Βοήθεια με πεύκο

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Topic author
ΆκηςΤσίπας
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Δεκ 2014, 16:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βοήθεια με πεύκο

Δημοσίευση από ΆκηςΤσίπας »

Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια και τις συμβουλές σας! Ελεύθερα λοιπόν και από άνοιξη μεταφύτευση! Καλές γιορτές σε όλους!
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Βοήθεια με πεύκο

Δημοσίευση από Paulos »

stelios έγραψε:Το χώμα είναι άθλιο.
Θα διαφωνήσω. Μπορεί να μην είναι τόσο καλό αλλά άθλιο δεν είναι σωστή λέξη.  :text-nocomment:
Αυτά που γράφει ο Sim62 είναι σωστά για την σωστή ανάπτυξη του δέντρου σου.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Βοήθεια με πεύκο

Δημοσίευση από Sim62 »

Το πεύκο είναι όμορφο, έχει αρχίσει να κάνει κωνικότητα και στον κορμό ακριβώς επειδή οι πάνω κορυφές αφέθηκαν να αναπτυχθούν ελεύθερα. Δεν θα συνιστούσα να κάνεις από τώρα επιλογές και εργασίες διαμόρφωσης,  έχεις χρόνο για αυτό. Εγώ θα το άφηνα ελεύθερο να αναπτυχθεί προς τα πάνω για 2-3 χρόνια ( για να παχύνει περισσότερο η βάση του και με πιο εμφανή κωνικότητα) και παράλληλα όλο αυτό το διάστημα στις περιόδους ανάπτυξης θα εφάρμοζα κάποιες τεχνικές για να αποκτήσει βελόνες πιο κοντά στον κορμό. Μπορείς να διαβάσεις σχετικά στην βιβλιοθήκη. Αυτό που θα μπορούσες να κάνεις άμεσα θα ήταν να αφαιρέσεις κάποιες διασταυρούμενες ρίζες γύρω γύρω για να αρχίσει να φαίνεται πιο όμορφο το nebari του. Αν γίνει αυτό θα πρέπει μετά να συμπληρώσεις χώμα για να μην είναι εκτεθειμένες. Αν πράγματι το χώμα δεν είναι καλό από θέμα συστατικών και δυνατότητας αποστράγγισης ίσως θα ήταν καλή ενέργεια αργά την άνοιξη να έκανες μια πρώτη μεταφύτευση. Επίσης μπορείς να αφαιρέσεις και όλες τις καφέ βελόνες τώρα γιατί δεν προσφέρουν τίποτε.
DSCN2502.JPG
Επίσης πολύ ήλιο και καλή λίπανση, πολύ σημαντικά πράγματα για την ανάπτυξη του.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Βοήθεια με πεύκο

Δημοσίευση από stelios »

Το χώμα είναι άθλιο.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Βοήθεια με πεύκο

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Το χώμα δεν είναι καλό ή κάνω λάθος;
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Βοήθεια με πεύκο

Δημοσίευση από florian »

Από ότι βλέπω πρόκειται για Χαλέπιο πεύκο, από τα "εύκολα" πευκάκια στην Ελλάδα (κανένα πεύκο δεν είναι εύκολο!!!
Είναι εποχή όπου τα πεύκα ρίχνουν τις παλιές βελόνες. Όσο δεν κιτρινίζουν οι βελόνες μπροστά μένεις ήσυχος και από ότι βλέπω μόνο τα πίσω έχουν ξεραθεί. Αν θέλεις να αναπτυχθουν και πιο πίσω κλαδιά θέλει στους μήνες με ζέστη περισσότερο πότισμα.

Topic author
ΆκηςΤσίπας
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Δεκ 2014, 16:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Βοήθεια με πεύκο

Δημοσίευση από ΆκηςΤσίπας »

DSCN2507.JPG
DSCN2506.JPG
Καλησπέρα σε όλους,
Πρόσφατα μου έκανε δώρο ο κουνίαδος μου το παρακάτω πευκάκι που μεγάλωσε από σπόρο. Πέρα από την καμπύλη που του έχει δώσει στον κορμό, το έχει αφήσει να αναπτυχθεί ελέυθερα. Επειδή λοιπόν έχω ήδη ένα πευκάκι βάρος στη συνείδησή μου, ζητώ τη βοήθεια των έμπειρων.
Ευχαριστώ και καλή συνέχεια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση