Ο κόσμος των bonsai!

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 16 times
Been thanked: 47 times

Re: Ο κόσμος των bonsai!

Δημοσίευση από karesansui »

Καλωσόρισες Γιάννη στο bonsaiforum!

Περιμένουμε φωτογραφίες απο τα δεντράκια σου!

Την καρμόνα μην την φοβάσε οτι ξεράθηκε. Πιθανά η πτώση των φύλλων να οφείλεται σε αλλαγή περιβάλλοντος ή/και μικροκλίματος.
Πότιζέ την αραιά τώρα που δεν έχει φύλλα και περίμενε να δείς τα πρώτα σημάδια νέας ανάπτυξης. Ισως αργήσουν να φανούν!

Καλή ...διαμονή στο φόρουμ και καλή συνέχεια.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ο κόσμος των bonsai!

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

Καλημέρα,με λένε Γιάννη,ειμαι 29 χρονών και είμαι από την Αλεξανδρούπολη!Έχω μέχρι στιγμής 3 bonsai:ένα φύκο,ενα ποδόκαρπο και μία carmona!To φύκο το εχω σε μεγαλη γλαστρα για να αναπτυχθεί λίγο ώστε να το κάνω μεταφύτευση αργότερα,την carmona την πήρα απο τα lidl την εκανα μεταφύτευση σε αλλη γλαστρα με τύρφη αλαφροπετρα και κανονικο χώμα αλλα δεν παει καλα.εχουν πέσει σχεδόν όλα τα φύλλα και δεν δείχνει σημάδια οτι είναι ζωντανή!και τέλος ο ποδόκαρπος τον πήρα απο φυτώριο τον κλαδεπσα λίγο και ανανεωσα λιγο το χώμα!ηταν ετοιμος σε γλαστρακι για bonsai!θα βάλω και φωτογραφίες να δείτε να μου πείτε τη γνώμη σας και να μου δώσετε συμβουλές![img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/te ... oublue.gif[/img]
Απάντηση