Kαλως σας βρηκα

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Theoni
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: 05 Ιαν 2011, 18:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από Theoni »

Καλώς ήρθες στο φόρουμ .
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 644
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από Petros »

Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θωμας21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Αύγ 2014, 06:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από Θωμας21 »

kostasd87 έγραψε:Θωμά σου έχω καλά νέα. Βρήκα ωραιότατα Acer Monspessulanum για λήψη σπόρων το φθινόπωρο στην Έδεσσα. Ο σφένδαμος αυτός είναι ενδημικό είδος και ανθεκτικότατος στο κλίμα μας. Εγώ όπως το κόβω Νοέμβρη θα περάσω να μαζέψω. Ευχαρίστως να σου στείλω καμιά 100αρια φρέσκους με ταχυδρομείο! Εννοείται οποίος άλλος θέλει PM!


Cheers!
εγινε Κωστα θα επικοινωνησουμε.. Ευχαριστω για το ενδιαφρον σας παιδια!!!!


[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]
***Respect the planet***

maria29
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 07 Απρ 2011, 11:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από maria29 »

Άβαταρ μέλους

kostasd87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 10 Απρ 2014, 10:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από kostasd87 »

Θωμά σου έχω καλά νέα. Βρήκα ωραιότατα Acer Monspessulanum για λήψη σπόρων το φθινόπωρο στην Έδεσσα. Ο σφένδαμος αυτός είναι ενδημικό είδος και ανθεκτικότατος στο κλίμα μας. Εγώ όπως το κόβω Νοέμβρη θα περάσω να μαζέψω. Ευχαρίστως να σου στείλω καμιά 100αρια φρέσκους με ταχυδρομείο! Εννοείται οποίος άλλος θέλει PM!


Cheers!
Άβαταρ μέλους

dragonail
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 383
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 04:09
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 0
Been thanked: 27 times
Επικοινωνία:

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από dragonail »

Θωμας21 έγραψε:Δεν υπαρχει κανενα προβλημα Ρια , εννοειται πως καλα κανουν τα παιδια κ τονιζουν τις οποιες δυσκολιες!
Ισα ισα αμεσως ελαβα πολλα μνμ καθοδηγησης!
Ευχαριστω κ παλι..!!!
Θα συνεχιζω να σας πρηζω με τις αποριες μου...!!!! [ Εικόνα ] [ Εικόνα ]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θωμας21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Αύγ 2014, 06:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από Θωμας21 »

Δεν υπαρχει κανενα προβλημα Ρια , εννοειται πως καλα κανουν τα παιδια κ τονιζουν τις οποιες δυσκολιες!
Ισα ισα αμεσως ελαβα πολλα μνμ καθοδηγησης!
Ευχαριστω κ παλι..!!!
Θα συνεχιζω να σας πρηζω με τις αποριες μου...!!!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_razz.gif[/img]
***Respect the planet***
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες κι από 'μένα! κανείς δεν είχε σκοπό να σε αποθαρρύνει, απλά τα παιδιά επισημαίνουν κάποιες από τις δυσκολίες του εγχειρήματος που λέγεται "bonsai από σπόρο" - με μεγαλύτερο μειονέκτημα της μεθόδου βέβαια την τεράστια αναμονή!

Αν θέλεις να μπεις πιο ενεργά στον χώρο των μπονσάι, διάλεξε ένα δεντράκι από ένα φυτώριο και ξεκίνα σιγά σιγά τις προσπάθειες διαμόρφωσης. Για όποια απορία προκύψει είμαστε εδώ να σε καθοδηγήσουμε ή να σε παραπέμψουμε να μελετήσεις.

Αν μένεις στην Αττική θα σε βοηθούσε ίσως να έρθεις σε κάποια απ' τις συναντήσεις μας να γνωριστείς με τα μέλη και να λυθούν εμπράκτως οι απορίες σου! Η πρώτη, πρώτα ο Θεός, θα γίνει μέσα στον Σεπτέμβριο.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θωμας21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Αύγ 2014, 06:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από Θωμας21 »

Ευχαριστω για το καλωσορισμα παιδια!!!

Συνεχιζω σε αλλο θεμα ( Virtyal Help )
τις αποριες μου γιατι ο φιλος kostasd87 με απογοητευσαι λιγο για να πω την αληθεια [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img] ....
***Respect the planet***
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από mariaoz »


marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από marios »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... elcome.gif[/img]
Διάβασε το φόρουμ αλλά και στην βιβλιοθήκη και θα καταλάβεις πως πρέπει να ξεκινήσεις!
Καμιά ερώτηση δεν είναι χαζή! Αυτός που ρωτάει καταφέρνει να φτάσει στην πόλη!
Άβαταρ μέλους

Acerbonsai
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 00:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από Acerbonsai »

Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Καλώς ήρθες! Μπορείς να αγορασεις acer όχι το συγκεκριμένο αλλά κάποιο άλλο ομορφο απο Ελληνικό φυτώριο.
Άβαταρ μέλους

kostasd87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 10 Απρ 2014, 10:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από kostasd87 »

Θωμά καλησπέρα και καλωσήρθες!
Να ξέρεις πως το χόμπι που διάλεξες είναι πολύ όμορφο και ανταποδοτικό, χρειάζεται όμως πολλή υπομονή και ακόμα περισσότερο διάβασμα.

Όσον αφορά την υπομονή, να ξέρεις πως για να φτάσει ένα δέντρο από σπόρο να θεωρηθεί Bonsai πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 5-6 χρόνια από τη στιγμή που θα βλαστήσει ο σπόρος. Και επειδή το χρονικό διάστημα είναι αρκετά μεγάλο, θα σε συμβούλευα όσο περιμένεις να ασχοληθείς δειλά δειλά και με άλλα, περισσότερο ώριμα δέντρα από κάποιο φυτώριο (τα εμπειρότερα μέλη μπορούν να σε βοηθήσουν στην επιλογή κάποιου είδους που συγχωρεί τα λάθη, η και στην επιλογή συγκεκριμένου υλικού αν τους στείλεις φωτογραφίες). Έτσι αφενός θα διατηρηθεί το ενδιαφέρον σου και αφετέρου θα μάθεις τις τεχνικές που θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις όταν οι σπόροι σου θα είναι έτοιμοι.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 15 Αύγ 2014, 05:30 --

Και τώρα όσον αφορά το διαβασμα: δυστυχώς το είδος με το οποίο αποφάσισες να ασχοληθείς αρχικά δεν είναι το πλέον ενδεδειγμένο για Bonsai. Μεγαλώνει γρήγορα και είναι ανθεκτικό στο περιβάλλον του ΑΛΛΆ ενδημεί σε ψυχρότερα κλίματα από τα δικά μας (βόρειος Αμερική), έχει τεράστια μεσοκόμβια διαστήματα, τα φύλλα του δε μικραίνουν εύκολα με τις συνηθισμένες τεχνικές και το ξύλο του είναι μαλακό και σαπίζει εύκολα πάνω στις τομές. Επίσης - και το σημαντικότερο - οι σπόροι του δεν πρέπει να είναι αποξηραμένοι (dried) διότι η διαδικασία αποξήρανσης τους σκοτώνει, ειδικά στο συγκεκριμένο είδος. Τα Acer Rubrum δημιουργούν στη φύση σπόρους την άνοιξη, οι οποίοι βλαστάνουν την ίδια εποχή χωρίς να χρειάζονται ψυχρή διαστρωμάτωση. Αυτό σημαίνει ότι ζωντανοί είναι μόνο οι σπόροι της ιδιας άνοιξης, και μόνο για λίγες εβδομάδες αφότου πέσουν από το δέντρο. Όλα αυτά στα λέω γιατί οι περισσότεροι πωλητές στο ίντερνετ πωλούν ανεύθυνα αποξηραμένους σπόρους Rubrum ως ζωντανούς. (Έχω παραλάβει 100 τέτοιους σπόρους ως δώρο από ένα αντίστοιχο κατάστημα και κανείς δε βλάστησε). Τώρα ακόμα και αν οι σπόροι είναι φρέσκοι της ίδιας άνοιξης, δε θεωρώ ότι τα σπορόφυτα θα έχουν αρκετό χρόνο να αναπτυχθούν ώστε να αντέξουν το χειμώνα. Ελπίζω και πάλι να βγω λάθος. Όλα όσα σου γράφω εδώ προέρχονται από τον Brent Waltston και μπορείς να τα διαβάσεις και μόνος σου στο παρακάτω λινκ:
Evergreen Gardenworks

Άρα θα ήταν καλύτερο να παραγγείλεις αν μπορείς το Νοέμβριο σπόρους άλλου είδους (θα σου πρότεινα πχ Acer buergerianum η καλυτερα για τη χώρα μας Acer monspessulanum) από έμπιστο πωλητή στο νετ (ρώτησε τα παιδιά στο forum να σου πουν). Ταυτόχρονα διάβασε όσο μπορείς από τη βιβλιοθήκη του forum και από το ίντερνετ. Το site που σου έστειλα έχει πολύ όμορφα εισαγωγικά άρθρα.

Ελπίζω να σε βοήθησα και να μη σε αποθάρρυνα με την απάντηση μου. Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε, κι εγώ καινούριος είμαι!

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Περιμένουμε νέα σου!
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Καλώς ήρθες στην όμορφη παρέα μας.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από Hfestion »

Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από Sim62 »

Θωμας21 έγραψε:Χαιρετω ολη την παρεα ,

ειμαι νεος στον "χωρο" των μαγικων αυτων δεντρων...! Συγχαρητηρια για το οργανωμενο φορουμ σας!
Απο οτι καταλαβα με μια γρηγορη ματια στη βιβλιοθηκη σας οποιοδηποτε φυτο-δεντρο αειθαλες ή φυλλοβολο , ανθοφορο ή μη μπορει να "μετατραπει" σε bonsai.
Θα χρειαστω την βοηθεια κ την καθοδηγηση σας γιατι θελω να δημιουργησω μονος μου απο το μηδεν το δικο μου bonsai.
Εχω παραγγειλει σπορους απο καποιο site αλλα δεν γνωριζω ποια οδο να ακολουθησω προκειμενου απο σπορο να φυτρωσει δεντρο .

Συγκεκριμενα παρηγγειλα το Acer rubrum ( αν δεν κανω λαθος ειναι σφενδαμος ? ) ...

Υ.Γ : Θα σας ημουν ευγνωμων εαν με κατατοπιζατε γιατι προκειται να ξεκινησω απο το μηδεν. Σας ευχαριστω εκ των προτερων παιδια !
Καλωσήλθες στο φόρουμ. Φυσικά και μπορεί κανείς να προσπαθήσει να μετατρέψει σε bonsai ένα μεγάλο αριθμό ειδών δέντρων αν και δεν ανταποκρίνονται όλα με την ίδια επιτυχία στις τεχνικές που εφαρμόζουμε. Το acer rubrum είναι όντως είδος σφενδάμου. Βέβαια όπως και άλλα μέλη θα σου επισημάνουν η διαδικασία με σπόρους που επιλέγεις να ξεκινήσεις είναι σημαντικά χρονοβόρα και θα απαιτήσει χρόνια για να πάρεις αποτελέσματα. Όμως είναι και αυτός ένας τρόπος είδικά αν θέλεις να έχεις απόλυτο έλεγχο στην ανάπτυξη του φυτού. Την διαδικασία με σπόρους θα την άφηνα σε κάποιο πιό έμπειρο με το συγκεκριμένο θέμα μέλος να σου την αναλύσει, για αυτό εγώ μόνο θα πρότεινα να κάνεις μία καλή περιήγηση σε όσο το δυνατόν περισσότερα θέματα του φόρουμ και στην βιβλιοθήκη μας πιστεύοντας ότι θα μπορέσεις να προσεγγίσεις και με διαφορετικούς τρόπους το ξεκίνημά σου.
Και πάλι καλωσήλθες και εύχομαι κάθε επιτυχία.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Θωμας21
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 14 Αύγ 2014, 06:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Kαλως σας βρηκα

Δημοσίευση από Θωμας21 »

Χαιρετω ολη την παρεα ,

ειμαι νεος στον "χωρο" των μαγικων αυτων δεντρων...! Συγχαρητηρια για το οργανωμενο φορουμ σας!
Απο οτι καταλαβα με μια γρηγορη ματια στη βιβλιοθηκη σας οποιοδηποτε φυτο-δεντρο αειθαλες ή φυλλοβολο , ανθοφορο ή μη μπορει να "μετατραπει" σε bonsai.
Θα χρειαστω την βοηθεια κ την καθοδηγηση σας γιατι θελω να δημιουργησω μονος μου απο το μηδεν το δικο μου bonsai.
Εχω παραγγειλει σπορους απο καποιο site αλλα δεν γνωριζω ποια οδο να ακολουθησω προκειμενου απο σπορο να φυτρωσει δεντρο .

Συγκεκριμενα παρηγγειλα το Acer rubrum ( αν δεν κανω λαθος ειναι σφενδαμος ? ) ...

Υ.Γ : Θα σας ημουν ευγνωμων εαν με κατατοπιζατε γιατι προκειται να ξεκινησω απο το μηδεν. Σας ευχαριστω εκ των προτερων παιδια !
***Respect the planet***
Απάντηση