Αρχαριος με μπονζαι μηλιά

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Αρχαριος με μπονζαι μηλιά

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα και πάλι,
οχι δεν ειναι για ολα τα δεντρα τα 3 χρόνια... για πεύκο θα θες ίσως και 10. Η μηλιά είναι δέντρο που μεγαλώνει γρηγορα. Αλλα το 3 χρόνια στο είπα για να καταλάβεις οτι εαν θες να ασχοληθείς με τα μπονσαι δεν θα μπορέσεις "σημερα" αλλά σε ~3 χρόνια μέχρι να μεγαλώσουν τα σποροφυτα σου.
Μένεις Αθηνα;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
thodoris1980
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Απρ 2015, 23:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αρχαριος με μπονζαι μηλιά

Δημοσίευση από thodoris1980 »

Harris έγραψε:
thodoris1980 έγραψε:Καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο χώρο τον μπονζάι και θα ήθελα τις συμβουλές σας, μου βγήκαν από σπόρους τρεις μηλιές και θέλω να τις κάνω μπονζάι, εάν υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ παραπεμψετε σε αυτό. Ευχαριστώ.


Καλώς τον!
Θα πρέπει να περιμένεις να γίνει δέντρακι... Δηλαδη σε 3 χρόνια! Μήπως να έβρισκες ενα δέντρο απο το φυτώριο να το κάνεις μπονσαι;

Ο κανόνας περί 3 ετών ισχύει για όλα τα δέντρα που προορίζονται για μπονζαι;

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Μάιος 2015, 21:16 --
Sim62 έγραψε:Καλώς ήλθες στην παρέα. Συμπαθητικές οι μηλιές και έχουν την χάρη τους τα δέντρα από σπόρο, αλλά όπως λέει και ο Χάρης και απ΄ότι βλέπω συμφωνείς θα ξεκινήσεις πιο γρήγορα με κάτι πιο έτοιμο. Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες για το τι θα μπορούσες να βρείς για ξεκίνημα πές το.

Ναι θα ήθελα περισσότερες πληροφορίες επί του θέματος, ειδικά για ξεκίνημα. ..αν και πριν από λίγο μου φέραν μια συκιά. Θα την ανεβάσω αργότερα να μου πείτε περίπου ηλικία. Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αρχαριος με μπονζαι μηλιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλώς ήλθες στην παρέα. Συμπαθητικές οι μηλιές και έχουν την χάρη τους τα δέντρα από σπόρο, αλλά όπως λέει και ο Χάρης και απ΄ότι βλέπω συμφωνείς θα ξεκινήσεις πιο γρήγορα με κάτι πιο έτοιμο. Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες για το τι θα μπορούσες να βρείς για ξεκίνημα πές το.

Topic author
thodoris1980
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Απρ 2015, 23:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αρχαριος με μπονζαι μηλιά

Δημοσίευση από thodoris1980 »

Ευχαριστώ πολύ φίλε. Θα ξεκινήσω από φυτώριο. Να σαι καλά.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Αρχαριος με μπονζαι μηλιά

Δημοσίευση από Harris »

thodoris1980 έγραψε:Καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο χώρο τον μπονζάι και θα ήθελα τις συμβουλές σας, μου βγήκαν από σπόρους τρεις μηλιές και θέλω να τις κάνω μπονζάι, εάν υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ παραπεμψετε σε αυτό. Ευχαριστώ.


Καλώς τον!
Θα πρέπει να περιμένεις να γίνει δέντρακι... Δηλαδη σε 3 χρόνια! Μήπως να έβρισκες ενα δέντρο απο το φυτώριο να το κάνεις μπονσαι;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
thodoris1980
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 27 Απρ 2015, 23:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρχαριος με μπονζαι μηλιά

Δημοσίευση από thodoris1980 »

Καλησπέρα σας. Είμαι νέος στο χώρο τον μπονζάι και θα ήθελα τις συμβουλές σας, μου βγήκαν από σπόρους τρεις μηλιές και θέλω να τις κάνω μπονζάι, εάν υπάρχει κάποιο σχετικό λινκ παραπεμψετε σε αυτό. Ευχαριστώ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση