Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Εάν αλλάξουμε λίγο τήν γωνία του φυτού ??  
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
panixoras (10 Δεκ 2019, 16:58)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από panixoras »

χρονια πολλα σε ολους ειπα να σας δωσω μια ενημερωσει για το συγκεκριμενο δεντρακι ...τελικα ο χρονος ειναι ο καλυτερος δασκαλος.... μου εδωσε απο μονο του το δεντρακι την γραμμη του....  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από panixoras »

Νικολας72 έγραψε:Εξαιρετικό φυτό με απίστευτα δύσκολο όνομα. Τί να περιμένει κανείς όταν "νονός" είναι ένας Σουηδός φισιοδίφης..?  :laughing-rolling:

Το ελληνικό "κρεπ-μυρτιά" μου είναι ευκολότερο, και το banaba στα Φιλλιπινέζικα ακόμα ευκολότερο...  :laughing-rolling:

Όμως αρκετά με τα ονοματοπαίγνια, (είδες τί βρίσκει κανείς στην wikipedia...?) Το φυτό σου είναι σπουδαίο. Για να είμαι ειλικρινής, είχα δει τον Αύγουστο του '17 ένα τέτοιο δέντρο σε γειτονιά της πόλης και το φωτογράφησα για να αναζητήσω λεπτομέρειες στο διαδίκτυο.20170815_130225.jpg
Και από 'κείνο το καλοκαιρινό μεσημέρι, έχω σταμπάρει το φυτό και περίμενα αυτή την άνοιξη για εναέρια καταβολάδα. Καθώς δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με το συγκεκριμένο φυτό, ξέρει κανείς εάν έχει ελπίδες επιτυχίας?

Όχι τίποτα άλλο, αλλά να το φεγγάρι αδειάζει και νιώθω μια μικρή φαγούρα στα ακροδάκτυλά μου... :) 

Καλή συνέχεια συνάδελφε. :greetings-wavegreen:
να εισαι καλα νικολα θα το ανεβασω και αθισμενο.... 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Εξαιρετικό φυτό με απίστευτα δύσκολο όνομα. Τί να περιμένει κανείς όταν "νονός" είναι ένας Σουηδός φισιοδίφης..?  :laughing-rolling:

Το ελληνικό "κρεπ-μυρτιά" μου είναι ευκολότερο, και το banaba στα Φιλλιπινέζικα ακόμα ευκολότερο...  :laughing-rolling:

Όμως αρκετά με τα ονοματοπαίγνια, (είδες τί βρίσκει κανείς στην wikipedia...?) Το φυτό σου είναι σπουδαίο. Για να είμαι ειλικρινής, είχα δει τον Αύγουστο του '17 ένα τέτοιο δέντρο σε γειτονιά της πόλης και το φωτογράφησα για να αναζητήσω λεπτομέρειες στο διαδίκτυο.
20170815_130225.jpg
Και από 'κείνο το καλοκαιρινό μεσημέρι, έχω σταμπάρει το φυτό και περίμενα αυτή την άνοιξη για εναέρια καταβολάδα. Καθώς δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με το συγκεκριμένο φυτό, ξέρει κανείς εάν έχει ελπίδες επιτυχίας?

Όχι τίποτα άλλο, αλλά να το φεγγάρι αδειάζει και νιώθω μια μικρή φαγούρα στα ακροδάκτυλά μου... :) 

Καλή συνέχεια συνάδελφε. :greetings-wavegreen:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από panixoras »

Sim62 έγραψε:Πολύ ωραίο κομμάτι αλλά γιατί άφησες τις λεπτές ρίζες απ΄έξω ? Θα επιζήσουν ? Επίσης για να επιτευχθεί ένα όμορφο nebari με τα χρόνια χρειάζονται απο τώρα μια διευθέτηση και πιθανώς αφαίρεση κάποιων που διασταυρώνονται με άλλες.
η πρωτη φωτο ειναι και η τελευταια ειναι σκεπαζμενες οι ριζες...ευχαριστω για την επισυναψη οτι πιθανον χρειαζεται καποιες ριζες να κοπουν  για να εχουμε στο μελλον ενα ομορφο nebari...δεν μου πηξε καν στο μυαλο..... :text-thankyoublue:
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από Sim62 »

Πολύ ωραίο κομμάτι αλλά γιατί άφησες τις λεπτές ρίζες απ΄έξω ? Θα επιζήσουν ? Επίσης για να επιτευχθεί ένα όμορφο nebari με τα χρόνια χρειάζονται απο τώρα μια διευθέτηση και πιθανώς αφαίρεση κάποιων που διασταυρώνονται με άλλες.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από stelios »

Καλή επιτυχία! Μια χαρά.
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από panixoras »

μετα απο 8 μηνες επανερχομαι με τον στρατηγο μου...εκανα μεταφυτευση και δεν αντεξα να μην σας παρουσιασω τι κριβονταν απο κατω ....

προστέθηκε πρίν 3 λεπτά 6 δευτερόλεπτα:
του καλυψα τις επιφανειακες ριζες για να μεγαλωσουν και να δεσουν ...πιστευω πως εκανα καλα και στην επομενη μεταφυτευση θα δουμε
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Από τις παρεχόμενες φωτογραφίες επέλεξα μία συγκεκριμένη και πάνω σε αυτή προσπάθησα να κάνω κάτι. Θεωρώ ότι με κλαδέματα και ελαφρό συρμάτωμα στα επόμενα χρόνια μπορεί να γίνει κάτι.

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Connos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 24 Μάιος 2017, 23:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από Connos »

Είναι πολύ όμορφο, κι αυτές οι ρίζες είναι το κάτι άλλο!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Lagerstroemia Πολλαπλοί Κορμοί

Δημοσίευση από panixoras »

καλημερα σε ολους ειναι ενα δεντρακι που το παρακολουθω καιρο....και πριν 2 μηνες το πηρα αρχισα λιπανση επιθετικη χωρις να το μεταφυτευσω γιατι ηταν ταλαιπωρημενο και σημερα το βγαζω στο κουρμπετι.......ειναι ενηλικο με ταυτοτητα και προσωπικοτητα οποτε πιστευω οτι δεν υπαρχη θεμα φυλακισεις :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:ο κορμος του ειναι καταπληκτικος απο κοντα :text-thankyoublue:το αφησα να δω και πεταει απο παντου σκεφτηκα να μην κοψω τιποτα πριν αρχισει να πεταει απο χαμηλα γιατι ηταν αφυλο.....χα χα οποτε τωρα το σπρωχνω στην δημοσιοτητα 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση