Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας

blackopps
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 11 Ιαν 2015, 21:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από blackopps »

filitsa έγραψε:Εμένα μια χαρά μου φαίνονται.
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από Harris »

Κόψε ένα μπουκάλι 1 1/2 λιτρου απο αναψυκτικό και βάλε το καπάκι απο πάνω. (άνοιξε μερικές τρύπες στο πάνω μέρος να παίρνει αέρα το φυτό και το χώμα)
περίπου σαν αυτο:
[img]https://containergardening.files.wordpr ... 4418_n.jpg[/img]

[img]http://media-cache-ak0.pinimg.com/736x/ ... 78ab3f.jpg[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από filitsa »

Εμένα μια χαρά μου φαίνονται.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από Skywalker »

Κώστα καλησπέρα!

Εξαιρετικά χρήσιμες οι πληροφορίες σου μιας που από το φόβο μην καούν τελείως τα κλαδάκια έβαλα τα 2 γλαστράκια μέσα στο σπίτι όπου οπως είναι λογικό η θερμοκρασία ανεβασμένη για μερικές μέρες μέχρι που είδα τι έγραψες. Τώρα τοποθετήθηκαν στο γκαράζ του σπιτιού όπου δεν υπάρχει καθόλου θέρμανση και έχει και λίγο υγρασία. Για να παίρνουν και λίγο φως τοποθετήθηκαν δίπλα σε ένα παράθυράκι όπου δέχονται έμμεσα ηλιακό φως.

Για να δούμε αν τι βγάλουν καθαρή ως και το Μάιο. Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη!
Άβαταρ μέλους

kostasd87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 10 Απρ 2014, 10:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από kostasd87 »

Hello και πάλι! Ευχάριστη έκπληξη το update σου!

Όλα θα πάνε μια χαρά, τα ατσεράκια αυτά στο φυσικό τους περιβάλλον είναι ανθεκτικά και στους - 20C. Το ότι κάηκε λίγο η κορυφή είναι φυσιολογικό. Το μόνο που με αγχώνει (λίγο μόνο) είναι ότι δεν έφτασαν στο επιθυμητό μέγεθος πριν ξεκινήσουν τα κρύα. Αν ήταν 40-50cm θα ήμουν σίγουρος 100% για την επιβίωση τους. Πάντως ακόμα και έτσι οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου.
Μπορείς να σκεπάσεις αν θέλεις τη βάση τους με φύλλα και να τα έχεις σε μέρος προστατευμένο από ανέμους. Προσοχή μη τα μεταφέρεις σε ζεστό (>10C) χώρο! Υπάρχει κίνδυνος να μπερδευτούν και να ξυπνήσουν (=βέβαιος θανατος).

Αυτά τα λίγα από μένα!
Keep it up!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από Skywalker »

Χαιρετώ μετά από πολύ καιρό τη παρέα!

Πιστεύω ότι ήρθε η ώρα να βάλω ένα update για τα acer. Λοιπόν τα 2 που τελικά επέζησαν έριξαν όλα τους τα φύλλα προς αρχές με μέσα Σεπτεμβρίου και έμειναν μόνο τα κλωνάρια τους.

Δυστυχώς με το κρύο ο πατέρας μου που τα έχει στην Αίγινα, δεν σκέφτηκε να βάλει τις γλάστρες μέσα στο σπίτι για να τα προφυλάξει με αποτέλεσμα να καούν οι κορυφές.

Παραθέτω φωτογραφίες.


Πιστεύετε ότι θα ζήσουν;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπράβο που κατάφερες να κρατήσεις δυο ζωντανά. Εχω κι εγω ενα palmatum (οχι σποροφυτο) το εχω μόνιμα σε σκιά και το εχω ακούμπησει πανω σε ενα πιατακι που έχει μόνιμος νερό. Στο πιατακι μεσα έχω βάλει πέτρες για να μην ακουμπάει η γλάστρα. Έτσι κατάφερα να εξασφαλισω υγρασία που τελικά ηταν απαραίτητη. Σε μενα έπιασε.
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Skywalker έγραψε:Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση φίλε μου.

Θα μπορούσα ίσως να είχα γλυτώσει μερικά ακόμα αν από νωρίτερα τα είχα πάει στην Αίγινα. Οπότε δεν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω για να σώσω το άλλο ποθ ξεραίνεται ε?
Μπράβο φίλε για την Υπομονή σου !!!
Αυτο λέει πολλα για το Χομπι [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img] !
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από Skywalker »

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση φίλε μου.

Θα μπορούσα ίσως να είχα γλυτώσει μερικά ακόμα αν από νωρίτερα τα είχα πάει στην Αίγινα. Οπότε δεν υπάρχει κάτι που να μπορώ να κάνω για να σώσω το άλλο ποθ ξεραίνεται ε?
Άβαταρ μέλους

kostasd87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 10 Απρ 2014, 10:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από kostasd87 »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/pray.gif[/img]
Μπράβο, μπράβο! Το ένα πάει πολύ καλά! Λογικά θα έχει το χρόνο στο ελληνικό φθινόπωρο να αποκτήσει αρκετή δύναμη ώστε να ξυπνήσει κανονικά την άνοιξη. Αν από τους 12 σπόρους τελικά αποκτήσεις ένα ενήλικο φυτό το αποτέλεσμα θα είναι θετικό! Σκέψου ότι μέσω της φυσικής επιλογής σου έμεινε το σπορόφυτο με τα πιο καλά γονίδια για το κλίμα στο οποίο βρίσκεται.

Στις ΗΠΑ τα πρώτα Palmatum ήρθαν από σπόρους που έφεραν με το κιλό από ταξίδια τους Αμερικανοί φυτωριούχοι. Από τους χιλιάδες σπόρους κράτησαν τα πλέον προσαρμοσμένα ζωηρά σπορόφυτα που με διαδοχικές διασταυρώσεις έδωσαν τα Palmatum που χρησιμοποιούν σήμερα ως υποκείμενα/rootstock για τους εμβολιασμούς. Προσωπικά θεωρώ αυτή τη διαδικασία πολύ σημαντική, ειδικά για μη ενδυμικά είδη.

Μην πτοείσαι λοιπόν, έμεινε ένας αλλά λέων [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από Skywalker »

Καλησπέρα και καλο χειμώνα να έχουμε παιδιά!

Λοιπον η υπερβολικά γρήγορα ξήρανση στα γλαστράκια στον Πειραιά είχε σαν αποτέλεσμα να πεθάνουν τα 5 από τα 7 μικρά και τα άλλα 2 σώθηκαν επειδη τα έδωσα στους γονείς μου που πλέον μένουν μόνιμα στην Αίγινα που γενικά τα βράδια κρατάει και υγρασία.

Ωστόσο αν και ξεκίνησαν να πετάνε φύλλα, εδώ και 1 εβδομάδα τα φύλλα έχουν αρχίσει να ξεραίνονται παρόλο που δεν έχει αλλάξει τίποτα στο πότισμα ή τοποθεσία εδώ και 2 μήνες. Ηλιακή ακρινοβολία λαμβάνουν έμμεσα για να αποφύγω να τα εκθέτω στον ηλιο που μπορεί να τα ξεραίνει.

Παραθέτω φωτογραφίες και περιμένω αν ξέρει κανείς τι συμβαίνει, να μου δώσει τα φώτα του μπας και σωθούν τα τελευταία 2!

Ευχαριστώ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

kostasd87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 10 Απρ 2014, 10:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από kostasd87 »

Καλά τα πας, μην απογοητεύεσαι! Το χώμα το βλέπω αρκετά καλά αεριζόμενο, οπότε τώρα με τις ζέστες καλό θα ήταν να διατηρείται το υπόστρωμα λίγο πιο ποτισμένο αλλά όχι τέρμα υγρό. Όταν λυγίζουν οι μίσχοι και τα φύλλα στα Acer τότε συνήθως χρειάζονται περισσότερο νερό. Επίσης χρειάζονται ένα καλά αεριζόμενο περιβάλλον. Αν τα έχεις σε εσωτερικό χώρο καλό είναι το παράθυρο να είναι ανοιχτό αρκετές ώρες την ημέρα.


Περιμένουμε και photo update με όλα τα σπορόφυτα σου!
Κώστας

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 28 Ιούλ 2014, 23:37 --

Μα πού είναι πια ο αιθεροβάμων συμφορουμίστας μας;
Ο λαός διψάει για άλλο ένα update!
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από gate1908 »

Μπράβο φιλέ μια χαρά τα πάνε!

erodios
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 17:03
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από erodios »

Σαν να τα ταλαιπωρεί η ζέστη μου φαίνεται.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Skywalker
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 17 Μαρ 2014, 08:52
Τοποθεσία: Sydney, Australia
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από Skywalker »

Παιδιά ευχαριστώ πολύ! Προσπαθώ να το πετύχω αν και αρχάριος ακόμα. Από τα λάθη μαθαίνω βλέπετε, μετρώντας ήδη μια απώλεια. Το σημαντικότερο είναι να μάθω το ρυθμό που θα τα ποτίζω. Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα ότι ίσως πότισμα πρέπει να κάνω σταθερά ανά 4 μέρες με ελαφρύ επιφανειακό ψέκασμα του χώματος ανά 2 μέρες και όλα αυτά με τα φυτά να είναι μέσα στο δωμάτιο.

Σκέφτομαι να ξεκινήσω να τα βγάζω έξω στο μπαλκόνι σιγά σιγά τις μέρες που δεν θα φυσάει για να τα πιάνει απευθείας λίγο ο ήλιος. Ίσως το κάνω σταδιακά υπό σκιά τέντας για αρχή 2-3 εβδομάδες τα Σ/Κ που θα είμαι σπίτι και μετά για 4-5 ώρες στον ήλιο -όσο βλέπει και το σημείο που δεν έχει τέντες δηλαδή... θα το επεξεργαστώ.
Jamaikanos έγραψε:Μπορεις να μου πεις τι χώμα χρησιμοποιησες ?
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση, δεν αγνοώ κανέναν απλά δεν έχω χρόνο για απαντήσεις μεσοβδομάδα. Λοιπόν το χώμα που χρησιμοποίησα είναι το

Light Mix της εταιρίας BioBizz

Γενικά τα σχόλια για το συγκεκριμένο υπόστρωμα είναι πάρα πολύ καλά. Εγώ του προσθέτω λίγο έξτρα περλίτη.

webpage: http://www.biobizz.com/en/products/orga ... /light-mix

[quote]BioBizz short info

Light-Mix is an ideal substrate for organic growing in containers, which allows optimal control of application of fertilizers for plant growth. This product is low in fertilizer ensures rapid root development and dynamic growth. It is therefore especially suitable for sowing seeds. The product holds the Control Union Certifications (CUC) and controlling the quality of organic origin.

Ingredients:
coco
bat guano
peat
sphagnum
sparkle

NPK 133 201 365 (mg / l)
trace elements: Fe, Mn, Zn, B, Cu, Mo, Co, Se

Pure organic product, can be used for full life circle , no need to use any nutrition feeding the first 3 weeks
[/size][/FONT][/COLOR][/quote]

Αν θέλει κανείς να το βρει, στείλτε μου μήνυμα. Μπορεί να αργήσω να απαντήσω αλλά θα απαντήσω έστω και με καθυστέρηση -συνήθως 5-6 ημερών! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... dtimer.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 23 Ιουν 2014, 19:09 --

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!

Λοιπόν παιδιά θα χρειαστώ βοήθεια γιατί νομίζω ότι κάπου αρχίζω και χάνω το παιχνίδι.
Σήμερα παρατήρησα ότι ακόμη ενός acer ο κορμός αδυνάτισε και έχει πάρει κλίση συν ότι έχει χάσει το χρώμα του προς το άσπρο... και από τα πρώτα φύλλα όταν αρχίζουν και ξεδιπλώνουν τα φυτά, σχεδόν σε όλα τα acer έχουν κιτρινίσει και μαραθεί εν συνεχεία.

Σας παραθέτω φωτογραφίες του ενός που είναι μάλλον στα τελευταία του σε σύγκριση μετά με ένα που ακόμα στέκει καλά. Θέλουν πότισμα ή όχι. Εκεί έχω μπερδευτεί τελείως.... Να σημειωθεί ότι ήλιος ως τώρα τα έχει δει μόνο έμμεσα κάτω από τέντα και μέσα από γυαλί.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από Γιωτα »

Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από marios »

Δεν νομίζω οτι είναι dissectum.
Άβαταρ μέλους

kostasd87
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 10 Απρ 2014, 10:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από kostasd87 »

Ευχαριστούμε Skywalker! Μήπως είναι παιδιά κανενός dissecticum ή απλά είναι το νεαρό φύλλωμα που με κάνει να τα βλέπω έτσι;
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από iohokahey »

gate1908 έγραψε:Full παραγωγή μπράβο!!!
ετσι!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/obscene/drinkingcheers.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Acer Palmatum Ιαπωνίας (σπόρους μπονσάι)

Δημοσίευση από gate1908 »

Full παραγωγή μπράβο!!!
Απάντηση