Συμβουλες για αυτο το "acer"

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

Topic author
christosgr78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Μάιος 2014, 18:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από christosgr78 »

ευχαριστω Harris,Εχω κηπο με αρκετο χωρο αλλα το θεμα ηταν να το κρατησω στο μπαλκονι και εκει εχω χωρο σκεπασμενο για τον ηλιο αλλα να κοβει λιγο τον αερα στον δευτερο ειναι και ειναι ψιλο ανοιχτα,τωρα παιζει και μια σκεψη της ζεστες μερες του καλοκαιριου ανακγαστικα να το κατεβαζω στον κηπο κατω απο τα δεντα θα ειναι αρκετα καλητερα πιστευω απο τον δευτερο!!
Οποτε κανω λιγο κλαδεμα και μια μεταφυτευση για αρχη,απο χωμα τωρα εχω οξινο φυλλοχωμα,κοκκινοχωμα με λιγη αμμο,κανονικο του κηπου μεχρι και απο το χωριο λιπασμα,και απο ανοργανο περλιτη και ελαφροπετρα.Τι μιξ χρειαζεται στην καινουρια γλαστρα?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από Harris »

christosgr78 έγραψε:Ναι ενοειτε οτι θελει αρκετο καιρο για να γινει ετσι!Απλα σε τετοιο στυλ λεω να το παω σιγα σιγα... Και βλεπω στην πορεια.
Ερωτηση σε κλαδεμα θα πρεπει να επουλονεται με κατι αν ειναι μεγαλη η τομη η δεν υπαρχει προβλημα,
επισης μπρορει να γινει και το συρματομα ταυτοχρονα?
Και τελυταιο επειδη θελω να δυναμωσει γενικος ακομα να το βαλω σε ενα μεγαλητερο χωρο?
thnks... ;)
Έχεις κήπο; Γιατι τόσο μεγάλο θέλει κήπο. Επισης το συγκεκριμένο δέντρο θέλει δροσιά! Δηλαδη με τον καυσωνα το καλοκαιρι 40+ ο αερας καψαλίζει τα φύλλα του.

Οταν κοβεις να κοβεις παραπάνω απο εκει που το θες τα acer εχουν μια τάση να ξεραίνονται ~3 ποντους κάτω απο την κοπή. Μπορείς να βάλεις πάστα εβολιασμου.

π.χ [img]http://www.geosimio.gr/assets/images/01 ... tac_1_.gif[/img]

Συρμάτωμα θα κάνεις οταν πέσουν ΟΛΑ τα φύλλα τον χειμώνα...

Να το βάλεις στην γλάστρα που θα ηθελες να το δείς. Αφου δεν το πας ουσιαστικα για μπονσαι.

Αυτο που σε νοιαζει ειναι τι χωμα θα βαλεις.......
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
christosgr78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Μάιος 2014, 18:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από christosgr78 »

Ναι ενοειτε οτι θελει αρκετο καιρο για να γινει ετσι!Απλα σε τετοιο στυλ λεω να το παω σιγα σιγα... Και βλεπω στην πορεια.
Ερωτηση σε κλαδεμα θα πρεπει να επουλονεται με κατι αν ειναι μεγαλη η τομη η δεν υπαρχει προβλημα,
επισης μπρορει να γινει και το συρματομα ταυτοχρονα?
Και τελυταιο επειδη θελω να δυναμωσει γενικος ακομα να το βαλω σε ενα μεγαλητερο χωρο?
thnks... ;)

Antonis Rizopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 24 Μάιος 2013, 10:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από Antonis Rizopoulos »

RiaDr έγραψε:Καλώς ήρθες! Θα χρειαστούν αρκετά χρόνια για να παχύνει τόσο ο κορμός, καθώς και αρκετό κλάδεμα για να μη συνεχίσει να ψηλώνει και οι χυμοί να οδηγηθούν στα πιο χαμηλά κλαδιά.

Βασίλη, τα acer έχουν πάρα πολλές κατηγορίες, τα atropurpureum είναι τα καθαυτό κόκκινα, αλλά και σε πολλές άλλες το φύλλωμα παίρνει διάφορες αποχρώσεις του κίτρινου το φθινόπωρο!
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

vasilis sivvas έγραψε:καλημέρα απ΄όσο ξέρω δέν θα κοκκινίσει, είναι δύο οι ποικιλίες σε αυτά τα δεντρα έχει και πράσινα και κόκκινα. στα σχέδια του JZ είναι καλά για αρχή. οποσδήποτε βγάλε καταβολάδα στη μέση του δεντρου που σου έκανε στο σχέδιο ο jz(συνφωνώ πολυ) είναι η εποχή της τώρα και σε 2 μήνες περίπου θα έχεις κι ένα δευτερο δεντράκι και λίγο κλάδεμα στα χαμιλά και είσαι έτοιμος. p.s καλή αγορά εκανες
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες! Θα χρειαστούν αρκετά χρόνια για να παχύνει τόσο ο κορμός, καθώς και αρκετό κλάδεμα για να μη συνεχίσει να ψηλώνει και οι χυμοί να οδηγηθούν στα πιο χαμηλά κλαδιά.

Βασίλη, τα acer έχουν πάρα πολλές κατηγορίες, τα atropurpureum είναι τα καθαυτό κόκκινα, αλλά και σε πολλές άλλες το φύλλωμα παίρνει διάφορες αποχρώσεις του κίτρινου το φθινόπωρο!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
christosgr78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Μάιος 2014, 18:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από christosgr78 »

καλημερα,ευχαριστω για την ανταποκριση.
Λοιπον βασικα να πω τι εχω στο μυαλο μου να μου πειτε αν ειναι εφικτο βασικα σκευτομουν να μην κανω καταβολαδες ακομα τουλαχιστον και να το διατηρησω σε αυτο το μεγεθος αλλα με στοιχεια μπονσαι σε μεγαλητερη εκδοση δηλαδη με μικρα κλαδεματα προς το παρον.θα περασω μια φωτο για να δειτε τι ενοω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

καλημέρα απ΄όσο ξέρω δέν θα κοκκινίσει, είναι δύο οι ποικιλίες σε αυτά τα δεντρα έχει και πράσινα και κόκκινα. στα σχέδια του JZ είναι καλά για αρχή. οποσδήποτε βγάλε καταβολάδα στη μέση του δεντρου που σου έκανε στο σχέδιο ο jz(συνφωνώ πολυ) είναι η εποχή της τώρα και σε 2 μήνες περίπου θα έχεις κι ένα δευτερο δεντράκι και λίγο κλάδεμα στα χαμιλά και είσαι έτοιμος. p.s καλή αγορά εκανες

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από marios »

Καλημέρα, ναι θα σου γίνει κόκκινο λογικά.

[img]http://bonsaiforum.gr/richedit/smileys/ ... lcome3.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Δεν μπορώ να ξεχωρίσω και πολλά πράγματα αλλά θα έλεγα ότι αγόρασες 3 acer εάν

κάνεις σωστές καταβολάδες στα σημεία που έχω τις κόκκινες γραμμές.

Αυτή είναι η σκέψη μου προς το παρόν.

Καλορίζικο !!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
christosgr78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Μάιος 2014, 18:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από christosgr78 »

γεια,το πηρα 25 ευρο,αυτο δηλαδη αλαζει χρωματισμο η μενει πρασινο γιατι αυτος που το πηρα μαλλον δεν ηξερε παραπανο,τελος παντον συμβουλες για απο εδω και περα θα φανουν χρησιμες...
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από gate1908 »

Καλώς ήρθες! Πόσο το αγοράσες το δεντρο?
Dissectum ειναι!

Topic author
christosgr78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Μάιος 2014, 18:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από christosgr78 »

Γεια και παλι,ναι βασικα πρεπει να μαθω πιο ειδος ειναι πρωτα απο ολα!αυτο παραμενει παντα πρασινο η αλαζει προς το κοκκινο?
Ναι θελω να κανω μια αρχικη διαμορφωση απλα λεω να το μεταφυτεψω και σε κατι μεγαλητερο
αν χρειαζεται.
Ποτε μπορει να γινει το κλαδεμα και ποτε η διαμορφοση των κλαδιων?
να ακομα μερικες φωτο αν και δεν της εχω τραβηξει και πολυ καλα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 136 times
Επικοινωνία:

Re: Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από Harris »

christosgr78 έγραψε:Καλησπερα σε ολους!
Νεος και εδω αλλα και νεος με αυτο το ειδος που αγορασα πριν λιγες μερες.
Θα χρειστω μερικες συμβουλες για τις πρωτες κινησεις που πρεπει να κανω αλλα
και επειτα για την συντηρηση του.
Με ενδιαφερει βασικα να το συντηρησω στο μπαλκονι μου που εχω αρκετο χωρο
σε κανονικη γλαστρα και οχι για μπονζαι.
Τα βασικα διαβασα που ειναι τον για τον ηλιο,αερα και το καλο ποτισμα.Βασικα το μεταφυτευω τωρα?
Σε ποσα λιτρα ειναι ικανοποιητικο,χρειαζεται κλαδεμα και ποτε?λιπανση επισης θελει ?

Αυτα για τωρα...να και μερικες φωτο.
Καλώς τον.

Το δεντρο σου ειναι acer dissectum Viridis (αν καταλαβα καλα απο την φωτογραφία του).
Δεν θες να του κανεις μια πρωτη διαμορφωση για να ξεκινησει σε μερικα χρόνια να φαίνεται σαν δέντρο 'μπονσαι';
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
christosgr78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Μάιος 2014, 18:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Συμβουλες για αυτο το "acer"

Δημοσίευση από christosgr78 »

Καλησπερα σε ολους!
Νεος και εδω αλλα και νεος με αυτο το ειδος που αγορασα πριν λιγες μερες.
Θα χρειστω μερικες συμβουλες για τις πρωτες κινησεις που πρεπει να κανω αλλα
και επειτα για την συντηρηση του.
Με ενδιαφερει βασικα να το συντηρησω στο μπαλκονι μου που εχω αρκετο χωρο
σε κανονικη γλαστρα και οχι για μπονζαι.
Τα βασικα διαβασα που ειναι τον για τον ηλιο,αερα και το καλο ποτισμα.Βασικα το μεταφυτευω τωρα?
Σε ποσα λιτρα ειναι ικανοποιητικο,χρειαζεται κλαδεμα και ποτε?λιπανση επισης θελει ?

Αυτα για τωρα...να και μερικες φωτο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση