Έτοιμο χώμα για Bonsai

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Sim62 έγραψε:
19 Φεβ 2016, 00:58
[justify]Δεν υπάρχει χώμα ειδικό για Bonsai.Αυτά είναι εμπορικά τρύκ των εταιριών για να τα παίρνουν. Τι θα πεί δηλαδή χώμα ειδικό για bonsai ? Για ποιό είδος δέντρου bonsai ? Το ίδιο υπόστρωμα θα βάλουμε σε ένα πεύκο και σε μιά αζαλέα ή σε ένα φυλοβόλλο ?Αγόρασε με 8-9 ευρώ 80 lit τύρφη (αν μπορείς να βρείς Βαλτικής) αν όχι οποιοδήποτε άλλη μίξη ξανθιάς και μαύρης, πάρε από μια μάντρα οικοδομικών υλικών ποταμίσιο χαλικάκι όσο πιο ψιλό βρείς και στην ανάγκη κοσκίνισέ το, να γίνει από 2-4 mm και μαζί με την ελαφρόπετρα έχεις το ιδανικό υπόστρωμα για όλα τα είδη δέντρων σε διαφορετικές βέβαια αναλογίες μίξης που θα τις συζητάμε κατα περίπτωση.Για την ελιά σου και επειδή είναι νεαρή και χρειάζεται ανάπτυξη 50% τύρφη - 35% ελαφρρόπετρα -15% ποταμ. χαλίκι.Μια αναλογία δηλαδή 50%-50% οργανικό - ανόργανο υπόστρωμα. Αν δε μπορείς να βρείς και ζεόλιθο πρόσθεσε ένα 10% αφαιρώντας το ανάλογο ποσοστό από τα ανόργανα (ένα 5% από την ελαφρόπετρα και από το χαλίκι). Χρειάζεσαι μια σέσουλα για να μπορείς να κάνεις τις ογκομετρικές αναλογίες.Λιπάσματα στα δέντρα βάζουμε ξεχωριστά για να ξέρουμε τι μας γίνεται και τι θέλουμε να επιτύχουμε κατα περίπτωση. Για κανένα λόγο δεν θα πρέπει να περιέχονται στα οργανικά χώματα που χρησιμοποιούμε για αυτό και αυτός είναι ένας από τους λόγους που χρησιμοποιούμε τύρφη στην οποία συνήθως δεν προσθέτουν τίποτε άλλο όπως κάνουν σε άλλα είδη φυτοχωμάτων.[/justify]
Panos71 έγραψε: Στην ανάλυση γράφει ανόργανα-dry elements 30%, οργανικά-organics 20%. Επίσης περιέχει ιχνοστοιχεία και λίπανση NPK.



 

Απορία . Το υπόλοιπο 50%τι είναι ?
 
 

 
Κατόπιν μεταγενέστερης έρευνας και διαπίστωσης απαραίτητη διόρθωση εκ μέρους μου. ΟΧΙ τύρφη Βαλτικής, έχει πολύ χαμηλό PH. Αντί αυτής σαν οργανικό υπόστρωμα ένα μίγμα χώματος για ορχιδέες και Humus σε αναλογία 70-30 είναι πολύ προτιμότερο.
These users thanked the author Sim62 for the post:
BILLPAN (12 Οκτ 2022, 10:50)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

EmmcChalk έγραψε:
28 Ιουν 2022, 10:35
Μία ερώτηση, είμαι στην Κρήτη και δεν μπορώ να βρω ποταμήσιο χαλικάκι. Μπορώ να βάλω νταμαρήσιο? και με ποιά επεξεργασία? μήπως καλό πλύσιμο?

 
Αν θέλεις να σου στείλω link να σου στείλουν από Αθήνα, τα μεταφορικά λογικά θα είναι 3 ευρώ για κάθε τσουβαλάκι περίπου 20-25 λίτρα. Άλλωστε το υλικό είναι πολύ φθηνό σε τιμή.

EmmcChalk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 20 Ιουν 2022, 12:36
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από EmmcChalk »

Μία ερώτηση, είμαι στην Κρήτη και δεν μπορώ να βρω ποταμήσιο χαλικάκι. Μπορώ να βάλω νταμαρήσιο? και με ποιά επεξεργασία? μήπως καλό πλύσιμο?

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από myrtilos »

Ευχαριστώ sim62 για το μήνυμα και την ανάλυση.
Φλοιό πεύκου έχω,αλλά σε μεγάλα κομμάτια(συλλογή απ' τη φύση),θα βρω τρόπο να τα ''φέρω'' στο σωστό μέγεθος.
Θα ψάξω για τα υπόλοιπα.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από stelios »

Ελαφρόπετρα 2-3-4 cm;

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από myrtilos »

Sim62 έγραψε:[justify]Δεν υπάρχει χώμα ειδικό για Bonsai.[/justify]
[justify]Αυτά είναι εμπορικά τρύκ των εταιριών για να τα παίρνουν. Τι θα πεί δηλαδή χώμα ειδικό για bonsai ? Για ποιό είδος δέντρου bonsai ? Το ίδιο υπόστρωμα θα βάλουμε σε ένα πεύκο και σε μιά αζαλέα ή σε ένα φυλοβόλλο ?[/justify]
[justify]Αγόρασε με 8-9 ευρώ 80 lit τύρφη (αν μπορείς να βρείς Βαλτικής) αν όχι οποιοδήποτε άλλη μίξη ξανθιάς και μαύρης, πάρε από μια μάντρα οικοδομικών υλικών ποταμίσιο χαλικάκι όσο πιο ψιλό βρείς και στην ανάγκη κοσκίνισέ το, να γίνει από 2-4 mm και μαζί με την ελαφρόπετρα έχεις το ιδανικό υπόστρωμα για όλα τα είδη δέντρων σε διαφορετικές βέβαια αναλογίες μίξης που θα τις συζητάμε κατα περίπτωση.[/justify]
[justify]Για την ελιά σου και επειδή είναι νεαρή και χρειάζεται ανάπτυξη 50% τύρφη - 35% ελαφρρόπετρα -15% ποταμ. χαλίκι.[/justify]
[justify]Μια αναλογία δηλαδή 50%-50% οργανικό - ανόργανο υπόστρωμα. Αν δε μπορείς να βρείς και ζεόλιθο πρόσθεσε ένα 10% αφαιρώντας το ανάλογο ποσοστό από τα ανόργανα (ένα 5% από την ελαφρόπετρα και από το χαλίκι). Χρειάζεσαι μια σέσουλα για να μπορείς να κάνεις τις ογκομετρικές αναλογίες.[/justify]
[justify]Λίπάσματα στα δέντρα βάζουμε ξεχωριστά για να ξέρουμε τι μας γίνεται και τι θέλουμε να επιτύχουμε κατα περίπτωση. Για κανένα λόγο δεν θα πρέπει να περιέχονται στα οργανικά χώματα που χρησιμοποιούμε για αυτό και αυτός είναι ένας από τους λόγους που χρησιμοποιούμε τύρφη στην οποία συνήθως δεν προσθέτουν τίποτε άλλο όπως κάνουν σε άλλα είδη φυτοχωμάτων.[/justify]


-- 18 Φεβ 2016, 23:58 --
Panos71 έγραψε: Στην ανάλυση γράφει ανόργανα-dry elements 30%, οργανικά-organics 20%. Επίσης περιέχει ιχνοστοιχεία και λίπανση NPK.

Απορία . Το υπόλοιπο 50%τι είναι ?
Γεια.
Θέλω να κάνω τα δικά μου μείγματα χώματος(έως τώρα έβαζα έτοιμα κομποστ)
Υπάρχει πληροφορία για το που μπορώ να βρω τα απαραίτητα στην Θεσσαλονίκη;
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από DimosA »

Εγώ πάλι βάζω ακανταμα- ζεολιθο- και τύρφη μαύρη.
Δεν είναι και πολύ οικονομική λυση.
Τα ειχα πάρει από το ίντερνετ.
Μου είχε δώσει και λίγο kyriou το οποίο έβαλα πρώτη φορά μόνο για ομορφιά πανω-πανω στα γλαστρακια.
Πραγματικά όμορφο..

Σιγουραπαντως νομίζω ότι υπάρχουν επιλογές..
Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Ιαν 2014, 02:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από Georg »

Έχω χρησιμοποιήσει άργιλο σε μίξη με ελαφρόπετρα. Φαίνεται όντως οι ρίζες να του έχουν μία προτίμηση (στις μεταφυτεύσεις οι ρίζες φαίνονταν να τυλίγουν τους κόκκους), χωρίς βέβαια κάποιο άλλο, εύκολα παρατηρήσιμο αποτέλεσμα ως προς την ανάπτυξη των ριζών ή του δέντρου γενικότερα (συγκριτικά με την χρήση αποκλειστικά ελαφρόπετρας).

Το πρόβλημα είναι ότι η άργιλος που κυκλοφορεί στην αγορά -τουλάχιστον αυτά που βρήκα εγώ- θέλει κοσκίνισμα, γιατί έχει μεγαλύτερες κοκκομετρίες, και βγάζει αρκετή φύρα, αυξάνοντας το κόστος.

Τελικά εγώ το εγκατέλειψα ως υλικό και συνέχισα μόνο με ελαφρόπετρα.
Προσφάτως άρχισα να χρησιμοποιώ και την κεραμική ψηφίδα στο μίγμα μου για να σπάει το άσπρο της ελαφρόπετρας και είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

vasilisvsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Μάιος 2016, 14:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από vasilisvsk »

Έπειτα απο πολύ ψάξιμο και μπέρδεμα , ακόμα μπερδεμένος είμαι αποφάσησα ότι ίσως μια καλή μίξη θα ήταν ελαφρόπετρα(pumice) με ζεόλιθο(zeolite) και άργιλο σε κόκκους(fire-clay). Γενικά διάβασα ότι ο αργιλος βοηθάει πολύ στην απορρόφηση των συστατικών απο τις ρίζες και τα ανοργανα υλικά. Και λίπασμα κατα περίπτωση όποτε χρειάζετε. Πέιτε καμιά γνώμη για τον αργιλο αν τον έχει χρησιμοποιήσει κάποιος.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Panos71 έγραψε:Έχεις δίκιο. Συνήθως υλικά που τα κάνουν όλα σωστά και συμφέρουν δεν υπάρχουν και είναι μόνο marketing. Θα το κάνω ανάμιξη με χώμα γενικής χρήσης και θα πέσει στα Θυμάρια και τα παχύφυτα. Χαμένο δεν θα πάει.

- Ζεόλυθο βρήκα στο praktiker
- Χαλίκι 2-4mm έχω από τα ενυδρεία μου
- Τύρφη βρήκα στο Leroy

Η λύση δόθηκε ! Ευχαριστώ.

Τέλεια !!!

Topic author
Panos71
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 17 Φεβ 2016, 16:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από Panos71 »

Έχεις δίκιο. Συνήθως υλικά που τα κάνουν όλα σωστά και συμφέρουν δεν υπάρχουν και είναι μόνο marketing. Θα το κάνω ανάμιξη με χώμα γενικής χρήσης και θα πέσει στα Θυμάρια και τα παχύφυτα. Χαμένο δεν θα πάει.

- Ζεόλυθο βρήκα στο praktiker
- Χαλίκι 2-4mm έχω από τα ενυδρεία μου
- Τύρφη βρήκα στο Leroy

Η λύση δόθηκε ! Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Δεν υπάρχει χώμα ειδικό για Bonsai.Αυτά είναι εμπορικά τρύκ των εταιριών για να τα παίρνουν. Τι θα πεί δηλαδή χώμα ειδικό για bonsai ? Για ποιό είδος δέντρου bonsai ? Το ίδιο υπόστρωμα θα βάλουμε σε ένα πεύκο και σε μιά αζαλέα ή σε ένα φυλοβόλλο ?Αγόρασε με 8-9 ευρώ 80 lit τύρφη (αν μπορείς να βρείς Βαλτικής) αν όχι οποιοδήποτε άλλη μίξη ξανθιάς και μαύρης, πάρε από μια μάντρα οικοδομικών υλικών ποταμίσιο χαλικάκι όσο πιο ψιλό βρείς και στην ανάγκη κοσκίνισέ το, να γίνει από 2-4 mm και μαζί με την ελαφρόπετρα έχεις το ιδανικό υπόστρωμα για όλα τα είδη δέντρων σε διαφορετικές βέβαια αναλογίες μίξης που θα τις συζητάμε κατα περίπτωση.Για την ελιά σου και επειδή είναι νεαρή και χρειάζεται ανάπτυξη 50% τύρφη - 35% ελαφρρόπετρα -15% ποταμ. χαλίκι.Μια αναλογία δηλαδή 50%-50% οργανικό - ανόργανο υπόστρωμα. Αν δε μπορείς να βρείς και ζεόλιθο πρόσθεσε ένα 10% αφαιρώντας το ανάλογο ποσοστό από τα ανόργανα (ένα 5% από την ελαφρόπετρα και από το χαλίκι). Χρειάζεσαι μια σέσουλα για να μπορείς να κάνεις τις ογκομετρικές αναλογίες.Λιπάσματα στα δέντρα βάζουμε ξεχωριστά για να ξέρουμε τι μας γίνεται και τι θέλουμε να επιτύχουμε κατα περίπτωση. Για κανένα λόγο δεν θα πρέπει να περιέχονται στα οργανικά χώματα που χρησιμοποιούμε για αυτό και αυτός είναι ένας από τους λόγους που χρησιμοποιούμε τύρφη στην οποία συνήθως δεν προσθέτουν τίποτε άλλο όπως κάνουν σε άλλα είδη φυτοχωμάτων.[/justify]
Panos71 έγραψε: Στην ανάλυση γράφει ανόργανα-dry elements 30%, οργανικά-organics 20%. Επίσης περιέχει ιχνοστοιχεία και λίπανση NPK.


 

Απορία . Το υπόλοιπο 50%τι είναι ?
 
 
These users thanked the author Sim62 for the post:
BasilisSous (02 Οκτ 2022, 21:37)
Rating: 7.14%

Topic author
Panos71
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 17 Φεβ 2016, 16:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Έτοιμο χώμα για Bonsai

Δημοσίευση από Panos71 »

Καλησπέρα,

Βρήκα στο Leroy έτοιμο χώμα. Είναι της pokon το bonsai grond. Γράφει ότι περιέχει clay, lava, Peat.
Στην ανάλυση γράφει ανόργανα-dry elements 30%, οργανικά-organics 20%. Επίσης περιέχει ιχνοστοιχεία και λίπανση NPK.
Σκέφτομαι να το αναμίξω με ελαφρόπετρα 3-5mm για πρώτη μεταφύτευση μικρής ελιάς 22cm σε training pot 18x8. Πόσα μέρη ελαφρόπετρας να προσθέσω;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση