μπονσαι απο σπορο

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: μπονσαι απο σπορο

Δημοσίευση από gate1908 »

Μπράβο Γιωτα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: μπονσαι απο σπορο

Δημοσίευση από Γιωτα »

Αχ αυτά περίμενα να διαβάσω αν και ήλπιζα για το αντίθετο...στο τσακ ήμουν να παραγγείλω τους σπόρους το πρωι..
θα ρίξω μια ματιά σ΄ενα φυτώριο που χω κατα νου και βλέπουμε...
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Άβαταρ μέλους

Alexandra Rizopoulou
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 09:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: μπονσαι απο σπορο

Δημοσίευση από Alexandra Rizopoulou »

Θα συμφωνήσω και εγώ με τα παιδιά!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: μπονσαι απο σπορο

Δημοσίευση από Harris »

Θα συμφωνήσω και εγω με την Ρια. Ξεκίνα με σπόρο μονο εαν εχεις και αλλα δεντρα να ασχοληθείς.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: μπονσαι απο σπορο

Δημοσίευση από karesansui »

Συμφωνά κι εγώ με την Ρία.
Η δημιουργία μπονσάι απο σπόρο είναι χρονοβόρα διαδικασία και μόνο σαν παράλληλη δραστηριότητα με την ενασχόληση για τα μπονσάι θα μπορούσε να ασκείται.
Αναφορικά με τα δέντρα που ανέφερες, η γιακαράντα (βραζιλιάνικης καταγωγής) ευδοκιμεί στην Αθήνα και μάλιστρα χρησιμοποιείται σε δεντροστοιχίες με θεαματικά αποτελέσματα λόγω του χαρακτηριστικού χρώματος των ανθών της.

[img]http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/849/qxt0.jpg[/img]


Για την παυλώνια ή παουλόνια (απο Ασία) μπορείς να διαβάσεις εδώ: http://dasarxeio.com/2013/11/30/933-3/
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: μπονσαι απο σπορο

Δημοσίευση από RiaDr »

Σε όλους μας συμβαίνει Γιώτα, είναι σαν αρρώστια, όσο περνάει ο καιρός, τόσο χειροτερεύεις...

Για τα δύο πρώτα δέντρα που αναφέρεις ας σου πει κάποιος άλλος που ίσως γνωρίζει, για το "δέντρο του Ιούδα" πάντως, κοινώς Κουτσουπιά μπορώ να πω ότι λογικά ζει στην Αθήνα, δεν χρειάζεται υψηλό υψόμετρο. Είναι πολύ εντυπωσιακό δέντρο, ειδικά την άνοιξη που γεμίζει λουλούδια και γίνεται εξίσου εντυπωσιακό μπονσάι. Μπορείς να ψάξεις γι' αυτό σε φυτώριο, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα βρεις εύκολα, συνήθως φέρνουν δέντρα που πωλούνται κι εύκολα / έχουν ζήτηση.

Όσο για το θέμα των μπονσάι από σπόρο είμαι κάθετα αντίθετη, εκτός κι αν ασχοληθείς παράλληλα και με κάποια δέντρα που θ' αγοράσεις ως προ-μπονσάι. Χρειάζεται να περιμένεις αρκετά χρόνια (έως πολλά, ανάλογα με το δέντρο) για να φτάσει το φυτό σε σημείο που να μπορείς να κάνεις εργασίας διαμόρφωσης. Συνήθως βαριέσαι μέχρι τότε - και αυτό ΑΝ πιάσουν οι σπόροι βέβαια...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γιωτα
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: 08 Δεκ 2013, 12:16
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπονσαι απο σπορο

Δημοσίευση από Γιωτα »

Καλημέρα σε όλους!Τυχαίνει και σε σας να βλέπετε δέντρο και να το σκέφτεστε αμέσως σε μπονσαι?[img]http://bonsaiforum.gr/richedit/smileys/YahooIM/29.gif[/img]
Είδα κάποιες φωτό και μου μπήκαν ιδέες...αναφέρομαι στα δέντρα τζαγκαραντα,παυλωβια,δεντρο του ιουδα...πόσο καλή ειν η ιδέα να ξεκινήσεις απο σπόρο κατά τη γνώμη σας?(και πόσα χρόνια ανυπομονησίας θα χρειαστούν?)
Γνωρίζει κάποιος πόσο εύκολα μεγαλώνει κανείς ένα τέτοιο δέντρο στην Ελλάδα(Αθήνα) ή αν θα μπορούσα να βρω κάτι απο αυτά σε φυτώριο?[img]http://bonsaiforum.gr/richedit/smileys/YahooIM/39.gif[/img]
(συντομα θ'ανεβασω φωτο με μια προσπάθεια saikei να μου πείτε γνώμες και ιδέες)
Ευχαριστωωωωωωωωωωωωώ
Δεν εισαι μια σταγονα στον ωκεανο...
εισαι ολοκληρος ο ωκεανος σε μια σταγονα ~RUMI~ नमस्ते
Απάντηση