1o bonsai

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από filitsa »

Καλώς τον! Πολύ σωστές απαντήσεις.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

Χάρη καλώς ήρθες! Μη σε τρομάζουν - διαβάζεις για το σχολείο, πάλι διάβασμα κι εδώ; Πρέπει απλά να έχεις στο μυαλό σου τα απολύτως απαραίτητα για αρχή - η μεταφύτευση πχ που αναφέρεις δεν είναι ένα από αυτά. Έχε υπομονή και σιγά σιγά θα τα μάθεις όλα.

Το δέντρο που θα διαλέξεις θα πρέπει πρώτα απ' όλα, όπως σου είπαν ήδη, να σ' αρέσει αισθητικά, τα υπόλοιπα θα τα κάνεις σιγά σιγά. Ψάξε για δέντρο που να δείχνει υγιές, απόφυγε και τα υπερβολικά "s" που έχουν οι φτελιές του εμπορίου στον κορμό τους και καλή αρχή!

Αν μπορεί κάποιος να σε φέρει θα είναι χαρά μας να σε γνωρίσουμε την Κυριακή, που θα γίνει η συνάντηση του Μαρτίου, και να λύσουμε όποιες απορίες έχεις από κοντά! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από Ifikratis »

Καλώς ήρθες. Κάτσε και διάβασε για να ξέρεις μερικά πράγματα. Ξεκίνα με το πότισμα! Μεταφύτευση , κλάδεμα και τελος με το πότισμα και ξανά με το πότισμα. Διάβασε την βιβλιοθήκη.
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 46 times

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από karesansui »

hasumoto21 έγραψε:δηλαδη οποιο ειναι μεγαλυτερο σε ηλικια?? καθιστε ρε παιδια , αυτα που ειναι γυρω στα 15-30 εκατοστα ειναι 10 χρονων?
Ναι!

Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω πού κολάς και το βασανίζεις τόοοοοοοσο πολύ πιά ??? [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]

Τεσπά!! Αγόρασε μια φτελιά, μεγάλη, μικρή, κοντή, ψηλή, χοντρή, λεπτή στην τελική! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]

Μετά την αγορά έχει φάν νεαρέ...θα το δείς [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

hasumoto21 έγραψε:δηλαδη οποιο ειναι μεγαλυτερο σε ηλικια?? καθιστε ρε παιδια , αυτα που ειναι γυρω στα 15-30 εκατοστα ειναι 10 χρονων?
Καταρχάς αυτό που θα αγοράσεις δεν είναι μπονσαι αλλά mallsai. Δηλαδή ένα δέντρο μαζικής παραγωγής απο κάποια Ασιατική χώρα. Ναι περισσότερο από 10 χρόνων δεν είναι.

Άκου τον Karesansui και πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο στο μάτι.

Topic author
hasumoto21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Μαρ 2014, 18:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από hasumoto21 »

δηλαδη οποιο ειναι μεγαλυτερο σε ηλικια?? καθιστε ρε παιδια , αυτα που ειναι γυρω στα 15-30 εκατοστα ειναι 10 χρονων?
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 46 times

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από karesansui »

Γειά σου και πάλι νεαρέ.
Όλα οι φτελίτσες που εμπορεύονται στα φυτώρια είναι μικρές, το πολύ 7-10 χρόνων και άν!
Οπότε, αγόρασε όποια σου κάνει ...κλίκ!
Μετά την διαμορφώνεις όπως εσύ θέλεις και με την δική μας βοήθεια αν το θελήσεις!
Να ξέρεις πως όσο και μεγάλο ηλικιακά και ευμέγεθες να είναι το δέντρο έχει πολλά περιθώρια διαμόρφωσης οπότε μην κολάς και τόσο στην ηλικία ή/και το μέγεθος! Αν έχεις και το αβαντάζ της καλύτερης τιμής λόγω φιλίας τότε μην το πολυβασανίζεις!
Όπως σου έγραψα πιό πάνω, δές τα όλα και πάρε αυτό που θα σου γεμίσει το μάτι!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
hasumoto21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Μαρ 2014, 18:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από hasumoto21 »

ναι , αυτο που λεει για την καταταγη συμφωνα με το μεγεθος θελω...
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από Harris »

hasumoto21 έγραψε:η βιβλιοθηκη θελει εναν κωδικο τον οποιο δεν διαθετω...
Διάβασες όλα τα ανοικτά άρθρα σε κάλυψαν και θέλεις και αυτά που χρειάζονται κωδικό;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
hasumoto21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Μαρ 2014, 18:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από hasumoto21 »

η βιβλιοθηκη θελει εναν κωδικο τον οποιο δεν διαθετω...
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από G1908 »

hasumoto21 έγραψε:οχι ρε παιδια , δεν εχω βρει δεντρο , για αυτο ρωταω εσας να μ πειτε το καταληλοτερο μεγεθος
Φίλε μου καλησπέρα! 35εκ ύψος με κορμό 3εκ οχι πάνω απο 25 ευρώ!
Αλλά αυτά είναι μπακάλικα!
Γιατί δεν μπαίνεις στην βιβλιοθηκη του bonsaiforum.gr να μελετήσεις; Η μητέρα σου ξέρει απο φυτά αλλα οχι από Μπονσαι! Πες στην μητέρα σου να διαβάσει την βιβλιοθήκη :)

Topic author
hasumoto21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Μαρ 2014, 18:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από hasumoto21 »

οχι ρε παιδια , δεν εχω βρει δεντρο , για αυτο ρωταω εσας να μ πειτε το καταληλοτερο μεγεθος
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από stelios »

hasumoto21 έγραψε:παιδια θελω μικρο δηλαδη πσοο να σας το πω... το καταληλοτερο μεγεθος ωστε να μπορεις να το διαμορφωσεις οχι μεγαλο! περιπου σε αυτο το σταδιο που διαβασα οτι το βγαζεις απο την γλαστρα, βγαζεις το χωμα απο τις ριζες κοβεις τα 2/3 των ριζων και το βαζεις σε γλαστρα ειδικη για μπονσαι
Πες μας ύψος δέντρου και πάχος κορμού! Το δεντρο δεν είπες οτι το εχεις βρει;

Topic author
hasumoto21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Μαρ 2014, 18:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από hasumoto21 »

παιδια θελω μικρο δηλαδη πσοο να σας το πω... το καταληλοτερο μεγεθος ωστε να μπορεις να το διαμορφωσεις οχι μεγαλο! περιπου σε αυτο το σταδιο που διαβασα οτι το βγαζεις απο την γλαστρα, βγαζεις το χωμα απο τις ριζες κοβεις τα 2/3 των ριζων και το βαζεις σε γλαστρα ειδικη για μπονσαι
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από stelios »

hasumoto21 έγραψε:ναι , αλλα ακουσα οτι αυτο δεν γινεται , δεν ειναι σωστο για το φυτο οποτε... εξω :)
Τα φυτά αυτά ειναι εξωτερικού χώρου! Πες μας τι μέγεθος έχει το δεντρο που θες να αγοράςεις και σε τι τιμή το εχεις βρει;

Topic author
hasumoto21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Μαρ 2014, 18:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από hasumoto21 »

ναι , αλλα ακουσα οτι αυτο δεν γινεται , δεν ειναι σωστο για το φυτο οποτε... εξω :)
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από G1908 »

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/te ... mewave.gif[/img]
Θες να το έχεις μέσα στο σπίτι;

Topic author
hasumoto21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 26 Μαρ 2014, 18:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από hasumoto21 »

γεια σας παιδια , καλως σας βρηκα, δεν εχω φωτογραφια , η μητερα μου εχει μια φιλη με φυτωρειο και απο εκει θα παω να παρω την φτελια , μολις παρω οι φωτο ειναι σιγουρες , απο εκει και περα πειτε μου κριτηρια επιλογης , προτιμω να παρω ενα σχετικα μικρο φυτο σε ηλικια και ειτε να το βαλω εγω σε γλαστρα για μπονσαι ή να ειναι ειδη αρκει να ειναι μικρο και να το διαμορφωσω κατα την προτιμηση μου , η μανα μου εχει εμπειρια στα φυτα οποτε θα βοηθησει πιστευω
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 46 times

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από karesansui »

hasumoto21 έγραψε:Γεια σας παιδια,
μενω στην Παρνηθα μεσα στο Δασος και ειμαι 16 χρονων και ψαχνω για μια νεα ασχολια, ποτε δεν ημουν πολυ των φυτων να σας πω την αμαρτια μου , αλλα τα μπονσαι μου τραβηξαν την προσοχη , τοσο λογω της ιαπωνεζικης καταβολης τους , οσο και της ομορφιας τους, απο οσα ειδα κατεληξα στο ειδος της φτελιας , που απο οτι ειδα ειναι και το ευκολοτερο για νεους στον χωρο. Θα παω προσφατα να παρω το φυτο οποτε αν μπορειτε πειτε μου τι πρεπει να παρω απο το φυτωρειο , τι να προσεξω πιθανον καθως και μια περιπου τιμη , ευχαριστω εκ των προτερων
Χαρης
Kαλοσώρισες νεαρέ απο το βουνό στο bonsaiforum! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]

Καλή η σκέψη σου για την φτελίτσα. 'Ολοι μας απο ΄κει ξεκινήσαμε [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... dtimer.gif[/img]
Καλό βέβαια παράλληλα να ασχοληθείς και με ένα φυτό απο την αρχή όπως σου απάντησε ο Χάρης και ο Hfestion
Όσον αφορά την φτελιά. Θα βρείς σε καλές τιμές, απο 20-50 ευρώ σε πολλά φυτώρια που πουλάνε και μπονσάι!
Ο χρηματοδότης σου θα το κρίνει αυτό, δηλαδή το ποσό που θα διαθέσεις [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
Ό,τι και να πάρεις τελικά θα χαρούμε πολύ να μας το φωτογραφήσεις και να μας το δείξεις.
Ανοικτοί, σε κάθε απορία που έχεις...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4483
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: 1o bonsai

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλος[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img] ηρθες στην [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]παρεα μας Χαρη. Αν θες ελα την κυριακη στην συναντηση μας, είναι και σχετικα κοντα από την Παρνηθα. Με τα λεφτα που χρειαστεί για να
αγορασεις μια φτελια , μπορεις να αγορασεις 2-3 δεντρα και να τα ξεκινήσεις από την αρχη.
Απάντηση