Αμπέλι 60 έτων

Εδώ παρουσιάζονται δέντρα που έχουν συλλεχθεί από την φύση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από RiaDr »

Livstaras έγραψε:Με γλάστρες σκεφτόμουν και εγώ να το επιχειρήσω και σε 2-3 διαφορετικά μεγέθη. Μέτα θα αφήσω την φύση για αρκετά χρονιά να κάνει την δουλειά της. Θα έχει ενδιαφέρον να τα επισκέπτομαι στις διακοπές μου και να βλέπω την εξέλιξη τους. Επίσης επειδή τα δεντρά καλλιεργούνται και οι κορμοί χαράζονται κάθε χρόνο, δημιουργειται μια πολύ ιδιαίτερη παλαίωση.
Έτσι θα είναι πιο σίγουρο, συν το ότι θα έρθεις και πιο κοντά στους παραδοσιακούς τρόπους καλλιέργειας του τόπου σου. Ζηλεύω εν μερει, το ομολογώ...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από Livstaras »

iohokahey έγραψε:[quote="LivstaΜέτα θα αφήσω την φύση για αρκετά χρονιά να κάνει την δουλειά της. Θα έχει ενδιαφέρον να τα επισκέπτομαι στις διακοπές μου και να βλέπω την εξέλιξη τους.
αν καταλαβα καλα,χρειαζεται χρονια η καταβολαδα σε σχινο για να ριζωσει?[/quote]


Η γνώμη μου είναι εμπειρική άλλα θυμάμαι με τον πατέρα μου περιμέναμε χρονιά για να κόψουμε το κλαδί που συνέδεε το αρχικό δεντρό με την καταβολάδα για να δημιουργήσουμε καινούριο, και δεν χρειαζόταν καν να μετακινήσουμε την καταβολάδα. Βεβαία μιλάμε για χοντρά κλαδιά πολλών ετών που έτσι και αλλιώς είναι δυσκολότερο να ριζώσουν. Υποθέτω ότι αν το φροντίζεις, βάλεις ορμόνη ριζοβολίας, και το ποτίζεις μπορεί να το επισπεύσεις άλλα εγώ δεν θα είμαι εκεί για να την φροντίζω και θα την αφήσω να γίνει μονή της. Γιαυτό είπα για αρκετά χρονιά. Θα τσεκάρω την εξέλιξη της όποτε πηγαίνω και θα πράττω ανάλογα. Λογικά τα νεαρά θα ριζώσουν εύκολα, καλά να είμαστε και θα τα λέμε... [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ob ... cheers.gif[/img]
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από iohokahey »

[quote="LivstaΜέτα θα αφήσω την φύση για αρκετά χρονιά να κάνει την δουλειά της. Θα έχει ενδιαφέρον να τα επισκέπτομαι στις διακοπές μου και να βλέπω την εξέλιξη τους.[/quote]

αν καταλαβα καλα,χρειαζεται χρονια η καταβολαδα σε σχινο για να ριζωσει?
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από marios »

Καλή επιτυχία σε ΟΛΕΣ τις προσπάθειες σου.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από Livstaras »

Με γλάστρες σκεφτόμουν και εγώ να το επιχειρήσω και σε 2-3 διαφορετικά μεγέθη. Μέτα θα αφήσω την φύση για αρκετά χρονιά να κάνει την δουλειά της. Θα έχει ενδιαφέρον να τα επισκέπτομαι στις διακοπές μου και να βλέπω την εξέλιξη τους. Επίσης επειδή τα δεντρά καλλιεργούνται και οι κορμοί χαράζονται κάθε χρόνο, δημιουργειται μια πολύ ιδιαίτερη παλαίωση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από Harris »

Το μαστιχόδεντρο και γενικά ο σχίνος όπου είναι το ίδιο δέντρο πολλαπλασιάζεται στην φύση με καταβολάδες. Εαν βλεπεις καποιο μέρος με σχίνους σίγουρα το αρχικό δέντρο δεν ειναι αυτο που βλέπεις ειναι πιο κάτω και ενα πας στο πιο κάτω ξεκινάει απο το παρακάτω... Ο σχίνος είναι δυσκολο δέντρο εαν δεν βγει την κατάλληλη εποχή και θέλει πολλές ρίζες και αρκετό νερό οταν ειναι σε γλάστρα!
Την καταβολάδα να την κάνεις μέσα σε γλάστρα (όχι εναέρια μιας και θέλεις να έχεις υγρασία όσο περισσότερο γίνεται) ώστε να είναι έτοιμη οταν το κόψεις ώστε να το πάρεις με την γλάστρα.
Να μην το πειράξεις μέχρι να βγάλει νεες ρίζες ώστε να εδραιωθεί μέσα στην γλαστρα για τα καλά.
Δεν βιαζόμαστε. Θέλει χρόνια για να έχουμε ενα οσο πιο σίγουρο αποτέλεσμα.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Τρί Ιουν 16, 2015 9:25 pm --
Hfestion έγραψε:Πριν από 2, 3 χρόνια είχαμε βγάλει 10 αμπέλια "τούμπανα" και δυστυχώς δεν έζησε κανένα. Μακάρι στη δική σου περίπτωση να καταφέρεις να κρατήσεις κάποιο ζωντανο. Δυστυχώς είσαι εκτός εποχής για μεταφυτευσεις σε φυλλοβόλα.
Μακάρι όμως όλα να πάνε καλά

10 δεντρα και παραπάνω! Δεν έζησε κανένα! Ηταν λάθος εποχή και δεν ειχαμε βγαλει σχεδόν καθόλου ρίζες! Αλλα και κάποια άλλα που πηραμε που είχαν βγει απο εσκαφέα με πολλές ρίζες πάλι δεν έζησαν!

Τι να πω... Πάντως απο ενα φυτώριο που αγόρασα με πολύ μεγάλο κορμό. Κάθε χρόνο άλλαζε και το σχήμα του.
Έχουν εντυπωσιακό κορμό αλλα τα κλαδιά κάθε χρόνο είναι και διαφορετικά όπως λεει ο Παύλος.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από Livstaras »

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λογία για την πατρίδα μου!

Μάλλον θα κάνω μια απόπειρα για ένα κλήμα άλλα θέλω να πάω να τα δω πρώτα. πήγα μια βόλτα πριν να φύγω άλλα δεν μπορούσα να τα δω γιατί είχε αρκετά αγριόχορτα και είχε αρχίσει να βραδιάζει. Στην επόμενη μου επίσκεψη στο νησί θα αφιερώσω χρόνο να μελετήσω τα δεντρά και θα δω τι θα κάνω τελικά.

Για τα μαστιχόδεντρα το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει κάνεις να ποτίζει τις καταβολάδες που θα φτιάξω και θα πρέπει να βασιστώ στην φυσική διαδικασία για να έχω αποτελέσματα. Αυτό βεβαία θα πάρει πολλά χρονιά άλλα αν δεν είχα υπομονή δεν θα έκανα αυτό το χόμπι. Τα μαστιχόδεντρα έτσι πολλαπλάσιαζονται από μονά τους οπότε δεν θεωρώ ότι θα είναι και τόσο δύσκολο. Υπάρχει περίπτωση να βρω και ήδη έτοιμη καταβολάδα άλλα δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι έχω ακόμα την εμπειρία να την ξεριζώσω και να την κρατήσω ζωντανή. Μάλλον η πρώτη επιλογή θα υπερισχύσει.

Φιλικά,
Γιώργος
Hfestion έγραψε:
Hfestion έγραψε:Πριν από 2, 3 χρόνια είχαμε βγάλει 10 αμπέλια "τούμπανα" και δυστυχώς δεν έζησε κανένα.  Μακάρι στη δική σου περίπτωση να καταφέρεις να κρατήσεις κάποιο ζωντανο.  Δυστυχώς είσαι εκτός εποχής για μεταφυτευσεις σε φυλλοβόλα.
Μακάρι όμως όλα να πάνε καλά
(Θεωρείτε φυλλοβόλο? Δε πέταξα κοτσάνα)
Δεν θα κάνω κάτι τώρα. Μάλλον για τέλη Οκτώβρη με αρχές Νοέμβρη το σκέφτομαι. Και ναι είναι φυλλοβόλο. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από Hfestion »

Hfestion έγραψε:Πριν από 2, 3 χρόνια είχαμε βγάλει 10 αμπέλια "τούμπανα" και δυστυχώς δεν έζησε κανένα. Μακάρι στη δική σου περίπτωση να καταφέρεις να κρατήσεις κάποιο ζωντανο. Δυστυχώς είσαι εκτός εποχής για μεταφυτευσεις σε φυλλοβόλα.
Μακάρι όμως όλα να πάνε καλά
(Θεωρείτε φυλλοβόλο? Δε πέταξα κοτσάνα)

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από Hfestion »

Πριν από 2, 3 χρόνια είχαμε βγάλει 10 αμπέλια "τούμπανα" και δυστυχώς δεν έζησε κανένα. Μακάρι στη δική σου περίπτωση να καταφέρεις να κρατήσεις κάποιο ζωντανο. Δυστυχώς είσαι εκτός εποχής για μεταφυτευσεις σε φυλλοβόλα.
Μακάρι όμως όλα να πάνε καλά
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από filitsa »

Είναι πράγματι ή Χιος πολύ όμορφη αλλά και Μυτιλήνη! Από τα πιο όμορφα νησιά του βόρειου Αιγαίου.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από Harris »

Τι μου θυμίζεις τώρα! Υπέροχο νησί. Πρέπει ΟΛΟΙ κάποια στιγμή να πάτε! Καλό φαγητό και φθηνά δωμάτια. Δέντρα; Θα κάνετε καμπούρα!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από RiaDr »

Αξιέπαινη σκέψη-το επιχειρήσαμε παλιότερα σε αντίστοιχη περίπτωση αμπελιού που...άλλαξε χρήση και έγινε ελαιώνας, αλλά είναι δύσκολες περιπτώσεις τα κλήματα. Πολύ σκάψιμο λόγω μίας και πολύ βαθειάς ρίζας και μειωμένες πιθανότητες επιβίωσης μετά. Συν το ότι έχουν μεν παλαιωμένο κορμό, αλλά τα κλαδιά και τα φύλλα, όπως αναφέρθηκε ήδη, δεν προσφέρονται για μπονσαί. Καμία δυνατότητα επέμβασης, τέλος, ως προς το στυλ. Δεν χάνεις τίποτα βέβαια να προσπαθήσεις!


Τα μαστιχόδεντρα είναι ξεχωριστά δέντρα επίσης, το ξέρεις ως Χιωτης καλύτερα από εμάς. Σε ταξίδι μας πριν χρόνια στη Χίο βγάλαμε γύρω στις 100 φωτογραφίες μ' εμάς, τα τοπία κτλ και περί τις 250 με μαστιχόδεντρα! Εντυπωσιακά, τα μπονσάι της φύσης! Ήμασταν έτοιμοι να φορτωθούμε κανένα (ήμασταν και με τη μηχανή...) στο ταξίδι της επιστροφής.

Θα μπορούσες βέβαια την καταβολάδα να την αφήσεις μετά στη Χίο, να την ... επισκέπτεσαι τα καλοκαίρια!
Καλή τύχη, όπως και να 'χει και με τις δύο απόπειρες! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από Livstaras »

Paulos έγραψε:Καλημέρα φιλε! Νομίζω ότι το κλήμα δεν γίνεται μπονσαι. Ο λόγος είναι ότι κάθε χρόνο πετάει και διαφορετικά κλαδιά. Κάποτε που προσπάθησα να βγάλω ένα παλιό δεν έβγαινε γιατί οι ρίζες του ήταν παρά πολύ βαθιές. Τα μαστιχόδεντρα είναι με καταβολαδα είναι καλή σκεψη!

Έμενα περισσότερο με προβλημάτιζε αν θα άντεχε την μεταφορά στο κλίμα της Αθήνας και το μέγεθος των φύλλων άλλα είπα ότι ακόμα και αν δεν γίνει μπονσαι, το πολύ πολύ να φάμε κάνα ντολμαδάκι. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]
Δεν είχα φτάσει στο σημείο να σκεφτώ πόσο δύσκολα θα βγει και την άναρχη ανάπτυξη που έχουν τα κλήματα.
Ευχαριστώ πολύ!
Γιώργος
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από Paulos »

Καλημέρα φιλε! Νομίζω ότι το κλήμα δεν γίνεται μπονσαι. Ο λόγος είναι ότι κάθε χρόνο πετάει και διαφορετικά κλαδιά. Κάποτε που προσπάθησα να βγάλω ένα παλιό δεν έβγαινε γιατί οι ρίζες του ήταν παρά πολύ βαθιές. Τα μαστιχόδεντρα είναι με καταβολαδα είναι καλή σκεψη!
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Αμπέλι 60 έτων

Δημοσίευση από Livstaras »

Γεια σας,

Στο σύντομο ταξιδάκι στο χωρίο μου στην Χίο, μου είπε η μητέρα μου ότι θέλει να ξεριζώσει ένα παλιό αμπελάκι γιατί έχει παλιώσει και δεν κάνει πια πολλά σταφύλια. Δυστυχώς μου το είπε την μέρα που έφευγα και δεν κατάφερα να βγάλω καμιά φωτογραφία άλλα αυτό μπορεί να γίνει στην επόμενη επίσκεψη μου. Μιλάμε για 30-40 κλήματα περίπου 1,5 μετρό ύψος και από ότι μου είπε είναι 60-70 ετών. Παλιότερα δεν θα έδινα καν σημασία, άλλα τώρα λέω να μην αφήσω την ευκαιρία να πάει χαμένη και να κάνω άλλη μια επίσκεψη τον χειμώνα με την τσάπα και το φτυάρι μου. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]
Επειδή δεν έχω καμιά εμπειρία στο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται να κάνω κάποια προεργασία πριν αρχίσω να ξεριζώνω. Δεν υπάρχει καμιά πίεση χρόνου γιατί η δουλειά θα μπορούσε να γίνει οποτεδήποτε. Δηλαδή αν χρειάζεται φέτος να το κλαδέψω και του χρόνου να το βγάλω, κανένα πρόβλημα. Η μητέρα μου δεν το χρειάζεται το χωράφι για κάτι άλλο, και θα προτιμούσα να κάνω την πρώτη μου απόπειρα για yamadori όσο πιο σωστά μπορεί να γίνει. Έχει δοκιμάσει κάνεις σας να κάνει κάτι παρόμοιο; Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος

ΥΓ. Δεν μπορώ καν να σας περιγράψω πόσο διαφορετικά φαίνονται τα μαστιχόδεντρα μου με τα μάτια ενός εκολαπτόμενου μπονζαϊστα. Δεν πρόκειται φυσικά να πάω να ξεριζώσω 200 χρόνων δεντρά άλλα έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι να δημιουργήσω κάποιες καταβολάδες. Ένα σωρό ευχάριστους μπελάδες μου δημιούργησε το ταξιδάκι... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση