σποροι bonsai

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
lakis93
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Φεβ 2015, 13:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από lakis93 »

επιτελους ηρθαν οι σποροι μου... τι λετε να τους βαλω αυτη την εποχη??? βεβαια θα παρω ενα ετοιμο δεντρο

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από marios »

Καλημέρα, πως τα πήγες με τους σπόρους;
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

lakis93 έγραψε:ευχαριστω ολους σας ... θα διαβασω την βιβλιοθηκη και αν εχω απορειες θα ρωτησω παλι!εκτιμω το ενδιαφερον σας για τους νεους. καλημερα [ Εικόνα ]

Όλοι ως νέοι ξεκινήσαμε, χαρά μας να βοηθήσουμε σε ό,τι χρειαστείς!

ΥΓ Καλύτερα να ψάξεις σε φυτώρια, όχι σε ανθοπωλείο.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από Petros »

Καλώς τον.

Topic author
lakis93
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Φεβ 2015, 13:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από lakis93 »

ευχαριστω ολους σας ... θα διαβασω την βιβλιοθηκη και αν εχω απορειες θα ρωτησω παλι!εκτιμω το ενδιαφερον σας για τους νεους. καλημερα [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από iohokahey »

lakis93 έγραψε:ευχαριστω για την υποδοχη ολους σας... τι μεγεθος δεντρου ειναι ιδανικο για να ξεκινησω?? να ξερω και τι περιπου να ζητησω στο ανθοπωλειο δλδ..χαχαχ και μια ιδεα για το ειδος του δεντρου που προτεινετε... (μου αρεσουν γενικα τα δεντρα με πυκνο φυλλωμα και)

καλως τον![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... smilie.gif[/img]

καλο θα ηταν προτου πας για αγορα δεντρου,να ψαξεις λιγακι στο φορουμ για πιθανα λαθη αγορας..
..επισης καλο θα ηταν να μην αναφερεις την λεξη ''μπονσαι''..!!!!

και τελος καλο θα ηταν να διαβασεις το ''πως να επιλεξετε ενα μπονσαι'' απο την βιβλιοθηκη μας..θα βοηθηθεις αρκετα!!

υγ.ευχομαι να βοηθησα..[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... uddies.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από Paulos »

lakis93 έγραψε:ευχαριστω για την υποδοχη ολους σας... τι μεγεθος δεντρου ειναι ιδανικο για να ξεκινησω?? να ξερω και τι περιπου να ζητησω στο ανθοπωλειο δλδ..χαχαχ και μια ιδεα για το ειδος του δεντρου που προτεινετε... (μου αρεσουν γενικα τα δεντρα με πυκνο φυλλωμα και)
Καλησπερα. Που μένεις; Αθηνα;
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
lakis93
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Φεβ 2015, 13:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από lakis93 »

ευχαριστω για την υποδοχη ολους σας... τι μεγεθος δεντρου ειναι ιδανικο για να ξεκινησω?? να ξερω και τι περιπου να ζητησω στο ανθοπωλειο δλδ..χαχαχ και μια ιδεα για το ειδος του δεντρου που προτεινετε... (μου αρεσουν γενικα τα δεντρα με πυκνο φυλλωμα και)
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Κατ΄αρχάς καλωσήλθες στο φόρουμ αγαπητέ !
Ωραία και ευγενής η πρόθεσή σου να σχοληθείς με σπόρους αλλά θα περιμένεις πάρα πολύ (χρόνια) για να σου δώσουν κάτι με το οποίο θα μπορούσες να ασχοληθείς. Πιάνομαι από την κουβέντα που είπες ότι θα ήθελες να μπείς ενεργά στην παρέα μας. Σου το πρότειναν και οι προηγούμενοι, ένα πιο έτοιμο δεντράκι ( απο άποψη μεγέθους κορμού) από ένα φυτώριο που θα το διαμορφώσεις σιγά - σιγά μόνος σου ή και με την βοήθειά μας θα δείς ότι θα εκτινάξει στα ύψη το ενδιαφέρον σου για τα bonsai. Μιά βόλτα στην βιβλιοθήκη μας, στα διάφορα topics του φόρουμ αλλά και στο διαδίκτυο νομίζω ότι θα σου ανοίξει περισσότερο την όρεξη πρός αυτή την κατεύθυνση.

Επαναλαμβάνω και εγώ είμαστε εδώ για κάθε ερώτηση και απορία.


Υ.Γ Για τους σπόρους με συγχωρείς αλλά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου και δέν μπορώ λόγω άγνοιας στο συγκεκριμένο θέμα να προσθέσω κάτι.
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από alexcorfu »

ιχνηλάτης έγραψε:γεια σου φιλε μου !
το να φυτεψεις σπορους δεν ειναι και η πιο ενδεδειγμενη αφετηρια ..... εκτος και αν θες να ξεκινησεις το χομπι σε 5-10 χρονια ..
προτεινω καταβολαδα , καποιο καλο δενδρακι σε φυτωριο ( αν πληρει τα γουστα σου ) η αν φυσικα εχεις τις γνωσεις κανα δενδρακι απο τη φυση .
καλο ξεκινημα !

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλώς ήρθες!Θα συμφωνήσω πως, αν και ακούγεται ενδιαφέρον να φυτέψεις ένα δεντρο, πρακτικά δεν είναι καθόλου βολικό, μιας και αργεί υπερβολικά πολύ η στιγμή που θα ξεκινήσεις τις εργασίες πάνω του.

Καλύτερα να επιλέξεις ένα δέντρο από φυτώριο (αν χρειαστείς βοήθεια εδώ είμαστε!), στο οποιο θα μπορέσεις άμεσα να εφαρμόσεις όσα θα μαθαίνεις διαβάζοντας ή παρακολουθώντας κάποια από τις συναντήσεις μας.

Μη διστάσεις να ζητήσεις βοήθεια, όλοι έτσι μαθαίνουμε! Καλώς ήρθες και πάλι...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

ιχνηλάτης
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Μαρ 2014, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: σποροι bonsai

Δημοσίευση από ιχνηλάτης »

γεια σου φιλε μου !
το να φυτεψεις σπορους δεν ειναι και η πιο ενδεδειγμενη αφετηρια ..... εκτος και αν θες να ξεκινησεις το χομπι σε 5-10 χρονια ..
προτεινω καταβολαδα , καποιο καλο δενδρακι σε φυτωριο ( αν πληρει τα γουστα σου ) η αν φυσικα εχεις τις γνωσεις κανα δενδρακι απο τη φυση .
καλο ξεκινημα !

Topic author
lakis93
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 11 Φεβ 2015, 13:52
Has thanked: 0
Been thanked: 0

σποροι bonsai

Δημοσίευση από lakis93 »

καλημερα σε ολους.ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να κανω καποιες ερωτησεις και μου δωσετε καποιες πληροφοριες αν ειναι ευκολο σχετικα με τους σπορους του εμποριου και την επιτυχη φυτεψη τους. αν τουσ βαλω αυτη την εποχη θα ξεκινησει η αναπτυξη τους αμεσως η θα πρεπει να ακολουθησω καποια μεθοδο για να πιασουν? απλα θελω λιγες συμβουλες για να μπω και εγω ενεργα στην παρεα... ευχαριστω
Απάντηση