Η Στέλλα και η Σουζάνα...

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Η Στέλλα και η Σουζάνα...

Δημοσίευση από nadim »

Έχω δει και διαβάσει ότι σε αρκετά δένδρα τα οποία γενικότερα στο φυσικό τους δημιουργούν μεγάλα φύλλα, τα κόβουν στη μέση αναγκάζοντας εν τέλει το δένδρο να παράγει μικρότερα σε μέγεθος φύλλα, όπως για παράδειγμα στους φικους.
Θα μπορούσε να ισχύει κάτι τέτοιο και στις μανωλιες ;
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Η Στέλλα και η Σουζάνα...

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ όμορφα, μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Η Στέλλα και η Σουζάνα...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

milly έγραψε:
14 Μαρ 2020, 12:26
Μιχάλη, αρχικά ευχαριστώ για τα σχόλια σου. Λίγα περισσότερα λόγια για τις μανώλιες... Είναι γενικά δέντρα που δεν είναι δόκιμα ως είδος για καλλιέργεια bonsai, λόγω του ευμεγέθους φύλλου που αναπτύσσουν. Επίσης είναι από τα δέντρα που την άνοιξη πρώτα βγάζουν τα άνθη τους και μετά τα φύλλα. Η ανθοφορία τους (όπως όλα τα όμορφα πράγματα), κρατάει πολύ λίγο: από μία εβδομάδα μέχρι δέκα μέρες. Ανθισμένη η μανώλια όμως είναι σαν ψεύτικη!

Όπως και η κερασιά (και άλλα είδη bonsai), η κορύφωση του ενδιαφέροντος -ως bonsai- έρχεται όταν το δέντρο είναι ανθισμένο. Αυτή η αντίθεση των γυμνών κλαδιών με τα άνθη της που μοιάζει να τα καρφίτσωσε κάποιος επάνω της, είναι (για τα δικά μου μάτια τουλάχιστον...) συναρπαστική! Έτυχε λοιπόν να πέσει το μάτι μου σε κάποιες μανώλιες-bonsai σε αναζήτηση στο διαδίκτυο. Ο έρωτας ήταν κεραυνοβόλος. Εικόνες σαν τις παρακάτω με έκαναν να τις βάλω στο στόχαστρο...



Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα

Όπως καταλαβαίνεις, όταν τις είδα σε γνωστή γερμανική αλυσίδα σουπερμάρκετ, (ως φυτά για τον κήπο) δεν αντιστάθηκα καθόλου. Τότε είχαν κορμό όσο ένα στύλο. Ήξερα ότι θα περάσουν πολλά χρόνια μέχρι να μου δώσουν το αποτέλεσμα που θέλω. Δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή όμως, γιατί μου δίνεται η δυνατότητα να τις γνωρίζω σιγά σιγά ως δέντρα, και να εξοικειώνομαι με την φροντίδα τους.

Δεν θα τις έλεγα δύσκολα φυτά. Δεν απαίτησαν ποτέ κάποια ιδιαίτερη φροντίδα. Επειδή απέχουν πολύ απ' το να είναι bonsai, όπως τα περισσότερα φυτά που έχω, βρίσκονται σε κανονικές γλάστρες με χώμα οργανικό (φυλλόχωμα και καστανόχωμα Πηλίου) και μπόλικο περλίτη (περίπου 40% σε όγκο) για καλύτερη αναπνοή του χώματος και για να μένει αφράτο. Αναπτύσσουν πολύ ρίζα όπως έχω παρατηρήσει, και σίγουρα θέλουν συχνό έλεγχο για να αποφύγει κανείς τον κίνδυνο να γεμίσει η γλάστρα (ή το pot αργότερα) με ρίζα. Κατά τ' άλλα, έχω κάνει ήδη μία φορά στο παρελθόν αποφύλλωση, και το δέχτηκαν ομαλά και οι δύο μανώλιες μου, παράγοντας μικρότερου μεγέθους φύλλα αμέσως μετά. Συνηθίζω να κλαδεύω αφού ρίξει τα λουλούδια της και βγάλει νέα φύλλα. Μέσα της άνοιξης δηλαδή. Τα κλαδιά που βλέπεις ήταν μέρος της περσινής ανάπτυξης. Είχε δεχτεί ένα κλάδεμα διαμόρφωσης το δέντρο, με κάποιες γενναίες τομές μεγάλων κλαδιών, που το καθένα είχε πολλά φύλλα επάνω του. Οπότε, τα επόμενα που έβγαλε το φυτό αντιδρώντας, δεν τα πείραξα ποτέ. Άλλωστε, το δέντρο το φθινόπωρο που ρίχνει τα φύλλα του, αρχίζει να δημιουργεί στις άκρες των περσινών του κλαδιών, τα μπουμπούκια της επόμενης άνοιξης. Οπότε δεν ήθελα να μειώσω ττην πιθανότητα να έπαιρνα κι άλλα άνθη.

Φέτος, μετά την ανθοφορία του δέντρου, θα περιμένω να δω πως θα αναπτύξει το φύλλωμα και μετά θα επέμβω κατεβάζοντας κι άλλο το συνολικό του ύψος, και μειώνοντας παράλληλα την συνολική έκταση των κλαδιών του, Θέλω να το κάνω αρκετά πιο συμπαγές. Η άλλη μανώλια που έχω (η "σουζάνα"), πιθανολογώ ότι επειδή πέρσι δέχτηκε πιο γενναίο κλάδεμα, ενώ είχε γεμίσει με φύλλα κανονικά (άνοιξη καλοκαίρι), ωστόσο μέχρι σήμερα δεν μου έδωσε λουλούδια. Ούτε μπουμπούκια δεν είδα να σχηματίζονται. Θα την περιμένω μήπως απλά άργησε...

Ελπίζω να κάλυψα κάποιες από τις απορίες σου.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (15 Μαρ 2020, 18:31)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Η Στέλλα και η Σουζάνα...

Δημοσίευση από milly »

Τι λες τώρα συγχαρητήρια Νικολά. Σε διαβάζω καιρό και οι προσπάθειες σου είναι όλες μία και μία !! Μου αρέσει που ασχολησε με διαφορετικά δέντρα και ανοίγεις νέους δρόμους.... Η βάση της "Στέλλας" είναι ήδη αξιόλογη για 2 χρονών δεντρο, φύλλα σου έχει βγάλει; Μοιάζει λίγο με Τσιντονια. Τα κλαδάκια που πάνε πάνω προφανώς τα κρατάς για κάποιο λόγο. Θα δανειστών μια έκφραση σου "γιατί τόσο φτωχή η αναφορά σου;" Ερωτήσεις πολλές τι χώμα χρησιμοποιείς,πόσο κρατά η ανθοφορία, είναι δύσκολο δέντρακι; Θέλει πολύ ήλιο ή σκιερό μέρος,πότε μεταφυτεύεται όλες οι πληροφορίες δεκτές για να λιγοστεύουν οι νέοι τα λάθη... ευχαριστώ!!! Το κείμενο είναι χτεσινο βραδυνό απλά η συντάκτρια ασχολιόταν με τα παιδιά 🤭🤭🤭
 
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Η Στέλλα και η Σουζάνα...

Δημοσίευση από RiaDr »

Χαριτωμένο το δέντρο, πολύ ενδιαφέρον και το ποτ...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Η Στέλλα και η Σουζάνα...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Ούτε που το κατάλαβα πως πέρασαν δυο χρόνια χωρίς να έχω γράψει λίγες αράδες για τα κορίτσια... από τον Μάρτη του ‘18!

