Πυξάρι

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Πυξάρι

Δημοσίευση από Kostas »

Καλή επιλογή μου φαίνεται.
Εικόνα

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυξάρι

Δημοσίευση από StathisGian »

οκ ναι θα ακολουθήσω το πλάνο σου αν και πιστεύω οτι η μεθεπόμενη μεταφύτεση σε κανα δυο χρόνια θα είναι σε ποτ. είμαι καλαμάτα και εμείς εδώ έχουμε ήλιο και καλές θερμκρασίες 9 μηνες τον χρόνο. Ελπίζω να βοηθήσουν αυτά στην ανάπτυξή του.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: φτελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

StathisGian έγραψε:Ωραία αύριο θα βγάλω και κανα δυο φωτο ακομα απο τις υπόλοιπες πλευρές. Δηλαδή το κλάδεμα πρέπει να γίνει αυτές τις μέρες απ ότι κατάλαβα, και η μεταφύτεση σε κανα χρόνο. Θα είναι σε φάση να μπεί και σε ποτ ?

προστέθηκε πρίν  2 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:
΄Μάλιστα ναι τον χειμώνα είπες κλάδεμα... δηλαδή σε ενα εξάμηνο το αγγίζω. για κλάδεμα και μετά γυρω στην ανοιξη το μεταφυτεύω.. καπως ετσι?
Ακριβώς !!
Όσο για το ποτ βιάζεσαι !!!. Είπαμε λέγονται bonsai pots γιατί βάζουμε σε αυτά bonsai που έχουν συμπληρώσει κάποιο βαθμό ολοκλήρωσης, πράγμα που δεν νομίζω να έχει καταφέρει του χρόνου το πυξάρι σου. Μια ωραία πιο βαθιά γλάστρα θα το βοηθούσε  να φτάσει πιο γρήγορα σε εκείνο τα σημείο σε μερικά χρόνια.

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: φτελιά

Δημοσίευση από StathisGian »

Ωραία αύριο θα βγάλω και κανα δυο φωτο ακομα απο τις υπόλοιπες πλευρές. Δηλαδή το κλάδεμα πρέπει να γίνει αυτές τις μέρες απ ότι κατάλαβα, και η μεταφύτεση σε κανα χρόνο. Θα είναι σε φάση να μπεί και σε ποτ ?

προστέθηκε πρίν 2 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:
΄Μάλιστα ναι τον χειμώνα είπες κλάδεμα... δηλαδή σε ενα εξάμηνο το αγγίζω. για κλάδεμα και μετά γυρω στην ανοιξη το μεταφυτεύω.. καπως ετσι?
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: φτελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Δεν είναι φτελιά το δεντράκι σου αλλά πυξάρι.
Και είναι αρκετά καλό αρχικό υλικό για να δώσει ένα αξιοπρεπές bonsai στο μέλλον. Απλά θα χρειαστεί υπομονή και χρόνος γιατί τα πυξάρια έχουν αργή ανάπτυξη. Η πλεξούδα που σκέφτεσαι κατ΄αρχάς αμφιβάλλω αν γίνεται γιατί τα κλωνάρια στα πυξάρια σπάζουν εύκολα αλλά και νομίζω δεν θα πρόσθετε καθόλου στην εικόνα του ως bonsai. Εγώ θα πρότεινα να προχωρήσεις ώς εξής. Τον χειμώνα να αφαιρέσεις τα πολύ χαμηλά και τα πιο ψηλά κλαδιά και να αφήσεις το φύλλωμα που περικλείεται περίπου στον άσπρο κύκλο στην φωτογραφία.Ετσι θα ενδυναμωθεί το φύλλωμα σε αυτή την περιοχή που μας ενδιαφέρει. Αν μπορείς βγάλε φωτογραφίες να το δούμε και απο τις άλλες πλευρές.
Για μεταφύτευση θα έλεγα να το σκεφτείς απο του χρόνου γιατί φαίνεται αρκετά υγιές και δεν χρειάζεται να γίνουν όλα μαζί ειδικά αν κάνεις τα κλαδέματα που λέμε.
buxus.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πυξάρι

Δημοσίευση από StathisGian »

ένα αλλο πείραμα που θέλω να κάνω είναι με αυτή τη φτελιά.. είναι μάλλον λίγο δύσκολο να γίνει μπονσάι αλλα θέλω να μάθω αν είναι ακατόρθωτο.. είχα σκεφτεί να κάνω πλεξούδα τα καινούργια κλωνάρια της...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση