καστανιά

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: καστανιά

Δημοσίευση από StathisGian »

αυτές ειναι χθεσινές φωτογραφίες. Για να βοηθήσω τις διακλαδώσεις πρέπει να κόψω κορυφές? Επίσης μια μερική αποφύλωση λετε να βοηθούσε? μια αλλη ιδεα που έχω είναι μετα την μεταφυτευση να ξεχωρίσω τα κλοναράκια που βγάινουν απο χαμηλά και να τα κάνω ξεχωριστό φυτό.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: καστανιά

Δημοσίευση από stelios »

Ωραιότατο!!!
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: καστανιά

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Περίμενε να βγάλει πολλά κλαδιά!

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: καστανιά

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Οκ! Σταδιακα θα αρχισουν να αναπτυσονται οφθαλμοι και στο υπολοιπο μερος του κορμου,οπου μας ενφιαφερει,μιας και τωρα εχει πολυ χαμηλα αναπτυξη. Περα απο μεταφυτευση εφοσον δεν εχει καλο χωμα,δεν χρειαζεται κατι αλλο ακομα.Η λογικη ειναι να αποτρεπεις την χαμηλη αναπτυξη με το καιρο, (κορυφολογηματα κυριως)ωστε να πεταξει ψηλοτερα και να διακλαδωσει. Καλη συνεχεια!

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: καστανιά

Δημοσίευση από StathisGian »

καλησπέρα. πιο πάνω απο την φωτο δεν υπάρχει κάτι. Ήταν κομμένο όταν το πήρα απο το φυτώριο και επειδή το θεώρησα ευκαιρία σαν τιμή και ας μην βγει κάτι το πήρα. 8 ευρώ πλήρωσα. στην συνέχεια απλά το έκοψα λίγο πιο χαμηλά(γύρω στα δεκα εκ) γτ μου φαινόταν ξερό ουτως η αλλως απο ένα σημείο και μετά.το μόνο που έχω βάλει είναι στην επιφάνια λίγο κομπόστ και το ποτίζω κάθε μέρα φυσικά. ό τυπος απο το φυτώριο μου είπε πως ακόμα δεν κάνω τίποτα. περιμένω οκτ νοεμ για μεταφυτευση ή οτιδήποτε αλλο. φαντάζομαι οτι θα είναι σε κατάλληλο χώμα καθώς είχε πολλές και ήταν όλες σε αριστη κατασταση.

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: καστανιά

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Καλησπερα!  Βγαλε φωτο να φαινεται ολοκληρο το δεντρακι στο υψος των ματιων  να δουμε το φυλλωμα ψυλωτερα.Θα μπορουσε να γινει,απλα υπαρχει το θεματακι με το μεγεθος των φυλλων. Ισως μετα  απο συνεχεις αποφυλλωσεις και κοψιματα ριζων σε μεταφυτευσεις κατι μπορει να δωσει. Εχεις λιπανει καθολου? Ποσο καιρο την εχεις στη γλαστρα? πως ειναι το χωμα της? Ειναι αρκετα οξινο?(μιας και το θελει κιολας) Ποτιζεται καλα? 

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

καστανιά

Δημοσίευση από StathisGian »

καλησπέρα. έχω αυτή τη καστανιά/.. τι πρέπει να κάνω και ποτε? γίνετε μπονσάι?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση