Τρεις Φτελιες !!!!

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τρεις Φτελιες !!!!

Δημοσίευση από Hombre »

Φιλε Θαναση καλοριζικες οι φτελιες :obscene-drinkingbuddies:
μια χαρα ειναι και σε καλη τιμη , μπορεις να κανεις ανετα ενα αρεωμα για να αναπνευσουν , για μεταφυτευση περιμενε καλυτερα το φθινοπωρο και στο μεταξυ μπορεις να τους ριξεις τωρα πριν ακομη πιασουν οι ζεστες λιπασματακι . ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τρεις Φτελιες !!!!

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Παιδια καλη"μερα"!
Λοιπον ειμαι απολυτα χαρουμενος (μετα απο μια δυσκολη μέρα)
Έκανα εξορμηση σε φυτωρια για γιουνιπερο αρχικα !
Ο πρωτος στον οποιο πήγα (για καλη του τυχη δεν θα τον αναφερω) προσπαθησε να μου πουλησει κυπαρισσακι για γιουνιπερο (κοινως δεν ηξερε τι ειναι γιουνιπερος,χώρια που ηθελε 30 ευρω για κορμο 1 εκατοστου διαμετρου) και ένα ποτ 5χ5χ10 εκατοστα (για μαμε μπονσαι) 5 ευρω (το οποιο ητανε και χρησιμοποιημενο, λογικα θα χε κανα φυτο που θα πεθανε και του μεινε )!!! Καθως εφευγα μου είπε οτι η υποθεση μπονσαι είναι ακριβή (με ενα ειρωνικο υφος )ε και αυτο ήτανε ...το ποτηρι ξεχειλισε !!
Του εξηγησα οτι η κερδοσκοπια μονο εις βαρος του θα βγει και εφυγα!Κοινως δεν ξαναπατάω
Υ.Γ. Ήθελα να το μοοιραστω μαζι σας γι αυτο το πα (Είμαι και λιγο ευερεθιστος με τους κερδοσκοπους!!!)
Και συνεχιζοντας πήγα στο φυτώριο που βρίσκεται στην Εθνικης Αντιστάσεως ψηλα στην είσοδο για εθνικη οδο (Για τους Κρητικους το αναφερω και το συστήνω. Αν θεωρηθεί διαφήμιση και αντιδεοντολογικο σβήστε το :shifty: )

Λοιπόν η κοπέλα που ήταν εκει πέρα μου εξήγησε καταρχάς όλα τα είδη γιουνίπερου και πως αναπτύσσονται κτλ...πολλές γνώσεις που τις χρειαζόμουνα!Κατα δεύτερον η τιμή στα 7.5 ευρώ για 3 cm περιπου κορμο μου φανηκε καλή!!!Κατα τρίτον γενιακ οι τιμες σε όλα ήτανε λογικες και σε αρκετα είχε πολυ καλές προσφορες!
Και καπου έπιασε το μάτι μου 3 φτελίτσες "ταλαιπωρημένες σε ωραία ποτ!!!!!!Μου είπε συγκεκριμένα:" Μπορειτε να τις πάρετε 8 ευρω διοτι είναι ταλαιπωρημενες και παραμελημένες (Αυτο ήτανε, τον ξέχασα τον γιουνιπερο)!Αμεσως τις είπα να μου τις ετοιμάσει και βρήκα πιο κάτω 5 ποτ ιδιου μεγεθους με των φτελιών !!!Και μου τα χάρισε διοτι το θεώρησε ανηθικο να πάρει λεφτά απο ποτ που απλα της μείνανε απο άλλες φτελίτσες που πεθάνανε!!!
Ε λοιπον το καταστημα κερδισε εναν καλο πελάτη ! Αυτο σημαίνει καλος και σωστός επαγγελματίας!

Και καταλήγω στο επι της ουσίας ...Είμαι με τρεις φτελίτσες με χοντρο κορμακο (το αγαπημένο μου είδος μπονσαι μετα το κοκκινο πλατανακι :romance-heartsthree: ) φωτο των οποιων παραθετω παρακατω!!!Το χώμα τους είναι τυρφη με αμμο και μαλλον λιγο κέτο !!!Απο κλαδια μεσα γινεται χαμος οπως και θα δείτε!!
Και εδω ρωτάω: Α)Να τα κουρεψω να αεριστουν λιγάκι??? Β)Να τα μεταμφυτεύσω??? Γ) να τα λιπάνω???
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση