Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

Να 'σαι καλά Αλεξάνδρα!Ευχαριστώ!Θα φανεί!
Άβαταρ μέλους

Alexandra Rizopoulou
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 09:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Alexandra Rizopoulou »

Δραστική αλλαγή που μπορεί να βγει και σε καλό. Εύχομαι καλή δύναμη.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

RiaDr έγραψε:
Γιάννης Κ. έγραψε:[ Εικόνα ]Να σου πω την αλήθεια Ρία δεν καταλαβαίνω τι εννοείς στο ΥΓ αλλά δεν πειράζει!Εμένα συγκεκριμένα κάτι μου έκανε κλικ και έτσι το πήρα!Ακόμα και έτσι να μείνει εμένα μου αρέσει γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι και σαν καινούριος δεν με χαλάει καθόλου γιατί από τα λάθη μαθαίνεις!Οπότε εγώ θα προσπαθήσω και ότι βγει!Ευχαριστώ πάντως για τις απόψεις σας και τις ιδέες σας!Με βοηθάνε να μαθαίνω!

Χαίρομαι που είσαι ανοιχτός σε καλοπροαίρετα σχόλια - καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη του δέντρου! [ Εικόνα ]

Εννοείται Ρία ότι είμαι δεκτικός σε καλοπροαίρετα σχόλια!Εξάλλου είμαι σε αυτή την παρέα για να μάθω από εσάς!Γιώργο όπου να 'ναι ανεβαίνει και η φτελιά![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από RiaDr »

Γιάννης Κ. έγραψε:[ Εικόνα ]Να σου πω την αλήθεια Ρία δεν καταλαβαίνω τι εννοείς στο ΥΓ αλλά δεν πειράζει!Εμένα συγκεκριμένα κάτι μου έκανε κλικ και έτσι το πήρα!Ακόμα και έτσι να μείνει εμένα μου αρέσει γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι και σαν καινούριος δεν με χαλάει καθόλου γιατί από τα λάθη μαθαίνεις!Οπότε εγώ θα προσπαθήσω και ότι βγει!Ευχαριστώ πάντως για τις απόψεις σας και τις ιδέες σας!Με βοηθάνε να μαθαίνω!

Χαίρομαι που είσαι ανοιχτός σε καλοπροαίρετα σχόλια - καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη του δέντρου! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από iohokahey »

Ελα να ανεβαινει σιγα-σιγα η φτελιτσα που εχει παιχνιδι..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από stathis »

Κατάλαβα ακριβώς τι εννοεί η Ρία. Έχω αγοράσει δέντρο με το σύρμα να έχει γίνει ένα με το δέντρο. Ήμουν τόσο χαρούμενος, κάτι που τώρα δεν θα το έκανα. Το δέντρο σου θα γίνει ωραίο με τα χρόνια. Αλλά να ασχοληθείς και με κάποιο άλλο δέντρο από φυτώριο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]Να σου πω την αλήθεια Ρία δεν καταλαβαίνω τι εννοείς στο ΥΓ αλλά δεν πειράζει!Εμένα συγκεκριμένα κάτι μου έκανε κλικ και έτσι το πήρα!Ακόμα και έτσι να μείνει εμένα μου αρέσει γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι και σαν καινούριος δεν με χαλάει καθόλου γιατί από τα λάθη μαθαίνεις!Οπότε εγώ θα προσπαθήσω και ότι βγει!Ευχαριστώ πάντως για τις απόψεις σας και τις ιδέες σας!Με βοηθάνε να μαθαίνω!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από RiaDr »

Πρόκειται για δέντρο που θα χρειαστεί πολλή αναμονή για να δώσει ένα ωραίο αποτέλεσμα-αν δώσει. Λυπάμαι αν σε στενοχωρώ, αλλά προσωπικά δεν θα το αγόραζα λόγω των ουλών που άφησε το σύρμα, έχει καταστραφεί το δέντρο αισθητικά. 'Ο,τι και να γίνει με τον καιρό σε επίπεδο διαμόρφωσης δύσκολα θα κρύψει την άσχημη πρώτη εντύπωση του κορμού. Μακάρι παρά ταύτα να καταφέρεις να με διαψεύσεις, ειλικρινά θα το χαρώ πολύ! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]

ΥΓ Μεταξύ μας ακόμα γελάω με καποιους που περηφανεύονται για μπονσάι που αγόρασαν έτοιμα έναντι αρκετών χρημάτων και τα οποία έχουν ουλές τύπου "grand canyon" απ' τα σύρματα... Οι πιο παλιοί θα καταλάβουν. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]Κάπως έτσι το φαντάστηκα και εγώ!Πιστεύω να πετάξει καινούρια κλαδάκια για να το διαμορφώσω!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Harris »

Εντάξει εγινε κοπηκε τωρα; Δεν πειραζει δεν θα σκασουμε παμε να δουμε μια αποψη τι θα μπορουσε να γινει 'γρηγορα' σε 1 με 2 χρονια π.χ απο σημερα. |Κοιταζοντας την 2η φωτογραφία μπορουμε σε 1-2 χρονο να έχουμε αυτο το αποτέλεσμα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

Νομίζω αυτές είναι καλύτερες!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από iohokahey »

Γι'αυτον ακριβως τον λογο σου λεγα γιαννη να το ανεβασεις στο φορουμ πριν κανεις οτιδηποτε..
Θα συμφωνησω με τον μενελαο οτι κοπηκε αρκετα..
Οσο για τα συρματα,εχουν εισχωρησει αρκετα..η φαση ειναι οτι οταν ειχα παει στο φυτωριο για βολτα και ειδα τον ποδοκαρπο,το ειχα επισημανει για το συρμα,αλλα φαινεται δεν ασχοληθηκε..anyway,εμας μας ενδιαφερει το απο δω και περα..
Δωσε τροφη!
Ας μας πουν οι εμπειροτεροι αν μπορουν να κλεισουν οι πληγες και αν μπορει να γινει κατι με το φυτο..ετσι οπως εγινε..
Ισως κατι σε cascade με τον εναπομειναντα κλαδο;
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

Το ξέρω ότι μεγαλώνουν αργά!Αλλά δεν μου άρεσε έτσι όπως ήταν γι' αυτό και το κόψιμο!Τώρα πάει!θα βγάλω νέες φώτο τότε καλύτερες!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από karesansui »

Καλημέρα...!
Δηλαδή ο ποδόκαρπος της φωτογραφίας του προφίλ σου ( το avatar ) ήταν η μορφή που είχε πριν τον κόψεις;
Κατά την ταπεινή μου γνώμη κακώς τον έκοψες! Οι ποδόκαρποι ανήκουν στην κατηγορία των κωνοφόρων και είχε ήδη μια στοιχειώδη έστω διαμόρφωση απο την αρχή...Τώρα είναι δύσκολο να τον επανασχεδιάσεις, τουλάχιστον σε κάποιο σύντομο χρονικό διάστημα, γιατί έχουν πολύ βραδεία ανάπτυξη! Δυστυχώς, οι πληγές/σημάδια απο τα σύρματα δεν πρόκειται να φύγουν!
Ένα άλλο που θα πρέπει να σου επισημάνω είναι πως όταν φωτογραφίζεις μπονσάι θα πρέπει οι φωτογραφίες να απεικονίζουν το δέντρο στο ύψος των ματιών του παρατηρητή και απο τις τέσσερεις όψεις. Οι φωτογραφίες απο ψηλά δεν βοηθάνε καθόλου για να σχηματίσει κάποιος μια σαφή ιδέα για το πως είναι η διάταξη των κλαδιών και του κορμού...
Για δοκίμασε πάλι να βγάλεις νέες φωτογραφίες με τον τρόπο αυτό και τα λέμε πάλι! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

Δεν έχω αλλά φαίνεται καθαρά στη φώτο προφίλ!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από stelios »

Θα μπορούσες να ανεβάσεις μια φωτογραφία πως ήταν;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

Καλά τα σύρματα έκαναν μεγάλη ζημιά εννοείται!Τώρα το ότι θέλει δουλειά το ξέρω αλλά για αυτό το πήρα για να μάθω μέσα από αυτό και ότι βγει!Εγώ θα προσπαθήσω τουλάχιστον γι' αυτό θέλω τις γνώμες σας,τη βοήθεια σας και τις ιδέες σας!
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλημέρα! Είναι λίγο περίεργο θα έλεγα, θα χρειαστεί πολλή δουλειά! Μη σου πω ότι στη φωτό που έχεις στο προφίλ είναι πιο σουλουπωμένο... Και η ζημιά από τα σύρματα άσχημη. Ελπίζω να μη μου φωνάζεις!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ποδόκαρπος-Podocarpus(Ο κόσμος των bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

Καλημέρα καταρχήν!Θέλω να σας παρουσιάσω το 2ο κατά σειρά bonsai που έχω!Το είχε δει ο iohokahey(Γιώργος) σε ένα φυτώριο εδώ στην Αλεξανδρούπολη και μου είπε να πάω να το δω!Έτσι και έγινε!Πήγα το είδα,κάτι με τράβηξε πάνω του και το πήρα!Ήταν έτοιμο σε pot,συρματωμένο μάλλον πάρα πολύ καιρό σε σημείο που το σύρμα είχε σκουριάσει και κόντευε να απορροφηθεί από τον κορμό!Οπότε οι δικές μου παρεμβάσεις ήταν να το κλαδέψω καταρχάς γιατί μου φαινόταν αρκετά ψηλό(σχεδόν το μισό κορμό κλάδεψα),να ανανεώσω λίγο το χώμα(όχι ιδιαίτερα πράγματα,λίγο akadama και τύρφη πρόσθεσα) και να βγάλω τα σύρματα τα οποία με ταλαιπώρησαν αρκετά!Περιμένω να μου πείτε πως το βλέπετε και να μου δώσετε ιδέες διαμόρφωσης!Η αρχική του μορφή φαίνεται στη φωτογραφία που έχω σαν προφίλ!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση