Πεύκο με "θέμα"

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Harris »

εδω ειναι τα ψαλιδια: http://www.bonsaiclub.gr/forum/viewtopic.php?f=27&t=294
γραψε ποια θες ή και τα 2

για να κανω την νεα αγορα....
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Philip »

Εχεισ δικιο Μαριε με τους εμπορους :P

Ειναι πολυ απλα .........τα εχουμε λυση αυτα τα προβληματα με χωματα κ λιπασματα θα σε βοηθησουμε :obscene-drinkingbuddies:

Ελαφροπετρα = πρακτικερ
Λιπασματα = φυτωρια οργανομενα
Εργαλεια = Χαρης 8-)

..........οταν βρεθουμε θα σου δειξουμε τα μαγαζια :dance:

Πολυ σωστα το αναφερεις για τον αερισμο κ την μικρη συγκρατηση νερου :text-bravo:
Άβαταρ μέλους

Topic author
gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από gcop33 »

παιδιά τα λέτε τόσο απλά... αλλά για να βρω λίγο άργυλο για την ελιά έφτυσα αίμα... ούτε ελαφρόπετρα έχουν, ούτε άμμο ποταμίσια, ούτε σωστά λιπάσματα. έχω πάει από τον Ιούνιο πάνω από 10 διαφορετικά φυτώρια και ανθοπωλεία για να βρω κάτι από αυτά και μόλις τους έλεγα ότι χρειάζονται για bonsai μου έλεγα, "άαα εμείς τα έχουμε έτοιμα!" άντε τώρα να κάτσω να τους εξηγήσω ότι θα πρέπει να έχουν όλα τα παρελκόμενα... βρε παιδιά ούτε βρύα δεν έχουν που θέλω ΕΠΙΓΟΝΤΟΣ... δώστε μου ακριβείς διευθύνσεις κοντά σε Χολαργό, Παπάγο ή Βριλήσσια που να έχει τα πάντα... γιατί αυτό το θέμα του χόμπι μας με στεναχωρεί αφάνταστα!!!!

Ερώτηση: Βλέπω ότι αρκετός κόσμος κάνει μεταφυτέφσεις είτε με ένα είδος πέτρας είτε με χοντρή άμμο... όπως διάβασα εδώ στο site αυτό το κάνουν για να αερίζετε η ρίζα και να παίρνει καλή ποσότητα νερού... αξίζει να το κάνω έτσι;

ααα Χάρη, πες μου και σε pm να κάνουμε καμμια παραγγελία ή αν μπορώ να βρω εδώ κανα καλό κλαδευτήρι
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Harris »

Ναι! Μαριε δεν χρειαζεται τωρα να κανεις τετοιες δουλειες... Καλύτερα λιγο πριν την Ανοιξη... Αλλα θα σου ελεγα να τα αφησεις να μεγαλωσουν.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Philip »

gcop33 έγραψε:με το πευκάκι όμως δεν μου είπες αν παίζει κάποιο πρόβλημα; και πότε θα ήταν καλή περίοδος να κόψω ή να διαχωρίσω τα άλλα 2 που βγαίνουν από την ίδια ρίζα...;
επίσης ενημερώστε με για συνάντηση... ψήνωμε Αθήνα μένω, αλλά είδα ότι κάνατε μία όταν έλειπα!
Αν μπορεις Μαριε προσεχε το ποτισμα...Οι βελονες που εχουν ξεραθει πρεπει να ειναι παλιας αναπτυξης ή κανω λαθος ?

Μπορεις να φιαξεις ενα ποιο καλο μιγμα χωματος χρησιμοποιοντας αρκετη ελαφροπετρα. Χωρις να πειραξεις την μπαλα του να το μεταφυτευσης .

Δεν νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα να προχωρισεις στη διαχωριση τετοια εποχη.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Harris »

gcop33 έγραψε:με το πευκάκι όμως δεν μου είπες αν παίζει κάποιο πρόβλημα; και πότε θα ήταν καλή περίοδος να κόψω ή να διαχωρίσω τα άλλα 2 που βγαίνουν από την ίδια ρίζα...;
επίσης ενημερώστε με για συνάντηση... ψήνωμε Αθήνα μένω, αλλά είδα ότι κάνατε μία όταν έλειπα!

Μπορεις να κοιτας και εδω για τις συναντησεις ¨: http://www.bonsaiclub.gr/meetings/month ... /27/-.html

Ειναι πολυ μικρα για να κανεις τετοια επέμβαση... Η πιο σωστη περιοδος ειναι λιγο πριν ερθει η Ανοιξη... Εαν θες να κοψεις μπορεις και τωρα αλλα να βαλεις σε καθε τομη παστα εμβολιασμου για να μην χαθουν οι χυμοι του δεντρου.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από gcop33 »

με το πευκάκι όμως δεν μου είπες αν παίζει κάποιο πρόβλημα; και πότε θα ήταν καλή περίοδος να κόψω ή να διαχωρίσω τα άλλα 2 που βγαίνουν από την ίδια ρίζα...;
επίσης ενημερώστε με για συνάντηση... ψήνωμε Αθήνα μένω, αλλά είδα ότι κάνατε μία όταν έλειπα!
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Philip »

gcop33 έγραψε:N 6%
P 19%
K 19%

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα...

άλλος τρόπος εκτός από το να τα φυτέψω σε χώμα έξω, δεν υπαρχεί για να μεγαλώσουν περισσότερο; γιατί δυστυχός στον κήπο που είμαι τώρα αφενός τα παιδάκια θα τα καταστρέψουν και εγω θα γίνω Ηρώδης και αφετέρου τα γατάκια θα τα φάνε... εδώ μου έφαγαν κερασιά που την μεγάλωνα από σπόρο!
Αν μπορεις να βρεις κανενα βιολογικο ισσοροπιμενο υπαρχουν πολλα στο εμποριο !!!!! 10-10-10 ή 20-20-20.
Αυτο που εχεις ειναι καλο για λιπανση το φθινοπωρο.

Ανοργανο υλικο μεγαλης διαμετρου( πετραδακια) πανω απο 5mm κ αρκετο λιπασμα ισσοροπιμενο
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Harris »

Μαριε το δεντρο ειναι λιγουστρο Liguster και μπορεις να βρεις πληροφοριες εδω: http://www.bonsaiclub.gr/articles/artic ... onsai.html

Το λιπασμα δεν το γνωριζω αλλα εαν θες να ριξεις ριξε αλλα σε δεντα που δεν εχεις κανει μεταφυτευσηι και εχεις κοψει και ριζα. Αν εχεις κοψει να περιμενεις 2 μηνες και μετα να λιπανεις εαν ειναι η εποχη για λιπανση... Εαν δεν εκοψες ριζα μπορεις να λιπανεις σε καμια 20αρια μερες.

Ο Φιλιππος δεν ειπε οτι το εχεις μεταφυτευσει εσυ... αλλα οτι αυτος που στο πουλησε. Και πραγματι θελει μεταφυτευση αλλα τωρα δεν ειναι εποχη του.... Να περιμενεις την Ανοιξη... (εκτος εαν θες απεγνωσμένα να το κανεις, προλαβαινεις πριν ερθουν τα κρυα.) Εαν μενεις Αθηνα (δεν θυμαμαι μπορεις να ερθεις σε μια απο τις συναντησεις μας και να την κανουμε μαζι)

Εαν ηταν σε σακουλα τα φυτα σου καλο ηταν που τα εβαλες σε γλαστρα ή και στο χωμα εαν εχεις. (συνήθως εδω στην Αθηνα ειναι δυσκολο καποιος να εχει κηπο)
:obscene-drinkingbuddies:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από gcop33 »

N 6%
P 19%
K 19%

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα...

άλλος τρόπος εκτός από το να τα φυτέψω σε χώμα έξω, δεν υπαρχεί για να μεγαλώσουν περισσότερο; γιατί δυστυχός στον κήπο που είμαι τώρα αφενός τα παιδάκια θα τα καταστρέψουν και εγω θα γίνω Ηρώδης και αφετέρου τα γατάκια θα τα φάνε... εδώ μου έφαγαν κερασιά που την μεγάλωνα από σπόρο!
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Philip »

Συγνωμη Μαριε για το ονομα :romance-heartsthree:

Ωραια επραξες με τα δεντριλια . Στο πευκο προσεχε λιγο το ποτισμα.

Ειναι ευκολο να μας πεις το ΝΡΚ του λιπασματος που χρησιμοποιεις ??
Άβαταρ μέλους

Topic author
gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από gcop33 »

Philip έγραψε:Πολυ μικρα τα δεντρακια σου Θαναση........... :think:

Ο κορμος τους ειναι πολυ λεπτος. Εγω στην θεση σου θα τα εβαζα στην γη ή σε μεγαλη γλάστρα για να παχυνει ο κορμος. Στην συνεχεια για να περναει η ωρα θα αγοραζα αλλα με ποιο παχυ κορμο :auto-biker:

Το αγνωστο μπονσαι ειναι λιγουστρο κ θελει προσοχη στην περιποιηση του γιατι ειναι επιφοβο στις ασθενειες. Απο οτι ειδα δεν πρεπει να του εχεις κανει τα τελευταια χρονια μεταφυτευση ??? :think:

Την ελιτσα καλο ειναι να την ξεσυρματωσεις . Το συρμα σταματαει την αναπτυξη κ η ελια σου την χρειάζεται.

Το φορτις που αναφερεις , εννοεις το φυτοχωμα?? Εαν ναι δεν κανει, γιατι ειναι οργανικο κ θα εχεις προβλημα με τα ποτ.

Οσο για τις παραγγελιες μιλα με τον Χαρη.
Βασικά δεν με λένε Θανάση, έχω συστηθεί στο παρελθόν! :) με λένε Μάριο
Τώρα όσον άφορα το ότι είναι μικρά... το πεύκο και το κυπαρισοειδές ήταν από δέντρα για δεντροφύτευση και τα έχω ξαναβάλει και παλιότερα στο φόρουμ και άνθρωποι από εδώ μέσα μου είπα να κάνω τον Σεπτέμβριο μεταφύτευση σε γλαστρούλα, από την κλασική σακούλα. Τώρα όσον αφορά για το "άγνωστο" μπονσάι αν διαβάσεις παραπάνω είναι "άγνωστο" σε εμένα γιατί μόλις το αγόρασα και εννοείτε ότι δεν του έχω κάνει δεντροφύτευση και δεν είναι νέο, πρέπει να είναι 1-2 χρονών. Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σήμερα πχ. το πότισα, αύριο θα είναι εντελώς στεγνό το χώμα του. Σκέφτομαι να το έχω μονίμως μέσα για να κρατάει υγρασία περισσότερη, γιατί ακόμα έχει ζέστη...
Τέλος το Φόρτις που είπα είναι λίπασμα για μπονσάι και γράφει ότι μπαίνει μια κουταλιά, οποιαδήποτε στιγμή, ακόμα και στην μεταφύτευση, ανάμεσα στην ρίζα. Εγώ βέβαια σε καμμιά από της δεντροφυτεύεις μου δεν έβαλα.

Κάτι που θυμήθηκα το μπονσαί που μου είπες, νομίζω ότι το έχω δει κάπου με άλλη ονομασία
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Philip »

Πολυ μικρα τα δεντρακια σου Θαναση........... :think:

Ο κορμος τους ειναι πολυ λεπτος. Εγω στην θεση σου θα τα εβαζα στην γη ή σε μεγαλη γλάστρα για να παχυνει ο κορμος. Στην συνεχεια για να περναει η ωρα θα αγοραζα αλλα με ποιο παχυ κορμο :auto-biker:

Το αγνωστο μπονσαι ειναι λιγουστρο κ θελει προσοχη στην περιποιηση του γιατι ειναι επιφοβο στις ασθενειες. Απο οτι ειδα δεν πρεπει να του εχεις κανει τα τελευταια χρονια μεταφυτευση ??? :think:

Την ελιτσα καλο ειναι να την ξεσυρματωσεις . Το συρμα σταματαει την αναπτυξη κ η ελια σου την χρειάζεται.

Το φορτις που αναφερεις , εννοεις το φυτοχωμα?? Εαν ναι δεν κανει, γιατι ειναι οργανικο κ θα εχεις προβλημα με τα ποτ.

Οσο για τις παραγγελιες μιλα με τον Χαρη.
Άβαταρ μέλους

Topic author
gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από gcop33 »

φωτογραφίες πεύκου, και "άγνωστου μπονσάι"

[img]http://img841.imageshack.us/img841/8659/img1993n.jpg[/img]

[img]http://img26.imageshack.us/img26/1095/img1991f.jpg[/img]

[IMG=http://img245.imageshack.us/img245/211/img1989d.jpg][/IMG]

[img]http://img193.imageshack.us/img193/6533/img1987ky.jpg[/img]



[img]http://img801.imageshack.us/img801/8692/img1984x.jpg[/img]

[img]http://img121.imageshack.us/img121/6630/img1981i.jpg[/img]

[img]http://img830.imageshack.us/img830/2711/img1980b.jpg[/img]

κοίτα πάνω από το μισό του κορμού που έχει μια γραμμή... εκεί είχε ένα σύρμα από την συρμάτωση, πριν το πάρω... που το έπνιγε... και φυσικά το έκοψα...

Ερώτηση σε κάποιο από αυτά και από τα παρακάτω, που έχω συρματώσει εγώ, να κάνω χαρακιές για να αρχίσουν να ξυλοποιούντε και να παίρνουν μορφή παλιού;
κλάδεμα κατά Δεκέμβριο,
έχω πάρει το Flortis να τους βάλω; θα καλυτερέψει η κατάσταση;
γιατί κανένα μέρος δεν έχει άμμο ποταμίσια, και ο μόνος που έχει είναι 19 ευρώ το μισόκιλο;
κλαδευτήρι παίζει εδώ πουθενά; θα κάνετε παραγγελία σε κανένα από τα καταστήματα να κάνουμε όλοι μαζί;

[img]http://img175.imageshack.us/img175/3858/img2000s.jpg[/img]

[img]http://img265.imageshack.us/img265/4412/img2010ni.jpg[/img]

[img]http://img709.imageshack.us/img709/3082/img2015qo.jpg[/img]

[img]http://img178.imageshack.us/img178/6774/img1976i.jpg[/img]


αυτά ήταν όλα! Ούφ! :)
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Harris »

gcop33 έγραψε:δεν ξέρω τον τύπο του ακριβώς... θα βάλω φωτός αύριο καθώς και ένα bonsai ώραιο που αγόρασα άλλα ο τύπος δεν είχε ιδέα πως λέγετε! lol
Βαλε! εδω ειμαστε εμεις για να βοηθαμε :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από gcop33 »

δεν ξέρω τον τύπο του ακριβώς... θα βάλω φωτός αύριο καθώς και ένα bonsai ώραιο που αγόρασα άλλα ο τύπος δεν είχε ιδέα πως λέγετε! lol
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από Harris »

gcop33 έγραψε:λοιπόν. λίαν προσφάτως πήρα ένα μικρό πευκάκι, το έβαλα σε γλαστρούλα με αρκετά μεγαλούτσικο πάτο και το άφησα να αναπτυχθεί... αυτό που μου άρεσε όταν το επέλεξα ήταν που είχε 3 κορμούς... στην ίδια ρίζα!!!
το πρόβλημα είναι ότι από εκεί που το πήρα, τα πευκάκια ήταν το ένα κοντά στο άλλο και χαμηλά μέχρι την μέση του κορμού οι πευκοβελόνες είναι "ξερές" από την μέση και πάνω είναι καταπράσινο... δεν δείχνει άρρωστο κατα τα άλλα, αλλά δεν ξέρω μήπως δεν το ποτίζω σωστά, μήπως γενικά είχε θέμα από την ώρα που το πήρα κλπ.
Θα ήθελα τις πολύτιμες γνώσεις σας, και αν μπορώ να το σώσω... Ενημερώνω ότι δεν του έχω κόψει ούτε πευκοβελόνα. Το έχω απείραχτο, όπως το έβγαλα από τις κλασικές σακούλες που το είχαν, έβγαλα το χώμα που είχε πετρώσει, και του έβαλα χώμα για bonsai.

Ευχαριστώ!

Καλησπερα,
Τι πεύκο ειναι? ξερεις?

Βασικα τα πευκα το κανουν αυτο ξερενουν τις κατω για να παρουν φορα πιο ψηλα.... Παιζει σημαντικο ρολο και το φως...

Βαλε μια φωτογραφια του εαν ειναι ευκολο.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
gcop33
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 00:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πεύκο με "θέμα"

Δημοσίευση από gcop33 »

λοιπόν. λίαν προσφάτως πήρα ένα μικρό πευκάκι, το έβαλα σε γλαστρούλα με αρκετά μεγαλούτσικο πάτο και το άφησα να αναπτυχθεί... αυτό που μου άρεσε όταν το επέλεξα ήταν που είχε 3 κορμούς... στην ίδια ρίζα!!!
το πρόβλημα είναι ότι από εκεί που το πήρα, τα πευκάκια ήταν το ένα κοντά στο άλλο και χαμηλά μέχρι την μέση του κορμού οι πευκοβελόνες είναι "ξερές" από την μέση και πάνω είναι καταπράσινο... δεν δείχνει άρρωστο κατα τα άλλα, αλλά δεν ξέρω μήπως δεν το ποτίζω σωστά, μήπως γενικά είχε θέμα από την ώρα που το πήρα κλπ.
Θα ήθελα τις πολύτιμες γνώσεις σας, και αν μπορώ να το σώσω... Ενημερώνω ότι δεν του έχω κόψει ούτε πευκοβελόνα. Το έχω απείραχτο, όπως το έβγαλα από τις κλασικές σακούλες που το είχαν, έβγαλα το χώμα που είχε πετρώσει, και του έβαλα χώμα για bonsai.

Ευχαριστώ!
Απάντηση