Γνωριμια κ ερωτηση..

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από Harris »

Hfestion έγραψε:Πολύ χαίρομαι που ξύπνησε! Το επόμενο σου βήμα είναι να την αφήσεις όπως είναι και μόλις πέσει η θερμοκρασία κάτω απο 33C περίπου ξεκινάς λίπασμα,. Το ιδανικό είναι να βρεις κάποιο βιολογικό και οποιαδήποτε αζωτουχο.

Αν θες άνοιξε ένα νέο τοπικ μόνο με την ελιά και από την αρχή. Για να βλέπουμε και την εξέλιξη της. Σίγουρα έχει πολύ μέλλον στα χέρια σου


[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ χαίρομαι που ξύπνησε! Το επόμενο σου βήμα είναι να την αφήσεις όπως είναι και μόλις πέσει η θερμοκρασία κάτω απο 33C περίπου ξεκινάς λίπασμα,. Το ιδανικό είναι να βρεις κάποιο βιολογικό και οπωσδήποτε αζωτουχο.

Αν θες άνοιξε ένα νέο τοπικ μόνο με την ελιά και από την αρχή. Για να βλέπουμε και την εξέλιξη της. Σίγουρα έχει πολύ μέλλον στα χέρια σου

Topic author
ausdim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2015, 03:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από ausdim »

Παιδια καλημερα...
Ενα update θετικο τις ελιτσας ειναι οτι βλεπω δυο ματακια στα νεκρα σημεια που δεν ειχαν φηλλο πανο..
Αυτο το μεταφραζω πως της αρεσει το καινουριο σπιτικο - υποστρομα - θεση.. ;)
Προς το παρων δεν πειραζω τπτ περιμενωντας τα τελη του φθινοπορου που θα κλαδεψω οτι δεν χρειαζεται ωπος ειπε κ ο φιλος Hfestion...

Ευχαριστω
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από marios »

Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από Ifikratis »

Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από Hfestion »

Maiden έγραψε:Καλησπέρα σου η γνώμη μου είναι να κόψεις ό,τι δεν χρειάζεσαι για να αφήσεις έτσι να μεγαλώσουν τα κλαδιά σε σημεία που ζητάς να έχεις στο μέλλον.
+1 αυτό είναι το σωστό στις ελιές, εγώ πάντως μόνο για τη δική σου περίπτωση θα τα αφηνα και θα τα έκοβα τέλος φθινοπώρου. Ο λόγος είναι οτι "αν" η ελιά σου ξεραινεται (σύμφωνα με τις αρχικές φωτογραφίες) ή για κάποιο λόγο δεν έχει πολλά φύλλα , τα λίγα που θα έχει είναι απαραίτητα για την φωτοσύνθεση του = επιβίωση του

Ανέβασε μας λίγες φωτογραφίες αλλά ολόκληρο το δέντρο
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από Petros »

Αυτό θα έλεγα να κάνεις.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]

Topic author
ausdim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2015, 03:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από ausdim »

Maiden έγραψε:Καλησπέρα σου η γνώμη μου είναι να κόψεις ό,τι δεν χρειάζεσαι για να αφήσεις έτσι να μεγαλώσουν τα κλαδιά σε σημεία που ζητάς να έχεις στο μέλλον.

Και εγω αφτο λεω απλα ελεγα μηπως κ μιας το φυτο εχει ταλαιπωρηθει αρκετα να το αφηνα σε ελυθερη αναπτυξη χωρις να το πειραζα...

Αλλα οκ μαλλον θα τα θερισω για να καταλαβει πως κινειται σε λαθος μονοπατια.. χαχαχ

Ευχαριστω παντως.

Maiden
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Ιουν 2015, 03:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από Maiden »

Καλησπέρα σου η γνώμη μου είναι να κόψεις ό,τι δεν χρειάζεσαι για να αφήσεις έτσι να μεγαλώσουν τα κλαδιά σε σημεία που ζητάς να έχεις στο μέλλον.

Topic author
ausdim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2015, 03:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από ausdim »

RiaDr έγραψε:
ausdim έγραψε: Ευχαριστω παντως κ πρεπει να τονισω εδω πως δεν περιμενα απο ενα Ελληνικο φορουμ τοσο αμεσες κ βοηθητικες απαντησεις.

Συνηθως ολοι εμεις οι Ελληνες δεν μπαινουμε καν στον κοπο να γραψουμε το οτιδηποτε αν δεν εχουμε καποιο κερδος απο αυτο δεν μιλαω βεβαια να μεταφερουμε κ τις γνωσεις μας..
Κυκλοφορω χρωνια σε φορουμς κ Ελληνικα κ ξενα κ γιαυτο το λεω αυτο με σιγουρια.

Προερχωμαι βεβαια απο εναν τελειως διαφορετικο κοσμο (Τεχνικος εφαρμογων κ hardware) αλλα η νοοτροπια περιμενα να ειναι Ελληνικη κ ιδια.

Χαιρωμαι που δεν ειναι ετσι σε αυτων τον τομεα.

Σας ευχαριστω κ παλι ολους.
Εκλαμβάνουμε τα γραφόμενά σου ως μεγάλο έπαινο, δεν θα είχαμε λόγο ύπαρξης ως forum, αν δεν βοηθούσαμε ο ένας τον άλλο. Όσο για τον ... διαφορετικό κόσμο που αναφέρεις, κανείς εδώ δεν είναι του ... κόσμου τούτου, γνωρίζοντάς μας με τον καιρό θα δεις πως δεν ασχολείται κανείς μας επαγγελματικά με ο,τιδήποτε κοντινό στη γεωπονία/κηπουρική. Θα βρεις γιατρούς, μουσικούς, εκπαιδευτικούς, ιδιωτικούς υπαλλήλους κάθε είδους και, ναι, αρκετούς "πληροφορικάριους". Άρα αυτή η διάθεση των μελών να βοηθήσουν μάλλον είναι θέμα καλής διάθεσης και αλληλέγγυου κλίματος του forum, παρά χαρακτηριστικό κάποιας "ειδικής" κατηγορίας ανθρώπων που ονομάζονται bonsaistas... [ Εικόνα ]

Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια και πάλι. [ Εικόνα ]


ΥΓ Κάνεις ένα λαθάκι όμως: όλοι κερδίζουμε κάτι βοηθώντας: φίλους. [ Εικόνα ]

Καλησπερα και παλι..
Σηγουρα ολοι περνουμε κατι βοηθοντας αλλους αλλα ενουσα διαφορτικο πραμα.. (Συμφερων)...
Τελος παντων νομιζω τετοιες σκεψεις δεν ανοικουν εδω περα και χαιρωμαι γιαυτο.. ;)

Στο διαταυτα τωρα.. :P
Η ελιτσα ακομα δεν μας εχει δωσει τπτ εκει που θελουμε εκτις απο την βαση της που εχει γεμισει κ παει κ με γρηγορους ρυθμους..
Το θεμα ειναι τι κανω; Τα κοβω; Η την αφηνω ελευθερη να αλλονιζει;
Ευχαριστω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από sinaf »

Harris έγραψε:Γιατι να αγοράσεις ενα mallsai εαν μπορεις σιγα σιγα να φτιάξεις το δικό σου δέντρο; Δεν ξερω καποιον που να πουλάει στην Ελλάδα που να αξίζει να δώσεις (σε σχέση τιμής με το δέντρο που θα πάρεις) τα ωραία σου ευρώ.

Αυτόματη Συγχώνευση  Δημοσίευσης  -- Πέμ Ιούλ 09, 2015 12:06 am --  

Διάβασε εδω ενα παράδειγμα για τα mallsai : http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... llsai.html
Καλώς ήρθες στην παρέα.
Έχει δίκιο ο Χάρης. Καλύτερα να ασχοληθείς στην παρούσα φάση με τα δεντράκια που ήδη έχεις και να γλιτώσεις ευρώ τώρα που είναι και δυσεύρετα.
Παρεμπιπτόντως, ωραία η ελίτσα σου και καλή επιλογή για αρχή.

Καλή συνέχεια.[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... smilie.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από RiaDr »

ausdim έγραψε: Ευχαριστω παντως κ πρεπει να τονισω εδω πως δεν περιμενα απο ενα Ελληνικο φορουμ τοσο αμεσες κ βοηθητικες απαντησεις.

Συνηθως ολοι εμεις οι Ελληνες δεν μπαινουμε καν στον κοπο να γραψουμε το οτιδηποτε αν δεν εχουμε καποιο κερδος απο αυτο δεν μιλαω βεβαια να μεταφερουμε κ τις γνωσεις μας..
Κυκλοφορω χρωνια σε φορουμς κ Ελληνικα κ ξενα κ γιαυτο το λεω αυτο με σιγουρια.

Προερχωμαι βεβαια απο εναν τελειως διαφορετικο κοσμο (Τεχνικος εφαρμογων κ hardware) αλλα η νοοτροπια περιμενα να ειναι Ελληνικη κ ιδια.

Χαιρωμαι που δεν ειναι ετσι σε αυτων τον τομεα.

Σας ευχαριστω κ παλι ολους.
Εκλαμβάνουμε τα γραφόμενά σου ως μεγάλο έπαινο, δεν θα είχαμε λόγο ύπαρξης ως forum, αν δεν βοηθούσαμε ο ένας τον άλλο. Όσο για τον ... διαφορετικό κόσμο που αναφέρεις, κανείς εδώ δεν είναι του ... κόσμου τούτου, γνωρίζοντάς μας με τον καιρό θα δεις πως δεν ασχολείται κανείς μας επαγγελματικά με ο,τιδήποτε κοντινό στη γεωπονία/κηπουρική. Θα βρεις γιατρούς, μουσικούς, εκπαιδευτικούς, ιδιωτικούς υπαλλήλους κάθε είδους και, ναι, αρκετούς "πληροφορικάριους". Άρα αυτή η διάθεση των μελών να βοηθήσουν μάλλον είναι θέμα καλής διάθεσης και αλληλέγγυου κλίματος του forum, παρά χαρακτηριστικό κάποιας "ειδικής" κατηγορίας ανθρώπων που ονομάζονται bonsaistas... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]

Ευχαριστούμε για τα καλά λόγια και πάλι. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]


ΥΓ Κάνεις ένα λαθάκι όμως: όλοι κερδίζουμε κάτι βοηθώντας: φίλους. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

bonsai maniac
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 10 Ιουν 2015, 20:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από bonsai maniac »

Η ελίτσα είναι ομορφούλα και οι ρίζες που εμφανίζονται στο κάτω μέρος ιδιαίτερες.

Topic author
ausdim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2015, 03:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από ausdim »

Harris έγραψε:Γιατι να αγοράσεις ενα mallsai εαν μπορεις σιγα σιγα να φτιάξεις το δικό σου δέντρο; Δεν ξερω καποιον που να πουλάει στην Ελλάδα που να αξίζει να δώσεις (σε σχέση τιμής με το δέντρο που θα πάρεις) τα ωραία σου ευρώ.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Πέμ Ιούλ 09, 2015 12:06 am --

Διάβασε εδω ενα παράδειγμα για τα mallsai : http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... llsai.html

Ευχαριστω για το λινκ το εχω διαβασει ειδη μιας κ ψαχνωμαι καιρο πριν ποσταρω...
Malsai εχω ειδη τον φικο :P
Ενοω να μην ειναι μαζικης παραγωγης μπολιασμενο κ τετοια..
Τωρα η τιμη σιγουρα θα ειναι ακριβη αλλα τουλαχιστων να δω κατι ρε παιδια κ να ονειρευωμαι κ εγω πως καπια μερα θα το παρω... αχαχχα
Γιατι μεχρι στιγμης ολο φικους κ κατι σποροφυτα βλεπω με ταμπελακια που σε ολα γραφουν το ιδιο "Bonsai" ναι καλα... :)

Απο την αλλη βεβαια κ θα συνεχισω να διαμορφωνο - συντηρο τα ειδη υπαρχωντα υποψυφια φυτα μου π.χ. την ελια.. αλλα φωβαμαι πως σε 10 15 χρωνια ρε παιδια που θα εχει παχυνει ο κορμος κ θα ειναι ετοιμο για ποτ εγω θα ειμαι στα 50 [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... omment.gif[/img]

Οχι οτι τα 50 εχουν κατι ισα ισα... ;)

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 09 Ιούλ 2015, 00:43 --
Hfestion έγραψε:30 ευρώ είναι πάρα πολλά, δεν χρειάζεται να αγοράσεις όλα αυτά που σου έγραψα. Αν θες κάτι low budget πάρε ένα απλό χώμα εξωτερικού χώρου "η πιο ηλιθια ερώτηση που κάνουν όλοι οι φυτώριουχοι" και ένα τσουβάλι χαλίκι από οικοδομικα υλικά. Σύνολο το πολύ 5 ευρώ.
Αν θες κάτι πιο καλό πας ή σε ξανθιά τυρφη (νομίζω απο τις καλύτερες επιλογές) ή εμπλουτισμενο χωμα ή compost κ.α
Και σε ανοργανο ελαφρόπέτρα (με κλειστά μάτια) ή λάβα κ.α
Όλα αυτά θα πάνε το πολυ 8-9ευρω.

Ξεκινά με μια απλή και στάνταρ συνταγή και σιγα σιγα θα κάνεις και κάτι πιο ιδιαίτερο. Το χώμα είναι μια τεράστια κατηγορία.

Θα παω για τυρφη κ ελαφροπετρα..
Αλλα καλυτερα η μεταμφυτευση να γινει στην εποχη της κ αν δουμε καπια ζωη...

Παραθετω κ καποιες φοτο απο την ελια κ ενα αλλο ελατακι το οποιο ειναι υποψυφιο κ αυτο...

Ευχαριστω. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από Hfestion »

30 ευρώ είναι πάρα πολλά, δεν χρειάζεται να αγοράσεις όλα αυτά που σου έγραψα. Αν θες κάτι low budget πάρε ένα απλό χώμα εξωτερικού χώρου "η πιο ηλιθια ερώτηση που κάνουν όλοι οι φυτώριουχοι" και ένα τσουβάλι χαλίκι από οικοδομικα υλικά. Σύνολο το πολύ 5 ευρώ.
Αν θες κάτι πιο καλό πας ή σε ξανθιά τυρφη (νομίζω απο τις καλύτερες επιλογές) ή εμπλουτισμενο χωμα ή compost κ.α
Και σε ανοργανο ελαφρόπέτρα (με κλειστά μάτια) ή λάβα κ.α
Όλα αυτά θα πάνε το πολυ 8-9ευρω.

Ξεκινά με μια απλή και στάνταρ συνταγή και σιγα σιγα θα κάνεις και κάτι πιο ιδιαίτερο. Το χώμα είναι μια τεράστια κατηγορία.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από Hfestion »

ausdim έγραψε:
Hfestion έγραψε:
ausdim έγραψε:
Καλησπερα κ εχαριστω ολους για τα καλοσωρισματα.. :))

Ειναι σε καστανοχωμα.

Ευχαριστω.
Αν κρίνω απο τα δύο αριστερά κλαδια της ελιας που ξεραθηκαν, τα λεμαργα φύλλα στο κορμο και έχοντας ασχοληθεί κυρίως με ελιές, νομίζω ότι η ελιά θέλει άμεση μεταφορά με νέο καλύτερο μείγμα. Αυτό το λέω με κάθε επιφύλαξη γιατί δεν έχω την ελια μπροστά μου ούτε ξέρω το ιστορικό της.

Είδα ότι στο φικο σου έβαλες ακανταμα. Δε θα το κρινω γιατί δεν έχω αγοράσει ποτέ μου ακανταμα και ούτε ξερω το πόσο καλό είναι. Παρόλα αυτά υπάρχουν κι άλλες λύσεις. Ένα απλό χώμα απο ενα φυτώριο, εμπλουτισμενο, ξανθιά τυρφη, ελαφρόπέτρα, απλό χαλικι, λάβα κ.α (τα τρια τελευταία είναι ανόργανα όπως το ακανταμα)

Ότι θες, ρώτα μας
Δλδ να του αλλαξω υποστρωμα παλι;
Τι να βαλω; Μιγμα με ολα τα παραπανω;
Πηγα στα Praktiker χθες κ ειδα διαφορα χωματα αλλα ολα σε μεγαλες σακουλες οποτε ετσι κ κανω μιξ με ολα τα παραπανω θα φτασει το μαλλι κανα 30ευρω.
Να μου πειτε ναι οκ θα εχεις ποσοτητα κ για τα αλλα σου φυτα.. χμμμ..

Ευχαριστω παντως κ πρεπει να τονισω εδω πως δεν περιμενα απο ενα Ελληνικο φορουμ τοσο αμεσες κ βοηθητικες απαντησεις.

Συνηθως ολοι εμεις οι Ελληνες δεν μπαινουμε καν στον κοπο να γραψουμε το οτιδηποτε αν δεν εχουμε καποιο κερδος απο αυτο δεν μιλαω βεβαια να μεταφερουμε κ τις γνωσεις μας..
Κυκλοφορω χρωνια σε φορουμς κ Ελληνικα κ ξενα κ γιαυτο το λεω αυτο με σιγουρια.

Προερχωμαι βεβαια απο εναν τελειως διαφορετικο κοσμο (Τεχνικος εφαρμογων κ hardware) αλλα η νοοτροπια περιμενα να ειναι Ελληνικη κ ιδια.

Χαιρωμαι που δεν ειναι ετσι σε αυτων τον τομεα.

Σας ευχαριστω κ παλι ολους.
30 ευρώ είναι πάρα πολλά, δεν χρειάζεται να αγοράσεις όλα αυτά που σου έγραψα. Αν θες κάτι low budget πάρε ένα απλό χώμα εξωτερικού χώρου "η πιο ηλιθια ερώτηση που κάνουν όλοι οι φυτώριουχοι" και ένα τσουβάλι χαλίκι από οικοδομικα υλικά. Σύνολο το πολύ 5 ευρώ.
Αν θες κάτι πιο καλό πας ή σε ξανθιά τυρφη (νομίζω απο τις καλύτερες επιλογές) ή εμπλουτισμενο χωμα ή compost κ.α
Και σε ανοργανο ελαφρόπέτρα (με κλειστά μάτια) ή λάβα κ.α
Όλα αυτά θα πάνε το πολυ 8-9ευρω.

Ξεκινά με μια απλή και στάνταρ συνταγή και σιγα σιγα θα κάνεις και κάτι πιο ιδιαίτερο. Το χώμα είναι μια τεράστια κατηγορία.
30 ευρώ είναι πάρα πολλά, δεν χρειάζεται να αγοράσεις όλα αυτά που σου έγραψα. Αν θες κάτι low budget πάρε ένα απλό χώμα εξωτερικού χώρου "η πιο ηλιθια ερώτηση που κάνουν όλοι οι φυτώριουχοι" και ένα τσουβάλι χαλίκι από οικοδομικα υλικά. Σύνολο το πολύ 5 ευρώ.
Αν θες κάτι πιο καλό πας ή σε ξανθιά τυρφη (νομίζω απο τις καλύτερες επιλογές) ή εμπλουτισμενο χωμα ή compost κ.α
Και σε ανοργανο ελαφρόπέτρα (με κλειστά μάτια) ή λάβα κ.α
Όλα αυτά θα πάνε το πολυ 8-9ευρω.

Ξεκινά με μια απλή και στάνταρ συνταγή και σιγα σιγα θα κάνεις και κάτι πιο ιδιαίτερο. Το χώμα είναι μια τεράστια κατηγορία.

stelios έγραψε:Όχι να μην το αλλάξεις είναι η γνώμη μου. Αλλά ακόμα και να το άλλαζες τώρα δεν είναι η εποχή για μεταφυτεύσεις.
Το καλοκαίρι είναι δύσκολη εποχή για τα φυτά μας. Εάν βλέπεις ότι τα πηγαίνει καλά τότε δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να το αλλάξεις άμεσα. Ίσως σε 2-3 χρόνια.
+1

Παρατήρησε το , δες πως θα πάει βλέπουμε.
Ανέβασε και μια φωτογραφία λίγο πιο μακρινή να δούμε όλη την ελια,
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από Harris »

Γιατι να αγοράσεις ενα mallsai εαν μπορεις σιγα σιγα να φτιάξεις το δικό σου δέντρο; Δεν ξερω καποιον που να πουλάει στην Ελλάδα που να αξίζει να δώσεις (σε σχέση τιμής με το δέντρο που θα πάρεις) τα ωραία σου ευρώ.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Πέμ Ιούλ 09, 2015 12:06 am --

Διάβασε εδω ενα παράδειγμα για τα mallsai : http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... llsai.html
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
ausdim
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2015, 03:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από ausdim »

stelios έγραψε:Όχι να μην το αλλάξεις είναι η γνώμη μου. Αλλά ακόμα και να το άλλαζες τώρα δεν είναι η εποχή για μεταφυτεύσεις.
Το καλοκαίρι είναι δύσκολη εποχή για τα φυτά μας. Εάν βλέπεις ότι τα πηγαίνει καλά τότε δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να το αλλάξεις άμεσα. Ίσως σε 2-3 χρόνια.
Κ μενα αυτη ειναι η γνωμη μου..
Μιας κ το φυτο ειναι ειδη ταλαιπορο μην το ταλαιπορισο αλλο.
Το υποστρομα σιγουρα μπορει να μην ειναι καταλληλο αλλα τουλαχιστων ειναι καθαρο..
Το ζητουμενο ειναι να παρει τα πανω του κ βλεπουμε...

Να ροτησω κατι;
Μπονσάι ετοιμα που μπορω να βρω;
Γενικα απο δω κ κει οκ ναι αλλα οι πιο πολλοι δουλευουν πια με μπολιασμενους φικους εδω Αθηνα.
Ξερετε κανα φυτωριο να φω κατι αξιολογω;

Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Γνωριμια κ ερωτηση..

Δημοσίευση από stelios »

Όχι να μην το αλλάξεις είναι η γνώμη μου. Αλλά ακόμα και να το άλλαζες τώρα δεν είναι η εποχή για μεταφυτεύσεις.
Το καλοκαίρι είναι δύσκολη εποχή για τα φυτά μας. Εάν βλέπεις ότι τα πηγαίνει καλά τότε δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί να το αλλάξεις άμεσα. Ίσως σε 2-3 χρόνια.
Απάντηση