Γιουνίπερος

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Θα ακολουθήσεις το σχέδιο του J-Z ? Αν ναι τότε έχεις ακόμα δουλειά να κανεις.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

Για την ώρα χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο;;;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Hfestion »

ακολουθα το virtual του JZ !!! θα γινει πολύ ωραιο

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

Έγινε κι αυτό...
Βάζο φωτογραφίες από τέσσερις πλευρές.


ΥΓ1. Όσο για τα προϊόντα μένω κοντά στο καπανδιτι όπου έχει 3-4 μεγάλα φυτώρια οπότε λογικά θα βρω σχετικά εύκολα.
ΥΓ2. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, τα βοήθεια τα σχόλια και τις οδηγίες. Μ'αρέσει πολυ διαδικασία τις διαμόρφωσης-συζήτησης!!!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 22 Φεβ 2014, 19:43 --
Jean-Zac έγραψε:Δεν ξέρω για τον γιουνίπερο αλλά η θέα είναι υπέροχη !!!
Αν εννοείς το πίσω απο το γιουνίπερο, ειναι ένα μικρό κηπάκι στο πίσω μέρος του σπιτιού μου όπου έχω βάλει 4 καρποφόρα δεντράκια. Ειναι τελείως ακατέργαστο (οικονομικές και χρονικές δυσκολίες), αλλά έχω σχέδια γι' αυτό το χώρο στο μέλλον...
Ευχαριστώ και για την πρόταση...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από iohokahey »

μετα απο τις κατατοπιστικοτατες οδηγιες-κατευθυνσεις,ηρθε και ενα ομορφο βιρτουαλ!!
τι αλλο θες..!
ξεκινα δουλεια και περιμενουμε εξελιξεις!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από mariaoz »

Ωραίο δέντρο έγινε! Με γρήγορη κίνηση!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Δεν ξέρω για τον γιουνίπερο αλλά η θέα είναι υπέροχη !!!
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από iohokahey »

Κατι μου λεει οτι θα γινει κουκλοΣ ο γιουνιπερος αυτος υπο τις οδηγιες του karesansui!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Ifikratis »

Δεν βλέπω καφέ φύλλα στις 2 τελευταίες φωτογραφίες. /)
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από karesansui »

Ωραίος ο νέος!!!
ΥΓ: Οδηγίες μέσα στις επόμενες ώρες!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 21 Φεβ 2014, 20:12 --

Συνέχεια...[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
Στην δεύτερη φωτογραφία φαίνονται 4 κλαδιά!
Τα δύο εκφύονται απο την βάση σχεδόν του κορμού.
[center]Κόψε τα, αφήνοντας ένα μήκος περίπου 15 εκ. απο την βάση τους.[/center]Τα άλλα δύο είναι πιό ψηλά.
[center]Το πρώτο (κάτω) κόψε το στο 1/2 του μήκους του και
το ψηλώτερο στα 2/3 (το 1/3 αφαιρείς δηλαδή).[/center]

Βγάλε μετά το πέρας αυτών των εργασιών φωτογραφίες απο τις 4 πλευρές σε ουδέτερο φόντο κατά το δυνατόν![img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/18.gif[/img]

ΥΓ: Όσον αφορά τον θερινό πολτό και το ακαρεοκτόνο τα βρήκες; Έχεις 10 μέρες περιθώριο...![img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/65.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

Τελος και με το κλαδεμα...
Επομενο βημα???
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Paulos »

Ακόμα; :)
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από karesansui »

Όλα τα φυτώρια έχουν...βρές ένα, μπές μέσα και αγόρασε...
Περιμένουμε την προοδό σου στον γιουνίπερο...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

karesansui έγραψε:
christos1908 έγραψε: Φυσικά και θέλω να το προχωρήσουμε...
Καλώς λοιπόν! Εφόσον έχουμε και την έγγραφη συγκατάθεσή σου ας προχωρήσουμε...!

Α) Κόψε ΟΛΑ τα κλαδιά και κλαδάκια αδιακρίτως, στο μισό τους μήκος απο ότι είναι τώρα...
Β) Προμηθεύσου απο γεωπονικό κατάστημα "θερινό πολτό" (της Triona R τον θεωρώ καλύτερο , όπως και της Kayac R EC ) και ένα ακαρεοκτόνο και άφησέ το στην άκρη για τώρα...

Ο γιουνίπερος φαίνεται ποτισμένος! Έλεγξε την υγρασία βγάζοντάς τον απο την γλάστρα του να δείς αν είναι σε όλη την μάζα του χώματος νωπό (το χώμα). Αν όχι πότισέ τον και μετά απο 5 ημέρες και πάλι. Ακόμα χειμώνας είναι και η σχετική υγρασία υψηλή. Δεν θέλει πολύ νερό, να παπαριάζουν οι ρίζες δηλαδή στο νερό. Τρύπες αποστράγγισης έχει στο φυτωριακό δοχείο αρκετές να φύγει η περίσσεια του νερού αν τον ποτίσεις!

Αυτά επί του παρόντος...έπεται ή συνέχεια
Οκ για το κλάδεμα...
Θερινό πολτό και ακαρεοκτόνο πρέπει να το ψάξω. Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο κατάστημα προς βόρεια προάστια;;;
Το υποστωμα είναι κατα 90% οργανικό και περιέχει ελάχιστη ελαφρόπετρα μέσα! οπότε λογικά κρατάει νερό όπως λες κι εσύ...

Προχωράω με το κλάδεμα και επανέρχομαι με νέα...
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από karesansui »

christos1908 έγραψε: Φυσικά και θέλω να το προχωρήσουμε...
Καλώς λοιπόν! Εφόσον έχουμε και την έγγραφη συγκατάθεσή σου ας προχωρήσουμε...!

Α) Κόψε ΟΛΑ τα κλαδιά και κλαδάκια αδιακρίτως, στο μισό τους μήκος απο ότι είναι τώρα...
Β) Προμηθεύσου απο γεωπονικό κατάστημα "θερινό πολτό" (της Triona R τον θεωρώ καλύτερο , όπως και της Kayac R EC ) και ένα ακαρεοκτόνο και άφησέ το στην άκρη για τώρα...

Ο γιουνίπερος φαίνεται ποτισμένος! Έλεγξε την υγρασία βγάζοντάς τον απο την γλάστρα του να δείς αν είναι σε όλη την μάζα του χώματος νωπό (το χώμα). Αν όχι πότισέ τον και μετά απο 5 ημέρες και πάλι. Ακόμα χειμώνας είναι και η σχετική υγρασία υψηλή. Δεν θέλει πολύ νερό, να παπαριάζουν οι ρίζες δηλαδή στο νερό. Τρύπες αποστράγγισης έχει στο φυτωριακό δοχείο αρκετές να φύγει η περίσσεια του νερού αν τον ποτίσεις!

Αυτά επί του παρόντος...έπεται ή συνέχεια
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από gate1908 »

christos1908 έγραψε:
karesansui έγραψε:Ο γιουνίπερός σου, με τις μέχρι τώρα εργασίες που έκανες, δείχνει πολύ σωστή επιλογή ενός υλικού για ένα μελλοντικό μπονσάι! Τα βήματα απο εδώ και πέρα είναι περισσότερος καθαρισμός του φυλλώματος και μεταφύτευση σε ένα μεγάλο πλαστικό στρογυλό δοχείο/γλάστρα! Αυτά τα βήματα όμως μόνος είναι δύσκολο να τα κάνεις σωστά. Χρειάζεσαι την βοήθεια πιό έμπειρων. Δεν σου επαναλαμβάνω να έρθεις στην συνάντηση γιατί γνωρίζω πως σου είναι πρακτικώς αδύνατον! Αν θέλεις, το προχωράμε βήμα-βήμα μόνο διαδυκτιακά και ό,τι προκύψει! Προϋπόθεση: να έχεις βασικές γνώσεις κηπουρικής!

Φυσικά και θέλω να το προχωρήσουμε... Οι γνώσεις μου ειναι αρκετά φτωχές, αν σκεφτείς ότι δεν ασχολούμε ούτε χρόνο με το αντικείμενο και ότι ξέρω το έχω διαβάσει ή μάθει από εδώ. Αυτό ειναι το τέταρτο δεντράκι μου (έχω μια ελιά, ένα πευκάκι και μια φτελιά). Τα αλλά τρία πάνε μια χαρά με τις διάφορες εργασίες που έχω κάνει με την καθοδήγηση του forum οπότε ελπίζω ότι θα πάνε και τώρα καλά τα πράγματα. Οπότε πρέπει να προχωρήσω άμεσα σε κάποια άλλη εργασία μετά το καθάρισμα χαμηλά;;;

@Harris έχεις δίκιο για το χρώμα. Όταν το βρήκα στο φυτώριο ήταν σε κακά χάλια. Μέσα στη σκόνη, τόσο που οταν το σήκωσα σηκώθηκε μαζί και ένα σύννεφο που χάθηκα μέσα. Δεν βλέπω ούτε έντομα ούτε κάτι άλλο με μια πρώτη ματιά. Μπορεί και να έχει μείνει απότιστο και να έχει ποτιστεί πολύ. Και τα δυο σενάρια ειναι πιθανά....



Επίσης είναι γεμάτο με πολλά μικρά καφέ στις άκρες τα οποία μοιάζουν με ματάκια σαν να δείχνουν ότι ετοιμάζετε να πετάξει κάτι εκεί. Φαίνονται στις φωτογραφίες. Αλλά είναι σαν ξερά. Αν τα πιάσεις και τα πιέσεις λίγο, τρίβονται...
Καλησπέρα και από μένα. Έκανες το 'κόλπο' με την λευκή σελίδα; Είχα το ίδιο πρόβλημα πέρυσι με τετράνυχο. Είχε γίνει καφέ το δέντρο.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από christos1908 »

karesansui έγραψε:Ο γιουνίπερός σου, με τις μέχρι τώρα εργασίες που έκανες, δείχνει πολύ σωστή επιλογή ενός υλικού για ένα μελλοντικό μπονσάι! Τα βήματα απο εδώ και πέρα είναι περισσότερος καθαρισμός του φυλλώματος και μεταφύτευση σε ένα μεγάλο πλαστικό στρογυλό δοχείο/γλάστρα! Αυτά τα βήματα όμως μόνος είναι δύσκολο να τα κάνεις σωστά. Χρειάζεσαι την βοήθεια πιό έμπειρων. Δεν σου επαναλαμβάνω να έρθεις στην συνάντηση γιατί γνωρίζω πως σου είναι πρακτικώς αδύνατον! Αν θέλεις, το προχωράμε βήμα-βήμα μόνο διαδυκτιακά και ό,τι προκύψει! Προϋπόθεση: να έχεις βασικές γνώσεις κηπουρικής!

Φυσικά και θέλω να το προχωρήσουμε... Οι γνώσεις μου ειναι αρκετά φτωχές, αν σκεφτείς ότι δεν ασχολούμε ούτε χρόνο με το αντικείμενο και ότι ξέρω το έχω διαβάσει ή μάθει από εδώ. Αυτό ειναι το τέταρτο δεντράκι μου (έχω μια ελιά, ένα πευκάκι και μια φτελιά). Τα αλλά τρία πάνε μια χαρά με τις διάφορες εργασίες που έχω κάνει με την καθοδήγηση του forum οπότε ελπίζω ότι θα πάνε και τώρα καλά τα πράγματα. Οπότε πρέπει να προχωρήσω άμεσα σε κάποια άλλη εργασία μετά το καθάρισμα χαμηλά;;;

@Harris έχεις δίκιο για το χρώμα. Όταν το βρήκα στο φυτώριο ήταν σε κακά χάλια. Μέσα στη σκόνη, τόσο που οταν το σήκωσα σηκώθηκε μαζί και ένα σύννεφο που χάθηκα μέσα. Δεν βλέπω ούτε έντομα ούτε κάτι άλλο με μια πρώτη ματιά. Μπορεί και να έχει μείνει απότιστο και να έχει ποτιστεί πολύ. Και τα δυο σενάρια ειναι πιθανά....



Επίσης είναι γεμάτο με πολλά μικρά καφέ στις άκρες τα οποία μοιάζουν με ματάκια σαν να δείχνουν ότι ετοιμάζετε να πετάξει κάτι εκεί. Φαίνονται στις φωτογραφίες. Αλλά είναι σαν ξερά. Αν τα πιάσεις και τα πιέσεις λίγο, τρίβονται...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από Harris »

Φίλε μου καλησπέρα,

το δέντρο σου τελικά είναι μια καλη επιλογή σε σχεση με τα κλαδια κορμο αλλα και τιμης.
ΟΜΩΣ! Το δέντρο σου εάν εχει καφε φυλλα πρέπει να βρεις την αιτία που εγινε ετσι...
Εάν για παράδειγμα εγινε ετσι επειδή δεν ποτίστηκε αρκετα; ή ποτιστηκε υπερβολικά; ή κάποια άλλη αιτια όπως είναι μυκητας ή από κάποιο έντομο.

Ξεκίνα με μια λευκη σε σελιδα και κουνα τα φυλλα του δλεντρου σου να δεις εάν μικροσκοπικες 'σκονες' (αραχνακια) περπατάνε επανω στην λευκη σελιδα... Ακόμα κανε έναν ελεγχο, βλέπεις μικροσκοπικούς ιστους;

Αυτά για αρχη και το συζητάμε.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Όμορφο δέντρο καλή επιλογή!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Γιουνίπερος

Δημοσίευση από karesansui »

Ο γιουνίπερός σου, με τις μέχρι τώρα εργασίες που έκανες, δείχνει πολύ σωστή επιλογή ενός υλικού για ένα μελλοντικό μπονσάι! Τα βήματα απο εδώ και πέρα είναι περισσότερος καθαρισμός του φυλλώματος και μεταφύτευση σε ένα μεγάλο πλαστικό στρογυλό δοχείο/γλάστρα! Αυτά τα βήματα όμως μόνος είναι δύσκολο να τα κάνεις σωστά. Χρειάζεσαι την βοήθεια πιό έμπειρων. Δεν σου επαναλαμβάνω να έρθεις στην συνάντηση γιατί γνωρίζω πως σου είναι πρακτικώς αδύνατον! Αν θέλεις, το προχωράμε βήμα-βήμα μόνο διαδυκτιακά και ό,τι προκύψει! Προϋπόθεση: να έχεις βασικές γνώσεις κηπουρικής!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση