σπορόφυτο acer

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Stefasteri »

Ωραιότατο!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Livstaras »

Έκανα χτες την πρώτη μεταφύτευση στο acerακι και έναν πρώτο έλεγχο στο nebari του. 
Δυστυχώς οι ρίζες του είχαν χάλια σχήμα. Οι μπροστινές πηγαίναν προς τα πίσω και το αντίθετο. Είχαν φτιάξει μια γροθιά και δεν θα μπορούσαν να ισιώσουν χωρίς να σπάσουν. Άνοιξα λίγο την γροθιά, βρήκα μια πέτρα και έκανα μια απόπειρα για root over rock. Τελικά έφτιαξα κάτι που μοιάζει με έντομο πάνω σε βράχο.  :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Ελπίζω μόνο να μην το τσάκισα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Livstaras »

iohokahey έγραψε:κριμα,ευχομαι να ανανηψει![ Εικόνα ]

υγ.αυτος ειναι ο λογος που πρεπει να δοκιμαζουμε το αυτοματο ποτισμα πριν..

Ευχαριστώ πολύ, και εγώ το ελπίζω. Μια βδομάδα μόνο έλειψα, δεν πιστεύω να έγινε ανεπανόρθωτη ζημιά.
Το αυτόματο το είχα δοκιμάσει για περίπου 15 μέρες άλλα δυο μπεκακια είχαν πιάσει σκουπιδάκια και δεν δούλευαν όταν γύρισα.
Άπλα έτυχε το ένα να είναι το acer και όχι κάτι πιο ανθεκτικό. Μάλλον θα χρειαστεί σε κάποια φυτά να βάζω δυο μπεκ για να αποφεύγω τέτοια προβλήματα. Όσο ζεις μαθαίνεις... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_cool.gif[/img]
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από iohokahey »

κριμα,ευχομαι να ανανηψει![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]

υγ.αυτος ειναι ο λογος που πρεπει να δοκιμαζουμε το αυτοματο ποτισμα πριν..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Livstaras »

Γιωτα έγραψε:Καλη επιτυχια!Αγορασα και γω ενα τετοιο acer μολις εχθες,θελει τοοοσο μεγάλη γλάστρα?ηταν σε μικρο δοχείο και το εβαλα σε ενα ιδιου μεγέθους...να το μεταφυτευσω?

Καλορίζικο το acerακι σου!

Στο δικό μου οι ρίζες είχαν βγει κάτω από το γλαστράκι άρα έψαχνε χώρο να αναπτυχθεί. Νομίζω ότι πρέπει να το μεταφυτέψεις σε λίγο μεγαλύτερη για να μεγαλώσει τις ρίζες του, άλλα πιο σχετικοί από μένα θα σου δώσουν περισσότερες πληροφορίες. Εγώ διάλεξα ένα που ήταν αρκετά μεγαλύτερο από αυτό που το αγόρασα γιατί διάβασα ότι τα acer διψάνε πολύ το καλοκαίρι και δεν ήθελα να στεγνώνει αμέσως όταν αρχίσουν οι ζέστες.
Γενικά πάντως στα φυτά που έχω στο μπαλκόνι μου (όχι bonsai) όταν μεταφυτεύω δεν χρησιμοποιώ την αμέσως μεγαλύτερη γλάστρα άλλα 2 ή 3 μεγέθη πάνω (ανάλογα με το φυτό) και δεν είχα προβλήματα με την ανάπτυξη τους. Επίσης δεν χρειαζότανε ξανά μεταφύτευση την επόμενη χρονιά. Μπορεί να κάνω και λάθος άλλα μέχρι στιγμής η μέθοδος που ακολουθώ, δείχνει να δουλεύει και είναι και πιο ξεκούραστη. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]

Καλή επιτυχία στο acer σου.
Γιώργος
filitsa έγραψε:Πολύ γλυκό είναι.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 14 Ιουν 2015, 13:47 --

Μέτα από μια εβδομάδα μακριά του, το acer μου το βρήκα σε αυτή την κατάσταση.
Το είχα σε αυτόματο πότισμα στο διάστημα που έλειπα και μάλλον δεν του έκατσε πολύ καλά.
Ελπίζω να μην το έχασα γιατί βλέπω ότι πετάει καινούρια φύλλα και μου δίνει ελπίδες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από filitsa »

Πολύ γλυκό είναι.
Άβαταρ μέλους

Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Γιωτα »

Καλη επιτυχια!Αγορασα και γω ενα τετοιο acer μολις εχθες,θελει τοοοσο μεγάλη γλάστρα?ηταν σε μικρο δοχείο και το εβαλα σε ενα ιδιου μεγέθους...να το μεταφυτευσω?
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Livstaras »

Αυτό είναι λοιπόν το δεντράκι.
Θα το φροντίσω για κάποια χρονιά και αν όλα πάνε καλά, και προσαρμοστεί στο νέο του σπίτι θα το δούμε όλοι μαζί να εξελίσσεται. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]
Σας ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Sim62 »

Livstaras έγραψε:
Φίλε Sim62,

Θυμάμαι στο άρθρο για την διαμόρφωση του acer ότι φαίνονταν μια ουλή από παλαιότερο κόψιμο που χάλαγε αισθητικά το σύνολο, και αυτό σκέφτηκα ότι θα αποφύγω αν κλαδεύω τα κλαδιά όταν είναι μικρότερα. Ακόμα είμαι νέος, και βλέπω μόνο το δεντρό. Σε ευχαριστώ που μου δείχνεις το δάσος. [ Εικόνα ]

Γιώργος



Αγαπητέ μου φίλε το acerάκι σου είναι 2-3 ετών το πολύ. Ακόμη και σε δέντρα 10 ετών ή και περισσότερο, το κόψιμο ενός κλαδιού αν γίνει σωστά και με το κατάλληλο εργαλείο θα δημιουργήσει με την επούλωση που σε τέτοιες ηλικίες γίνεται γρηγορότερα ένα καλοσχηματισμένο κάλο που τις περισσότερες φορές μάλλον προσθέτει στο αποτέλεσμα παρά δημιουργεί πρόβλημα. "Λέει την ιστορία και δημιουργεί ενδιαφέρον" .

Αυτό είναι μια προσωπική μου άποψη και βέβαια μπορεί να υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Τα δέντρα που είδες στο άρθρο είναι πολύ μεγαλύτερης ηλικίας και αν το ξαναδιαβάσεις θα δείς ότι περισσότερο ανησυχεί για τον ρυθμό επούλωσης (λόγω ηλικίας του δέντρου) παρά για την ουλή την ίδια.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Livstaras »

Φίλε Χάρη,

Θα ανεβάσω μια φωτογραφία το απόγευμα για να το δείτε. Το πέτυχα στην ανθοκομική της Κηφισιάς και έκανε 10 Ευρώ. Μπορεί και να το έβρισκα με 5 κάπου άλλου, γιατί οι ανθοκομικές έχουν ψηλότερες τιμές γενικότερα άλλα ήμουνα ήδη εκεί, και είπα σιγά την διάφορα. θα τα έτρωγα σε βενζίνη τα υπόλοιπα ψάχνοντας για κάτι φθηνότερο.

Φίλε Sim62,

Θυμάμαι στο άρθρο για την διαμόρφωση του acer ότι φαίνονταν μια ουλή από παλαιότερο κόψιμο που χάλαγε αισθητικά το σύνολο, και αυτό σκέφτηκα ότι θα αποφύγω αν κλαδεύω τα κλαδιά όταν είναι μικρότερα. Ακόμα είμαι νέος, και βλέπω μόνο το δεντρό. Σε ευχαριστώ που μου δείχνεις το δάσος. [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ob ... cheers.gif[/img]

Γιώργος
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Sim62 »

Λές ότι αν αρχίσεις να κλαδεύεις και να διαμορφώνεις όταν είναι ακόμη μικρό θυσιάζεις την ανάπτυξη για καλύτερο αισθητικά αποτέλεσμα στο μέλλον.

Φοβάμαι ότι το έχεις πάρει ανάποδα. Ακριβώς το αντίθετο θα πετύχεις. Καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα σε ένα bonsai σημαίνει πρωτίστως σοβαρός κορμός. Τι να την κάνεις μια μικρή (γιατί τέτοια θα έχεις με κορμό-στυλό) διακλάδωση με ένα λεπτό και αδύναμο κορμό ?

Το μόνο πράγμα για το οποίο δεν πρέπει να ανησυχείς με ένα σπορόφυτο acer είναι το μελλοντικά καλύτερο αισθητικά αποτέλεσμα και η μελλοντική διακλάδωση. Εκείνο που έχει σημασία αν θέλεις να έχεις πιο γρήγορα ένα καλό αποτέλεσμα είναι να το αφήσεις τελείως απείραχτο τα επόμενα 2-4 χρόνια να μήν κλαδέψεις απολύτως τίποτα για να κερδίσει ύψος και πάχος κορμού. Μετά όταν θα έχεις πετύχει αυτό, μπορείς να το κατεβάσεις σημαντικά χωρίς να ανησυχείς για κλαδιά γιατί αν το acer είναι υγιές που θα είναι αν κάνεις έτσι θα πετάξει σαν τρελλό από παντού και χαμηλά

Αν αρχίσεις να κορφολογείς και να κλαδεύεις από τώρα αυτό που θα καταφέρεις είναι σε 3 χρόνια ο κορμός να είναι ακόμα σαν στυλός και δεν θα έχει την δύναμη να στηρίξει την όποια αμφίβολη διακλάδωση. Αυτό λέει η γεωπονική , η δεντροκομική και ο Walter Pall. Φαντάσου αν εφαρμόζει την τεχνική του με επιτυχία σε δέντρα με κορμούς που έχουν 5πλάσιο ή 6πλάσιο μέγεθος τι θα έλεγε για το δικό σου σπορόφυτο.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Harris »

Livstaras έγραψε:Γεια σας,


Αγόρασα το Σάββατο ένα σπορόφυτο acer. Το μέγεθος του κορμού του είναι περίπου σαν ένα στύλο.

Απ’ ότι έχω διαβάσει, αν αφήσω ένα φυτό με όλα του τα κλαδιά και τα φύλλα μεγαλώνει γρηγορότερα, παχαίνουν τα κλαδιά και δυναμώνει. Αν πάλι αρχίσω να κλαδεύω και να διαμορφώνω όταν είναι ακόμα μικρό, θυσιάζω τον ρυθμό ανάπτυξης για ένα καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα. Υπάρχει χρυσή τομή σε αυτό το δίλημμα ή είναι καθαρά απόφαση βασισμένη στην υπομονή του καθενός και στο τι βλέψεις έχει κάποιος για το μέλλον του δέντρου του; Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος κανόνας τύπου την μια χρονιά κλαδεύω, την επόμενη το αφήνω να δυναμώσει κ.ο.κ.
Διάβασα επίσης το καταπληκτικό άρθρο “ανανεώνοντας έναν ιαπωνικό σφένδαμο” στην βιβλιοθήκη αλλά δεν είμαι σίγουρος αν η συγκεκριμένη τεχνική μπορεί να εφαρμοστεί σε ένα σπορόφυτο. Πρέπει λογικά να υπάρχει ένα περισσότερο εδραιωμένο δέντρο, και μια αρχική διαμόρφωση πριν αρχίσει κάποιος να πειραματίζεται.
Ελπίζω να μην σας έπρηξα με όλα αυτά τα εισαγωγικά, και ξαναγυρνάω στο Acerακι μου.
Το μόνο που έκανα ήταν να το βγάλω από το γλαστράκι γιατί οι ρίζες είχαν ήδη βγει από τις τρύπες και να το φυτέψω σε ένα μεγαλύτερο για να το αφήσω να μεγαλώσει. Για φέτος νομίζω ότι δεν πρέπει να του κάνω κάτι άλλο γιατί θεωρώ ότι αν το κλαδέψω θα το αποδυναμώσω. Σε ένα ή δυο χρονιά, καλά να είμαστε, και στην κατάλληλη εποχή, μπορώ να σκεφτώ τι θα του κάνω.
Εσείς τι λέτε; Είναι σωστή η λογική μου;

Ευχαριστώ θερμά εκ τον προτέρων,
Γιώργος

Καλά κάνεις και γράφεις τις σκέψεις σου. Πόσο μικρό είναι; Τι τιμη το αγόρασες; 5 ευρώ π.χ ; Εαν ειναι τοσο μικρο ναι πράγματι το βαζεις σε μια πιο μεγαλη γλάστρα να πάρει τα πάνω του και αναλογα την ανάπτυξη του πράττεις του χρόνου.
Διάβασε εδω ενα δεντρακι πέρυσι που ανέβασα 2 ετων τότε. (ACER orange dream)
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=48&t=6976
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 16 times

σπορόφυτο acer

Δημοσίευση από Livstaras »

Γεια σας,


Αγόρασα το Σάββατο ένα σπορόφυτο acer. Το μέγεθος του κορμού του είναι περίπου σαν ένα στύλο.

Απ’ ότι έχω διαβάσει, αν αφήσω ένα φυτό με όλα του τα κλαδιά και τα φύλλα μεγαλώνει γρηγορότερα, παχαίνουν τα κλαδιά και δυναμώνει. Αν πάλι αρχίσω να κλαδεύω και να διαμορφώνω όταν είναι ακόμα μικρό, θυσιάζω τον ρυθμό ανάπτυξης για ένα καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα. Υπάρχει χρυσή τομή σε αυτό το δίλημμα ή είναι καθαρά απόφαση βασισμένη στην υπομονή του καθενός και στο τι βλέψεις έχει κάποιος για το μέλλον του δέντρου του; Αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάποιος κανόνας τύπου την μια χρονιά κλαδεύω, την επόμενη το αφήνω να δυναμώσει κ.ο.κ.
Διάβασα επίσης το καταπληκτικό άρθρο “ανανεώνοντας έναν ιαπωνικό σφένδαμο” στην βιβλιοθήκη αλλά δεν είμαι σίγουρος αν η συγκεκριμένη τεχνική μπορεί να εφαρμοστεί σε ένα σπορόφυτο. Πρέπει λογικά να υπάρχει ένα περισσότερο εδραιωμένο δέντρο, και μια αρχική διαμόρφωση πριν αρχίσει κάποιος να πειραματίζεται.
Ελπίζω να μην σας έπρηξα με όλα αυτά τα εισαγωγικά, και ξαναγυρνάω στο Acerακι μου.
Το μόνο που έκανα ήταν να το βγάλω από το γλαστράκι γιατί οι ρίζες είχαν ήδη βγει από τις τρύπες και να το φυτέψω σε ένα μεγαλύτερο για να το αφήσω να μεγαλώσει. Για φέτος νομίζω ότι δεν πρέπει να του κάνω κάτι άλλο γιατί θεωρώ ότι αν το κλαδέψω θα το αποδυναμώσω. Σε ένα ή δυο χρονιά, καλά να είμαστε, και στην κατάλληλη εποχή, μπορώ να σκεφτώ τι θα του κάνω.
Εσείς τι λέτε; Είναι σωστή η λογική μου;

Ευχαριστώ θερμά εκ τον προτέρων,
Γιώργος
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση