Χαρουπιά για bonsai

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Χαρουπιά για bonsai

Δημοσίευση από christos1908 »

Παιδιά σήμερα πέρασα και τράβηξα μερικές φωτογραφίες, οχι και τοσο καλές γιατι το εχει χωμένο ανάμεσα σε αλλά και δεν έβγαινε με τίποτα... Δεν το εχω αγοράσει ακομα αλλά το σκέφτομαι αν κι εσείς έχετε θετική άποψη...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Χαρουπιά για bonsai

Δημοσίευση από alexcorfu »

Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! Πολύ ανθεκτικό είδος, με μεγάλη ταχύτητα ανάπτυξης νέων οφθαλμών. Ακόμη, αντιδρά θετικότατα στα "βαριά" κλαδέματα. Έχε υπ' όψη σου, πως τα νεαρά κλαδιά είναι λίγο εύθραυστα στη μεταχείρισή τους (συρμάτωμα) και ευαίσθητα. Όταν όμως ξυλοποιηθούν, είναι αρκετά ελαστικά. Διάλεξε κατά τη γνώμη μου ένα φυτό με καλό κορμό. Την κόμη θα τη φτιάξεις εύκολα... Έχω ήδη τέσσερα, και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εξέλιξή τους!
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ob ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Χαρουπιά για bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

Θα μπορούσε να γίνει εν καιρώ ένα ωραίο μπονσάι κι αν ειναι τέτοιες οι διαστάσεις του κορμού, 20 ευρώ είναι λογική τιμή. Άντε ν' ασχολούμαστε και με δέντρα της ελληνικής επαρχίας... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Χαρουπιά για bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Ωραιο δείχνει το δέντρο σου. Μπορείς να βγάλεις και άλλες φωτογραφίες. Σε τι τιμη το βρήκες;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Χαρουπιά για bonsai

Δημοσίευση από thanos75 »

Σίγουρα δεν είμαι αυτός που θα μπορούσα να εκφράσω γνώμη για το αν κάνει ή όχι για bonsai.
Πάντως θα ήθελα να προσπαθήσω για την παρακάτω εικόνα:
algarrobo_1_.jpg
(http://bonsallal1.blogspot.gr/2012/05/r ... rrobo.html)
Νομίζω πάντως ότι είναι δέντρο αρκετά γρήγορης ανάπτυξης. Υπάρχει μόνο ένα θέμα με τα άνθη στα αρσενικά φυτά (μυρωδιά)...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Χαρουπιά για bonsai

Δημοσίευση από christos1908 »

Παιδιά καλησπερα... Σήμερα σε μια βόλτα μπήκα σε ενα φυτώριο και είδα ενα δέντρο με ωραίο κορμό που μου κίνησε το ενδιαφέρον. Ρώτησα τι ειναι και μου είπαν χαρουπιά. Ο κορμός αρκετά χοντρός (σαν κουτάκι αναψυκτικού) και δείχνει "παλιός". Το συγκεκριμένο είδος παρουσιάζει ενδιαφέρον σαν bonsai ή δεν αξίζει να ασχοληθώ. Βάζω και μια πρόχειρη φωτογραφία. Τιμή κανά 20αρικο θα το αφήσει αν τον έκοψα καλά...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση