ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Συναντήσεις εργασίας των μελών (workshops)
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Λίγο μετά τις 7 το απόγευμα, home sweet home, με ολιγάριθμο απολογισμό αποκτημάτων (5 μόλις...), αλλά ανεκτίμητο θυσαυρό αφενός τα δύο δώρα από έναν δάσκαλο (respect!!!) και αφετέρου την γνωριμία με άλλους 7 συνχομπίστες και το οτι μοιραστήκαμε για λίγες ώρες την ίδια αδημονία, ψάχνοντας τί

προστέθηκε πρίν 28 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
Νικολας72 έγραψε:Λίγο μετά τις 7 το απόγευμα, home sweet home, με ολιγάριθμο απολογισμό αποκτημάτων (5 μόλις...), αλλά ανεκτίμητο θυσαυρό αφενός τα δύο δώρα από έναν δάσκαλο (respect !!!) και αφετέρου την γνωριμία με άλλους 7 συνχομπίστες και το οτι μοιραστήκαμε για λίγες ώρες την ίδια αδημονία, ψάχνοντας τί μπορεί να κρύβεται στο επόμενο τμήμα του τεράστιου φυτωρίου.

Σας ευχαριστώ όλους ξεχωριστά για την φιλοξενία. Τους περισσότερους ένιωθα πως σας ξέρω από παλιά. Παναγιώτη, ευχαριστώ για τις συμβουλές. Γρηγόρη, ευχαριστώ για την παρέα και τις παιδικές αναδρομές. Ακούραστε Χάρη, ευχαριστώ για όλα και για το κέρασμα. 

Μέχρι την επόμενη φορά...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Harris »

περάσαμε σούπερ! Ο Νικόλας από τον Βόλο μας άντεξε! Αγοράσαμε δέντρα! Ο Παναγιώτης δεν αγόρασε τίποτα συγκρατηθηκε!
Μετά φάγαμε και τα μπέργκερ μας!!!
Ανεβάστε φωτογραφία από τα δεντρα!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Harris »

Είμαστε.στον δρόμο!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλημέρα σε όλους από το σημείο συνάντησης. Μάλλον έφτασα πρώτος... Σας περιμένω (άσπρο-γκρι μπουφάν, γκρίζα γένια, κόκκι νο Renault Scenic στο πάρκινγκ)
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Harris »

[justify]Καλημέρα! Ο καιρός άψογος! Το σαφάρι ξεκινά!!![/justify]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από RiaDr »

Σας ζηλεύω απεριόριστα, ακόμα κι αν βρέχει τελικά θα είναι ωραία.
Τι δικό μου πρόγραμμα έχει babysitting οπότε θα σας ακολουθω νοητά - να περασετε καλά εύχομαι!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Μπορεί να είναι απλώς ιδέα μου, ωστόσο δεν βλέπω και πολύ μεγάλη ανταπόκριση (τουλάχιστον μέσα στο φόρουμ...) για παρουσίες αύριο. Ελπίζω να είναι μόνο η ιδέα μου. Μην κάνω ολόκληρο ταξίδι και βρεθώ μόνος μου στο "χωριάτικο" . . !
Θα είναι ο πιο ακριβός καφές και τυρόπιτα που θα έχω πληρώσει στην ζωή μου. Όχι τίποτα άλλο, αλλά δεν ξέρω και την περιοχή για να βρω τα φυτώρια. Με βλέπω χαμένο στην Πάρνηθα και πρωτοσέλιδο στις εφημερίδες...
:text-lol:
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλημέρα αν έστω και τελευταία στιγμή υπάρχει μια τοοοοοση δα θεσούλα κενό σε κάποιο αμάξι που θα μπορούσε να με πάρει και μένα ας μου πείτε.

