο βίντεο θα σε βοηθήσει αρκετά!



επίσης μπορεις να δεις μια διαδικασία που κάναμε πέρυσι σε ACER Palmatum Shishigashira

http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php ... 454#p29454
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

florian έγραψε:Με εχει απασχολησει και εμενα τωρα και αρκετο καιρο το θεμα με τις ριζες και πετρα... Δεν ειναι αναγκη λοιπον να ειναι μια και μοναδικη πετρα πανω στην οποια θα τοποθετησεις το δεντρο σου. Με αυτη τη τεχνικη δεν σε απασχολει επισης αν οι ριζες δεν ειναι ακομα αρκετα μακρυες μπορεις νο προσθετεις σε καθε μεταφυτευση και απο λιγες πετρες ακομα. Δες μια αυτο το βιντεο, ισως θα σου δωσει ιδεες.
Σαν αποτελεσμα θα εχεις απο την αρχη εμφανες πετρες και μελλοντικα οσες πρακρικα θελεις...


Σωστός!!! :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από florian »

Με εχει απασχολησει και εμενα τωρα και αρκετο καιρο το θεμα με τις ριζες και πετρα... Δεν ειναι αναγκη λοιπον να ειναι μια και μοναδικη πετρα πανω στην οποια θα τοποθετησεις το δεντρο σου. Με αυτη τη τεχνικη δεν σε απασχολει επισης αν οι ριζες δεν ειναι ακομα αρκετα μακρυες μπορεις νο προσθετεις σε καθε μεταφυτευση και απο λιγες πετρες ακομα. Δες μια αυτο το βιντεο, ισως θα σου δωσει ιδεες. [yt][/yt]
Σαν αποτελεσμα θα εχεις απο την αρχη εμφανες πετρες και μελλοντικα οσες πρακρικα θελεις...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από Skywalker »

Στο βουνό θα πάω και θα μαζέψω καμία 10αριά -15αριά δείγματα, ανάλογα και το βάρος πάντα! Αν όντως έχει ριζικό σύστημα να μπορέσει να κάτσει πάνω σην πέτρα λέω να το βάλω για να δένει σιγά σιγά.

Όσον αφορά τώρα τις κορυφές και το κλάδεμα, θα αφαιρέσω με τσιμπιδάκι όπου έχει πετάξει προς τα πάνω για να εξωτερικέυσει ότι ενέργεια έχει για ανάπτυξη στα κατώτερα των πάνω κορυφών σημεία. Κλάδεμα δεν θέλω να του κάνω για να δω πως θα πετάξει νέα κλαράκια ή φύλλα. Πιστεύει η παρέα ότι ένα κλάδεμα είναι απαραίτητο για το φυτό; Δεν με νοιάζει να δείξει μπονσάι, απλά αν είναι απαραίτητο το κλάδεμα καθαρά και μόνο για το φυτό σαν φυτό για κάποιο λόγο, να το κάνω.

Το σκεπτικό μου τώρα είναι ότι, αν δεν χρειάζεται κλάδεμα, να το αφήσω να πετάξει στα χαμηλότερα μέρη ή να φουντώσει έτσι ώστε να έχω περισσότερα σημεία για να παίξω/επιλέξω στο μέλλον για διαμόρφωση.

Αλλά και πάλι επειδη δεν είμαι κανένας γνώστης, αν θεωρείται ότι θέλει ένα ψιλοκλάδεμα για να γίνει πιο ελεγχόμενη η ανάπτυξη του, να το κάνω. Περιμένω απόψεις και προτάσεις!
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από Vasilhs »

1) Καλό είναι να βρεις βουνίσιες πετρες και όχι θαλασσινές. Το αλάτι δεν κάνει καλό.
2) Καλό είναι μια εργασία το έτος. Αλλά δεν νομίζω οτι θα έχεις πρόβλημα με την ελιά.
3) Δεν ξέρω. Γιατί δεν το κλαδεύεις όπως του Harris?
4) Δεν νομίζω οτι θα έχει τόσες ρίζες για rock over root.
5) Ναι! Αλλά αυτό είναι διαδικασία που γίνεται οταν το δέντρο μας είναι ώριμο "μπονσάι"
6) Αφήνεις 4 φύλλα 2 από αριστερά και 2 από δεξιά.

Περίμενε να απαντήσουν και τα άλλα παιδιά για να είσαι πιο σίγουρος.
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από gate1908 »

εμένα μ'αρεσει το δένρο σου!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από Skywalker »

Χαιρετώ την παρέα και ευχαριστώ και τους 2 για τις συμβουλές! Αλλά σαν νέος έχω απορίες!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]

Ξεκινώντας να πω ότι όντως ο κορμός είναι λίγο οδοντογλυφίδα αλλά είπα να μην δώσω παραπάνω από 10 ευρώ για να πάρω μεγαλύτερη ελιά σαν πρώτο δεντράκι. Τα άλλα πιο μπρατσωμένα αλλά έφταναν και τα 40 ευρώ. Ρία είμαι σίγουρος ότι με υπομονή, καλή παρέα και βοήθεια θα το κάνουμε σούπερ.

Λοιπόν στα σχόλια μου και τις απορίες.

1) Πέτρες: υπάρχει η πιθανότητα να πάω στην Αίγινα αυτό το Σ/Κ οπότε θα κοιτάξω να βρω μερικές να έχω πρόχειρες. Να ψάξω κάποιας συγκεκριμένης σύστασης; Μας κάνουν όλες γενικά ή να αποφύγω κάποιες;

2) Μεταφύτευση μάλλον θα κάνω προς τα τέλη της επόμενης εβδομάδας και συρμάτωμα λογικά αυτή την εβδομάδα.

3) Κορφολόγημα: Σε αυτό που είπα για κόψω τους νέους βλαστούς στις κορυφές για να φορτώσει στα χαμηλότερα μέρη τι λέτε;

4) Rock over root: Θα το κάνω εφόσον -εστω και με την μηδαμινή πείρα μου- κρίνω ότι θα το αντέχουν οι ρίζες. Θα ξεκινήσω για την χαλαρή μεταφύτευση που λέει και η Ρία και σταδιακά θα καθαρίζω το χώμα στις ρίζες. Αν δω ότι το σηκώνει για να μπει πέτρα θα το κάνω αλλιώς θα το βάλω μέσα σε χώμα στην νέα γλάστρα και ίσως το δω πάλι σε ένα χρόνο για πέτρα. Πάντως θα μαζέψω όπως είπα μερικές να έχω πρόχειρες και θα βάλω εδώ να τις δούμε.

5) Μέγεθος φύλλων: Κάπου διάβασα, δεν θυμάμαι καν που, ότι αν με τα δάχτυλα μαδήσω το δέντρο λόλο σε σημείο να μείνει ένα κούτσουρο, λογικό είναι σιγά σιγά να ξαναβγάλει φύλλα.... αν το μαδήσω εκ νέου -2η φορά- θα βγάλει πιο μικρά φύλλα. Αυτό ισχυει; Αν ναι, πότε το κάνουμε;

6) Κλάδεμα: Zean, όταν λέμε ζεύγος φύλλου τι εννοούμε. Μπορείς σε παρακαλώ να μου βάλεις μια φωτογραφία για να είμαι 100% σίγουρος; Κλάδεμα, να του κάνω ένα τώρα ή να το αφήσω στην ησυχία του για φέτος κάνοντας μόνο κορφολόγημα;
Άβαταρ μέλους

nikolas2014
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 22 Μαρ 2014, 21:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από nikolas2014 »

..σου γλιτώνουν μερικές δεκαετίες αναμονής... :o
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από RiaDr »

Χαίρομαι που σε βλέπω υπομονετικό και μεθοδικό. Το δέντρο έχει καλά στοιχεία και σίγουρα με τον χρόνο θα "δείξει" περισσότερο τις αρετές του. Οι ελιές άλλωστε είναι κλασσική αξία. Προχώρα με τη χαλαρή μεταφύτευση που σκέφτεσαι.

Μια συμβουλή για το μέλλον: οι ελιές όταν είναι αρκετών χρόνων (ή και δεκαετιών) έχουν συγκλονιστικούς κορμούς. Να ψάχνεις για πιο γερασμένα δέντρα προς αγορά, σου γλιτώνουν μερικές δεκαετίες αναμονής... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ένας από την παρέα λέει ότι θα ήταν καλύτερα μία αγριελιά (από φυτώριο και όχι από την φύση) γιατί το μέγεθος των φύλλων θα συμβάδιζε με το μέγεθος του κορμού, ενώ τώρα συμβαίνει το αντίθετο. Άνοιξε (με συρμάτωμα) λίγο τα κλαδιά ώστε να ΄΄απλώσει΄΄. Με επιλεκτικό κλάδεμα μπορείς να κατευθύνεις τα κλαδιά αριστερά, δεξιά, πάνω, κάτω. Πρόσεξε τον σχηματισμό του ζεύγους των φύλλων !!! Βγαίνουν σταυρωτά το προηγούμενο με το επόμενο !!! Σε όποια θέση κλαδέψεις αντίστοιχα θα βγούν 2 νέα κλαδάκια και κρατάς όποιο θέλεις. Ξέπλυμα από το παλαιό χώμα ΟΚ. Περλίτης ΟΚ. Για την πέτρα θα πρέπει να δείς την διαμόρφωση των ριζών και πράττεις ανάλογα. (εάν έχεις και την σωστή πέτρα)
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από Skywalker »

Χάρη με ψήνει τρελά να το διαμορφώσω τώρα αλλά κρατιέμαι και εφόσον ο χρόνος είναι φίλος μας, σκέφτηκα να προχωρήσω σε

1) κορφολόγηση των νέων ματιών που πετάει με

=> απώτερο σκοπό να δώσει ώθηση και στην ανάπτυξη του κάτω μέρους, παρά στις κορυφές πάνω.

Επίσης σκέφτομαι όπως είπε και ο Hfestion να

2α) προχωρήσω σε χαλαρή μεταφύτευση σε νέα γλάστρα τριπλάσιου μεγέθους αλλά και 3πλάσιου βάθους με σκοπό να το αφήσω 1-2 χρόνια έτσι. Όταν λέω χαλαρή μεταφύτευση τι εννοώ, δηλαδή να μην κόψω καθόλου από την ρίζα και απλά να χαλαρώσω πολύ λίγο το παλιό χώμα και το 50%-60% να το βαλω όπως είναι μέσα σε νέα γλάστρα με νέο χώμα. Στο νέο χώμα (που δεν ξέρω τι θα είναι σε μίγμα) σκέφτομαι να αναμείξω και περλίτη ώστε

=>να αερίζονται καλύτερα οι ρίζες και να αναπτυχθεί καλύτερα το δεντρο.

Γενικά θέλω να πιστεύω ότι με αυτές τις 2 κινήσεις θα πετύχω να κάνω την ελιά να ωριμάσει γρηγορότερα και να παχύνει και τον κορμό της.

Τι λέτε εσείς; Ξέρω ότι δεν θα είναι bonsai ή θα δείχνει σαν μπονσάι αλλά θα είναι καλή αρχή για να έχω "γρηγορότερα" αποτελέσμα μετά. Τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω.

2β) Επίσης μια ακόμα εκδοχή είναι αντί για την χαλαρή μεταφύτευση που είπα, αν πιστεύετε και εσείς ότι η ελιά θα αντέξει να αφαιρέσω και την μπάλα ξεπλένοντας όλο το παλιό χώμα με νερό ώστε να μείνουν σκέτες οι ρίζες τελείως. Αφού κόψω μόνο μόνο τις σάπιες κτλ -αν έχει- να δέσω μια πέτρα στις ρίζες και μετά να το φυτέψω.

=> Μετά από 1-2 δυο χρόνια που πλέον θα πάω να το κάνω μπονσάι να έχω το κλασσικό root over rock.

Τι λέει η παρέα;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά Κορωνέικη

Δημοσίευση από Hfestion »

Γειά σου κι απο μενα! Εγω θα και μεταφύτευση. Οι ελιες εινσι 7ψυχες
Απάντηση