Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Άβαταρ μέλους

Topic author
xstergioss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2017, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από xstergioss »

Στην προσπάθεια μου να τυλίξω με σαμπρέλα κ να στρίψω τους κορμούς της οπως σε παραπάνω φωτογραφία, πρέπει να εσφυξα περισσότερο κ να διεκοψα τους χυμούς προς ένα τουλάχιστον κλαδί, γιατί από βιασύνη κ βλακεια μου το έκανα προχθές Κυριακή που δεν είχα σύρμα κατάλληλο κ χρησιμοποίησα ψιλό γαλβανιζε. 
Σήμερα που την παρατήρησα είδα στο συγκεκριμένο κλαδι τα φύλλα δεν είναι τόσο υγειη κ πέφτουν αν τα ακουμπήσω. Αμέσως αφερεσε το σύρμα κ την άφησα ελεύθερη, 
η σαμπρέλα κ το τελικό σχήμα που της είχα δώσει, παρέμειναν, μακάρι να μην προξενησα οριστική βλάβη.

προστέθηκε πρίν 2 ώρες 38 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
Τελικά βλέποντας το καλύτερα, δεν είναι από το σφυξημο της σαμπρέλας, είναι το κλαδί που είχα συρματωσει εξ αρχής. Πριν κάνα 2 Ώρο αλλα κ τώρα παλι εριξα νερό σαν υδρονεφοση πάνω στα φυλλα, μπας κ τους κάνω τεχνιτη αναπνοή  :?.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από Stefasteri »

Καλώς τον!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
xstergioss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2017, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από xstergioss »

Ευχαριστώ Hfestion καλώς σας βρήκα.
Jean-Zac έχεις δίκαιο, μέρες έχει που διαβάζω σιγά σιγά την βιβλιοθήκη για να αποκτήσω μια μικρη τουλάχιστον, βάση γνώσεων. Για να μου λες να διαβάσω κ παρουσιάσεις μελών πρέπει να έχει ξανασυζητηθεί το θέμα με τη σαμπρέλα. Οκ ευχαριστώ πολύ παιδιά να 'στε καλά.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλως ηρθες απο μενα! πολυ ωραια το εφτασες ως εδω, καλη συνεχεια
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

xstergioss έγραψε: Την σαμπρέλα για πόσο την αφήνω επάνω κ τι άλλες εργασίες μπορώ να κάνω πέραν από το σιρματωμα των κλαδιών;
Πρίν αρχίσουμε οποιαδήποτε συζήτηση θα πρότεινα να ξεκινήσεις να διαβάζεις τις παρουσιάσεις των φυτών των μελών , την βιβλιοθήκη του φόρουμ και τις εργασίες κάθε μήνα. Θα σχηματίσεις έτσι μία καλύτερη εικόνα για αυτό το χόμπυ. Από εκεί και πέρα να θυμάσαι ότι θα είμαστε όλοι δίπλα σου για να σε βοηθήσουμε.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από filitsa »

Το σχέδιο είναι τέλειο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
xstergioss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2017, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από xstergioss »

Οκ τον λογαριασμό παρακαλώ σε πμ μην γίνει κ καμία υποκλοπή στην πορεία Χαχαχα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Πρίν απαντήσω στις ερωτήσεις σου θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι είμαι λίγο ακριβός στις υπηρεσίες μου (είναι γνωστό αυτό).
Κανόνισε λοιπόν να καταθέσεις στον λογαριασμό μου 30 euro και μετά βλέπουμε !!!!

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
xstergioss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2017, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από xstergioss »

:text-thankyoublue: 
Πόσα θες να μας τρελάνεις, τι γ@μάτο σχέδιο είναι αυτό;
:text-thankyoublue: 
Λοιπον για να τα πιάσουμε αναλυτικά κ συγνωμη αλλά  :text-imnewhere:
Εφόσον (όπως σου δείχνω στις πρώτες φωτό), έπλεξα μεταξύ τους "κορμούς", τύλιξα με σαμπρέλα κ έστριψα, πιστεύω πως έχουν μεταξύ τους σφυχτη επαφή. ;!;!;
Την σαμπρέλα για πόσο την αφήνω επάνω κ τι άλλες εργασίες μπορώ να κάνω πέραν από το σιρματωμα των κλαδιών;
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Οφείλω να ομολογήσω ότι παρασύρθηκα στην προσπάθεια να βοηθήσω. Και ξέχασα ότι οι γνώσεις σου για ένα τέτοιο εγχείρημα ήταν μικρές έως μηδενικές. Η τοποθέτηση της σαμπρέλας (όπως και της ράφιας) θέλει κάποια μικρή εξάσκηση καθώς και ο τρόπος συρματώματος με ανάλογο σύρμα (χάλκινο ή αλουμινίου) και οι γωνίες του σπειρώματος δεν σου ήταν γνωστά. Η σαμπρέλα θα επέφερε την γνωστή ενέργεια της δράσης-αντίδρασης  και θα έπρεπε να σφίγγει αρκετά έως πολύ τους κορμούς ώστε να βρίσκονται σε συνεχή επαφή μεταξύ τους. Το σύρμα (3-4-5 mm) θα βοηθούσε σε αυτή την ενέργεια αλλά θα επέτρεπε και την όποια αλλαγή κλίσης του νέου ‘’κορμού’’ αλλά και στήν περιστροφή. Εάν νομίζεις ότι έπραξες με αυτόν τον τρόπο τότε καλώς. Εάν όχι τότε προτείνω να επαναλάβεις την εργασία με καλό σφίξιμο και καλό συρμάτωμα και στρίψιμο. Μπορείς επίσης να δώσεις και κάποια κατεύθυνση στα κλαδιά. Σου επισυνάπτω κάποια ενδεικτικά σχέδια. Αργότερα, όταν θα κάνεις μεταφύτευση να τοποθετήσεις σε μία γλάστρα μπώλ και να την ‘’ξεχάσεις’’  για χρόνια. Και όταν τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα βγάλουν δίπλωμα οδήγησης και θα σου παίρνουν το αυτοκίνητο να πάνε βόλτα, τότε εσύ θα αρχίσεις να ασχολείσαι με την ελιά σου. Αυτά τα 15 (περίπου) χρόνια καλλιέργειας και αναμονής  θα σε επιβραβεύσουν κάποια στιγμή.
.

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
xstergioss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2017, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από xstergioss »

Ρε Θανο όλη της σχολής των μπονσάι τέτοια παρατηρητικότητα πια; Χαχαχα  :text-+1:  
Ναι ευτυχώς κ ο μικρός σαν την ελιτσα έχει χρόνια μπροστά του μέχρι να καταλάβει τι παίζει με τα μπονσάι 
:gelio
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από thanos75 »

... ίσα - ίσα πρόλαβε ....
IMG_20170723_200200.jpg
:gluck
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
xstergioss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2017, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από xstergioss »

Ευχαριστώ πολύ Κώστα.
Jean-Zac πως εξελίχθηκε τελικά η δική σου ελιτσα;
Να 'σαι καλά πανως για τις συμβουλες, σ' ευχαριστώ πολυ. Εχει χρόνια μπροστά της αλλά θα την ζήσω σε όλες τις φάσεις της ε;
Βασικά ευτυχώς το διευκρινήσες γιατί ειμουν έτοιμος να δέσω μαζί σαμπρέλα παιδιά κ δέντρο, τουμπουρλούκι που λένε, Χαχαχα.
Οκ το έχω εφαρμόσει, θα ανεβάσω φωτό για διορθώσεις σε δεύτερο postαρισμα για να μην μεγαλώνω το μνμ.

προστέθηκε πρίν 9 λεπτά 28 δευτερόλεπτα:
Εβαλα την σαμπρέλα την έδεσα με το σύρμα κ έστριψα προσεχτικά σαν να βιδωνω, δυνοντας κ κάποιες κλήσεις
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από Kostas »

Εντάξει η ελιά είναι το αγαπημένο μου δέντρο. Θέλει όμως να κάνεις μια καλή επιλογή για να έχεις γρηγορα αποτέλεσμα. Καλή επιτυχία σου εύχομαι και καλώς ήρθες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Κοιτώντας την πρώτη φωτογραφία, η σκέψη που μου ήλθε στο μυαλό μου ήταν ..

…Πάρτα μωρή ….

Και γέλασα λίγο. !!   :laughing-rolling:

Όπως θα γελάσεις και εσύ !!!

Θυμήθηκα το 85 περίπου στα Moorings στην Βουλιαγμένη που είχα ξεριζώσει μία μικρή αγριελίτσα 15 cm που είχε φυτρώσει ανάμεσα στό χώμα και το τσιμέντο στο σημείο που σήμερα είναι η θέση για την προσγείωση ελικοπτέρου.

Αναμνήσεις ……   :character-oldtimer:
 
Έχεις 3 κορμούς και 3 παιδιά. Δένεις καλά με σαμπρέλα ποδηλάτου και τους 3 κορμούς (όχι τα παιδιά), τυλίγεις πάνω από την σαμπρέλα σύρμα 3-4-5 mm και στρίβεις τους κορμούς βάζοντας την μία παλάμη στις ρίζες και την άλλη πιο πάνω δίνοντας συγχρόνως και κάποια κλίση (ή κλίσεις) στον νέο ‘’κορμό’’. Με τα χρόνια οι κορμοί θα ενωθούν και  έπειτα από 15-20-30 χρόνια μάλλον θα το κοιτάς και θα σκέπτεσαι ….. Τι την ήθελε τελικά την σαμπρέλα εκείνος  ?? 
Αφού και χωρίς, το ίδιο αποτέλεσμα θα είχα.

.  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
xstergioss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2017, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από xstergioss »

Να και η Φωτοοοο, επιτέλους. Μη βαρατε παιδιά ή ελιτσα μου είναι μωρό πολύ.  :text-lol:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από Harris »

Τόσο μικρό είναι; Σποροφυτο;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
xstergioss
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2017, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από xstergioss »

Φωτό προσπαθώ από χθες sorry, εχω στείλει σχετικό mail, θα τις ανεβάσω όμως. Ψάχνοντας αρκετά μέσα στο fm είδα ότι έχει πάααρα πολύ δουλειά (χρόνια) μπροστά της. Γιατί το βασικότερο είναι ότι της υπολλοιπετε το πάχος του κορμού, μιας κ είναι ακομη σαν σουβλακόξυλο.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Δημιουργία μπονσάι το 1το μου

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ηρθες στην παρέα μας. Φωτογραφία δεν βλέπουμε δοκίμασε να ανεβάσεις. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση