Δαμορφωση ελιας

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Kostas έγραψε:To CNC laser τι είναι;
https://www.youtube.com/watch?v=wGcJE8YJl-M
μηχανημα κοπης με laser δες το βιντεακι. Σχεδιαζεις κατι στον υπολιγιστη και το βαζεις και στα κοβει
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από Kostas »

To CNC laser τι είναι;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από filitsa »

Μεγάλη η ελιά σου. Εύχομαι να γίνει όπως την φαντάστηκες.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από Harris »

[img]https://irs.iol.co.za/image/1/process/6 ... 259281.jpg[/img]
Όπως στο είπε ο JZ ! Θα γίνει μούρλια! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από ioannis.makris »

και εγω κατι τετοιο σκεφτομουν πολυ ομορφο sim thanks.

προστέθηκε πρίν 31 λεπτά 17 δευτερόλεπτα:
Με cnc lazer κοπηκε,  οσο για την σχολη design που ανεφερε ο sim ανεβαζω μια πιο ενδεικτικη φωτο της δουλειας μας
[img]https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=590BF8FA[/img]
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από Sim62 »

Να δούμε και την ελιά τώρα.
Είναι όντως μεγάλη. Αν θέλουμε να μειώσουμε ύψος θα χρειαστούν ικανότητες γλυπτικές που στην περίπτωσή μας των bonsai απαιτούν ένα εργαλείο τύπου Dremel. Αν δεν έχεις ασχοληθεί με αυτού του είδους τη διαμόρφωση ξύλου νομίζω ότι πρέπει να αρχίσεις. Υπάρχουν στο διαδίκτυο πολύ χρήσιμα βίντεο για να πάρεις κάποιες ιδέες. 
Το δέντρο μας λοιπόν είναι αυτό.
olea 1a.jpg
Για να μειώσουμε το ύψος και να το φέρουμε περίπου στα 75-80 εκατοστά  (νομίζω ότι είναι προορισμένο για μεγάλου μεγέθους bonsai και πιο κάτω νομίζω θα χάσει σε συνολική εικόνα) θα χρειαστούν βάρβαρες αποφάσεις ειδικά στην κορυφή. Με κόκκινο πιο κάτω οι αφαιρέσεις που πρέπει να γίνουν.
olea 2.jpg
Στη συνέχεια τα σημεία που θα χρειαστούν σκάλισμα για να δώσουμε μια ελκυστική κωνικότητα στον κορμό και να αναδείξουμε τα jin που υπάρχουν ήδη στο δέντρο, κατεβάζοντας ταυτόχρονα και το ύψος του. Εγώ προσφέρω μια γενικότερη εικόνα, εσένα δουλεύοντας το μπορεί να σου εμφανίσει και άλλες επιλογές. Θυμίσου ότι δεν βλέπω το πίσω μέρος, άρα δεν γνωρίζω τι γίνεται εκεί από ζωντανό φλοιό κάτι που θα σε καθοδηγήσει και στο σκάλισμα, αφού δεν θέλουμε να κάνουμε ζημιά στην κίνηση των χυμών τουλάχιστον όχι μέχρι το ύψος που μας ενδιαφέρει. Επίσης κάπως πρέπει να καθαρίσεις και το μαυρισμένο τμήμα στην βάση του δέντρου που τώρα δεν φαίνεται και πολύ όμορφο όπως είναι.
olea 3.jpg
Στην τελική εικόνα πιο κάτω ίσως να με θεωρείς πολύ αισιόδοξο όσον αφορά την ανάπτυξη φυλλώματος που δείχνω. Ευτυχώς όμως οι ελιές και αγριελιές έχουν παροιμοιώδη δύναμη ανάπτυξης όταν κάποιος τις περιποιείται. Λίπασμα στην περίπτωσή μας. Οι βλαστοί υπάρχουν ήδη στις θέσεις που εμφανίζεται φύλλωμα στο virtual άρα είναι θέμα χρόνου, υπομονής και συνέπειας για να δημιουργηθεί. 
olea 4.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Όμορφο. Θυμίζει (περίπου) τα παλαιά λαμπιόνια στους τοίχους  που φωτίζανε τους δρόμους.
Το κόψιμο  του μετάλλου έγινε με CNC ή με υδροκοπή  ??
 

Ξεφύγαμε από το post αλλά η ελιά μπορεί να περιμένει 3-4 χρόνια μέχρι να βγάλει κάποια βλαστάρια στά επιθυμητά σημεία και να γίνει τότε κάποιο σχέδιο διαμόρφωσης.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από marios »

Sim62 έγραψε:Πολύ ιδιαίτερο το φωτιστικό σου. Προσπάθησα να το κατατάξω σε κάποια σχολή design ( ο καθένας με τον πόνο του) και μάλλον καταλήγω σε ένα μίγμα Βιομηχανικού στύλ, Arts and Crafts και επιρροές από Art Nouveau. Ενδιαφέρον !!
Επειδή και τα bonsai είναι μια μορφή τέχνης  και design,  είναι ωραία η προτροπή του Zean Jac, ανέβασε και άλλες δημιουργίες σου. Όλα τα όμορφα πράγματα συνδέονται μεταξύ τους.
:text-+1:
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από Sim62 »

Πολύ ιδιαίτερο το φωτιστικό σου. Προσπάθησα να το κατατάξω σε κάποια σχολή design ( ο καθένας με τον πόνο του) και μάλλον καταλήγω σε ένα μίγμα Βιομηχανικού στύλ, Arts and Crafts και επιρροές από Art Nouveau. Ενδιαφέρον !!
Επειδή και τα bonsai είναι μια μορφή τέχνης  και design,  είναι ωραία η προτροπή του Zean Jac, ανέβασε και άλλες δημιουργίες σου. Όλα τα όμορφα πράγματα συνδέονται μεταξύ τους.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από ioannis.makris »

αυτο ειναι το φωτιστικο που εδωσα
[img]https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=59107E7A[/img]
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Το ξέρω είναι Off Topic αλλά θα μου άρεσε να έβλεπα κάποια φωτογραφία από το φωτιστικό που σχεδίασες, κατασκεύασες  και αντάλλαξες με την ελιά. Όπως είχες γράψει η δουλειά σου είναι δημιουργική οπότε σκέπτομαι θα ήταν καλό να παρουσίαζες κάποιες δημιουργίες σου ανοίγοντας  ένα άλλο topic (στο Εκτός Θέματος) προς τέρψιν των οφθαλμών μας.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από ioannis.makris »

ωραιο πευκακι... ειναι τεραστιο το φυτο και πολυ βαρυ θα προσπαθησω να το μετακινησω και θα στειλω φωτο. Το ανταλλαξα το φυτο με ενα φωτιστικο που σχεδιασα και κατασκευασα εγω η τιμη που μου το εδινε ηταν 100ευρο αλλα προτιμουσε την ανταλλαγη αλλωστε δεν ξερω αν θα το αγοραζα τοσο. Το φυτο ειναι 27cm διαμετρο και 110cm υψος και σκεφτομουν να το χαμηλωσω πανω απο το μισο. Η αληθεια ειναι οτι καποτε συμπαθουσα πολυ τα μεγαλα δεντρα αλλα οσο μεγαλωνω εκτιμαω περισσοτερο δεντρακια σαν αυτο που εστειλες
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από Sim62 »

Μερικές συμβουλές όταν φωτογραφίζουμε για virtual, για να κάνουμε λίγο πιο εύκολο το εγχείρημα.
1. Ουδέτερος μονόχρωμος φόντος πίσω απ΄το δέντρο κατα προτίμηση λευκό.
2. Φωτογράφιση λίγο πιο πάνω από το ύψος του ματιού στην βάση του δέντρου όπως ακριβώς το έχεις κάνει στη πρώτη φωτογραφία.
3. Ελαφρώς πιο μεγάλη απόσταση ώστε να υπάρχει χώρος γύρω απ΄ το δέντρο.
4. Φωτογράφιση και από τις 4 πλευρές πρώτον για να μπορούμε να εκτιμήσουμε και να προτείνουμε ποια θα είναι η μπροστινή όψη του και δεύτερον  για να καταλάβουμε πως ακριβώς είναι τοποθετημένα τα κλαδιά συνολικά στο δέντρο ώστε να γνωρίζουμε τι βοηθητικές επιλογές έχουμε για την μελλοντική διαμόρφωση.
Ενα παράδειγμα
14_0319_studio-2930.jpg
:text-+1:  Πόσο την αγόρασες; Επίσης γιατί την διάλεξες;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Δαμορφωση ελιας

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλησπερα 
Εχω καποια δεντρακια τα οποια δυσκολευωμαι πολυ να αποφασισω το πως θελω η το πως πρεπει να τα διαμορφωσω ελπιζω μονο να μην σας ζαλιζω, ενα απο αυτα ειναι μια ελια χαλκιδικης φετος εγινε μεταφυτευση σε μικρη γλαστρα για να μπορεσω να την μεταφερω
[img]https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=591D61D3[/img]
[img]https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=59104E92[/img]
Απάντηση