Juniper 2

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Juniper 2

Δημοσίευση από Hfestion »

Ίσως και με τη μεταφύτευση που του έκανες να στρεσαριστηκε και να είχες πρόβληματα το καλοκαίρι. Αν θες τη γνώμη μου ακολούθησε τις οδηγίες του Sim.
Καλή συνέχεια από μένα

Στάλθηκε από το HTC Desire 310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Juniper 2

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Το βαθος της γλαστρας είναι 6 cm και το πλατος 30 cm , ύψος δεντρου 56 cm. O αναπτήρας είναι μικρός.


Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper 2

Δημοσίευση από Sim62 »

Δημήτρης ΒΑΝ έγραψε:Ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο σου. Θα επανελθω με φωτογραφία σε ασπρο φοντο και με αντικείμενο δίπλα του. Το δεντράκι το έχω πάντα έξω . Λιπασμα ξεκιναω απο Φεβρουαριο?

[justify]Καλύτερα από Μάρτιο όταν η θερμοκρασία σταθεροποιηθεί πάνω από 14 βαθμούς.[/justify]

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Juniper 2

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Ευχαριστώ παρα πολύ για τον χρόνο σου. Θα επανελθω με φωτογραφία σε ασπρο φοντο και με αντικείμενο δίπλα του. Το δεντράκι το έχω πάντα έξω . Λιπασμα ξεκιναω απο Φεβρουαριο?
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Juniper 2

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλό θα ήταν δίπλα στον κορμό να βάζεις σε μία έστω απ΄τις φωτογραφίες κάποιο αντικείμενο , ένα μολύβι -στυλό, αναπτήρα για να καταλαβαίνουμε περίπου το μέγεθος του δέντρου.
Τώρα, το δεντράκι σου φαίνεται λόγω του αρκετού κιτρινσμένου φυλλώματος να είναι πολύ στρεσσαρισμένο. Αυτό δεν είναι καθόλου καλή ένδειξη για γιουνίπερους. Βρές και τοποθέτησέ το έξω σε μια θέση αρκετά φωτεινή χωρίς όμως να το βλέπει απ΄ευθείας ο ήλιος. Καλά θα ήταν επίσης , αν ακούσεις για επερχόμενες παγωνιές να του προσφέρεις κάποιου είδους προστασία για εκείνο το διάστημα π.χ να το καλύψεις ολόκληρο με μια πλαστική διάφανη σακούλα αν δείς κάτω από + 3 βαθμούς Κελσίου. (Ο λόγος για αυτό είναι επειδή δεν είναι σε καλή κατάσταση και το έχεις και σε χαμηλό δοχείο , οι ρίζες και τα κλαδιά του θα είναι πιό ευαίσθητα και μπορεί να παγώσουν και να ξεραθούν). Να το έχεις λοιπόν προφυλαγμένο αλλά πάντα έξω.
Με το ξεκίνημα της άνοιξης να μας βάλεις νέες φωτογραφίες να δούμε πως βγήκε απ΄τον χειμώνα. Επειδή δεν έχει καλή υγεία μάλλον πρέπει να αποφύγεις ένα πρόγραμμα κανονικής λίπανσης. Πιστεύω θα το βοηθούσαν περισσότερο μερκές εφαρμογές 3 ή 4 υγρού λιπάσματος σιδήρου στην μισή δοσολογία αρχικά απ΄αυτή που θα αναγράφει στη συσκευασία. Αυτό θα βοηθήσει κάπως στην ανάπτυξη νέου φυλλώματος την άνοιξη και στην ενδυνάμωση του ήδη υπάρχοντος.
Κυρίως οχι κλαδέματα και συρμάτωμα. Θα πρέπει να το αφήσεις να αναπτυχθεί ελεύθερα χωρίς παρεμβάσεις για τα επόμενα 1-2 χρόνια ώστε να ανακτήσει το σφρίγος του.


Υ.Γ προσπάθησε να φωτογραφίζεις σε λευκό φόντο.

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Juniper 2

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Ελπίζω να μην ενοχλώ!

Εδώ έχω μία προσπάθεια που έκανα πριν 1,5 χρόνο . Πέρασε μια αρρώστια το καλοκαίρι, το ψέκασα αρκετές φορές σύμφωνα με τις οδηγιες που είχα αλλά την ζημιά του την έπαθε.

Τί μπορώ να κάνω για να το βελτιώσω την εμφάνιση του?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση