Ποταμίσια άμμος ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Ποταμίσια άμμος ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Ποταμίσια άμμος ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από Harris »

Ένα υλικό που θα το έχω πάντα στην φαρέτρα μου με τα υποστρώματα που χρησιμοποιώ για την καλλιέργεια του μπονσάι.
Αυτό γιατί είναι ενα υλικό, απο την εμπειρία αυτών των χρόνων, που με έχει βοηθήσει να αναπτύξω ρίζες σε δέντρα που είχαν πρόβλημα με τις ρίζες τους.
Δέντρα άρρωστα που έχουν πρόβλημα στις ρίζες τους ή απο δέντρα που αγοράστηκαν απο φυτώρια με κακό υπόστρωμα με πνιγμένες ρίζες μέσα στις γλάστρες... Μια μεταφύτευση αναγκαία σε ποταμίσια άμμο με ενδεχομένως τύρφη (φυτόχωμα Λιθουανίας) βοήθησαν πάντα τα δέντρα μου να αναπτερωθούν.

Γεωπόνοι χρησιμοποιούν ποταμίσια άμμο στα σπορόφυτα ώστε να έχουν μια γρήγορη ανάπτυξη.
Εναέρια καταβολάδα με ποταμίσια άμμο μαζί με τύρφη έχουν πολύ καλές πιθανότητες να μας πετύχει. (καλύτερες απο το να βάλεις σκέτο σφάγνο/moss)

Είναι πάμφθηνο υλικό που το βρίσκουμε εύκολα σε φυτώρια ή σε μάντρες με οικοδομικά υλικά. (~3ευρώ το τσουβάλι)
Υπάρχουν ποιότητες καλό είναι να είναι τουλάχιστον 1-2 εκ. (σαν σκονη δεν μας κάνει)
-άμμοσ.jpg
.jpg
Όλα ακούγονται ιδανικά αλλά ΔΕΝ είναι!

Η ποταμίσια άμμος είναι ένα βαρύ υλικό και απο την εμπειρία μου αυτά τα χρόνια δημιουργεί το φαινόμενο να σφίγγει τις ρίζες εαν το δέντρο μας βρίσκεται μέσα σε αυτήν πάνω απο 2 χρόνια. Αυτό συμβαίνει γιατί διώχνει με τα ποτίσματα την τύρφη και μένει μόνο η ποταμίσια με αποτέλεσμα οι ρίζες να βρίσκονται σε μια δυσχερή προς στον αερισμό κατάσταση.

Είναι ιδανική για 2 χρόνια. Μετά μεταφυτεύω σε άλλο υπόστρωμα π.χ με ελαφρόπετρα και τύρφη (φυτόχωμα Λιθουανίας) και άλλα ανόργανα υλικά.

Προσοχή!
Η άμμος απο την Θάλασσα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ σε καμία περίπτωση!!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Harris for the post:
BasilisSous (02 Οκτ 2022, 20:34)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση