Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Θέματα που αφορούν τα Bonsai

γιωργος παπαθανασιου
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Απρ 2017, 16:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από γιωργος παπαθανασιου »

4-5 σακουλακια να με υπολογιζεις κι εμενα,αν και πιστευω οτι και τη διπλη ποσοτητα απ την παραγγελεια να φερει,θα τη δωσει οταν αρχισουν ολοι τις μεταφυτευσεις αργοτερα..
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από karesansui »

Έχετε υπόψη σας πως ένα μέτριο δοχείο μπονσάι έχει χωρητικότητα 2 λίτρων περίπου και ένα δοχείο προπαίδευσης (πρό μπονσάι) μπορεί να φτάνει τα 5 λίτρα. Αναφέρω τα μεγέθη αυτά ενδεικτικά, για να υπολογίσετε την ποσότητα που θα χρειαστείτε. Όσο μεγαλύτερη η παραγγελία τόσο καλύτερη η λιανική τιμή αγοράς ανά σάκο( από 15€ έως 19€ ).
Κάνετε τους υπολογισμούς σας για να δώσουμε την τελική παραγγελία.
Όσον αφορά τον τρόπο παραλαβής και τις παραδόσεις εκτός Αττικής περισσότερες πληροφορίες αύριο...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

miltoskosmas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 16 Απρ 2017, 15:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από miltoskosmas »

καλησπέρα,
έιμαι και γω μέσα για ένα σακί

platanos36
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Μάιος 2014, 17:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από platanos36 »

Καλησπερα κε Παναγιωτη,υπολογιστε και για μενα ενα σακι 1-3mm.Ευχαριστω πολυ.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλημέρα και εγώ θα ήθελα ένα σακί 1-3mm για να έχουμε μία εικόνα στο περίπου για τι τιμή μιλάμε?

basili76
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2017, 22:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από basili76 »

Αν μπορούμε να κανονίσουμε για Θεσσαλονίκη μια ομαδική παραγγελία θα ήθελα και εγώ να συμμετέχω.

georgehh
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 28 Ιαν 2010, 00:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από georgehh »

Γεια σας θα ήθελα 2 σακιά κι εγώ 3-6mm ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από karesansui »

thanos75 έγραψε:Πολύ ωραία πρωτοβουλία!
Αν μπορείς να μας βοηθήσεις λίγο Παναγιώτη, ώστε να κάνουμε σωστή επιλογή. Ποια φυτά απαιτούν πιο μικρή κοκκομετρία (1-3) και ποιά πιο μεγάλη (3-6). έχει να κάνει με το αν είναι ώριμα δέντρα μπονσάι (μικρή) ή αν όχι (μεγάλη); με το αν θα αναμιχθεί με αλλά υλικά (πχ τύρφη, ελαφρόπετρα) ή θα χρησιμοποιηθεί μόνο του ως υπόστρωμα;
Χαίρομαι για την ευρεία μέχρι τώρα αποδοχή της πρωτοβουλίας/ διευκόλυνσης αυτής του φόρουμ προς όλα τα μέλη για την προμήθεια αυτού του πραγματικά άριστου υποστρώματος για τα μπονσάι,  εν πολλοίς ανώτερο του πανάκριβου akadama!
Το κατάστημα κάνει αποστολές εκτός Αττικής φυσικά. 
Όταν οριστικοποιηθεί η παραγγελία,  θα δοθούν οι λεπτομέρειες για την αγορά απευθείας ή με αποστολή.
Θάνο, το συγκεκριμένο υπόστρωμα το χρησιμοποιώ αυτούσιο με πρόσμιξη ινών κοκκοφοίνικα σε ποσοστό 20 %. 
Myrtilos, το χρησιμοποιώ για μοσχεύματα και καταβολάδες χωρίς κανένα πρόβλημα.  Όσον αφορά την διάμετρο των κόκκων, εκείνη των 3-6 mm την χρησιμοποιώ σε μεγάλα ηλικιακά μπονσάι τα οποία μεταφυτεύω κάθε 3-4 χρόνια . Έχω μόνο 4 τέτοια στην συλλογή μου, οπότε θαρρώ πως τα 1-3 mm είναι η καταλληλότερη κοκκομετρία για την πλειονότητα των μπονσάι μας!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από myrtilos »

Και εγώ ενδιαφέρομαι αλλά είμαι Νάουσα,αν μπορεί να σταλεί εντάξει.
Θα ήθελα και 1-3 και 3-6 αν μάθω τιμή θα αναφέρω και πόσα τσουβάλια.
Υπάρχει περίπτωση να αναλάβει κάποιος να παραλάβει Θεσσαλονίκη(αν γίνει μια ομαδική παραγγελία για τους βορειοελλαδίτες) και μετά κατόπιν συνεννόησης να πάρω το προϊόν από αυτόν.
Ίσως είναι και μία ευκαιρία να τα πούμε κι από κοντά.

Υ.Γ.Το προϊόν είναι κατάλληλο και για νέα φυτά π.χ από καταβολάδες η από μοσχεύματα;
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από Livstaras »

Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες Παναγιώτη. Θα ήθελα και εγώ 2 σακιά.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από sinaf »

Μέσα πάλι από την παρέα του φορουμ, ειχα την ευκαιρία να μάθω, μεταξύ άλλων, και για το υλικό αυτό και μόνο θετικά αποτελέσματα είχα, οπότε και όπως το χρησιμοποίησα (σκέτο ή σε συνδυασμό με τύρφη). Και εγω μέσα!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από thanos75 »

Πολύ ωραία πρωτοβουλία!
Αν μπορείς να μας βοηθήσεις λίγο Παναγιώτη, ώστε να κάνουμε σωστή επιλογή. Ποια φυτά απαιτούν πιο μικρή κοκκομετρία (1-3) και ποιά πιο μεγάλη (3-6). έχει να κάνει με το αν είναι ώριμα δέντρα μπονσάι (μικρή) ή αν όχι (μεγάλη); με το αν θα αναμιχθεί με αλλά υλικά (πχ τύρφη, ελαφρόπετρα) ή θα χρησιμοποιηθεί μόνο του ως υπόστρωμα;

Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Καλησπέρα και γω ενδιαφέρομαι για ένα σάκο.

Ευχαριστώ

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Και εγω ενδιαφερομαι αλλα δυστυχως ειμαι θεσσαλονικη. Η τιμη του 20λιτρου πια ειναι ξερουμε?

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλημέρα,  ενδιαφέρομαι να αγοράσω 
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από karesansui »

florian έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την σύντομη εξήγηση. Που και πως μπορούμε να δηλώσουμε το ενδιαφέρον μας;
Καλημέρα !! Εδώ αρχικά θα μπορούσαμε να δηλώσουμε την ποσότητα ( σε 20 λιτρο σάκο ) που επιθυμεί κάθε μέλος ούτως ώστε να ενημερωθεί το κατάστημα, μιάς και πρόκειται για εφάπαξ εισαγωγή της ποσότητας που θα παραγγελθεί.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από florian »

Ευχαριστώ πολύ για την σύντομη εξήγηση. Που και πως μπορούμε να δηλώσουμε το ενδιαφέρον μας;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από Harris »

Ευχαριστούμε Παναγιώτη. 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Περί υποστρώματος των μπονσάι.

Δημοσίευση από karesansui »

Οργανικό ή ανόργανο ; Ιδού η απορία.
Δεν σκοπεύω να μακρυγορήσω επάνω σε θέμα, το οποίο έχει πολλές φορές αναπτυχθεί στο φόρουμ και έχουν γραφεί σχετικά άρθρα στην βιβλιοθήκη, αναφορικά με τις ιδιότητες του κατάλληλου υποστρώματος για τα μπονσάι.
Το δίλημμα προσωπικά δεν ισχύει μιας και τα τελευταία 5-6 χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά ανόργανο υπόστρωμα στα μπονσάι μου και πιό συγκεκριμένα την άμμο γάτας ( Tesco lighweight low dust cat litter), η οποία σποτελείται από γη διατόμων (ή διατομίτης) της δανικής εταιρείας Damolin της μεγαλύτερης εταιρείας εξόρυξης και παραγωγής γης διατόμων στον ευρωπαϊκό χώρο. 
Επισυνάπτω μιά σύντομη βιβλιογραφική αναφορά για το ορυκτό αυτό:

" Ο διατομίτης   (γη διατόμων), πυριτικό ορυκτό φυτικής προελεύσεως, Λόγω της ελαφρότητάς του, του πορώδους και της κυψελοειδούς δομής του, έχει αποδειχθεί εξαιρετικό διηθητικό μέσο, ιδανικό γιαποτά και φάρμακα. Χρησιμοποιείται σε μεγάλο βαθμό στη διύλιση και διαύγαση κρασιών και μπύρας, αλλά και τηνεπεξεργασία υγρών αποβλήτων. Επίσης χρησιμοποιείται ως πληρωτικό σταχρώματα και στα πλαστικά και στην παραγωγή προσροφητικών προϊόντωνόπως οι  προστατευτικές μάσκες προσώπου. Είναι άριστο αφυγραντικό καθώς απορροφά μέχρι 6 φορές το βάρος του σε νερό. Αποτελεί συστατικό της ‘άμμου για γάτες’ αλλά και της δυναμίτιδας που είναι μίγμα από νιτρικό αμμώνιο και νιτρογλυκερίνη, εμποτισμένο σε γη διατόμων. Επειδή είναι θερμοάντοχος, μπορεί και χρησιμεύει για θερμομονώσεις. Είναι 100% φυσικό προϊόν, πολύ αποτελεσματικό και δεν βλάπτει καθόλου τα κατοικίδια ή τον άνθρωπο (χρησιμοποιείται πολλές φορές για εκτοπαράσιτα και ενδοπαράσιτα). Η ΓΔ  γλυκέων υδάτων, μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως εδαφικό υπόστρωμα σε υδροπονικούς κήπουςκαι φυτά σε δοχεία κυρίως σε bonsai, στην αποθήκευση σιτηρών και ζωοτροφών για αποφυγή συσσωματώσεως ( caking )  των προϊόντων και ως εντομοκτόνο. (Κ.Θ. Μπουχέλος, Ομότιμος Καθηγητής Γεωπονικού Παν/μίου Αθηνών, αδημοσίευτη εργασία. ) 
  

Η εμπειρία μου στην χρήση αυτού του υλικού αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα ανόργανα ( akadama, seramis κλπ ) είναι πραγματικά άριστη. Τα μπονσάι αναπτύσσουν πλούσιο ριζικό σύστημα, ελαχιστοποιούνται οι ασθένειες του χώματος, μυκητιάσεις, προσβολές εντόμων, τα δέντρα είναι πιό υγιή με πλούσια ανάπτυξη και ανθεκτικότητα στις καιρικές συνθήκες. 
Μετά από προσωπικές ενέργειες μέλους του φόρουμ,  υπάρχει η δυνατότητα προμήθειας αυτού του ορυκτού σε μορφή κόκκων 1-3 mm και 3-6 mm από ελληνικό γεωπονικό κατάστημα, το οποίο ανέλαβε την εισαγωγή του διατομίτη, σε σάκκους των 20 λίτρων σε πολύ οικονομική και καλή τιμή.
Περιττό να αναφέρω πως,  δεν υπάρχει κανένα οικονομικό συμφέρον ή άλλου είδους οικονομική συναλλαγή του φόρουμ με το συγκεκριμένο εμπορικό κατάστημα που ανέλαβε την παροχή παρά μόνο το νόμιμο κέρδος του εμπόρου/εισαγωγέα. 
Όσα μέλη ενδιαφέρονται για την προμήθεια διατομίτη  καλούνται να δηλώσουν την ποσότητα που θα χρειαστούν για να εισαχθεί η ανάλογη παρτίδα απο Δανία στην μορφή κ την κοκκομετρία που ανέφερα.

Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση