μεγαλα φυλλα σε acer

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Αν διάβασες το συγκεκριμένο άρθρο - Bonsai η τέχνη - Τεχνικές - Ανανεώνοντας ένα Ιαπωνικό σφένδαμο, τότε λέει πάρα πολλά για το θέμα των μεγάλων φύλλων. Εκτός και αν το δέντρο σου μοιάζει με κάτι τέτοιο [attachment=0]DSC_0143DNGv.jpg[/attachment] δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι για πολύ μικρότερα φύλλα. Την μικροφυλλία στα φυλλοβόλα τα φέρνει η προχωρημένη διακλάδωση και για αυτό χρειάζεται υπομονή και γνώσεις. Και φυσικά δεν θα μπορείς να την έχεις σε ένα δέντρο που δεν έχει εκπαιδευτεί κατάλληλα ( πόσο μάλλον σε ένα δέντρο 6-8 ετών που αν κατάλαβα καλά είναι το δικό σου ). Υπάρχουν βέβαια ποικιλίες Acer που γενετικά δίνουν από πολύ νωρίς μικρά φύλλα, αλλά από την περιγραφή μάλλον έχεις ένα palmatum atropupureum που δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία.[/justify][justify]Όσο για το χρώμα των φύλλων είναι κάτι το φυσικό το πορφυρό χρώμα στα acer atropurpureum και σε άλλα acer palmatum αλλά η κάτω στιβάδα στα φύλλα είναι πράσινο. Το πορφυρό έρχεται σαν ανταπόκριση στο άμεσο ηλιακό φώς. Αν το έχεις στη σκιά και όχι σε άμεση ηλιακή ακτινοβολία τα φύλλα θα παραμένουν πράσινα. Αυτό φυσικά τους ζεστούς καλοκαιρινούς μήνες στην Ελλάδα προκαλεί κάψιμο των φύλλων, οπότε χρειάζεται προσοχή που και πότε τοποθετούμε τα συγκεκριμένα δέντρα.[/justify]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
lefter
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 21 Απρ 2014, 12:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από lefter »

το αρθρο το διαβασα αλλα δεν λεει κατι συγκεκριμενο περι αυτου, οσο για φωτο εχω προβλημα με το pc οταν μπορεσω θα βαλω
αν και προχωρησα σε μια ενεργεια κοβοντας τα μεγαλα μηπως ξυπνησει τη μικροφυλλια.
αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι το χρωμα πως μεχρι περυσι και τοσα χρονια κοκκινα και φετος πρασινα.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από Sim62 »

Χωρίς φωτογραφία είναι δύσκολο να σου πούμε την γνώμη μας.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... thless.gif[/img]

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από Hfestion »

Alex777 έγραψε:
lefter έγραψε:καλησπερα σε ολους
εχω ενα ασερ περιπου 6 χρονια φετος μπηκε σε νεο ποτ και παει πολυ καλα ομως αντιμετωπιζω ενα θεμα τα τελευταια χρονια, τα φυλλα του βγαινουν μεγαλα,γνωριζω οτι η μικροφυλλια αποκτατε με τα χρονια ομως τι εειναιαυτο που μπορω να κανω εγω και δδευτερονφφετοςτα φυλλα βγηκαν κοκκινα και πρασινοσαν ααμεσωςγια πρωτη φορα.
ολες οι γνωμες καλοδεχουμενες
Καλησπέρα ποιό acer έχεις; Εαν είναι το ατροπουρπουρεουμ εγώ υο κλαδευω τον Ιούλιο αρχές και ξαναβγαζει μικρα.
+1
Ανέβασε φωτογραφίες να δούμε το δέντρο σου.

Πρόσφατα ανέβηκε ένα άρθρο στη βιβλιοθήκη με αυτό το θέμα που προσωπικά εμένα με προβλημάτισε.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από iohokahey »

το σχετικο αρθρο στην βιβλιοθηκη το διαβασες?[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/gr ... egreen.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Alex777
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 01 Απρ 2010, 22:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από Alex777 »

lefter έγραψε:καλησπερα σε ολους
εχω ενα ασερ περιπου 6 χρονια φετος μπηκε σε νεο ποτ και παει πολυ καλα ομως αντιμετωπιζω ενα θεμα τα τελευταια χρονια, τα φυλλα του βγαινουν μεγαλα,γνωριζω οτι η μικροφυλλια αποκτατε με τα χρονια ομως τι εειναιαυτο που μπορω να κανω εγω και δδευτερονφφετοςτα φυλλα βγηκαν κοκκινα και πρασινοσαν ααμεσωςγια πρωτη φορα.
ολες οι γνωμες καλοδεχουμενες
Καλησπέρα ποιό acer έχεις; Εαν είναι το ατροπουρπουρεουμ εγώ υο κλαδευω τον Ιούλιο αρχές και ξαναβγαζει μικρα.

Topic author
lefter
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 21 Απρ 2014, 12:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από lefter »

καλησπερα σε ολους
εχω ενα ασερ περιπου 6 χρονια φετος μπηκε σε νεο ποτ και παει πολυ καλα ομως αντιμετωπιζω ενα θεμα τα τελευταια χρονια, τα φυλλα του βγαινουν μεγαλα,γνωριζω οτι η μικροφυλλια αποκτατε με τα χρονια ομως τι εειναιαυτο που μπορω να κανω εγω και δδευτερονφφετοςτα φυλλα βγηκαν κοκκινα και πρασινοσαν ααμεσωςγια πρωτη φορα.
ολες οι γνωμες καλοδεχουμενες
Απάντηση