Θα έλεγα να με βάζατε και μέσα στο πορτμπαγκάζ αλλά προφανώς το χώρο τον θέλετε για τα φυτά. Η έστω να με δέσετε πάνω στη σχάρα… [img=30x18]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/laughing/rolling.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Jean-Zac έγραψε:
Νικολας72 έγραψε:

ΥΓ. Θα την πάρουμε με 13€...
.
Jean-Zac έγραψε:
       
Αγαπητέ Jean-Jac,
Με δεδομένη την εκτίμησή μου προς το πρόσωπό σας, δημοσίως εκφρασθείσα αρκετές φορές & για πολλούς λόγους, δεν περίμενα μέσα από την απάντησή σας να έχετε ήδη διακρίνει και τους πραγματικούς λόγους της παρότρυνσής μου... παραθέτω λοιπόν αναμορφωμένα τους πραγματικούς λόγους της πρόσκλησης μέσα από τα δικά σας σοφά και μεστά λόγια:
"Αυτόν τον σκοπό έχει το σαφάρι ... Βοήθεια, ανάλυση και συζήτηση πρίν την αγορά....ας αφήσουμε κάποιον να μας βοηθήσει...Το θέμα είναι να βλέπουμε μακριά ... Και να δούμε ... αυτόν που ... Μετά το πέρας σεβαστών χρόνων εμπλοκής... με το χαρακτηριζόμενο ως χόμπυ ... με  φαντασία και η εμπειρία .... θα μας βοηθήσουν ...να βλέπουμε ... αυτό που οι άλλοι δεν βλέπουν... και ... Ποια  μελλοντική εικόνα σχηματίστηκε στο μυαλό μας όταν το είδαμε...?

αξία... που ...θα αναδειχθεί αργότερα ...και θα ..πολλαπλασιάσουν ...το χαμόγελό μας..!"

Ταπεινά υποκλίνομαι στο ταλέντο και την σοφία σας. Ελπίζω να σας γνωρίσω κάποια μέρα (εάν όχι αύριο...)
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από karesansui »

Τα φυτώρια είναι εξαπλωμένα στην περιοχή αλλά σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους οπότε θα χρειαστεί αμάξι!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν από το σημείο συνάντησης τα φυτώρια είναι μαζεμένα στην ίδια περιοχή οπότε πάμε με τα πόδια η θα χρειαστεί αμάξι;
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νικολας72 έγραψε:

ΥΓ. Θα την πάρουμε με 13€...
Μετά το πέρας σεβαστών χρόνων εμπλοκής ,  η προσωπικά οριοθετούμενη τιμή ενός  αντικειμένου επέρχεται  σκοπίμως ώστε να αποφευχθεί η κτήση του. Καί τούτο  είτε διότι  υπάρχουν αρκετά είς  τον χώρο μας, είτε διότι έχει επέλθει  ο κορεσμός της συλλογής, η ηλικιακή  αύξηση  και γενικώς  η κόπωση αυτού του ενδιαφέροντος  χαρακτηριζόμενο ως χόμπυ. Η έκφραση - λίγα και καλά - έχει ειπωθεί πολλάκις. Αρκούμεθα λοιπόν στα ήδη υπάρχοντα και τα οποία έν καιρώ  θα παραχωρηθούν  είς την ευγενική  φροντίδα άλλου προσώπου και το οποίο θα επιβλέπει  την επί μακρόν  (ει δυνατόν)  ύπαρξή τους.
 
Αγαπητέ Νικόλα δεν είναι τα 13-15-20 euro. Έχουμε δώσει περισσότερα σε άλλα άσχετα πράγματα. Στα 5 στέμματα και 2000 φυτά ενός φυτωρίου μπορεί να μήν βρούμε κάποιο που να μας αρέσει. Και να δούμε ξαφνικά κάποιο  δενδράκι σχεδόν παρατημένο στην μοίρα του, κιτρινισμένο και ατημέλητο, να συγκατοικεί με κάποιο άλλο  φυτό στην ίδια γλάστρα, κανένας να μην το έχει αγοράσει μέχρι τώρα και να σου λένε ότι αυτό είναι πλέον συλλεκτικό και το έχουν πολλά χρόνια και θέλουν 30 euro. Τι βλέπουμε σε αυτό το φυτό που οι άλλοι δεν βλέπουν ??  Ποια  μελλοντική εικόνα σχηματίστηκε στο μυαλό μας όταν το είδαμε ??  Η φαντασία και η εμπειρία είναι μεγάλη βοήθεια όταν διαλέγουμε κάποιο δενδράκι. Αυτά τα δύο θα μας βοηθήσουν να το διαμορφώσουμε και να το αναδείξουμε. Τα 30 euro που έγιναν 20 μετά τις Χριστουγεννιάτικες εορτές  δεν είναι πολλά. Η αξία του θα αναδειχθεί αργότερα με μία καλή καλλιέργεια και ένα καλό πότ. Τά άνθη του και τα φρούτα του θα πολλαπλασιάσουν την εικόνα του και το χαμόγελό μας. Πρίν από χρόνια έξω από ένα φυτώριο στα σκουπίδια είχαν πετάξει και μία λεμονιά. Ήταν άρρωστη μου είπαν όταν ζήτησα να την άδεια για να την πάρω.  Κάτι είχα δεί σε αυτήν, πάλεψα για να την μεγαλώσω  και  άσχετα εάν την έχασα για κάποιες ιδιαίτερες συνθήκες.  Το θέμα είναι να βλέπουμε μακριά πρίν αγοράσουμε κάτι. Δεν πρέπει να είμαστε βιαστικοί και ας αφήσουμε κάποιον να μας βοηθήσει. Αυτόν τον σκοπό έχει το σαφάρι που διοργανώνει το φόρουμ. Βοήθεια, ανάλυση και συζήτηση πρίν την αγορά.



Εδώ η λεμονιά που αναφέρω. Το πότ είναι βίρτουαλ. (σιγά να μήν ήταν  :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: )       
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Μεγάλη μου τιμή...

Θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη εάν μας επιτρέπατε να συν-δημιουργήσουμε καινούργιες αναμνήσεις...

Στη διάθεσή σας.

ΥΓ. Θα την πάρουμε με 13€...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νικολας72 έγραψε:Εάν δεν ρίχνει καρεκλοπόδαρα, θα έρθω να σας γνωρίσω από κοντά. Πρωϊνό εγερτήριο, καφεδάκι από το "Χωριάτικο" του Βόλου, cd Sinatra στο αυτοκίνητο, "σακούλες" πολλαπλών χρήσεων στο πορτ μπαγκάζ του Renault, έτοιμος για ταξιδάκι. Εάν υπάρχει ενδιαφερόμενος, από Βόλο, Λαμία, και λοιπούς ενδιάμεσους σταθμούς, προσφέρω κάποια από τις υπόλοιπες 4 θέσεις του scenic, για να συνταξιδέψουμε.

Ο χώρος αποσκευών είναι υπέρ αρκετός και για τα δικά του δεντράκια. Για τις υπηρεσίες φορτωταξί δεν υπάρχει χρέωση. Για την παρέα και τα ανέκδοτα, θα συμβουλευτώ τον οικονομικό μου σύμβουλο κκ Jean Jac, και θα σας ενημερώσω όταν κλεισθεί το ραντεβού. :gelio

Τώρα με τσάκισες, με έκανες κομμάτια. !!!!!

Η τελευταία φορά που πήγα με τα παιδιά στην ίδια περιοχή για σαφάρι  και ανάλυση επιλογής δένδρου πρέπει να ήταν το 2009. Θυμάμαι ότι είχε βρέξει την προηγούμενη ημέρα, είχα δεί με τον Χάρη ένα γέρικο πλάτανο σε ένα φυτώριο και ότι  φορούσα κόκκινα sparco παπούτσια.

Σήμερα ήμουν στην Αθήνα για 3 ώρες περίπου και επέστρεψα ξανά στην Λαμία. Βρήκα και τα 10 λεπτά (όσο ένα τσιγάρο) για να  ξαναδώ  τον ‘’ γεροντοέρωτά ’’  μου. Η πρώτη φορά που την είδα ήταν 19/12/2017. Κρύο, παγωνιά.  Κοίταξα τις καμπύλες της, το χλωμό χρώμα της και σκέφτηκα ότι θα μπορούσα να κάνω πολλά για αυτήν. Ρώτησα πόσο πάει η μικρή και μού απάντησαν 30 euro. Είπα ότι έχω μόνο 10 euro   και γέλασαν. Έφυγα.    
Την ξαναείδα στις 4/1/ 2018 στην ίδια θέση. Πήρα το κουράγιο και πήγα να ρωτήσω και πάλι πόσο πάει. Μα σου είπα 20 euro δεν θυμάσαι ??. Μου αρέσει αλλά μόνο 15 euro μπορώ να δώσω. Δεν έχω άλλα. Ξανά γέλια. 

Σήμερα την ξαναείδα από μακριά, ίσως την ξαναδώ και τον επόμενο μήνα.

Δεν είμαι καλά, νοιώθω σαν μαθητούδι του Γυμνασίου. Ακούω τα πουλάκια να κελαηδούν όταν την κοιτάζω. Έρωτας και μάλιστα αφού πέρασαν και τα δεύτερα  -άντα και έχουμε μπεί στα δεύτερα –ήντα + .

Επικίνδυνα πράγματα.

Θα έρχομαι να σε βλέπω της είπα σήμερα και έφυγα.

Ποιος ξέρει όμως. Ένας γεροντοέρωτας  μπορεί να είναι μία πετυχημένη συνταγή εάν επιλέξεις  πολύ προσεκτικά. Το συναίσθημα δεν σε παρασέρνει σε λάθη καθώς η πρότερη εμπειρία στέκεται σαν τροχοπέδη. Έχουμε ωριμάσει μέσα από τις προηγούμενες σχέσεις και πάνω απ’ όλα έχουμε επίγνωση του εαυτού μας. Ξέρουμε τι θέλουμε και τι προσφέρουμε και δεν δεχόμαστε ημίμετρα.
Ξέρω ότι αυτή η επιλογή θα με δικαιώσει στο τέλος. Και εάν δεν καταφέρω να την αποκτήσω  θα μείνει ένας έρωτα με την πρώτη ματιά.

 
Όλα αυτά για μία πορτοκαλιά  (calamondin orange)
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Sim62 »

Σας εύχομαι να βρείτε τα καλύτερα δέντρα !!!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Εάν δεν ρίχνει καρεκλοπόδαρα, θα έρθω να σας γνωρίσω από κοντά. Πρωϊνό εγερτήριο, καφεδάκι από το "Χωριάτικο" του Βόλου, cd Sinatra στο αυτοκίνητο, "σακούλες" πολλαπλών χρήσεων στο πορτ μπαγκάζ του Renault, έτοιμος για ταξιδάκι. Εάν υπάρχει ενδιαφερόμενος, από Βόλο, Λαμία, και λοιπούς ενδιάμεσους σταθμούς, προσφέρω κάποια από τις υπόλοιπες 4 θέσεις του scenic, για να συνταξιδέψουμε.

Ο χώρος αποσκευών είναι υπέρ αρκετός και για τα δικά του δεντράκια. Για τις υπηρεσίες φορτωταξί δεν υπάρχει χρέωση. Για την παρέα και τα ανέκδοτα, θα συμβουλευτώ τον οικονομικό μου σύμβουλο κκ Jean Jac, και θα σας ενημερώσω όταν κλεισθεί το ραντεβού. :gelio
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Harris »

thanos75 έγραψε:πολύ ωραία! έχουμε καιρό να βρεθούμε. Ελπίζω βέβαια και αυτή τη φορά να μην βγουν οι προβλέψεις των μετεορολόγων που δίνουν βροχές την Κυριακή.
Μπορεί να έχει λιγο... Αλλά μέχρι τότε μπορει να έχει αλλάξει. Σημερα π.χ δεν ελεγε για βροχη και έβρεχε.... 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από thanos75 »

πολύ ωραία! έχουμε καιρό να βρεθούμε. Ελπίζω βέβαια και αυτή τη φορά να μην βγουν οι προβλέψεις των μετεορολόγων που δίνουν βροχές την Κυριακή.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Όσοι αγοράσουν κάποιο δενδράκι, καλό θα ήταν να μην ξεχάσουν να περάσουν και από τον Πάτερ. !!!
Στον δρόμο σας είναι.
 
Άντε καλές και συνετές αγορές  και βάλτε φωτογραφίες τα δενδράκια.
Όχι τα burger !!!!   :laughing-rolling:

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: ΣΑΦΑΡΙ BONSAIFORUM ΚΥΡΙΑΚΗ 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Δημοσίευση από sinaf »

Τέλεια! Ευκαιρία να προμηθευτούμε υλικό ενόψει της νέας καλλιεργητικής περιόδου και... να φάμε μπεργκερ!
Όπως σωστά επισήμανε και ο Παναγιώτης (karesansui), υπάρχουν πολλά φυτώρια συγκεντρωμένα στην περιοχή, οπότε όλο και κάποιο δεντράκι θα βρεθεί. Ωστόσο, κι αν δεν βρεθεί, θα έχουμε λεφτά να φάμε και 2ο μπεργκερ!
Απάντηση