μεγαλα φυλλα σε acer

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

papadonik
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 08 Μαρ 2014, 22:51
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από papadonik »

christos1908 έγραψε:Αυτό που εχω διαβάσει για τα acer ειναι ότι αν θες μπορείς να κάψεις τα φύλλα διπλωνοντας και κόβοντας ένα ποσοστό. Δε μπορώ να σου το εξηγήσω χωρις εικόνα ή βίντεο, σίγουρα κάποιος άλλος θα σου πει αν ειναι αυτό που πρέπει να κάνεις και θα βάλει καμία εικόνα... Θα ψάξω κι εγώ.
Ισως μπορεσω να σε βοηθησω. Αυτο που προσπαθει να σου εξηγηση ο φιλος ο χριστος θα το βρεις σε βιντεο μεσα στην βιβλιοθηκη:
Θα πας στο Bonsai η τεχνη, μετα κατω κατω δεξια θα μπεις στο Μπονσαι βιντεο και θα ανοιξεις τα βιντεο που ειναι με το ονομα the Bonsai Art of Japan. Στο δευτερο επεισοδιο περιπου στο 5λεπτο εχει ακριβως αυτο που προσπαθει να σου πει. Διπλωνοντας τα φυλλα και κοβοντας τα
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από mariaoz »

Ti acer είναι;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από Hfestion »

Σε κάποια είδη Όπως acer, συκιές επειδή έχουν από τη φύση τους μεγαλα φύλλα, τα διατηρουμε με πιο ψύλλο κορμο για να υπάρχει καλύτερο οπτικό αποτελεσμα. Γενικά όμως η μικροφυλλια έρχεται με τα χρόνια. Διάβασε εδω
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=44&t=7101

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από christos1908 »

Αυτό που εχω διαβάσει για τα acer ειναι ότι αν θες μπορείς να κάψεις τα φύλλα διπλωνοντας και κόβοντας ένα ποσοστό. Δε μπορώ να σου το εξηγήσω χωρις εικόνα ή βίντεο, σίγουρα κάποιος άλλος θα σου πει αν ειναι αυτό που πρέπει να κάνεις και θα βάλει καμία εικόνα... Θα ψάξω κι εγώ.

Topic author
axipap
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 14 Ιουν 2012, 21:42
Τοποθεσία: ιθακη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μεγαλα φυλλα σε acer

Δημοσίευση από axipap »

εχω μερικα acer δεν θυμαμαι ακριβως ποια acer ειναι με τα πρασινα φυλλα.
το προβλημα μου ειναι τωρα που αρχισαν να βγαζουν φυλλα τα φυλλα γινονται τεραστια .
υπαρχει κανενας τροπος να μην μεγαλωνουν τα φυλλα τοσο πολυ?
με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω φωτο.
Απάντηση