lidl ψάρεμα και κηπουρική

Εδώ γράφουμε οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τα μπονσάι
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: lidl ψάρεμα και κηπουρική

Δημοσίευση από Liz@ki »

My Nellie έγραψε: Λίζα, you speak my thoughts! :D Κι εγώ προς φτελιά προσανατολιζόμουν. Αλλά έτσι όπως τα παρουσιάζει τα δενδράκια στο φυλλάδιο, είναι όλα με κορμούς "S", αυτά μπορούν να γίνουν δάσος? Στο δάσος δεν είναι όλα τα δένδρα "formal upright"? ....Μη γελάσετε με την ερώτηση, γιατί είναι η ερώτηση του αδαούς... Δεν ξέρω τους κανόνες για την δημιουργία δάσους, απλώς όσες εικόνες έχω δει είναι με δένδρα ολόϊσια.
και εγω ετσι τα χω δει τα δασακια, και μιλαγα για μικρα δεντρακια με ισιο κορμο που φερνει..
μαλλον τωρα θα φερει πιο μεγαλα..
αν λες οτι εχουν "S"..

παρε μια ιδεα εδω για δασακι και με μεγαλυτερα δεντρα..

[img]http://www.bonsailearningcenter.com/Gal ... winter.jpg[/img]

εχω περιεργεια να δω τα δεντρακια που παρηγγειλες!!! αντε με το καλο οι παραλαβες!!! ;) ;)
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: lidl ψάρεμα και κηπουρική

Δημοσίευση από My Nellie »

Liz@ki έγραψε:... ... κατα τη γνωμη μου παρε φτελια που ειναι πιο ανθεκτικα φυτα...
θα φερει καποιες μικρουλες μαλλον, οπως καθε χρονο, ειναι καλη ιδεα να παρεις 3 να κανεις δασακι!!! θα σε βοηθησουμε και εμεις! Ο Φιλλιπος ειναι ο "μαγος των δασων" !!!(παρατσουκλι του) :mrgreen:
Λίζα, you speak my thoughts! :D Κι εγώ προς φτελιά προσανατολιζόμουν. Αλλά έτσι όπως τα παρουσιάζει τα δενδράκια στο φυλλάδιο, είναι όλα με κορμούς "S", αυτά μπορούν να γίνουν δάσος? Στο δάσος δεν είναι όλα τα δένδρα "formal upright"? ....Μη γελάσετε με την ερώτηση, γιατί είναι η ερώτηση του αδαούς... Δεν ξέρω τους κανόνες για την δημιουργία δάσους, απλώς όσες εικόνες έχω δει είναι με δένδρα ολόϊσια.
Liz@ki έγραψε:τι παρραγγειλες απο Γερμανια??
Ένα "cornus mas" ή "cornelian cherry" δηλ. είδος κρανιάς. Το διάλεξα επειδή ανθίζει και κάνει και καρπούς, φυσικά με την σωστή καλλιέργεια, για την οποία όμως.... το μέλλον θα δείξει εάν θα καταφέρω να το δω να ανθίζει και να καρπίζει :roll:
Και μία αζαλέα ροδόδενδρο, επίσης.
Δεν ξέρεις πώς τα περιμένω Λίζα μου :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος My Nellie την 08 Μαρ 2010, 09:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: lidl ψάρεμα και κηπουρική

Δημοσίευση από Liz@ki »

Philip έγραψε:
Liz@ki έγραψε:...... θα σε βοηθησουμε και εμεις! Ο Φιλλιπος ειναι ο "μαγος των δασων" !!!(παρατσουκλι του) :mrgreen:
...........Καλη ιδεα μου ακουγετε.....εχω κ ενα slab που μου περισευει...Αλεξανδρα. :P

.........Λιζακι ηθελες δεν ηθελες μου το κολλησες............ :lol:
οχι εγω..ο Χαρουλης!!! :lol: ;)
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: lidl ψάρεμα και κηπουρική

Δημοσίευση από Philip »

Liz@ki έγραψε:...... θα σε βοηθησουμε και εμεις! Ο Φιλλιπος ειναι ο "μαγος των δασων" !!!(παρατσουκλι του) :mrgreen:
...........Καλη ιδεα μου ακουγετε.....εχω κ ενα slab που μου περισευει...Αλεξανδρα. :P

.........Λιζακι ηθελες δεν ηθελες μου το κολλησες............ :lol:
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: lidl ψάρεμα και κηπουρική

Δημοσίευση από Liz@ki »

My Nellie έγραψε:Και bonsai made in China από Πέμπτη 11 τρέχοντος...
Να πάρω κανένα, Χάρη??? Τι γνώμη έχεις?
Έχω παραγγείλει δύο φυτάκια από Γερμανία και τα περιμένω να έρθουν πώς και πώς :)
ξερεις Αλεξανδρα, οτι παρεις απο εκει, αμεσα μεταφυτευση, κλαδεμα , σουλουπωμα γενικο!!! :D :lol:

μου χε παρει ο Χαρης μια μικρη καρμονα απο εκει περσυ, η οποια ειχε χαλια χωμα, αλλα δε την πειραξα, εβγαλε μεχρι το καλοκαιρι, στις διακοπες εβαλα αυτοματο, αλλα υπερποτιστηκε και τα εφτυσε...προσπαθησα να τη συνεφερω αλλα δε τα καταφερε :(

κατα τη γνωμη μου παρε φτελια που ειναι πιο ανθεκτικα φυτα...
θα φερει καποιες μικρουλες μαλλον, οπως καθε χρονο, ειναι καλη ιδεα να παρεις 3 να κανεις δασακι!!! θα σε βοηθησουμε και εμεις! Ο Φιλλιπος ειναι ο "μαγος των δασων" !!!(παρατσουκλι του) :mrgreen:

τι παρραγγειλες απο Γερμανια??
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: lidl ψάρεμα και κηπουρική

Δημοσίευση από My Nellie »

Και bonsai made in China από Πέμπτη 11 τρέχοντος...
Να πάρω κανένα, Χάρη??? Τι γνώμη έχεις?
Έχω παραγγείλει δύο φυτάκια από Γερμανία και τα περιμένω να έρθουν πώς και πώς :)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

lidl ψάρεμα και κηπουρική

Δημοσίευση από Harris »

11/3 το lidl έχει διάφορες καλές προσφορές για κηπουρική και για ψάρεμα.

:)

http://www.lidl.gr/gr/home.nsf/pages/c.o.20100311.index
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση