Νέο Μέλος

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
Kostas_B
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 17:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Kostas_B »

Καλως σας βρηκα και καλησπερα σε οσους δεν χαιρετησα!

Πολυ κατατοπιστικος και προθημος!
Σε ευχαριστω πολυ Sim!!!

Η αληθεια ειναι οτι "κολλαω" λιγο να του αλλαξω το υποστρωμα, για το στρες που ηδη εχει δεχθει το φυτο (αλλαγη θεσης απο το μαγαζι στο μπαλκονι,κλαδεμα και συρματωμα) ,αλλα θα το κανω το σαββατοκυριακο και θα ανεβασω φωτογραφια για να μου πειτε γνωμες.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Sim62 »

nikoloout έγραψε:
Sim62 έγραψε:
Kostas_B έγραψε:Καλημερα!

Εχω απορια σχετικα με το υποστρωμα.
Υποστρωμα με τι συσταση;μπορειτε να μου προτεινετε εσεις καποιο μειγμα χωματων και αναλογιες;
Το παρακάτω μίγμα που θα σου προτείνω είναι μία ιδανική επιλογή, αλλά κοστίζει περίπου 45-50 ευρώ στις ελάχιστες ποσότητες που μπορείς να βρείς τα υλικά (μέσα στην παρένθεση). Αρα αξίζει να τα πάρεις αν αποκτήσεις και άλλα δέντρα σιγά σιγά οπότε και αυτά θα χρειαστούν κάποια στιγμή μεταφύτευση. 
Ελαφρόπετρα 2-4 mm 30%  (40 lit)
ποταμίσιο χαλικάκι 4-6 mm 20% (17 lit)
Τύρφη εμπλουτισμένη με humus 15% (20 lit)
Φλοιό κωνοφόρων (αν είναι δυνατόν κομποστοποιημένο) 15% (80lit)
Διογκωμένη άργιλο 20% (10 lit)
Αν θέλεις μια πιο οικονομική και αρκετά αξιόπιστη και ασφαλή λύση τότε μένεις στα 3 πρώτα. Κόστος το πολύ 18-20 ευρώ.
Ελαφρόπετρα 2-4 mm 40%
ποταμίσιο χαλικάκι 4-6 mm 30%
Τύρφη εμπλουτισμένη με humus 30%
Στη δεύτερη περίπτωση, αν το καλοκαίρι δεν μπορείς να ποτίζεις συχνά (ακόμη και κάθε μέρα αν έχει καύσωνες) αύξησε το ποσοστό της τύρφης μέχρι και 40% ή 50 %  αφαιρώντας ανάλογο ποσοστό από τα ανόργανα υλικά. πχ 35-25-40 ή 30-20-50.
Επίσης καλό θα ήταν να πάρεις και μια συσκευασία 10 lit ελαφρόπετρα πιο χοντρή 6-12 mm. Αυτή την βάζουμε πρώτη στον πάτο του ποτ για να επιτύχουμε καλύτερη αποστράγγιση και αερισμό του υποστρώματος.
Προσοχή στην τύρφη. να δείς στην συσκευασία το pH, Θα πρέπι να κυμαίνεται από 6-6,5. 
Αν σε πελάγωσα και δεν ξέρεις που θα τα βρείς όλα αυτά στείλε μου π.μ (προσωπικό μήνυμα) για να σου απαντήσω.
sim ζεολιθο?να μην χρησιμοποιησει?
Φυσικά και μπορεί να χρησιμοποιήσει και ζεόλιθο, είναι πολύ ενδιαφέρον υλικό. Σε μια αναλογία περίπου 10-15% αφαιρώντας από τα άλλα ανόργανα.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από marios »

Καλώς τον!

nikoloout
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 20:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nikoloout »

Sim62 έγραψε:
Kostas_B έγραψε:Καλημερα!

Εχω απορια σχετικα με το υποστρωμα.
Υποστρωμα με τι συσταση;μπορειτε να μου προτεινετε εσεις καποιο μειγμα χωματων και αναλογιες;
Το παρακάτω μίγμα που θα σου προτείνω είναι μία ιδανική επιλογή, αλλά κοστίζει περίπου 45-50 ευρώ στις ελάχιστες ποσότητες που μπορείς να βρείς τα υλικά (μέσα στην παρένθεση). Αρα αξίζει να τα πάρεις αν αποκτήσεις και άλλα δέντρα σιγά σιγά οπότε και αυτά θα χρειαστούν κάποια στιγμή μεταφύτευση. 
Ελαφρόπετρα 2-4 mm 30%  (40 lit)
ποταμίσιο χαλικάκι 4-6 mm 20% (17 lit)
Τύρφη εμπλουτισμένη με humus 15% (20 lit)
Φλοιό κωνοφόρων (αν είναι δυνατόν κομποστοποιημένο) 15% (80lit)
Διογκωμένη άργιλο 20% (10 lit)
Αν θέλεις μια πιο οικονομική και αρκετά αξιόπιστη και ασφαλή λύση τότε μένεις στα 3 πρώτα. Κόστος το πολύ 18-20 ευρώ.
Ελαφρόπετρα 2-4 mm 40%
ποταμίσιο χαλικάκι 4-6 mm 30%
Τύρφη εμπλουτισμένη με humus 30%
Στη δεύτερη περίπτωση, αν το καλοκαίρι δεν μπορείς να ποτίζεις συχνά (ακόμη και κάθε μέρα αν έχει καύσωνες) αύξησε το ποσοστό της τύρφης μέχρι και 40% ή 50 %  αφαιρώντας ανάλογο ποσοστό από τα ανόργανα υλικά. πχ 35-25-40 ή 30-20-50.
Επίσης καλό θα ήταν να πάρεις και μια συσκευασία 10 lit ελαφρόπετρα πιο χοντρή 6-12 mm. Αυτή την βάζουμε πρώτη στον πάτο του ποτ για να επιτύχουμε καλύτερη αποστράγγιση και αερισμό του υποστρώματος.
Προσοχή στην τύρφη. να δείς στην συσκευασία το pH, Θα πρέπι να κυμαίνεται από 6-6,5. 
Αν σε πελάγωσα και δεν ξέρεις που θα τα βρείς όλα αυτά στείλε μου π.μ (προσωπικό μήνυμα) για να σου απαντήσω.
sim ζεολιθο?να μην χρησιμοποιησει?
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Sim62 »

Kostas_B έγραψε:Καλημερα!

Εχω απορια σχετικα με το υποστρωμα.
Υποστρωμα με τι συσταση;μπορειτε να μου προτεινετε εσεις καποιο μειγμα χωματων και αναλογιες;
Το παρακάτω μίγμα που θα σου προτείνω είναι μία ιδανική επιλογή, αλλά κοστίζει περίπου 45-50 ευρώ στις ελάχιστες ποσότητες που μπορείς να βρείς τα υλικά (μέσα στην παρένθεση). Αρα αξίζει να τα πάρεις αν αποκτήσεις και άλλα δέντρα σιγά σιγά οπότε και αυτά θα χρειαστούν κάποια στιγμή μεταφύτευση. 
Ελαφρόπετρα 2-4 mm 30%  (40 lit)
ποταμίσιο χαλικάκι 4-6 mm 20% (17 lit)
Τύρφη εμπλουτισμένη με humus 15% (20 lit)
Φλοιό κωνοφόρων (αν είναι δυνατόν κομποστοποιημένο) 15% (80lit)
Διογκωμένη άργιλο 20% (10 lit)
Αν θέλεις μια πιο οικονομική και αρκετά αξιόπιστη και ασφαλή λύση τότε μένεις στα 3 πρώτα. Κόστος το πολύ 18-20 ευρώ.
Ελαφρόπετρα 2-4 mm 40%
ποταμίσιο χαλικάκι 4-6 mm 30%
Τύρφη εμπλουτισμένη με humus 30%
Στη δεύτερη περίπτωση, αν το καλοκαίρι δεν μπορείς να ποτίζεις συχνά (ακόμη και κάθε μέρα αν έχει καύσωνες) αύξησε το ποσοστό της τύρφης μέχρι και 40% ή 50 %  αφαιρώντας ανάλογο ποσοστό από τα ανόργανα υλικά. πχ 35-25-40 ή 30-20-50.
Επίσης καλό θα ήταν να πάρεις και μια συσκευασία 10 lit ελαφρόπετρα πιο χοντρή 6-12 mm. Αυτή την βάζουμε πρώτη στον πάτο του ποτ για να επιτύχουμε καλύτερη αποστράγγιση και αερισμό του υποστρώματος.
Προσοχή στην τύρφη. να δείς στην συσκευασία το pH, Θα πρέπι να κυμαίνεται από 6-6,5. 
Αν σε πελάγωσα και δεν ξέρεις που θα τα βρείς όλα αυτά στείλε μου π.μ (προσωπικό μήνυμα) για να σου απαντήσω.
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από DimosA »

Καλώς τον και από εμένα!!!

nikoloout
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 21 Απρ 2012, 20:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nikoloout »

Kαλως ηρθες φιλε.Πολυ ομορφη η φτελια σου.

Topic author
Kostas_B
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 17:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Kostas_B »

Καλημερα!

Εχω απορια σχετικα με το υποστρωμα.
Υποστρωμα με τι συσταση;μπορειτε να μου προτεινετε εσεις καποιο μειγμα χωματων και αναλογιες;

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

καλως ηρθες Κωστα.Τηρησε τις συμβουλες του Sim,γιατι το χωμα ειναι ακαταλληλο πλεον.Παρε και ενα ριζοδιεγερτη να βαλεις απο καποιο φυτωριο κατα τη μεταφυτευση,θα το βοηθησει.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από filitsa »

Καλώς ήρθες Κώστα.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Sim62 »

Ίσως είναι λίγο αργά για μεταφύτευση επειδή έβγαλε αρκετά φύλλα. 
Όσο όμως είναι δυνατόν να εκτιμήσω απο μια φωτογραφία, το υπόστρωμα στο οποίο βρίσκεται είναι προβληματικό και ακόμη ένα χρόνο μέσα σε αυτό φοβάμαι ότι θα της δημιουργήσει μεγάλα προβλήματα. Θα σου προτείνω λοιπόν το εξής. Να την αφαιρέσεις αμέσως απο το δοχείο της και με ένα αιχμηρό ξυλάκι κάτι σαν αυτά που τρώνε κινέζικα φαγητά, ή κάτι ανάλογο να αφαιρέσεις το χώμα απο πάνω της πολύ προσεκτικά για να μην διαταραχθούν πολύ οι ρίζες. Επίσης όλες οι ρίζες που φαίνονται να καλυφθούν απο χώμα αν είναι ζωντανές, αν όχι αφαίρεση. Μετά ξανά τοποθέτηση στο δοχείο με κάποιο καλύτερα αεριζόμενο υπόστρωμα. Να κάνεις ένα ελαφρό κλάδεμα στις ρίζες πιο πολύ τα χοντρά τμηματα τους όχι τις πολύ λεπτές και όχι πάνω απο ένα 20% αυτή την στιγμή.
Όλο αυτό σίγουρα θα καθυστερήσει κάπως την ανάπτυξή της αλλά είναι τόσο έντονης ανάπτυξης είδος που θα αναρρώσει αρκετά γρήγορα σε ένα καινούργιο υπόστρωμα.
Τώρα αν σου λείπει η εμπειρία και φοβάσαι να κάνεις αυτή την επέμβαση μόνος σου, αφού είσαι Αθήνα μπορείς να την πας στο επόμενο workshop του Απριλίου να την δούν τα παιδιά από κοντά, να σου πούν την γνώμη τους και να σε βοηθήσουν..

Topic author
Kostas_B
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 17:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Kostas_B »

Harris έγραψε:
Αυτό που χρειάζεται είναι να κλαδέψεις και να κόψεις μέχρι και κλαδιά για να αρχίζει να γίνεται ενα ωραίο δεντράκι. Ακόμα το χώμα του σε τι κατάσταση είναι; Βγάλε μια φωτογραφία να το δουμε και αυτό.

Εαν θες γράψε μερικά λόγια για σένα... Είσαι απο Αθήνα; το δέντρο είναι το πρώτο σου; Το εχεις εκτός σπιτιου;
Καλησπερα! 
Κλαδεψα αρκετα μπορω να πω οταν βρηκα τον χρονο να ασχοληθω αλλωστε φαινεται στο πριν και το μετα  :text-lol:
Ειμαι απο Αθηνα, και ξεκινησα να ασχολουμαι με τα φυτα 1 χρονο πριν περιπου με κλιση στους κακτους και τα παχυφυτα,αποκτωντας σιγα σιγα μια μικρη συλλογη.
 Να προσθεσω πως ειναι το πρωτο μου δεντρο μπονσαι και το εχω εκτος σπιτου σε βορεινο μπαλκονι (πρωινος ηλιος το βλεπει 3-4 ωρες ημερησιως)

Τωρα οσον αφορα το χωμα δεν μπορω να καταλαβω τι ειναι ομως ελπιζω να με βοηθησετε εσεις βλεπωντας τη φωτογραφια. 
Bonsai.jpg
Υ. Γ Sim62 Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες. :text-thankyoublue:  
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλός ήρθες και από μενα!

Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Sim62 »

Kostas_B έγραψε:Καλημερα.
Ρωτησα και μου ειπαν στην αρχη οτι ανηκει στα microphylla, ομως οταν ξεκινησα να ψαχνω ειδα οτι δεν μοιαζουν και πολυ οποτε συνεχισα την αναζητηση μονος μου.
Θα ηθελα να μου δωσεις τα φωτα σου και να μου πεις τους λογους που πιστευεις οτι ειναι parvifolia. 
Καλησπέρα. 
Microphylla τί,  φτελιά εννούσαν ? Εχουν αναφερθεί στο παρελθόν (19ος αιώνας) 1-2 ποικιλίες φτελιάς σαν microphylla αλλά από όσα γνωρίζω, δεν υπάρχει σήμερα εν ζωή είδος φτελιάς με αυτή την ονομασία. Αρα μάλλον δεν ήξεραν για ποιό πραγμα μιλούσαν αυτοί που σου το είπαν. Επιπλέον αν υπάρχει κάπου σήμερα κάτι τέτοιο θα είναι σίγουρα σε κάποιο βοτανικό κήπο και πάντως όχι σε μαγαζιά.
Τώρα γιατί κινέζικη φτελιά ή Chinese Elm (κοινή διεθνής ονομασία) ή Ulmus Parvifolia (επίσημη βοτανολογική ονομασία)  ?
Ο πρώτος και σημαντικότερος λόγος είναι πολύ απλός. Σε μαγαζιά και φυτώρια στην Ελλάδα εισάγονται σχεδόν αποκλειστικά κινέζικες φτελιές κυρίως από Ολλανδία. Οι Ολλανδοί με την σειρά τους τις εισάγουν από Κίνα. Έρχονται τόσο φτηνές ακόμη και με τα μεταφορικά  που δεν αξίζει να τις καλλιεργήσει ή να τις παράγει κάποιος. Σπάνια βρίσκει κανείς κάποια όμορφη γιατί οι Κινέζοι το παρακάνουν με αυτά τα υπερβολικά "S" στον κορμό.
Επίσης, επειδή τυχαίνει να έχω μία και εγώ, παρατηρώ και στην δικά σου 2 διαφορετικά είδη φύλλων ανάλογα με τον βαθμό ωρίμανσης τους. Ενα πιο πρώιμο σχεδόν τριγωνικό και ένα πιο ώριμο λογχοειδές. Αυτό το κάνουν σίγουρα οι  κινέζικες (ίσως όμως και άλλες). Ο κορμός επίσης λόγω υφής όσο μπορώ να διακρίνω απο τις φωτογραφίες συνηγορεί.
Να ξεκαθαρίσω όμως ότι το 90% των ειδών φτελιάς έχουν σχεδόν πανομοιότυπα φύλλα, οπότε δεν μπορεί να είναι κανείς 100% σίγουρος. Ο πρώτος λόγος που ανέφερα είναι για μένα η πιο ισχυρή ένδειξη.Το "δια της εις άτοπον απαγωγής"  που λένε. 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον! Ulmus / Elm είναι το δεντράκι σου καταγωγή Κίνας μαζικής παραγωγής. (διάβασε εδω: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... llsai.html)

Αυτό που χρειάζεται είναι να κλαδέψεις και να κόψεις μέχρι και κλαδιά για να αρχίζει να γίνεται ενα ωραίο δεντράκι. Ακόμα το χώμα του σε τι κατάσταση είναι; Βγάλε μια φωτογραφία να το δουμε και αυτό.

Εαν θες γράψε μερικά λόγια για σένα... Είσαι απο Αθήνα; το δέντρο είναι το πρώτο σου; Το εχεις εκτός σπιτιου;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Kostas_B
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 17:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Kostas_B »

Καλημερα.
Ρωτησα και μου ειπαν στην αρχη οτι ανηκει στα microphylla, ομως οταν ξεκινησα να ψαχνω ειδα οτι δεν μοιαζουν και πολυ οποτε συνεχισα την αναζητηση μονος μου.
Θα ηθελα να μου δωσεις τα φωτα σου και να μου πεις τους λογους που πιστευεις οτι ειναι parvifolia. 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο φόρουμ και καλό διάβασμα.
Στη βιβλιοθήκη έχει άρθρα για τον χειρισμό της φτελιάς.
Όσο για το είδος από εκεί που το πήρες δεν ήξεραν τι ακριβώς φτελιά είναι ?
Πάντως εγώ για διάφορους λόγους πιστεύω πως πρόκειται για ulmus parvifolia , κοινώς κινέζικη φτελιά.

Topic author
Kostas_B
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 17:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Kostas_B »

Και εδω οι φωτογραφιες με τον σωστο τροπο πιστευω.:text-imnewhere:
Bonsai 1.jpg
Bonsai 2.jpg
Bonsai 3.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Kostas_B
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 17:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Kostas_B »

Καλησπέρα σε ολους!
Ειμαι νεος στο χομπι και ενδιαφερομαι να μαθω πληροφοριες και να δεχθω συμβουλες που 
μπορει να μου φανουν χρησιμες.
Ως νεοσυλλεχθης ενος μπονσαι που επειτα απο μια ερευνα στο διαδικτυο πιθανολογω πως το 
ειδος του ειναι Ulmus crassifolia (Cedar Elm), θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για την σωστη
περιποιηση του.

Ακολουθουν φωτογραφιες:
- του φυλλωματος για την διασταυρωση του ειδους,
-μετα την αγορα του, και 
-μετα το κλαδεμα και το συρματωμα του 
[img]file:///C:/Users/user/Desktop/Bonsai%201.jpg[/img][img]file:///C:/Users/user/Desktop/Bonsai%202.jpg[/img][img]file:///C:/Users/user/Desktop/Bonsai%203.jpg[/img]
Απάντηση