Έγιναν πραγματάκια από τότε. Καταρχήν τα «κορίτσια» βρήκαν την δική τους ξεχωριστή θέση, σε δικό της χώρο η κάθε μια. Το μεγάλο (και βαρύ) pot φιλοξενεί ήδη τον πλάτανο (παρεπιπτόντως θα τον φωτογραφήσω σύντομα έτσι όπως είναι γυμνός και -αν περάσει την λογοκρισία- θα το ανεβάσω κι αυτό...) Πίσω στις μανώλιες τώρα, όταν τις έβγαλα από το κοινό τους χώρο, μου είχε κάνει εντύπωση η πολύ μεγάλη μάζα ριζών που είχαν αναπτύξει. Σημάδι υγείας μεν, αλλά πραγματικά πολλές ρίζες. Είχα αφαιρέσει ένα μέρος (περίπου 30%) και τις είχα κλαδέψει κιόλας. Επίσης, κάτι πολύ ιδιαίτερο και εντυπωσιακό, ήταν ότι όταν έκοβα τις ρίζες, μοσχοβολούσε ο τόπος... Όσο άρωμα λείπει από τα λουλούδια αυτής της ποικιλίας, φαίνεται ότι εγκλωβίζεται στις ρίζες..! Τα κορίτσια συνέχισαν να αναπτύσσονται με πολύ καλούς ρυθμούς. Δεν φάνηκε να τις ενόχλησε ο διαχωρισμός τους.

Φέτος, σχετικά νωρίς η «Στέλλα» άνοιξε τα μπουμπούκια που σχημάτιζε σιγά σιγά όλο το χειμώνα και έβαλε τα καλά της. Το δεντράκι απέχει πολύ από το να γίνει pre-bonsai, όμως είναι χάρμα οφθαλμών τέτοια εποχή. Είπα λοιπόν να το μοιραστώ μαζί σας, και να παρακαλέσω για συμβουλές διαμόρφωσης, virtual, κλπ.
F36674DC-AF79-43B3-9458-2CE57F8CA0DC.jpeg
 
72914D2B-18C3-4E09-864C-619A42BB5CC2.jpeg
 
04471FE6-3248-4D3C-9D0A-7D55DFAC2273.jpeg
 
9233679F-FBC6-4360-AAA0-F4CDF4EC79B7.jpeg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Η Στέλλα και η Σουζάνα...

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Μπράβο ρε συ Νικόλα είναι πραγματικά υπέροχες και οι δύο φιλενάδες σου.
Τουλάχιστον αυτές τις φιλενάδες μπορείς να τις έχεις, να τις αγαπάς απεριόριστα και να μη κινδυνεύεις από τη γυναίκα σου. :gelio :gelio
Ανυπομονούμε να βάλει τα καλά της και η δεύτερη για να βγει φωτογραφία.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Η Στέλλα και η Σουζάνα...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

20180309_131200.jpg
Εύλογα θα αναρωτιόταν κανείς πώς είναι δυνατόν δύο τέτοια γυναικεία ονόματα να σχετίζονται έστω κι  ελάχιστα με bonsai...
Ο λόγος γίνεται για δύο μανώλιες που αγόρασα πέρισυ από γνωστή γερμανική αλυσίδα σούπερ μάρκετ. Είχα προσέξει παλαιότερα bonsai δέντρα με αυτά τα είδη και μόλις τα είδα στο market δςν μπορούσα να αντισταθώ. 
Πέρισυ ήταν η πρώτη μας κοινή χρονιά, κατά την οποία απλά τα φύτεψα και τα παρακολουθούσα. Και αφού έριξαν τα περσινά (μεγάλα είναι η αλήθεια...) φύλλα τους, πέρασαν ένα χειμώνα γυμνά και μετά ήρθε η άνοιξη...

Η άσπρη είναι η "Στέλα" και η διπλανή της (που δεν άνοιξε τα  ροζ λουλούδια) η "Σουζάνα". Μόλις περάσει η ανθοφορία της Στέλλας σκέφτομαι να τις μεταφυτέψω και τις δύο και να τις κλαδέψω, δημιουργώντας ξεχωριστές αναρτήσεις για να τις παρακολουθούμε καλύτερα. 
Προς το παρών απολαμβάνω τα σαν ψεύτικα λουλούδια της μιας, και τα μοιράζομαι μαζί σας. :)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση