Portulacaria afra

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ευρυδίκη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 14:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Ευρυδίκη »

Να ριζώσει πρώτα, να μάθω τι δένδρο είναι και αν αποκτήσει ενδιαφέρον, θα πάει σε δικό του θέμα, .
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Paulos »

Καλό είναι κάθε δέντρο σε δικό του θέμα αλλιώς θα χάσουμε την 'μπάλα' .
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ευρυδίκη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 14:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Ευρυδίκη »

Την κούρεψα, τη συρμάτωσα ( με ό,τι βρήκα, που εξυπηρέτησε το σκοπό ), έσπασε και το δοχείο που την έχω, οπότε σε πρώτη ευκαιρία η επόμενη ενέργεια είναι μεταφύτευση ....
Εικόνα
Επίσης έκοψα και αυτό το κλαράκι και το φύτεψα (με ορμόνη ριζοβολίας) ελπίζοντας να πιάσει. Είναι σχίνο ;
Εικόνα

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Stefasteri »

Το τρίγωνο δεν πρέπει να είναι ισοσκελές για αρχή , πρέπει να
χάνει λίγο από την μια μερια. Θα προτιμούσα λίγο διαφορετικό.
Γιουνιπερος είναι μια καλή επιλογή για αγορά δέντρου από φυτώριο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ευρυδίκη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 14:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Ευρυδίκη »

Είναι γεγονός ότι τα περισσότερα από τα 187 φυτά που καλλιεργώ στις βεράντες (εκτός από τον κακτόκηπο που έχω φτιάξει στην πυλωτή) είναι παχύφυτα και κάκτοι.
Αυτό όμως δεν με εμποδίζει να θέλω να αποκτήσω όλες εκείνες τις γνώσεις που θα μου επιτρέψουν να διαμορφώσω την ενήλικη portulacaria μου να μοιάζει με ένα όμορφο δέντρο ή συστάδα δένδρων, είτε να κάνω προσπάθεια με τη βουκαμβίλιά μου, ή με μια μικρή καλοπιστική ροδιά, που έχω βάλει στο έδαφος ή με μια ελίτσα, που θέλει να μου χαρίσει η κουμπάρα μου.
Τώρα πλέον ως συνταξιούχος έχω πολύ χρόνο και διάθεση να ασχοληθώ με ένα καινούργιο και ενδιαφέρον χόμπυ.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Λένε ότι όλα τα φυτά μπορούν να γίνουν bonsai. Όχι όμως και το κάθε τι που έχουμε στο σπίτι μας. Ένα φυτό πρέπει να έχει και κάποιες μελλοντικές προδιαγραφές ώστε να ξεκινήσει σαν pre bonsai  και να μεταμορφωθεί με τα χρόνια σε bonsai. Να γιατί επαναλαμβάνουμε συχνά ότι η επιλογή μας κατά την αγορά πρέπει να τηρεί κάποια κριτήρια μορφολογίας του φυτού που αργότερα θα μας βοηθήσουν να αναδείξουμε το δενδράκι μας.
Το συγκεκριμένο φυτό δεν είναι κατακριτέο ούτε για το είδος του ούτε για την κατοχή του. Απ’ ότι παρατήρησα έχετε αρκετά παχύφυτα  τα οποία δεν θέλουν και τόση μεγάλη περιποίηση-φροντίδα. Εάν όμως επιθυμείτε να εμπλακείτε με τον χώρο των bonsai τότε τα πράγματα αλλάζουν πολύ. Πρώτο και βασικότερο είναι η μελέτη, η έρευνα, η απόκτηση γνώσης για τον τρόπο επιλογής, φροντίδας, καλλιέργειας αυτών φυτών που προορίζονται κάποια ημέρα να μεταμορφωθούν σε bonsai. Σίγουρα θα γίνουν λάθη επιλογής ή καλλιέργειας. Αλλά και ποιος από εμάς δεν έκανε. Να ήξερες πόσα  ‘’πτώματα’’  έχω αφήσει εγώ πίσω μου. Είμαι ένας πολύ καλός πελάτης του Mr  Nasusiro  Tokasoni. Αλλά κάτι έμαθα όλα αυτά τα χρόνια. Το σακίδιό μου είναι γεμάτο από λάθη, αλλά αυτά τα λάθη  είναι η εμπειρία μου.

Μήπως έφτασε η στιγμή να επισκεφθείς ένα φυτώριο και να κάνεις την πρώτη αγορά ??
.

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ευρυδίκη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 14:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Ευρυδίκη »

"Πριν πιασεις το ψαλιδι, διαβασε , ψαξε, ,,,,,,,"

Αυτό ήθελα να κάνω κι έπεσα πάνω στο forum σας, αλλά η πρόσβαση στους θησαυρούς της βιβλιοθήκης σας, δυστυχώς, είναι αδύνατη, προς το παρόν .......

"Να φερνεις τα φυλλα πολυ ποιο κοντα απο το κοκινο τριγωνο που σου εχω ζωγραφισει (φωτ. 4) ωστε τα νεα φυλλα να φτασουν κοντα στο τριφωνο.''

Αυτό δεν το κατάλαβα ......

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Hfestion »

Τελικα ειναι πολυ ποιο ομορφο απ οτι νομιζα!!!  :text-bravo:
 Οτι φορμα- στυλ και να επιλεξεις θα πρεπει σιγα σιγα να ξεκινησεις να φερνεις τα φυλλα ποιο κοντα στο κεντρικο κορμο. Αυτο θα το καταφερεις με συνεχομενα κλαδεματα. Δηλαδη θα πρεπει να κοψεις το τελος των κλαδιων και να αφησεις δυο ζευγαρια φυλλων. Ετσι θα το αναγκασεις σιγα σιγα να βγαλει νεα κλαδια και φυλλα ποιο κοντα και θα γινει ποιο πυκνο και ομορφο. Παραλληλα θα πρεπει να δημιουργισεις  κωνικοτητα (φωτ. 2,3).Να φερνεις τα φυλλα πολυ ποιο κοντα απο το κοκινο τριγωνο που σου εχω ζωγραφισει (φωτ. 4) ωστε τα νεα φυλλα να φτασουν κοντα στο τριφωνο. Πριν πιασεις το ψαλιδι, διαβασε , ψαξε, ,,,,,,,
Αν ηταν δικο μου θα το εκανα δασακι. Δεν θελω να σε επηρεασω. Ειναι δικο σου, και εσυ πρεπει να αποφασεις την πορια του.
Επιλογες εχεις πολλες.(πχ φωτ.4) να εχεις στο μυαλο σου πως καθε χοντρο κλαδι που κοβεις θα χρειαστεις πιολλα χρονια για να αναπληρωσεις οποτε μη βιαστεις.
Τελος , μια μεταφυτευση νωρις την ανοιξη θα του δωσει  ανασα και σιγουρα θα εχει καλυτερη υγεια και αναπτυξη. Του χρονου το φθινοπωρο θα εχεις τα πρωτα σου αποτελεσματα.
Με τα virtual δεν τα παω καλα, ευχομαι το πρωτο σου να σου το κερασει ο Κυριος JZ γιατι ειναι και λιγουλακι ακριβος.  :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

προστέθηκε πρίν 2 λεπτά 22 δευτερόλεπτα:
  ....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από stelios »

Τούμπανο ειναι το δέντρο σου Ευρυδίκη. Μπορεί να βγει κάτι πολύ καλο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ευρυδίκη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 14:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Ευρυδίκη »

Για Hfestion όλες οι πόζες του μοντέλου.....
Εικόνα  Εικόνα  Εικόνα  Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπορω να πω πως ειναι θηριο. Ποσα χρονια το εχεις? 
Απο τη φωτογρφια δεν μπορω να καταλαβω πολλα. Ισως αν εβγαζες περισσοτερες με ουδετερο φοντο και απο περισοτερες πλευρες. Αν ηταν δικο μου και επειδη φαινεται να εχει και μια ηλικια θα εκανα τωρα ενα μικρο καθαρισμα και οπωσδηποτε θα εκανα μεταφυτευση την ανοιξη σε λιγο μεγαλυτερο χωρο και με σωστο υποστρωμα (μειγμα χωματος)
απο οτι βλεπω εχεις πολλες επιλογες. Μπορεις να κλαδεψεις και να αφησεις εναν κορμο, μπορεις να χωρισεις κορμους εγω ομως θα το αφηνα απως ειναι και θα το εκανα τοπιο, δασακι.
Η ιδεα ειναι μια , προσπαθεις να δημιουργησεις κωνικοτητα και να μαζεψεις οσο μπορεις τα κλαδια ποιο κοντα στον κεντρικο κορμο. Αυτο βεβαια θα χρειαστει χρονο, εργασιες, υπομονη, επιμονη 
Οτι και να επιλεξεις κοιταξε να το σκεφτεις καλα και να το διασκεδασεις γιατι βασικα ειναι δικο σου και εσυ θα το βλεπεις και θα το χαιρεσε.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Petros »

Γιατί να μην βγάζουν κλαδιά; Κόψε τα χαμηλά φύλλα για να κάνεις κορμό.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ευρυδίκη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 14:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Ευρυδίκη »

Έχω και αυτό το γλαστράκι

Εικόνα

Πέρισυ , μετά από το κούρεμα της μεγάλης ....ξεμαλλιασμένης, έκανα αυτό το γλαστράκι με σκοπό να μπορέσω να δημιουργήσω ένα .........bonsai δάσακι.
Για να διατηρήσω τους κορμούς χωρίς να βγάζουν κλαδάκια μέχρι ένα ύψος τι κάνω;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ευρυδίκη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 14:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από Ευρυδίκη »

Καλημέρα Θάνο!
Σίγουρα θα περιμένω και άλλες απόψεις, αλλά μέχρι τότε λέω να της κάνω (της απλής και ... ξεμαλιασμένης) ένα κουρεματάκι στις άκρες να συμμαζευτεί λιγάκι.
Δεν είχα δει το θέμα με τη δικιά σου portulacaria, είναι όμορφο φυτό, να τη χαίρεσαι.
Όσο για ψάξιμο σε σχετικά θέματα, τώρα κατάλαβα πώς γίνεται ... Σιγά-σιγά είμαι νέα στο χώρο
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Portulacaria afra

Δημοσίευση από thanos75 »

Καλώς ήρθες Ευρυδίκη!
Οι πορτουλακάριες σου μου αρέσουν πολύ. Εντάξει, η πρώτη είναι σχετικά μικρή και πιστεύω ότι είναι μονόδρομος να αφαιρέσεις το ένα κλαδί, ώστε να μην υπάρχει αυτή η διχάλα. Αυτό το είδος είναι πολύ όμορφο.
Όσο για την δεύτερη, την απλή, είναι εξαιρετική! Μου άρεσε πολύ. Βέβαια και αυτή θέλει πολύ κλάδεμα για να διακλαδώσει και να γίνει πιο συμπαγής.
Εγώ δεν θα προχωρούσα σε δραστικό κλάδεμα τώρα που έρχεται ο χειμώνας. Εξάλλου, νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να χοντρύνει ο κορμός τους είναι να τις αφήσεις σε ελεύθερη ανάπτυξη. Θα πρότεινα να μην βιαστείς σε κάποιες ενέργειες άμεσα.
Περίμενε να ακούσεις μερικές γνώμες και από πιο έμπειρους και θα αποφασίσεις. Ψάξε και για σχετικά θέματα στο forum να πάρεις ιδέες.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ευρυδίκη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 14:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Portulacaria afra

Δημοσίευση από Ευρυδίκη »

Ξανά γεια σας.
Έχω επίσης και τις παρακάτω portulacaria afra, που θέλω να πειραματιστώ μαζί τους.
[img=800x600]http://elltragoudi.x10.mx/cpg/albums/us ... 010007.JPG[/img]

Αυτή είναι portulacaria afra variegate για την οποία  θέλω να ρωτήσω : α) αν υπάρχει τεχνική για να φαρδαίνει/παχαίνει ο κορμός
και β) αν πρέπει να κάνω αποφύλλωση και πότε
και αυτή είναι σκέτη portulacaria afra
 [img=800x600]http://elltragoudi.x10.mx/cpg/albums/us ... 010008.JPG[/img]
 
η οποία θέλει απελπιστικά κλάδεμα.
Ερωτήσεις : Την κλαδεύω τώρα;
Πώς πυκνώνουν τα κλαδάκια; Μήπως με την αποφύλλωση.....
Ζητώ τη βοήθειά σας πάλι......
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση