Λιγουστρο

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Jacob13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 12 Φεβ 2020, 23:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Jacob13 »

Harris έγραψε:
23 Φεβ 2020, 14:40
Θέλει ακόμα κάνα δυο κλαδάκια. Καλά το έκανες. Μεταφύτευση σε μεγαλύτερο γλάστρα κι... Είσαι Αθήνα αν ναι τότε μπορούμε να το κάνουμε παρέα στο workshop

 
Εννοείται όποτε κανονίσετε πείτε μου.. Δεν ξέρω αν έχετε κανονίσει κάποιο άμεσα 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Hfestion »

Jacob13 έγραψε:
23 Φεβ 2020, 01:40
IMG_20200221_234605.jpgIMG_20200221_234628.jpg
 Το καθαρισα αρκετα..ελπιζω να μην εκανα βλακεια και περιμενω να ανοιξει ο καιρος και να του κανω μεταφυτευση
 
 
 

 
Το καθάρισες μια χαρά! 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Harris »

Θέλει ακόμα κάνα δυο κλαδάκια. Καλά το έκανες. Μεταφύτευση σε μεγαλύτερο γλάστρα κι... Είσαι Αθήνα αν ναι τότε μπορούμε να το κάνουμε παρέα στο workshop
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Jacob13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 12 Φεβ 2020, 23:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Jacob13 »

IMG_20200221_234605.jpg
IMG_20200221_234628.jpg
 Το καθαρισα αρκετα..ελπιζω να μην εκανα βλακεια και περιμενω να ανοιξει ο καιρος και να του κανω μεταφυτευση
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από RiaDr »

Θα συμφωνήσω με τους... προγραψαντες, είναι ένα πολύ χαριτωμένο δεντράκι, χρειάζεται όμως πρώτα να επιβιώσει, οπότε διάβασμα, μεταφύτευση όταν έρθει ο καιρός και στο μεταξύ σκέφτεσαι καλύτερα και τις καλλωπιστικες επεμβάσεις.
Καλύτερα ν' αργήσεις να το διαμορφώσεις παρά να κάνεις βιαστικές κινήσεις που θα μετανιώνεις.  ;-)
 
These users thanked the author RiaDr for the post:
Harris (23 Φεβ 2020, 14:37)
Rating: 7.14%
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από thanos75 »

κοίτα, είναι λίγο δύσκολο να δώσει κάποιος οδηγίες μέσα στο φόρουμ, όταν δεν είναι μπροστά στο φυτό. γι αυτό θεωρώ σημαντική την συμμετοχή στα workshops όταν βέβαια είναι εφικτό.

Εγώ θα προχωρούσα σε ένα πιο προσεκτικό καθάρισμα. ξερά κλαδάκια, τελειώματα κλπ πρέπει να φύγουν. δες ας πουμε αυτά που έχω σημειώσει στις εικόνες:
20200221_192258.jpg
 
20200221_192108.jpg
αφού διατηρείς ένα στυλ σκούπας χρειάζεται να δημιουργηθεί η βασική διακλαδωση και να αφαιρεθούν διάφορα κλαδάκια από χαμηλά που δεν συμμετεχουν σε αυτή. ακολουθει η διαδοχή, το ενα βασικο κλαδάκι να χωρίζεται σε δυο, το επόμενο σε άλλα δύο κ.ο.κ. προσέχοντας να αφαιρείς αυτά που πάνε προς το εσωτερικό, αυτά που πέφτουν πάνω σε άλλα και διατηρώντας εκείνα που δίνουν ωραίο σχήμα σκούπας στο δέντρο, δηλ προς τα έξω και πανω. δες τι έχει μείνει στην φωτογραφία:
 
20200221_192216.jpg
 ένα κλαδάκι που διασταυρώνεται σε πολλά. αυτό δεν θα έχει όμορφη εξέλιξη.

τέλος κοντένουμε τα εναπομείναντα  κλαδάκια,  ώστε να υπάρχει μια ισορροπία στην τελική εικόνα. στο δέντρο σου, όπως έχει διαμορφωθεί, φαίνεται να έχεις διατηρήσει περισσότερο φύλλωμα από την μία μόνο πλευρά. έχεις κλαδέψει πιο δραστικά από την μία πλευρά. αυτό θα οδηγήσει και σε ανομοιόμορφη ανάπτυξη.

Βέβαια, όπως είπα και πριν εσύ έχεις το δεντρο μπροστά σου και άρα εχεις πιο ξεκάθαρη εικονα. Μπορεί κάπου να κάνω λάθος.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
Harris (23 Φεβ 2020, 14:37)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Harris »

Εύκολο δεντρο ειναι αλλά θέλει λίγη προσοχή. Θα πάρεις μια ωραία πλαστική γλάστρα (στρογγυλή) θα βάλεις ωραία τύρφη (τυρφοχωμα Λιθουανίας) και θα το μεταφυτευσεις αυτούσιο μέσα στην νέα γλάστρα και θα βάλεις και λίγο χώμα από πάνω. Θα το ποτίζεις όταν χρειάζεται και θα το έχεις εκτός σπιτιού σε δροσερό μέρος μακριά από τον καλοκαιρινό μεσημεριανό ήλιο και τον χειμώνα από βοριάδες...
Τον Μάιο ή Σεπτεμβρίο θα το μεταφυτευσεις κανονικα...
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Jacob13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 12 Φεβ 2020, 23:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Jacob13 »

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας.. Λοιπόν έκανα ένα καθάρισμα και το αποτέλεσμα είναι αυτό
IMG_20200220_225047.jpg
 
IMG_20200220_225211.jpg
 
IMG_20200220_225225.jpg
 Τώρα να περιμένω κάνα μήνα να αλλάξω χώμα η να αλλάξω άμεσα 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από myrtilos »

Είναι συχνό φαινόμενο με την αγορά κάποιου δέντρου να θέλουμε άμεσα να κάνουμε και τις πρώτες ενέργειες(κλάδεμα,μεταφύτευση,λίπασμα),αυτό για κάποια ευαίσθητα είδη δέντρων είναι μοιραίο.Ακόμη και στις περιπτώσεις των ανθεκτικών ειδών το αποτέλεσμα είναι να στρεσάρουμε το δέντρο και οι όποιες επεμβάσεις να καθυστερούν την ανάπτυξή του.
Αυτό αποτελεί προσωπικό συμπέρασμα αποτέλεσμα της εμπειρίας που έχω αποκτήσει.
Η πιο απαραίτητη επέμβαση  είναι ο καθαρισμός των ξερών και άρρωστων κλαδιών, αυτό κάποιες φορές προσομοιάζει με κλάδεμα σε περιπτώσεις παρατημένων και απεριποίητων δέντρων.
Αυτό το είδος "κλαδέματος" είναι απαραίτητο και στη δική περίπτωση πρέπει να εφαρμοστεί,δώσε "αέρα" στο φυτό με λίγα λόγια.
Μετά από ένα 1-2 μήνες και αφού διαπιστώσεις την καλή υγεία του φυτού αν έχεις κακό υπόστρωμα μπορείς να το αλλάξεις με μικρή επέμβαση στο ριζικό σύστημα.
Δεν ξέρω αν είναι το πρώτο σου δέντρο αλλά ένα ίσον κανένα.
Απαραίτητο είναι να αποκτήσεις γνώσεις διαβάζοντας άρθρα είτε από την βιβλιοθήκη του φόρουμ είτε από το ιστό, οι γνώσεις θα σου επιτρέψουν να αντιλαμβάνεσαι από μόνος σου τις ανάγκες των δέντρων σου.
Ενέργειες για να αποκτήσουμε γνώσεις και όχι απαραίτητα ενέργειες στα φυτά μας.
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Φίλε Jacob13,

καλωσήρθες στο φόρουμ. Οπλίσου με δύναμη, υπομονή και όρεξη για διάβασμα.

Μου αρέσει αυτό το λιγουστρίνι, κι απ' ό σο βλέπω έχει προσχηματιστεί σε στυλ broom ή σκούπας. Άρα, οι ανάγκες κλαδέματός του, εάν αποφασίσεις να κρατήσεις το ίδιο στυλ ανάπτυξης, είναι περιορισμένες, κυρίως να μην σου ξεφύγει εκτός ελέγχου με πολύ μακρυά κλαδιά. Κατά συνέπεια, το να το κρατάς εντός πλαισίων (το φύλλωμά του) σε ένα μέγεθος και ένα σχήμα μάλλον σφαιρικό είναι το ζητούμενο για αρχή.

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ποτέ τέτοιο δεντράκι, οπότε δεν μπορώ να σου δώσω πολύ λεπτομερείς οδηγίες. Δεν ξέρω ας πούμε πώς συμπεριφέρεται το φυτό όταν δέχεται κλάδεμα κορυφής. Δηλαδή όταν ένα μακρύ κλαδί, του μειώνεις το μήκος κατά δύο τρία μάτια, τότε πώς νατιδρά το δέντρο? Αναπτύσσει νέα κλαδάκια χαμηλότερα στο ίδιο κλαδάκι, ενεργοποιούνται οφθαλμοί στον κορμό ή από το αμέσως προηγούμενο (της τομής..) μάτι φύεται ένα νέο κλαδί? Αυτό είναι ας πούμε σημαντική πληροφορία που θα μπορούσε να σε καθοδηγήσει στην στρατηγική που πρέπει να αναπτύξεις κλαδεύοντας.

Κάτι άλλο που μας απασχολεί πάντα στα δεντράκια μας, είναι οι αναλογίες βασικού κορμού και κύριων κλαδιών. Όσο πιο λεπτά είναι τα βασικά κλαδιά στην πρώτη διακλάδωση του κορμού, τόσος μεγαλύτερος δείχνει ο κορμός. Άρα τόσο πιο μεγάλο σε ηλικία δείχνει το δέντρο. Επίσης, βασικός κανόνας που προσπαθεί κανείς να ακολουθεί (σχεδόν σε όλα τα στυλ) είναι κάθε κλαδί να καταλήγει σε δύο κλαδιά, τα δύο κλαδιά να καταλήγουν σε (δύο το καθένα άρα...) τέσσερα, κοκ. Αυτό δίνει αρμονία στην σύνθεση του φυλλώματος.

Τώρα εκτός από αυτά, εγώ παρατηρώ πως το δεντράκι σου χρειάζεται χώμα! Προφανώς από το πότισμα που του κάνεις, έφυγε το πάνω μέρος του χώματος με αποτέλεσμα να έχουν δημιουργηθεί λακούβες και να είναι εμφανείς ρίζες. Μπορεί να ήταν έτσι ακριβώς και στο μαγαζί που το αγόρασες. Σε κάθε περίπτωση, πρόσεχε γιατί αυτό σημαίνει κίνδυνο για την ζωή του δέντρου. Και σ' αυτό πρέπει πρωτίστως να είναι στραμμένη η προσοχή μας: να συνεχίσει να ζει το δέντρο. Όλα τα άλλα έπονται.

Ο γενικός κανόνας είναι ότι στα δέντρα επεμβαίνουμε όταν μπορούν να το αντέξουν καλύτερα. Γι' αυτό και για τα περισσότερα δέντρα, κατάλληλη εποχή για εργασίες κλαδέματος (και άλλες) είναι η άνοιξη, όταν τα φυτά έχουν ξυπνήσει από την χειμερινή κατάσταση και αρχίζουν να έχουν πρησμένους οφθαλμούς και να βγάζουν τα πρώτα νέα φύλλα. Με την επιφύλαξη ότι δεν ξέρω το συγκεκριμένο είδος, εγώ δεν θα άρχιζα καμία επέμβαση εάν δεν έβλεπα νέα φυλλαράκια. Επίσης, δεν ξέρω πόσο καιρό το έχεις το δεντράκι, αλλά εάν είναι πρόσφατο απόκτημα, τότε υπάρχει το ενδεχόμενο να μην ξεκουράστηκε ποτέ το δεντράκι για χειμώνα. Κι αυτό γιατί η οργανωμένη αγορά αυτών των δέντρων, έχουν ήδη προσθέσει λιπαντικά αργής αποδέσμευσης στο χώμα (άρα έχει τροφή το δέντρο) και τα έχουν σε ιδανικές συνθήκες θερμοκρασίας και υγρασίας (εντός θερμοκηπίου ή ανθοπωλείου) που το δεντράκι δεν αντιλαμβάνεται ποτέ την ύπαρξη του χειμώνα. Άρα δεν ξεκουράζεται. Γι' αυτό και όταν τα παίρνουμε εμείς, επειδή δεν καθοδηγούμαστε (αλλά και δεν μπορούμε...) να διατηρήσουμε τις ίδιες ιδανικές συνθήκες, πολλές φορές μας μαραίνονται. Το δεντράκι στρεσσάρεται χωρίς να μπορεί να εγκλιματιστεί ομαλά. Άρα, δεν θα ήταν κακή ιδέα να το αφήσεις να εγκλιματιστεί στις νέες συνθήκες απόλυτα, και αρκετά αργότερα στην άνοιξη να προγραμμάτιζες τις πρώτες επεμβάσεις. 

Καλό θα ήταν να αναζητήσεις πληροφορίες για την φυσιολογία του φυτού σου, ή εάν κάποιος συμφουρίτης έχει ήδη εμπειρία από το φυτό να σου γράψει μερικές σχετικές πληροφορίες.

Καλή συνέχεια σε κάθε περίπτωση από μένα. 
 
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από dimitrisf »

θέλει σίγουρα ένα καθάρισμα, γενικά αφαιρούμε τα κλαδιά που ξεκινάνε από το εσωτερικό κάποιας καμπύλης του κορμού καθώς επίσης και σε σημεία όπου ξεκινάνε 2-3 κλαδιά μαζί, διαλέγουμε το ένα, όποιο έχει καλύτερη θέση, κίνηση κλπ.Κανε αυτά και θα ανοίξει αρκετά το δέντρο,θα σε βοηθήσει να δεις καλύτερα το μέλλον του.

Topic author
Jacob13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 12 Φεβ 2020, 23:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λιγουστρο

Δημοσίευση από Jacob13 »

IMG_20200220_014731.jpg
 Θέλει κλάδεμα; και αν ναι που μπορώ να κλάδεψω;
IMG_20200220_014731.jpg
 
Δεν ξέρω αν βοηθάνε οι φωτογραφίες 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Jacob13
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 12 Φεβ 2020, 23:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λιγουστρο

Δημοσίευση από Jacob13 »

Καλησπέρα.. Σας παρουσιάζω το λιγουστρινι όπως μου είπαν και θέλω να μου πείτε πως μπορώ να του φέρθω καλύτερα
IMG_20200212_211031.jpg
 
IMG_20200212_232002.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση